Autor Wątek: Szarże na maszyny  (Przeczytany 17108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Galoch

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 21, 2006, 08:18:59 am »
Nowy dzień, nowe pomysły.
FAQ definiuje coś takiego jak "szarża taktyczna"
Jest to każda szarża podczas której robimy większego weela niż konieczny.
Jak mamy definicje, to można uściślać.
Najlepiej to widać na maszynach, gdzie wystawienie załogi wymusza na szarżującym jasne i precyzyjne zadeklarowanie, jak ma wyglądać szarża taktyczna, jeśli ona nie dojdzie to nie można zmieniać nic. Jest spalona, nawet jeśli na wprost doszła by.
Ale podobnie powinno obowiązywać i w pozostałych przypadkach.
Deklarując szarże nie wiemy, czy dojdzie, nie widzę żadnej możliwości w zasadach, aby zadeklarować szarże taktyczną w pojedynczy model a potem zmieniać podczas mierzenia trasę czy kierunek szarży.
Przykładowo:

FFF



.....M1.....M2

Fast deklaruje szarże w M1 (mag 1)
Ma do wyboru 2 opcje:
a) szarża na wprost wtedy M2 jest bezpieczny i gracz w odpowiedzi może sobie spokojnie zrobić flee
b) szarża taktyczna tak aby po M1 wpaść w M2. W tej sytuacji gracz magami może zrobić flee jak uważa, że szarża taktyczna dojdzie, albo hold, licząc że fast spali szarże.
Tak czy inaczej potrzebna jest deklaracja podczas fazy deklarowania szarż, aby można było dać odpowiedź adekwatną do rzeczywistego kierunku szarży. Nie dopuszczalne jest przesuniecie deklarowania szarży taktycznej do fazy ruchu oddziałów szarżujących.

Innymi słowy, przydało by się uściślenie w rodzaju:
"Deklarując szarże taktyczną gracz zobowiązany jest do podania jej dokładnego przebiegu, w przypadku nie spełnienia warunków skutecznej szarży (zasięg, strefa, maksymalizacja modeli walczących itd) szarża jest nieudana, nawet jeśli szarża po najkrótszej drodze byłaby skuteczna"
ttp://www.earthshaker.homepages.pl/download.php

Offline swieta_barbara

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 21, 2006, 08:20:07 am »
Cytat: "Scimitar"
A cfaniakom od szarż taktycznych to bym najchętniej powiedział brzydkie słowo lub słowa. Jak będę jakiś turniej robił to wprost w regulaminie zapiszę, że za takie zagrania jest zylion punktów karnych.

A dlaczego? To po prostu zagranie taktyczne, trzeba nauczyc sie z tym grac i tyle.
Jeźdźcy Hardkoru jada do oporu!

Offline Marcin Galoch

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 21, 2006, 08:25:09 am »
Cytat: "trojek84"
Jest kierunek szarzy, chodzi o to co jest kierunkiem szarzy. Jezeli liczymy to od momentu deklaracji szarzy, to wychodza takie kwiatki jak na schemacie wyrzej (obsluga z maszyna wykonuje bieg o jakies 5" w bok zeby dac sie zaszarzowac). Wiec musi to byc liczone od ostatniej prostej (nawet jakby miala 2mm).

Tu panuje zgoda, jak widzę, że tak być powinno.
Ale, jeśli nie dojdziesz szarżując po tej "ostatniej prostej" to palisz szarże, a nie robisz innego weela jak Ci pasuje.
Bo kierunek ten ustalasz w chwili deklaracji szarży i stosownie do niego wystawiasz załogę.
Nawet więcej, może się zdarzyć, że taka szarża dojdzie, lecz nie zmaksymalizujesz liczby modeli walczących.
Także palisz szarże.
Bo u FAQ-u jest wyraźnie napisane, że możesz robić szarże taktyczną o ile zachowana jest zasada maksymalizacji modeli walczących.
Jak nie jest spełniona, to szarża taktyczna jest nielegalna i tym samym nieudana   :badgrin:
ttp://www.earthshaker.homepages.pl/download.php

Offline thurion

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 21, 2006, 08:49:58 am »
Cytat: "Scimitar"


A cfaniakom od szarż taktycznych to bym najchętniej powiedział brzydkie słowo lub słowa. Jak będę jakiś turniej robił to wprost w regulaminie zapiszę, że za takie zagrania jest zylion punktów karnych.

