trawa

Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185007 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tanguerra

Komiks w komercyjnych kampaniach reklamowych
« Odpowiedź #210 dnia: Czerwiec 17, 2013, 12:26:26 pm »
Witam serdecznie, piszę pracę dyplomową o reklamie partyzanckiej. Jedną z form w niej wykorzystywanych jest komiks. Mam jednak problem ze znalezieniem komercyjnej kampanii reklamowej jakiejś polskiej marki, która wykorzystała komiks w swoim przekazie. Dodam, że nie chodzi o komiksy drukowane i dodawane przykładowo do produktów. Mam na myśli działania podobne do działań Pomarańczowej Alternatywy, która w PRLu wykorzystywała komiksy na murach i ulicach w celu walki z systemem.


Działania partyzanckie nie mają stałych nośników i łamią pewne konwencje promocji.


Czy ktoś z Państwa mógłby mi pomóc i podpowiedzieć, czy tego rodzaju realizacja została wykonana w Polsce oraz jaka marka była jej autorem? Ewentualnie może być także międzynarodowy przykład.


Będę bardzo wdzięczna za pomoc, ponieważ akurat w komiksie niestety nie jestem zorientowana.


Karolina


Offline wilk

Odp: Komiks w komercyjnych kampaniach reklamowych
« Odpowiedź #211 dnia: Czerwiec 17, 2013, 01:52:19 pm »
Pierwsze co przyszło mi do głowy to Krzysiu, Robert, Olek i Norbert czyli mocna grupa KRON i reklama wódki BOLS. :) Sądząc po wykonaniu i po tym, że ukazał się tylko jeden numer to można uznać, że była to reklama "partyzancka" ;)

http://www.komiks.gildia.pl/prasa/kron/1/rec1



Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiks w komercyjnych kampaniach reklamowych
« Odpowiedź #212 dnia: Czerwiec 17, 2013, 01:53:48 pm »
Pierwsze co przyszło mi do głowy to Krzysiu, Robert, Olek i Norbert czyli mocna grupa KRON i reklama wódki BOLS. :smile: Sądząc po wykonaniu i po tym, że ukazał się tylko jeden numer to można uznać, że była to reklama "partyzancka" :wink:

http://www.komiks.gildia.pl/prasa/kron/1/rec1

Z tego co mówili twórcy tej reklamy to zarobili oni na niej naprawdę galante pieniądze.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Tanguerra

Odp: Komiks w komercyjnych kampaniach reklamowych
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwiec 17, 2013, 02:42:18 pm »
Ciekawy przykład :)  Doszukałam się jednak, że Kron był związany z koncernem produkującym wódkę Absolut a do Bolsa była to jedynie analogia do stworzonej przez nich łódki Bols.


Z całą pewnością jest to jednak działanie partyzanckie :) więc idealnie pasuje do tematu mojej pracy.


Dziękuję bardzo za szybką pomoc :)




Deg

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #214 dnia: Czerwiec 17, 2013, 11:28:36 pm »
Pierwsze co przyszło mi do głowy to Krzysiu, Robert, Olek i Norbert czyli mocna grupa KRON i reklama wódki BOLS. :smile: Sądząc po wykonaniu i po tym, że ukazał się tylko jeden numer to można uznać, że była to reklama "partyzancka" :wink:

http://www.komiks.gildia.pl/prasa/kron/1/rec1
Były dwa numery: http://www.komiks.gildia.pl/prasa/kron/2/rec1
Pamiętam też, że swojego czasu w "Komiksowie" Baranowski rysował przygody słonia zachwalającego dostępny wtedy napój dla dzieci: "Przygody twistującego słonia". Mało to jednak chyba było partyzanckie ;)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #215 dnia: Wrzesień 17, 2013, 07:05:13 pm »
potwierdzam - mam oba

co do reklamy partyznackiej, to zaliczylbym tez do niej tzw. 'artykuly' w pierwszych numerach Fantasy Komiks
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #216 dnia: Październik 30, 2013, 05:45:16 pm »
Zbieram bibliografię do pisania pracy licencjackiej na temat wspólnego filmowego uniwersum ostatnich adaptacji komiksów Marvela (skupiając się na Fazie Pierwszej - od "Iron Mana" po "Avengers"). Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł polecić mi inne tytuły pomocne przy pisaniu tej pracy. Mile widziane konkretne tytuły jak i wskazanie miejsca, gdzie w ogóle mogę znaleźć coś wartościowego.

Mam na razie:
"Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów" Henry   Jenkins
"Understanding Comics: The Invisible Art" Scott McCloud
"Super Heroes: A Modern Mythology (Studies in Popular Culture)"
Richard Reynolds
"KOntekstowy MIKS. Przez opowieści graficzne do analiz kultury współczesnej" (fragment o filmach) pod redakcją Grażyny Gajewskiej i Rafała Wójcika
Może w tej książce o historii Marvela znajdę też coś ciekawego.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2013, 08:25:45 pm wysłana przez Anonimowy Grzybiarz »

N.N.

