Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #240 dnia: Maj 22, 2016, 07:47:29 pm »
Nowa pozycja na naszym rynku: Arab przyszłości.
Pojawił się magazyn "Komiks i My" a w nim artykuł "Komiks frankofoński w służbie Mahometa".
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."


Offline Tellur

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #242 dnia: Maj 22, 2016, 11:15:18 pm »
Wielkie dzięki wam obu za sugestię! Na pewno przyjrzę się każdej propozycji, nawet tej od Millera (oto poświecenie w imię nauki). Liban to też dobry przykład, bo kraj wyróżnia się względem reszty regionu.

Offline Garf

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #243 dnia: Maj 23, 2016, 06:36:38 pm »
Jeśli chodzi o komiksy dla młodszych czytelników, to postaci z Bliskiego Wschodu pojawiają się w paru tomach Tintina: Cygara faraona (t.4), Tintin w krainie czarnego złota (t.15) i Koks w ładowni/Ładunek koksu (t.19). W ostatnim integralu Lucky Luke'a był też króciutki komiks (6 s.) o poganiaczu wielbłądów z delty Nilu na Dzikim Zachodzie ("Kopalnia Wielbłąda").

Wiem jeszcze o takim artykule:

Zitawi, Jehan 2008: Disney Comics in the Arab Culture(s). A Pragmatic Perspective. In: Federico Zanettin (ed.) Comics in Translation. Manchester, UK & Kinderhook (NY): St. Jerome Publishing, 152–171.

ale on z kolei opisuje głównie, jak wydawane w krajach arabskich komiksy zachodnie przystosowuje się do tamtejszych norm kulturowych (i korzysta z perspektywy językoznawczej).

EDIT: Jeśli Turcję da się podciągnąć pod Bliski Wschód, to miałem jeszcze styczność z:

Tzankova, Veronika and Thecla Schiphorst 2012: Constructing Meaning: Verbalizing the Unspeakable in Turkish Political Cartoons. In: Frank Bramlett (ed.) Linguistics and the Study of Comics. Houndmills, Basingstoke, Hampshire; New York: Palgrave Macmillan, 119-141.

Ciągle to jednak ujęcie lingwistycczne.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2016, 07:26:31 pm wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Tellur

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #244 dnia: Maj 23, 2016, 09:56:01 pm »
Dzięki!
Nie szkodzi, że ujęcie lingwistyczne bo i tak w którymś momencie musiałbym wspomnieć o odbieraniu zachodnich komiksów na BW.
Turcja jak najbardziej należy do BW. Nie ma jednej, oficjalnej definicji tego terminu i jakie kraje do niego należą (za dużo powiazań i zależności). Dlatego wszelkie wasze skojarzenia i pierwsze myśli zwiazane z tematem są równie mile widziane.

Offline Blaksad

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #245 dnia: Listopad 15, 2017, 01:25:54 pm »
Byłem dzisiaj na  - Wykład "Podstawy wiedzy o komiksie..." Dr Wojciech Birek 15.11.2017r. [/size]Wojtek Birek to bardzo mądra osoba która o komisie i tłumaczeniu wie wszystko. Ale zanim zaczął się wykład - słyszę jak dziewczyna za mną mówi: "mam nadzieję,że nie będzie mówił o gejowskim Marvelu" - cokolwiek to miało znaczyć. :biggrin:

Offline Tounen

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #246 dnia: Styczeń 22, 2018, 10:55:42 am »
Cześć wszystkim! Mam nadzieję, że wątek nadal żyje, ponieważ potrzebuję pomocy doświadczonych komiksiarzy.


Zabieram się do pisania pracy magisterskiej o tłumaczeniu komiksów (studia translatoryczne - wydawnicze) i potrzebuję odpowiedniego komiksu, który spełniałby następujące wymogi:

-czarno-biały
-wysokiej jakości scenariusz (oczywiście subiektywnie)
-nieposiadający polskiego tłumaczenia


Miałem wziąć na warsztat Essex County, ale niestety istnieje już tłumaczenie z 2009 roku. Macie jakieś sugestie? Planuję jak najszybciej napisać konspekt na seminarium;)

Offline misiokles

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #247 dnia: Styczeń 22, 2018, 10:57:45 am »
Weź coś z nieprzetłumaczonego Alana Moore'a.

Offline szuwarek

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #248 dnia: Styczeń 22, 2018, 11:00:42 am »
Weź coś Sergio Toppiego.

Offline LucasCorso

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #249 dnia: Styczeń 22, 2018, 11:02:13 am »
Ponieważ zakładam, że chodzi o angielski (bo Essex County) to polecam uwadze Metamorphosis Odyssey Jim'a Starlina
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline gobender

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #250 dnia: Styczeń 22, 2018, 11:58:06 am »
Love & Rockets!

Jeśli musi być określone i w miarę zamknięty tom to polecałbym L&R: The Love Bunglers.

Offline Tounen

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #251 dnia: Styczeń 22, 2018, 12:09:20 pm »
Sergio Toppi niestety odpada, ponieważ potrzebuję komiksu od native speakera języka angielskiego, po angielsku.


Czy Alan Moore pracował przy wielu projektach czarno-białych? Proszę o ciekawe sugestie, jeżeli takie były.


Metamorphosis Odyssey wygląda ciekawie, niestety nie mogę nigdzie znaleźć porządnej wersji cyfrowej. Być może jest to dzieło zbyt niszowe/edgy dla profesora?


Dzięki gobender, sprawdzę!

Offline LucasCorso

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #252 dnia: Styczeń 22, 2018, 12:44:57 pm »
Metamorphosis Odyssey wygląda ciekawie, niestety nie mogę nigdzie znaleźć porządnej wersji cyfrowej. Być może jest to dzieło zbyt niszowe/edgy dla profesora?



Dopiero teray sprawdziłem, że najnowsze przedruki są wydawane niestety chyba w wersji pokolorowanej.


Gdybym wcześniej sprawdził to bym nie polecał, bo to nie pasuje do profilu twojej pracy.


Szkoda, bo to komiks genialny!
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline gobender

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #253 dnia: Styczeń 22, 2018, 01:04:40 pm »
Dzięki gobender, sprawdzę![/font][/size]

Myślę, to mogłoby sie fajnie nadać włąśnie pod kątem tłumaczeniowym, ze względu na język jakim jest pisany. Komiks nie jest długi (trochę ponad 100 stron), ale to tylko wycinek większej całości, więc jak Ci mało to będziesz miał w czym wybierać.

Offline pokia

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #254 dnia: Styczeń 22, 2018, 01:54:12 pm »
Może Robert Crumb ? Dużo czarno białych komiksów, a u nas wydane tylko trzy.

 

anything