.


to mnie jzu wiecej na turniejach Draconisu nie zobacysz.. jak tak napiszesz to oczekuje dopisku ze MoK daje ataki mountowi, a jesli taki zapisek sie nie pojawi to napewno na mnie nie licz....


Cytat: "Jankiel"

Głupie. Ale właściwie mam to gdzieś. Trzeba wrócić do smoka - żaden inny model nie ma tylu możliwości.


kocham mojego Pimpusia :)

(jeszcze dysk...:P)


Cytat: "Marcin Galoch"

Nawet więcej, może się zdarzyć, że taka szarża dojdzie, lecz nie zmaksymalizujesz liczby modeli walczących.
Także palisz szarże.


jestes w bledzie, NAJPIERW szarza musi dojsc, potem jesli mozesz to muszi maksymalizowac

jezeli mam szarze na wprost na rowno 14 cali tak ze styka sie jeden model, to szarza dochodzi, nei pale jej z tego wzgledu ze bym musial zrobic jakis wheel zeby wprowadzic 5 modeli


przede wszsytkim szarza musi dojsc

Offline Scimitar

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 21, 2006, 08:59:13 am »
Cytat: "trojek84"

Jest kierunek szarzy, chodzi o to co jest kierunkiem szarzy. Jezeli liczymy to od momentu deklaracji szarzy, to wychodza takie kwiatki jak na schemacie wyrzej (obsluga z maszyna wykonuje bieg o jakies 5" w bok zeby dac sie zaszarzowac). Wiec musi to byc liczone od ostatniej prostej (nawet jakby miala 2mm).

Nie zrozumiałeś mnie Trojku. Dla mnie kierunek szarży to prosta łącząca środek maszyny i środek szarżującego oddziału. Wg. niej wystawiam tobie załogę, a ty po prostu masz do niej dojechać. Tak w teorii, a w praktyce, jeśli coś tam jest skomplikowanego w sytuacji na stole, to ci trochę mogę pozwolić inaczej pojechać byś się dostawił wogóle. Ale umyślnemu wheelowaniu mówię NIE !! Chyba można grać z "ludzką twarzą" ?? Ja tak zwykle gram, czy sędziuję i nic złego mi się nie stało, ale widzę, że też popularny robi się inny nurt.
cimi GG 4417905
Podziwiajcie mroczną gębę prawdziwego Dark Elfa ;)
http://www.kgb.draconis.prv.pl

KAZALI WYCIĄĆ CRISTIANO RONALDO - NO CO ZA KRAJ !! Jutro będzie coś lepszego :D

Offline Scimitar

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 21, 2006, 09:05:32 am »
Cytat: "thurion"
Cytat: "Scimitar"


A cfaniakom od szarż taktycznych to bym najchętniej powiedział brzydkie słowo lub słowa. Jak będę jakiś turniej robił to wprost w regulaminie zapiszę, że za takie zagrania jest zylion punktów karnych.

.


to mnie jzu wiecej na turniejach Draconisu nie zobacysz.. jak tak napiszesz to oczekuje dopisku ze MoK daje ataki mountowi, a jesli taki zapisek sie nie pojawi to napewno na mnie nie licz....

