trawa

Autor Wątek: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...  (Przeczytany 296038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #285 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:20:22 pm »
Ale, Turu, jak szeroki ma być kontekst "przełomowych i wzorcowych"? Polska, Europa, Świat? Bo jesli tego nie zdefiniujemy, to obawiam się, że nie będzie to "kanon" tylko "najlepsze imo". Ale z drugiej strony, jesli zdefiniujemy poprzez zawężenie kontekstu do np. Polski, to czy w takim przypadku można w ogole mówic o "kanonie"? Dlatego ponawiam pytanie o definicję "kanonu komiksów polskich". 

Juz na starcie robi sie "najlepsze imo" i dlatego rece mi opadaja.
"jakis Zbik", "Likwidator zebrany", z calym szacunkiem, ale to sa jakies jaja a nie kanon.
Jesli juz sie bawic, to zgadzam sie, ze trzeba ustalic jakis kontekst, tyle, ze swiatowy albo nawet tylko europejski, moga sie okazac zabojcze, z drugiej strony, ograniczenie kontekstu do naszego kraju przy takiej ilosci kalki i wtornosci, ktora dobrze sie sprzedala, podwaza moim zdaniem, "kanonicznosc" wielu potencjalnych kandydatow. W dodatku, patrzac na propozycje Nayrotha, mam wrazenie, ze dostaniemy liste niekoniecznie najlepszych komiksow danych autorow, tylko takich, ktore zdobyly najwieksza popularnosc.
A w takim przypadku nie widze sensu tworzenia tematu, wystarczy przeleciec sie po kilku innych forach, zestawic z wynikami sprzedazy i tyle.

@Death, ale jaki jest sens takiego tematu?
Kazdy wrzuci swoje top 10 i wszyscy sie rozejda do swoich zajec?
Jak w przedszkolu?

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #286 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:25:50 pm »
Dokładnie tak.

Offline Death

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #287 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:29:08 pm »
@Death, ale jaki jest sens takiego tematu?
Kazdy wrzuci swoje top 10 i wszyscy sie rozejda do swoich zajec?
Jak w przedszkolu?
Niestety tak, trochę jak w przedszkolu, choć pewnie jakieś drobne uzasadnienia użytkownicy podadzą (na ile są w stanie). Ale poza poziom podstawówki, to ciężko będzie wyjść. Jestem świadom tego, że chciałbyś podyskutować w temacie kanonu polskiego komiksu na poważnie, ale nie oszukujmy się, za wielu dyskutantów na poziomie wiedzy, którym dysponujesz, to nie znajdziesz. Jestem też świadom swojej ubogiej wiedzy i nawet w takiej rozmowie nie mam zamiaru wziąć udziału, bo odpadnę na pierwszym zakręcie. Choć chętnie bym śledził taką dyskusję, gdybyś znalazł do niej partnerów.

fragsel

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #288 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:30:00 pm »
ależ turu: czy jakikolwiek "kanon" da się oderwać od "imo"?
przecież wspomniany powyżej "kanon" egmontu był dyskutowany na forum i ludzie protestowali dobór...
nawet kanon lektur jest umowny (i znane są przypadki jak zmieniał się wraz z opcją rządzącą)
wiec ja osobiście Twojego oburzenia nie rozumiem i ku czemu dążysz powiedzieć nie umiem...


tu jest forum - tu jedyne co mamy to każdy powiedzieć swoje i rozejść się do swoich zajęć...


bo tak naprawdę to co zrobiłeś po swoim wpisie? bo chyba nie do moich zajęć się rozszedłeś...

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #289 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:38:31 pm »
nie oburzam sie tylko sie zastanawiam, bo jesli jedynym zalozeniem bedzie "imo"  to nie widze miejsca na dyskusje, bo kazdy zasloni sie "gustem" czy "ograniczona wiedza" i zamiast sensownego watku, w ktorym mozna czegos sie dowiedziec, zweryfikowac i przedyskutowac, dostaniemy kolejny temacik w stylu "zdjec kolekcji", w ktorym od dluzszego czasu jedynym "motywem" sa kolejne grzbieciki zakupow z amazona, sensu w tym zadnego, ale za to jak sie mozna "pochwalic" ile to sie kasy wywalilo.

fragsel

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #290 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:40:44 pm »
no zgadzam się z Tobą...
ale chyba nawet uruchomienie tematu "imo" może przynieść coś dobrego, nawet jak tylko ze trzy osoby na 20 napiszą coś w stylu jakiego oczekujesz...

Offline maximumcarnage

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #291 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:43:31 pm »
ale za to jak sie mozna "pochwalic" ile to sie kasy wywalilo.

