trawa

Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Weil Deshalb

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #225 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:14:09 pm »
Przygotowuję pracę magisterską na temat sposobów przedstawiania traumy w autobiograficznych powieściach graficznych. Mam już dwa komiksy (Blankets i 7 Miles a Second) do omówienia, szukam trzeciego. Czy macie może jakieś sugestie, co mógłbym wziąć jako trzeci utwór do analizy? Uwagi:

1) Trauma niekoniecznie musi być głównym wątkiem komiksu.
2) Najlepiej coś z anglosaskiego kręgu kulturowego, ewentualnie napisane oryginalnie po angielsku.
3) Nic o Holocauście (Maus odpada).

Przygotowałem już też sobie materiały teoretyczne, przynajmniej częściowo, ale jeżeli przychodzą Wam do głowy jakieś prace również poruszające temat komiksów i traumy, z chęcią się zapoznam :smile:

Z góry wielkie dzięki za pomoc!
Artysta Znany Niegdyś Jako I.Inni.

Curses upon you, Thomas Construction! Humanity will remember you as another Judas, if we aren’t all destroyed!

N.N.

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #226 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:32:08 pm »
Przygotowuję pracę magisterską na temat sposobów przedstawiania traumy w autobiograficznych powieściach graficznych. Mam już dwa komiksy (Blankets i 7 Miles a Second) do omówienia, szukam trzeciego. Czy macie może jakieś sugestie, co mógłbym wziąć jako trzeci utwór do analizy? Uwagi:

1) Trauma niekoniecznie musi być głównym wątkiem komiksu.
2) Najlepiej coś z anglosaskiego kręgu kulturowego, ewentualnie napisane oryginalnie po angielsku.
3) Nic o Holocauście (Maus odpada).

Przygotowałem już też sobie materiały teoretyczne, przynajmniej częściowo, ale jeżeli przychodzą Wam do głowy jakieś prace również poruszające temat komiksów i traumy, z chęcią się zapoznam :smile:

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

Alison Bechdel, "Fun Home" i "Jesteś moją matką?"
Joyce Farmer, "Special Exit
Ulli Lust, Heute ist der letzte Tag vom Rest deines Lebens (jest dostępne także po angielsku)
Lada moment wyjdzie "Zapętlenie" Daniela Chmielewskiego
David Small, Stitches
S. Seagle, T. Kristiansen, It's a bird (nie wiem, czy to autobiograficzne, ale bardzo przekonywujące)
Raina Telgemaier, Smile
A. Spiegelman, In the Shadow of No Towers

O tym ostatnim pisze Katarzyna Bojarska w "Wydarzenie po wydarzeniu. Białoszewski - Richter - Spiegelman, Warszawa 2012. Tamże w przypisach dalsza literatura przedmiotu.

Gdyby w grę jednak wchodził Holocaust, to polecam M. Katin, Skazane na siebie - świeżo wydane
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2014, 10:42:33 pm wysłana przez N.N. »

Offline pucka

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #227 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:44:34 pm »

Offline Weil Deshalb

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #228 dnia: Sierpień 21, 2014, 09:34:23 pm »
Wielkie dzięki za sugestie!
Artysta Znany Niegdyś Jako I.Inni.

Curses upon you, Thomas Construction! Humanity will remember you as another Judas, if we aren’t all destroyed!

Offline zurluk

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #229 dnia: Październik 23, 2014, 03:04:36 pm »
Może coś z twórczości Thomasa Otta.. on miał podobne klimaty




A tak poza tym również przymierzam się do pracy licencjackiej o komiksie, tylko nadal nie wiem jaki temat/problem przedstawić.  Zależy mi na tym żeby był o polskim komiksie. Jakieś sugestie?

Offline artialpha

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #230 dnia: Marzec 29, 2015, 09:00:21 pm »
Zna ktoś może jakieś opracowanie, recenzję czy coś w tym stylu o "strażnikach" Alana Moora? Ponieważ potrzebuję takie coś do bibliografii a za chiny ludowe nie mogę niczego znaleźć :<

Offline Joanna_

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #231 dnia: Kwiecień 16, 2015, 03:11:14 pm »
Witam :smile:

Przygotowuję właśnie pracę magisterką dotyczącą czytelnictwa komiksu. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w odnalezieniu jakiś badań na ten temat? Jeżeli w ogóle takie były przeprowadzone :wink:

Z góry dzięki :smile:

Offline Garf

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #232 dnia: Kwiecień 16, 2015, 06:16:22 pm »
Przygotowuję właśnie pracę magisterką dotyczącą czytelnictwa komiksu. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w odnalezieniu jakiś badań na ten temat? Jeżeli w ogóle takie były przeprowadzone :wink:

Przede wszystkim przydałoby się trochę więcej danych, bo nie wiadomo na przykład, czy chodzi Ci o czytelnictwo wśród dzieci czy dorosłych, w Polsce czy na świecie itp.