Co do MoK to uważam też, że to babol i powinni mieć dodatkowy atak dla koni - po prostu są subject to frenzy, a nie ma jakiś dwóch różnych frenzy  :lol:

A może mi panowie od szarż taktycznych powiedzą jak robimy flee od takiej szarży ?? Bo RB podaje tylko jedną jedyną opcję - flee prosto po środkach oddziałów. Chyba nikt mi nie będzie twierdził, że ja se w bok mam uciekać zamiast prosto od wroga ??
cimi GG 4417905
Podziwiajcie mroczną gębę prawdziwego Dark Elfa ;)
http://www.kgb.draconis.prv.pl

KAZALI WYCIĄĆ CRISTIANO RONALDO - NO CO ZA KRAJ !! Jutro będzie coś lepszego :D

Offline swieta_barbara

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 21, 2006, 09:26:41 am »
Cytat: "Scimitar"

A może mi panowie od szarż taktycznych powiedzą jak robimy flee od takiej szarży ?? Bo RB podaje tylko jedną jedyną opcję - flee prosto po środkach oddziałów. Chyba nikt mi nie będzie twierdził, że ja se w bok mam uciekać zamiast prosto od wroga ??


Flee wykonujesz laczac srodek podstawki szarzujacego i szarzowanego modelu. Po tej prostej nastepuje ucieczka. Nie pytaj tylko sam sobie odpowiedz, bo przeciez wiesz.
Nie robmy draki, od tego sa rumaki.
Jeźdźcy Hardkoru jada do oporu!

JJ

  • Gość
Szarże na maszyny
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 21, 2006, 09:28:20 am »
Cytat: "thurion"


Cytat: "Jankiel"

Głupie. Ale właściwie mam to gdzieś. Trzeba wrócić do smoka - żaden inny model nie ma tylu możliwości.


kocham mojego Pimpusia :)

(jeszcze dysk...:P)




Mylicie się, Drogie Pimpusie.
Ani Smoki, ani dyski nie mają ŻADNYCH możliwości szarż taktycznych.
Przeczytajcie RB przed turniejem.

Offline trojek84

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 21, 2006, 09:52:54 am »
JJ - wyjasnij mi czemu?

@Marcin - ja rozumiem ze chcesz cos uratowac dla skirmishy i maszyn, ale to jest bez sensu. Nie mozna zrobic tak ze masz zasieg, dochodzisz etc. a przez obranie zbyt dlugiej trasy nie dojdziesz... i co, latacz bedzie palil szarze na maszynie bo z lekkim zwrotem ktory planowal brakuje mu 0.5"?? To jest wbrew zasadom szarzowania, moge np. zadeklarowac tak szarze mojego oddzialu frenzy, ze spali szarze i nie wpadnie w pulapke (bo ja lece bardziej w prawo a nie prosto) - to nie ma zadnego potwierdzenia w zasadach, a stworzy za duzo komplikacji.

@Scimi - a skad Twoim zdaniem wynika te laczenie srodkow? Tego nie ma w RB...

Panowie ja jednej rzeczy nie rozumiem, jak LS wymyslila zasade nie-taktycznego szarzowania, to zwolennicy tego (ja/Marek/etc.) z podniesionym corpawda czolem, ale opuscilismy pole walki bo "przegralismy".

Jak teraz jest FAQ, ktory jak wol dopuszcza szarze taktyczne dajac dwa warunki (choc w domysle trzeba pamietac o innych dla szarz jak np. strefy szarzy) i nazywajac to szarzami taktycznymi i dopuszczajac to pod taka nazwa, to niektorzy bija piane i usiluje wmowic innym ze jablko ma zgrudienie u dolu i wsumie to powinno byc gruszka...
am, tak samo jak ty,
Miasto moje a w nim:
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni
Zostawiłem tam, kolorowe sny
Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił
Tam, gdzie moje sny,
I warszawskie kolorowe dni

JJ

  • Gość
Szarże na maszyny
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 21, 2006, 09:59:05 am »
Cytat: "trojek84"
JJ - wyjasnij mi czemu?

...


Nie.  :p

Bardziej boli jak się samemu do RB zajrzy. :p
I jakoś tak zapamiętuje się bardziej.... :p


Chciałbym zaznaczyć, że cała LS spuściwszy głowy zachowuje się honorowo w sprawie szarż taktycznych. "Przegrana" jest przegrana.
All Glory to Legionowo. :roll:

Jako człek nikczemny, podle zaznaczę, że nie byłem entuzjastą Barb-Uściślenia dłużej niż dwa dni - do kiedy na turnieju "Idy Marcowe" nie zobaczyłem co skirmish wyprawia po likwidacji szarż taktycznych.
Chciałem to uściślenie pozostawić w mocy do wyjścia FAQu - i słusznie jak się okazało.
W sumie to jeszcze tylko szarże na maszyny są problemowe.
Coś się wymyśli.