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #217 dnia: Październik 30, 2013, 09:17:56 pm »
Zbieram bibliografię ...
Mirosław Filciak, Media, wersja beta. Film i telewizja w czasach gier komputerowych i internetu, Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk 2013

Offline graves

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #218 dnia: Październik 30, 2013, 09:43:35 pm »
Zbieram bibliografię do pisania pracy licencjackiej na temat wspólnego filmowego uniwersum ostatnich adaptacji komiksów Marvela (skupiając się na Fazie Pierwszej - od "Iron Mana" po "Avengers").
BTW trochę dziwne nazywać te filmy "Fazą pierwszą".
Jak w takim razie nazwiesz te filmy - "faza 0"?
1998   Blade

2000   X-Men

2002   Blade II, Spider-Man

2003   Daredevil, X2, Hulk

2004   The Punisher, Spider-Man 2, Blade: Trinity

2005   Elektra, Fantastic Four

2006   X-Men: The Last Stand

2007   Ghost Rider, Spider-Man 3, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #219 dnia: Październik 30, 2013, 11:04:17 pm »
Graves - Filmy, które wymieniłeś nie tworzą wspólnego uniwersum filmowego, każda seria jest autonomiczna, bohaterowie nie istnieją w tych samych światach, przynajmniej nic o tym nie wiadomo (no, może Daredevil i Elektra to jedno uniwersum, ale to też bohaterowie wywodzący się z jednej serii). A oba Iron Many, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka się przeplatają, działają w tym samym świecie, mamy nawiązania do innych filmów i te same postaci, prowadzą do wspólnego crossoveru. Tworzą jakby serial - wymienione przez Ciebie filmy (poza granicami serii) nie. Tak samo jak Batman i Superman na przestrzeni adaptacji istnieli raczej osobno, a w 2015 roku znajdą się w jednym filmie. Zresztą w Marvel Cinematic Universe filmy, na których chcę się skupić są właśnie nazywane Fazą Pierwszą (Faza druga to m.in. Iron Man 3 i nadchodzący Thor: Mroczny Świat).

N.N. - Dzięki!
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2013, 11:15:47 pm wysłana przez Anonimowy Grzybiarz »

Offline Dembol_

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #220 dnia: Październik 31, 2013, 10:25:11 pm »
Graves, wymienione przez Ciebie filmy nie były wyprodukowane przez Marvela tylko inne studia, którym udzielono licencji. Wszystkie filmy, które ostatecznie doprowadziły do Avengers wyprodukowało Marvel Studios samodzielnie.

Offline turucorp

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #221 dnia: Październik 31, 2013, 11:13:39 pm »
Graves, wymienione przez Ciebie filmy nie były wyprodukowane przez Marvela tylko inne studia, którym udzielono licencji. Wszystkie filmy, które ostatecznie doprowadziły do Avengers wyprodukowało Marvel Studios samodzielnie.

chyba nie tyle "samodzielnie" co pod kontrola Disneya?  :roll:
inna sprawa, ze filmowe uniwersum X-men jest dosyc spojne i moze byc traktowane jako rownolegle do tego zwiazanego z Avengers

Offline Jeżynka

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #222 dnia: Luty 09, 2014, 01:38:35 pm »
Witam! Piszę pracę magisterską na temat "Współczesnych reedycji komiksów w Polsce", i zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, której wyniki posłużą mi do napisania jednego z rozdziałów badawczych. Ankieta jest anonimowa, a wszelkie dane w niej zawarte będą wykorzystane w pracy.

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas :)

Link do ankiety: http://www.survio.com/survey/d/D4R9R2T0A7L8Q4V6E

N.N.

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #223 dnia: Luty 09, 2014, 01:54:53 pm »
Witam! Piszę pracę magisterską na temat "Współczesnych reedycji komiksów w Polsce", i zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, której wyniki posłużą mi do napisania jednego z rozdziałów badawczych. Ankieta jest anonimowa, a wszelkie dane w niej zawarte będą wykorzystane w pracy.

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas :)

Link do ankiety: http://www.survio.com/survey/d/D4R9R2T0A7L8Q4V6E

W ankiecie nie ma wymienionych wszystkich wznowionych obecnie komiksów z okresu PRL. Brakuje komiksów Szarlotty Pavel, Ekspedycji, Funky'ego Kovala i komiksów Butenki. Nieobecność tego ostatniego jest wręcz zatrważająca, można bowiem z niej wywnioskować, że autorka prac Butenki za komiksy nie uważa. Tymczasem Butenko przezywa prawdziwy renesans jako twórca dla dzieci, a wznowieniom jego prac towarzyszy aplauz krytyki, która wznowień innych z aplauzem nie wita.
Nie widzę też w ankiecie pytania o Wróblewskiego.
Widzę natomiast tam kilka miejsc, w których trzeba opisowo wyjaśnić swoje stanowisko. Poważne potraktowanie owych pytań wymagałoby długiego ślęczenia nad odpowiedzią.

Offline turucorp

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #224 dnia: Luty 09, 2014, 02:21:16 pm »
Poważne potraktowanie owych pytań wymagałoby długiego ślęczenia nad odpowiedzią.

przychylam, chcialem wypelnic, ale okazalo sie, ze w wielu miejscach nie mam mozliwosci prawidlowego/pelnego wyboru,a w opisach musialbym tworzyc jakies elaboraty, albo przynajmniej podlinkowac do moich pelniejszych wypowiedzi na dany temat :(

 

anything