Bo bez lansu nie ma bansu, jak to mawiano dawniej.

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #292 dnia: Wrzesień 23, 2014, 10:50:38 pm »
no zgadzam się z Tobą...
ale chyba nawet uruchomienie tematu "imo" może przynieść coś dobrego, nawet jak tylko ze trzy osoby na 20 napiszą coś w stylu jakiego oczekujesz...

ja nie chce zeby taki temat byl hermetyczny, skierowany jedynie do osob siedzacych w temacie, ale rownoczesnie sytacja, w ktorej jedynym argumentem bedzie (tradycyjnie bezdyskusyjny) "gust", skutecznie zniecheca mnie (i prawdopodobnie innych forumowiczow).
Mamy forum dyskusyjne, nigdzie sie nie spieszymy, to naprawde taki wielki problem uzasadnic swoje wybory i poddac je dyskusji?
Patrzac na tematy np. o WKKM chyba nikomu ujmy nie przyniesie, jak o komiksach z rodzinnego kraju napisze cos wiecej niz ich tytuly?

Offline nayroth

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #293 dnia: Wrzesień 23, 2014, 11:05:49 pm »
Turu, ale powiedz nie widzisz sensu żeby mieć pod ręką taka krótką roboczą listę pewniaków, które zawsze i wszędzie można polecić nawet komuś kto ma blade pojęcie o wszystkich niuansach polskiego komiksu, a chciałby tylko spróbować się zapoznać z czymś polskim & dobrym. Bo taką ma akurat fantazję i niekoniecznie chce mu się przegryzać przez fora i zbierać dane o sprzedaży.

Gdybym ja chciał nagle zacząć słuchać jazzu, to zacząłbym od sprawdzenia w necie co w historii jazzu jest najlepsze, bazując na opiniach ludzi którzy słuchają jazzu od 20 lat i wiedzą co na takie miano zasługuje. Kiedy ostatnio chciałem przeczytać jakąś dobra mangę (na których się nie znam), albo obejrzeć fajne anime (tak samo) to bez problemu znalazłem strony z fanowskimi, albo specjalistycznymi zestawieniami, gdzie polecają najlepsze tytuły które można czytać/oglądać w ciemno. To samo jeśli chodzi o polskie seriale. Ale w przypadku polskich komiksów nic takiego nie znalazłem.

Kanon, to duże słowo które tylko skomplikowało w założeniu prostą kwestię. Jeśli to określenie jest mylące, to niech będzie "jakich 10 komiksów zabrał(a)byś na bezludną wyspę", "10 polskich komików które wypada znać", "komiksy z Polski które musisz przeczytać przed śmiercią" :wink:

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #294 dnia: Wrzesień 23, 2014, 11:18:27 pm »
Kanon, to duże słowo które tylko skomplikowało w założeniu prostą kwestię. Jeśli to określenie jest mylące, to niech będzie "jakich 10 komiksów zabrał(a)byś na bezludną wyspę", "10 polskich komików które wypada znać", "komiksy z Polski które musisz przeczytać przed śmiercią" :wink:

Na bezludna wyspe zabralbym podrecznik survivalu a nie komiksy, a dobor "komiksow, ktore wypada znac" zdecydowanie jest wiekszy niz 10, ba, gdybym mial komus cos polecac, to musialbym wiedziec, w czym taka osoba gustuje, a niekoniecznie to jest wirtualnie "najlepsze".
Swego czasu wrzucilem na bloga liste 100 (a potem kolejnych 100) krajowych komiksow, ktore moim zdaniem wypada znac.
Myslisz, ze tworzac tutaj bezdyskusyjny temat typu "imo" pojawi sie wiecej tytulow?
Czy moze jednak lepiej przedstawic swoje propozyjcje z uzasadnieniem i uwzglednic uwagi innych uzytkownikow forum?

Offline mica

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #295 dnia: Wrzesień 23, 2014, 11:24:58 pm »
ja mimo wszystkich zastrzeżeń turu dziwię się zawsze, gdy ktoś pyta na forum "jak myślicie, czy nie warto byłoby założyć takiego a takiego tematu", zamiast go po prostu założyć.