Kiedy wpiszę w Google badanie czytelnictwa komiksu, na pierwszym miejscu wyskakuje link do badania czytelnictwa wśród młodych odbiorców przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych, w którym są dane dotyczące również komiksów:

Strona: http://www.ibe.edu.pl/pl/media-prasa/aktualnosci-prasowe/409-fantastyka-dla-mlodziezy-czytelniczy-hit-wsrod-uczniow

Prezentacja z wynikami badania: http://www.ibe.edu.pl/images/prasa/czytelnictwo_prezentacja_dobra.pdf

Streszczony raport z wynikami: http://eduentuzjasci.pl/images/stories/publikacje/ibe-raport-badanie-czytelnictwo-streszczenie.pdf

Szkoda, że N.N wypisał się z forum. Jego wskazówki w takich wypadkach bywały bardzo pomocne.
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Joanna_

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #233 dnia: Kwiecień 17, 2015, 10:06:57 am »
Chodzi mi o czytelnictwo komiksów w Polsce bez względu na wiek odbiorców. Znalazłam trochę badań, lecz dotyczących ogólnie czytelnictwa, a nie konkretnie komiksów niestety :(
Dzięki wielkie za linki - z pewnością się przydadzą! :)

Offline nox-dl

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #234 dnia: Czerwiec 03, 2015, 01:21:50 pm »
Chodzi mi o czytelnictwo komiksów w Polsce bez względu na wiek odbiorców. Znalazłam trochę badań, lecz dotyczących ogólnie czytelnictwa, a nie konkretnie komiksów niestety :sad:
Dzięki wielkie za linki - z pewnością się przydadzą! :smile:

Do mojej pracy mgr na temat rynku komiksów w Polsce szukałem danych o sprzedaży/liczbie wydanych w Polsce komiksów i był problem. Z czytelnictwem może być jeszcze trudniej i niewykluczone, że sama będziesz musiała jakieś badania przyprowadzić.

Dodatkową trudnością może być fakt, że komiksy są wydawane zarówno jako książki, jak i w formie prasy. W związku z tym, nawet jeśli badania czytelnictwa książek wyszczególniają komiksy, to trzeba jeszcze znaleźć badania czytelnictwa prasy. No i zastanowić się nad tym, co przyjąć za jednostkę: jedną historyjkę, album, tomik, zeszyt?

Offline pucka

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #235 dnia: Lipiec 28, 2015, 10:42:37 pm »
Szanowni czytelnicy forum Gildi. Obecnie pisze prace magisterską na temat "potworów" w popkulturze (fajny temat nie? :biggrin:  ). Była bym bardzo wdzięczna gdybyście zechcieli wypełnić anonimową ankietę. Bardzo mi to pomoże. Są to w większości szybkie pytania tak/nie, więc wypełnienie całej ankiety zajmie dosłownie chwile. Ankieta dotyczy nie tylko komiksu ale też innych nośników popkultury (książek, filmów, gier) Mam nadzieję że pomożecie. Z góry wszystkim dziękuje za pomoc.

Ankieta
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2015, 11:05:04 pm wysłana przez pucka »

Offline nox-dl

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #236 dnia: Wrzesień 28, 2015, 02:50:57 pm »
Po kliknięciu w link pojawia się błąd: "Ankieta jest wyłączona" - już nieaktualne?

fragsel

  • Gość
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #237 dnia: Wrzesień 28, 2015, 03:59:41 pm »
no wiesz, jak zamiast cieszyć się słońcem postujesz o pisaniu magisterki w lipcu to raczej nie dlatego, że masz termin w listopadzie...

Offline pucka

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #238 dnia: Listopad 07, 2015, 11:02:40 am »
Termin wypada mi na luty...
No ale prace już zdążyłam napisać żeby nie było!


Bardzo dziękuje za chęć pomocy :3


Offline Tellur

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #239 dnia: Maj 22, 2016, 04:41:34 pm »
Witam, Cześć i Czołem
Widzę że dział trochę podsycha, ale a nuż mi się powiedzie i znajdzie się ktoś kto pomagając bliźniemu (mnie) zaskarbi sobie kilka punktów u Góry.

Aktualnie jestem na etapie kolekcjonowania wszelkiej maści materiału do mojej pracy magisterskiej dotyczącej komiksu właśnie. Konkretnie intersuje mnie sposób przedstawienia Bliskiego Wschodu, islamu, mieszkańców, kultury itp. w komiksach i powieściach graficznych, czy to amerykańskich, europejskich albo bliskowschodnich (oczywiście przykłady z innego krańca Ziemii również przygarnę). Chcę się skupić na różnego typu stereotypach, kontrowersjach, odbiorze przez czytelników. Póki co "spojrzenie badawcze" nie zostało jeszcze przeze mnie do końca zawężone. Jeśli komuś przychodzi do głowy ciekawy komiks osadzony na Bliskim Wschodzie, postać będąca muzułmaninem (np. Khamala Khan) albo różnego rodzaju tematyczne nawiazania to ochoczo odnotuje je w swoim czerwonym zeszyciku.
Z drugiej strony, by praca miała charakter akademicki, potrzebuję oprzeć się w niej na dobrych pracach badawczych i atrykułach naukowych o komiksie. Jedynym warunkiem jest by były to prace w jak najbardziej aktualne i rzetelne, w Polsce niestety spora ich część pochodzi z lat siedemdziesiątych.

O komiksie i BW pisałem już na licencjacie, wtedy moim tematem było "Obraz Wojny w Iraku z 2003 roku w zachodnim komiksie". Przytoczyłem w nim takie komiksy jak Lwy z Bagdadu, Niebo nad Brukselą,The 99, Persepolis, Kurczak ze Śliwakmi, aoparłem się na Jerzym Szyłaku Komiks: Świat przerysowany i Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku oraz Bartoszu Kurcu Komiks Opowiadanie Obrazem.
Tak więc dobry przechodniu, jeśli tylko masz jakiś ciekawy pomysł i sugestię, pomocną w mojej pracy to nie wachaj się zostawić po sobie ślad pod tym postem.

 

anything