trawa

Autor Wątek: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...  (Przeczytany 301768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #270 dnia: Sierpień 28, 2014, 05:33:18 pm »
Picturebooki w Polsce to już przed wojną wydawano.


Ok nie było pytania. Coś " mnie " się pokręciło.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #271 dnia: Sierpień 28, 2014, 05:53:56 pm »

Ok nie było pytania. Coś " mnie " się pokręciło.
Ja się nie dziwię. Mnóstwo publicystów trąbi, że picturebooki to gatunek nowy, ode niedawna w Polsce obecny. Jesli jednak zaczniemy szukać, to znajdziemy je nawet w XIX wieku, tyle, że wtedy nazywano je po prostu "książkami obrazkowymi".

Offline Nawimar

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #272 dnia: Sierpień 28, 2014, 06:06:34 pm »
NN: "Dobry Boże! Krystyna Boglar jest przecież scenarzystką "Gucia i Cezara" (i autorką całej masy książek dla dzieci)"
 
Rzeczywiście wstyd; na swoje usprawiedliwienie dodam, że chyba z trzydzieści lat nie zaglądałem do "Gucia i Cezara".
 
Jarosław: "(...) (nie pamiętam jak on wygląda w środku) (...)"
 
Poniżej dwie plansze tego tytułu (źródło - KomiksBaza.pl):


 

Offline Przemyslav

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #273 dnia: Sierpień 28, 2014, 08:57:38 pm »
Dziękuję jeszcze raz za pomoc :smile: Komiks już zamówiony z Allegro :smile: Cieszę się jak dziecko 30-letnie przed gwiazdką :smile: <piwo>

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #274 dnia: Wrzesień 11, 2014, 03:58:23 pm »
czy ktoś z Was czytał już Zapętlenie i chciałby się podzielić wrażeniami ? będę bardzo wdzięczny :)

Offline nayroth

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #275 dnia: Wrzesień 23, 2014, 06:46:45 pm »
Może głupie pytanie, jeśli tak to nie kopcie zbyt mocno, ale czy był na forum, albo poza, temat w rodzaju "kanon komiksu polskiego"?
Z jednej strony są kolekcje marvela i DC, egmont swoje 3 grosze dorzuca w postaci kanonu; czy takie 10-20 najlepszych, ponadczasowych polskich albumów dałoby się jednogłośnie wskazać?
Bez dłuższego zastanawiania się przychodzi mi do głowy taka dziesiątka: KiK w Kosmosie, Skąd się bierze woda sodowa, Funky Koval, jakiś Zbik i Tytus zapewne, Osiedle swoboda, Wilq1234, Rewoluje, Likwidator zebrany, 48 stron

Offline adro

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #276 dnia: Wrzesień 23, 2014, 08:17:30 pm »
Czy ktos wie, gdzie jeszcze mozna dorwac nowego ratmana, PLEASE!!!!!
pzdr
PS Dzieki za ewentualna pomoc
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #277 dnia: Wrzesień 23, 2014, 08:53:02 pm »
Może głupie pytanie, jeśli tak to nie kopcie zbyt mocno, ale czy był na forum, albo poza, temat w rodzaju "kanon komiksu polskiego"?
Z jednej strony są kolekcje marvela i DC, egmont swoje 3 grosze dorzuca w postaci kanonu; czy takie 10-20 najlepszych, ponadczasowych polskich albumów dałoby się jednogłośnie wskazać?
Bez dłuższego zastanawiania się przychodzi mi do głowy taka dziesiątka: KiK w Kosmosie, Skąd się bierze woda sodowa, Funky Koval, jakiś Zbik i Tytus zapewne, Osiedle swoboda, Wilq1234, Rewoluje, Likwidator zebrany, 48 stron


Kanonu (chyba) nigdy nie bylo, byly "najlepsze", ale to przeciez zupelnie inna, znacznie bardziej subiektywna i zalezna od "widzimisie" bajka.
I tu pojawia sie problem, bo chcac stworzyc taki kanon, na subiektywne "widzimisie" nie ma miejsca, bo to musza byc rzeczy wzorcowe, przelomowe, bedace punktem odniesienia dla innych, a nie komiksy wybrane tylko dlatego, ze ktos mial przy nich mokry sen, albo kupil je spod lady 40 lat temu.
Przy okazji, jesli taki kanon mialby byc stworzony, to wypadaloby uzasadnic swoj wybor (i poddac go dyskusji  8) )

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #278 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:11:47 pm »
@adro: Widzę, że zapodałeś jakiś interesujący stuff, bo wygląda na to, że nowy Ratman jest wszędzie.
@nayroth: A co w ogóle rozumiesz przez "kanon komiksu polskiego"?