Offline nayroth

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #296 dnia: Wrzesień 24, 2014, 06:36:25 pm »
Znalazłem wspomniane dwie setki które popełniłeś na blogu, dobrze ze o tym wspomniałeś. Teraz rozumiem dlaczego nie chcesz się rozmieniać na drobne i podawać tutaj jakiejś marnej 10-tki :wink: Moim skromnym, 200 tytułów to bardziej "przesada" niż "znać wypada", ale co ja tam wiem. Rozczarowałem się nieco bo na blogu zabrakło jakiegokolwiek uzasadnienia;p ale z drugiej strony mam satysfakcje że moja 10-tka zmieściła się w 200-tce turucorpowej. Polecam wszystkim zajrzeć:
http://turucorp.blogspot.com/2013/01/moja-prywatna-pierwsza-polska-stowa.html
http://turucorp.blogspot.com/2013/10/druga-stowa.html

No i wątek w sumie do zamknięcia, skoro najbardziej aktywnym dyskutantem był turu który uważa że pomysł jest do bani :biggrin:

Offline misiokles

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #297 dnia: Wrzesień 24, 2014, 06:56:19 pm »
Pomysł nie jest do bani. Rozumiem obawy turu, choć większość z nim dość łatwo wyeliminować. Wystarczy do konstrukcji kanonu brać propozycje z krótkim opisem dlaczego ta pozycja a nie inna. Propozycja sensowna będzie od zgłaszającego mieć opis przedstawiające walory artystyczne, bądź osadzenia jej w danym okresie czasów, dla którego była ważna. Nie sądzę, że ktoś walnie opis w stylu 'niech będzie Kajko i Kokosz bo na ten komiks zarwałem dziewczynę, która do tej pory jest moją żoną'. A jeśli walnie będzie brzmiał niepoważnie. Każde 'IMO' poparte dobrymi argumentami już wyrasta z "IMO' na rzecz bardziej obiektywnego spojrzenia.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #298 dnia: Wrzesień 24, 2014, 07:04:50 pm »
Znalazłem wspomniane dwie setki które popełniłeś na blogu, dobrze ze o tym wspomniałeś. Teraz rozumiem dlaczego nie chcesz się rozmieniać na drobne i podawać tutaj jakiejś marnej 10-tki :wink: Moim skromnym, 200 tytułów to bardziej "przesada" niż "znać wypada", ale co ja tam wiem. Rozczarowałem się nieco bo na blogu zabrakło jakiegokolwiek uzasadnienia;p ale z drugiej strony mam satysfakcje że moja 10-tka zmieściła się w 200-tce turucorpowej. Polecam wszystkim zajrzeć:
http://turucorp.blogspot.com/2013/01/moja-prywatna-pierwsza-polska-stowa.html
http://turucorp.blogspot.com/2013/10/druga-stowa.html

No i wątek w sumie do zamknięcia, skoro najbardziej aktywnym dyskutantem był turu który uważa że pomysł jest do bani :biggrin:
Podstawową wadą spisów typu "the best imo" robionych przez twórców jest to, że nie umieszczają na nich swoich rzeczy. Ja na miejscu turu umiescilbym na samym poczatku spisu Fastnachtspiel (gdzies obok Rewolucji 1-4 i znacznie powyżej Fotostory 1. HC), bo to jest jedna z najlepszych rzeczy jakie w ogóle czytalem - jakby podszlifowac, to imo arcydzielo by było. Jak to przeczytalem, to doszedlem do wniosku, ze Turek to jedyny znany mi czlowiek w Polsce, ktory moglby zrobic dobrze jakies komiksowe "Sklepy cynamonowe". A zeby nie bylo, ze sie podlizuje, to powiem, ze go, jak boga kocham, nie lubie.

Offline turucorp

Odp: Pytania o komiksy polskich autorów, cytaty i inne takie...
« Odpowiedź #299 dnia: Wrzesień 24, 2014, 07:48:23 pm »
No i wątek w sumie do zamknięcia, skoro najbardziej aktywnym dyskutantem był turu który uważa że pomysł jest do bani :biggrin:

O nie, nie ma tak latwo.
To, ze ja sie czepiam jest pewna norma, ale poprostu uwazam, ze zakladanie watkow powinno byc przemyslane. Tematy wisza tutaj przez lata, niektore zyja caly czas, albo ozywaja przy nowej fali uzytkownikow, dlatego warto dogadac szczegoly na poczatku, zamiast kreowac temat, ktory nic lub niewiele wniesie.
Top 10 zamiast kanonu?
OK, ale nie idzmy na latwizne, bo to na dluzsza mete bedzie po prostu nudne i trywialne, jesli ktos juz ma te swoje "the best of", to niech o nie powalczy, bo moze w wyniku dyskusji zmieni zdanie, rozszerzy horyzonty albo utwierdzi sie w swoim wyborze?
Moim zdaniem to nie tylko nie dyskwalifikuje "slabiej znajacych temat", ale wrecz przeciwnie.

A w kwestii moich typow na blogu, ta lista miala byc punktem wyjsciowym do duzo wiekszego projektu, ale, ze wzgledu na brak czasu, chwilowo lezy odlogiem.

 

anything