trawa

Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185048 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vision2001

Odp: Praca maturalna na temat komiksu
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 10, 2013, 10:55:04 pm »
No to może jeszcze Liga Niezwykłych Dżentelmenów. :smile:
A ostatnio manga: Grimms Manga.
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline pioma10

Odp: Praca maturalna na temat komiksu
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 11, 2013, 05:03:27 am »
Chciałem zwrócić uwagę, że określenie "inspirowane dziełami literackimi" nie musi oznaczać prostych adaptacji literatury.                                                     

Słuszna uwaga, ale w ten sposób to bardzo dużą ilość komiksów można podciągnąć pod to określenie, np. wszystkie komiksy 'superbohaterskie' to wariacja na temat mitów rzymskich i greckich.
Więc do listy można dopisać również "Legendy Wyspy Labiryntu".

N.N.

  • Gość
Odp: Praca maturalna na temat komiksu
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 11, 2013, 06:57:55 am »
Słuszna uwaga, ale w ten sposób to bardzo dużą ilość komiksów można podciągnąć pod to określenie, np. wszystkie komiksy 'superbohaterskie' to wariacja na temat mitów rzymskich i greckich.
Więc do listy można dopisać również "Legendy Wyspy Labiryntu".
Tematy maturalne zazwyczaj są formułowane tak, żeby dać maturzyście pole do popisu i umożliwić mu wykazanie się pomysłowością.

Offline wilk

Odp: Praca maturalna na temat komiksu
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 11, 2013, 10:16:34 am »
Z adaptacji kojarzę W pustyni i w puszczy*, które wydał Egmont. Trochę SF znajdziesz, np. Wieczna wojna*, Wieczna wolność* Joe Haldemana. Robot...* na podstawie opowiadań Lema.
Inspiracje - Piotruś Pan Loisela.

* Nie czytałem, nie wiem, na ile to adaptacje, wariacje, czy co tam jeszcze.
Wieczna wojna to raczej adaptacja. Dawno temu czytałem książkę więc stąd to "raczej". :) Pamiętam jednak, że komiks wywarł na mnie lepsze wrażenie niż książka. Dobry przykład do tematu.

Offline Dembol_

Odp: Praca maturalna na temat komiksu
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 11, 2013, 07:00:45 pm »
Nasza rodzima "Pierwsza Brygada", która nie tyle jest adaptacją co wykorzystuje postacie i wątki z literatury i historii.

fragsel

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #200 dnia: Styczeń 11, 2013, 07:20:07 pm »
no to i Doman jako nawiązanie do Starej Baśni

Offline GigamanTheSinner

Licencjat o Komiksie
« Odpowiedź #201 dnia: Styczeń 14, 2013, 03:12:13 pm »
Postanowiłem połączyć przyjemne z pożytecznym i tworzę pracę licencjacką dotyczącą pozycji komiksów w społeczeństwie Polskim. Zbieram trochę literatury i chciałem prosić Gildiowiczów o pomoc. Obecnie mam już Mangę 1000 lat historii wyd. PWN, Rosiński: Mistrz Ilustraacji i komiksu, Komiks w PRL/PRL w Komiksie i "Komiks Erotyczny" wydany przez Muzę. Mam jednak problem z zbieraniem dodatkowych materiałów, przez złamaną nogę (a oczywiście w bibliotece system nie działa, znów). Dlatego chciałem spytać czy może ktoś z forumowiczów zna jakieś publikacje traktujące o komiksie? Jakiekolwiek, gdyż i tak wszystkie wertuje, a żadna informacja nie jest zbędna.

N.N.

  • Gość
Odp: Licencjat o Komiksie
« Odpowiedź #202 dnia: Styczeń 14, 2013, 03:14:54 pm »
Czy licencjatu nie zaczyna się pisać z początkiem roku akademickiego (tj. w październiku)?