Offline Death

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #279 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:22:27 pm »
Może głupie pytanie, jeśli tak to nie kopcie zbyt mocno, ale czy był na forum, albo poza, temat w rodzaju "kanon komiksu polskiego"?
Z jednej strony są kolekcje marvela i DC, egmont swoje 3 grosze dorzuca w postaci kanonu; czy takie 10-20 najlepszych, ponadczasowych polskich albumów dałoby się jednogłośnie wskazać?
Bez dłuższego zastanawiania się przychodzi mi do głowy taka dziesiątka: KiK w Kosmosie, Skąd się bierze woda sodowa, Funky Koval, jakiś Zbik i Tytus zapewne, Osiedle swoboda, Wilq1234, Rewoluje, Likwidator zebrany, 48 stron
Chyba nie było takiego top wszech czasów polskich. W sumie dziwne. Załóż temat i głosujemy. Moja lista na pewno tam zagości. Top 10 jestem w stanie podać w środku nocy, po gwałtownym przebudzeniu. :smile:

Deg

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #280 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:30:12 pm »
Jestem za. Chociaż zapewne, jak zwykle w takich przypadkach, będę myślał tydzień, a potem podam listę w 50% różniącą się od tej ustalonej. Ale jestem za  :cool:

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #281 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:44:47 pm »
Top 10 jestem w stanie podać w środku nocy, po gwałtownym przebudzeniu. :smile:

I jestes w stanie uzasadnic i obronic to uzasadnienie?

Offline nayroth

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #282 dnia: Wrzesień 23, 2014, 09:59:01 pm »
Nie mam jakiejś precyzyjnej definicji, myślałem po prostu o czymś na kształt egmontowskiego Kanonu Komiksu, bo to dosyć świeże. Kanon w sensie najważniejsze, najbardziej uznane, rozpoznawane i po prostu dobre polskie produkcje. Takie które są sukcesem artystycznym i/lub komercyjnym w sensie że ciągle są wznawiane i czytane... Subiektywizm subiektywizmem ale chociażby przez analogię do egmontowskiego kanonu: Strażnicy, Persepolis, Sandman, Trylogia Eisnera to są bezdyskusyjnie (mam nadzieje) komiksy wielkie --- czy podać 10 bezdyskusyjnie wybitnych polskich albumów komiksowych to prosta sprawa czy wręcz przeciwnie? Rzecz jasna chodzi o tytuły które powstały w Polsce, a nie np. tworzone przez Polaków dla zagranicznych wydawnictw.
Te tytuły co podałem pasowały mi o tyle że funkcjonują od wielu lat na rynku i w świadomości czytelników, no i że nie kojarzę żadnych lepszych. Ale to pewnie dlatego że polskei komiksy czytam od święta, wiec moja perspektywa raczej wąska.

KiK w Kosmosie, Skąd się bierze woda sodowa, Funky Koval, jakiś Zbik i Tytus zapewne, Osiedle swoboda, Wilq1234, Rewolucje, Likwidator zebrany, 48 stron


PS: raczej nie będę zachęcał do głosowania, bo nie o liczenie punktów mi chodziło, ale jakby ktoś kiedyś miał jakieś przemyślenia w temacie i chciał się podzielić swoją top-listą (bez specjalnego uzasadniania - jak mnie zaciekawi tytuł to sobie w 10 sek. znajdę 10 recenzji) to fajnie byłoby to poczytać.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2014, 10:02:23 pm wysłana przez nayroth »

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #283 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:00:25 pm »
Ale, Turu, jak szeroki ma być kontekst "przełomowych i wzorcowych"? Polska, Europa, Świat? Bo jesli tego nie zdefiniujemy, to obawiam się, że nie będzie to "kanon" tylko "najlepsze imo". Ale z drugiej strony, jesli zdefiniujemy poprzez zawężenie kontekstu do np. Polski, to czy w takim przypadku można w ogole mówic o "kanonie"? Dlatego ponawiam pytanie o definicję "kanonu komiksów polskich". 

EDIT: W miedzy czasie pojawila sie odpowiedz Nayrotha...

[...] Kanon w sensie najważniejsze, najbardziej uznane, rozpoznawane i po prostu dobre polskie produkcje. Takie które są sukcesem artystycznym i/lub komercyjnym w sensie że ciągle są wznawiane i czytane... Subiektywizm subiektywizmem ale chociażby przez analogię do egmontowskiego kanonu: Strażnicy, Persepolis, Sandman, Trylogia Eisnera to są bezdyskusyjnie (mam nadzieje) komiksy wielkie

Z egmontowym kanonem jest tak, ze (powiedzmy) sa to dziela przelomowe w skali swiatowej. Wydaje mi sie, ze niejako w definicji "kanonu" zawarty jest jak najszerszy mozliwy zasieg "przelomowosci i wzrocowosci" nalezacego doń utworu. W rezultacie wszelkie sztuczne proby zawężenia kontekstu oddzialywania utworu powodują, że nie mozna juz mowic tak naprawde o "kanonie".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2014, 10:10:08 pm wysłana przez KukiOktopus »

Offline Death

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #284 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:05:43 pm »
I jestes w stanie uzasadnic i obronic to uzasadnienie?
Od razu to napiszę. Nie mam zamiaru bawić się w żaden kanon. Jestem w stanie podać top 10 ulubionych polskich komiksów i w takiej zabawie wezmę udział. A jak mi się będzie chciało, to krótko opiszę dlaczego dany komiks jest na mojej liście. Nie będę się bawił w żadne bronienie, z powodu takiego, że jestem za krótki w temacie polskiego komiksu i za mało przeczytałem, żeby dyskutować np. z Tobą. Aczkolwiek to prawda, kiedyś ułożyłem sobie takie top 10 i jestem w stanie podać go w środku nocy. I chyba ten top jest całkiem do rzeczy.