Offline thurion

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:02:09 am »
Cytat: "trojek84"




Jak teraz jest FAQ, ktory jak wol dopuszcza szarze taktyczne dajac dwa warunki (choc w domysle trzeba pamietac o innych dla szarz jak np. strefy szarzy) i nazywajac to szarzami taktycznymi i dopuszczajac to pod taka nazwa, to niektorzy bija piane i usiluje wmowic innym ze jablko ma zgrudienie u dolu i wsumie to powinno byc gruszka...



popieram was trojek, jak mi MoK oslabiaja, to szarze taktyczne maja kolejnego mudzahedina walczacego o ich istnienie  :evil:


Cytat: "JJ"
Cytat: "trojek84"
JJ - wyjasnij mi czemu?

...


Nie.  :p

Bardziej boli jak się samemu do RB zajrzy. :p
I jakoś tak zapamiętuje się bardziej.... :p


chodzi  o to ze pivotuja nie wheeluja czy o co?

JJ

  • Gość
Szarże na maszyny
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:10:51 am »
Cytat: "thurion"


Cytat: "JJ"
Cytat: "trojek84"
JJ - wyjasnij mi czemu?

...


Nie.  :p

Bardziej boli jak się samemu do RB zajrzy. :p
I jakoś tak zapamiętuje się bardziej.... :p


chodzi  o to ze pivotuja nie wheeluja czy o co?


Pudło.  :p

Ostatnia podpowiedź...

Strona 68.
Flying charges.

Offline Chory

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:23:58 am »
No.Nie bedzie przegiec.
Choc Smoki na skirmish nadal szarzuja taktycznie.Dobrze ze nie na maszyny bo to by byla jazda w armiach defensywnych :) He maja covery ale reszta defensów ?  8)

I tak wracajac do tematu tego nieszczesnego holda zalogi.Ja przejzalem rulebook z n-razy.Ale tam jest napisane ze deklarujesz jak oddzial "will respond" .A w maszynach jest tylko napisane ze w close combat zaloga jest wystwiana prostopadle do kierunku szarzy przed maszyne.Ja tam staram sie caly czas doszukac jak wy na sile wlozyliscie ta zasade ze najpierw sie wystawia zaloge a potem mierzy.Nie ma tam takiego czegos napisanego.

Offline Marcin Galoch

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:25:42 am »
Cytat: "trojek84"
@Marcin - ja rozumiem ze chcesz cos uratowac dla skirmishy i maszyn, ale to jest bez sensu.
Mylisz się. Jestem z Legionowa i jestem gorącym zwolennikiem szarż taktycznych, bo tak jest w zasadach.
Ale w dalszym ciągu chcę grać zgodnie z zasadami, a nie wg jakiegoś widzimisie nie podpartego podręcznikiem.
Cytat: "trojek84"

Nie mozna zrobic tak ze masz zasieg, dochodzisz etc. a przez obranie zbyt dlugiej trasy nie dojdziesz... i co, latacz bedzie palil szarze na maszynie bo z lekkim zwrotem ktory planowal brakuje mu 0.5"?? To jest wbrew zasadom szarzowania, moge np. zadeklarowac tak szarze mojego oddzialu frenzy, ze spali szarze i nie wpadnie w pulapke (bo ja lece bardziej w prawo a nie prosto) - to nie ma zadnego potwierdzenia w zasadach, a stworzy za duzo komplikacji.