Offline peta18

Odp: Licencjat o Komiksie
« Odpowiedź #203 dnia: Styczeń 14, 2013, 03:18:34 pm »
Dlatego chciałem spytać czy może ktoś z forumowiczów zna jakieś publikacje traktujące o komiksie? Jakiekolwiek, gdyż i tak wszystkie wertuje, a żadna informacja nie jest zbędna.
Poszukaj wszelkich publikacji Jerzego Szyłaka, a troche ich bylo i pewnie niektore sa jeszcze dostepne. Wujek google bedzie pod tym wzgledem nieoceniony.
Inne pozycje to np. Sebastiana Fraczkiewicza "Wyjscie z getta", Adam Rusek ze swoimi publikacjami pewnie tez bedzie pomocny, czy "Sztuka komiksu" Toeplitza.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2013, 03:22:31 pm wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

N.N.

  • Gość
Odp: Licencjat o Komiksie
« Odpowiedź #204 dnia: Styczeń 14, 2013, 03:42:00 pm »
Wejdż na stronę "Zeszytów komiksowych" (www.zeszytykomiksowe.org) i tam przejrzyj prace licencjackie, magisterskie i inne, zgreomadzone w dziale "Składnica". W każdej znajdziesz wskazówki bibliograficzne potrzebne do dalszych poszukiwań i informacji, które mogą sprawić, że dalsze poszukiwania nie będą niezbędne.
I weź się  do roboty, bo przebimbałeś już pół roku, a jesteś przecież na płatnych studiach.

Offline GigamanTheSinner

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #205 dnia: Styczeń 17, 2013, 06:23:18 pm »
Wielkie dzięki za pomoc, mam teraz co przeglądać.
N.N. - u mnie niestety wszystko się przeciągnęło przez robotę papierkową w dziekanacie. Dodatkowo robię pracę wizualną czyli większość pracy będzie w formie video. Część pisania jest zredukowana.

Offline kecupxd

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #206 dnia: Styczeń 19, 2013, 07:35:28 pm »
No więc tak dziękuję wszystkim za wszelką pomoc;) mam jeszcze jednak parę pytań. Dokładnie mój temat to: Komiks jako sztuka słowa i sztuka obrazu. Omów temat analizując wybrane komiksy inspirowane dziełami literatury. Stwierdziłam, że dzięki Hobbitowi ukaże, że komiks lepiej ukazuje fantastykę. Chciałam wziąć jeszcze Kapitana Klossa, bo to pokazuje tematykę wojenną i dzięki temu udowodnię, że komiks może bardziej realistycznie przedstawić realia tamtych czasów. Jednak Kapitan Kloss nie jest chyba inspirowany dziełem literackim? Znacie może w takim razie jakieś komiksy o tematyce wojennej, które byłyby inspirowane dziełem literackim. Trzeciego komiksu jeszcze nie wybrałam myślałam o skradzionym skarbie, taki lekki w miarę. Szczerze mówiąc nie jestem wielką znawczynią komiksu, ale uważam, że to ciekawy i łatwy temat, a zdaje parę rozszerzonych przedmiotów i maturę ustną z polskiego chce jak zdać i mieć za sobą;)

Offline pioma10

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #207 dnia: Styczeń 19, 2013, 08:04:12 pm »
Chciałam wziąć jeszcze Kapitana Klossa, bo to pokazuje tematykę wojenną i dzięki temu udowodnię, że komiks może bardziej realistycznie przedstawić realia tamtych czasów. Jednak Kapitan Kloss nie jest chyba inspirowany dziełem literackim?

Najpierw był teatr, później scenariusze do serialu, następnie książki, a na końcu komiks. Czyli książki były przed komiksem. Dodatkowo, jeśli się nie mylę, co najmniej dwa zeszyty "Kapitana Klossa" nie zostały wcześniej zekranizowane, tylko powstały na podstawie opowiadań, które znajdowały się w książce.

N.N.

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #208 dnia: Styczeń 19, 2013, 08:17:43 pm »
Zajrzyj na stronę zeszytykomiksowe.org, tam w dziale magazyn odnajdź numer o komiksach historycznych. obejrzyj spis treści (dwa teksty można stamtąd ściągnąć w pdf). Do prezentacji potrzebujesz literatury przedmiotu czyli bibliografii. Tam ja znajdziesz łatwiej niż gdzie indziej.


Offline kecupxd

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #209 dnia: Styczeń 19, 2013, 08:58:28 pm »
oooo ogromne dzięki;d