Taktyka nie polega na sprawdzaniu miarką, jaka szarża dojdzie, a jaka nie.
Elementarną zasadą podczas deklarowania szarż, jest brak pewności, czy ona dojdzie, czy nie - podręcznik strona 18.
Nigdzie nie jest napisane, w tym względzie mijasz się z zasadami, że jeśli zadeklarowana szarża nie dochodzi, to możemy zmienić deklaracje, tak aby doszła. Dobrym przykładem jest tu szarża kilku jednostek na raz - jak źle zadeklarujesz kolejność, to mogą się wzajemnie poblokować i któreś jednostki nie dojdą. Nawet jeśli widać, że w innej kolejności by doszły, to niestety, błąd popełniony przez gracza jest ważniejszy od wydumanej zasady że "zadeklarowana szarża musi dojść".
Jeśli chodzi o frenzy, to najpierw sprawdzasz, czy szarża dochodzi, przed deklaracją, i nie masz prawa robić tak weela, aby nie doszła.

Cytat: "trojek84"

@Scimi - a skad Twoim zdaniem wynika te laczenie srodkow? Tego nie ma w RB...

strona 22

Cytat: "trojek84"

Panowie ja jednej rzeczy nie rozumiem, jak LS wymyslila zasade nie-taktycznego szarzowania, to zwolennicy tego (ja/Marek/etc.) z podniesionym corpawda czolem, ale opuscilismy pole walki bo "przegralismy".

LS miała podstawy do wypuszczania takiego a nie innego uściślenia, błądziła, to fakt, ale nie znaczy to że teraz można grać niezgodnie z zasadami
Cytat: "trojek84"

Jak teraz jest FAQ, ktory jak wol dopuszcza szarze taktyczne dajac dwa warunki (choc w domysle trzeba pamietac o innych dla szarz jak np. strefy szarzy) i nazywajac to szarzami taktycznymi i dopuszczajac to pod taka nazwa, to niektorzy bija piane i usiluje wmowic innym ze jablko ma zgrudienie u dolu i wsumie to powinno byc gruszka...

Masz 100% racji. FAQ daje warunki. Jak szarża taktyczna ich nie spełnia, to nie ma szarży, jest spalona. A nie zamiast niej robi się inną szarże.
Przypomnę te warunki:
- szarża musi dojść
- maksymalizacja modeli
Jeśli, podczas deklaracji szarży taktycznej, źle ocenisz odległość i nie spełnisz tych warunków, to szarża jest nie udana.
Identyczne zasady ma każda inna szarża, dlaczego te taktyczne na maszyny miały by cieszyć się jakimiś specjalnymi przywilejami ?



Cytat: "thurion"
jestes w bledzie, NAJPIERW szarza musi dojsc, potem jesli mozesz to muszi maksymalizowac
ale to czy doszła, sprawdzasz już po zrobieniu weela, prawda ?
jeśli zadeklarujesz szarże tak, że weel będzie za duży, to palisz
przypominam, że w przypadku maszyn kierunek z jakiego nadjeżdża oddział szarżujący ustalasz przed reakcją maszyny
takie są zasady, czy się to komuś podoba, czy nie, a skoro parę osób się burzy, to LS powinna to uściślić w sposób nie wzbudzający wątpliwości
Cytat: "JJ"


Pudło.  :p

Ostatnia podpowiedź...

Strona 68.
Flying charges.

Niezłe, ale nie rozwiązuje całości spraw
ttp://www.earthshaker.homepages.pl/download.php

Offline thurion

Szarże na maszyny
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 21, 2006, 10:35:17 am »
Cytat: "Marcin Galoch"


Cytat: "thurion"
jestes w bledzie, NAJPIERW szarza musi dojsc, potem jesli mozesz to muszi maksymalizowac


ale to czy doszła, sprawdzasz już po zrobieniu weela, prawda ?
jeśli zadeklarujesz szarże tak, że weel będzie za duży, to palisz


no jasne ze tak, ale to nie ma nic wspolnego z maksymalizacja.. jesli zadeklaruje tak ze dojdzie mi tylko 1 model to szarza i tak dochodzi, jesli zadeklaruje tak ze wogle nic nie dojdzie z jakims wheelem, to pale oczywiscie...

ja popieram pomysl Marcina w kwstii uscislenia, czyli szarza taktyczna deklarowana jak ma isc (dla zachodwania pozorow przyzwoistosci ;), pokazujemy prosta w ktora bedzie pursuit, overrun, a nie dokaldnie model w ktory chcemy sie wladowac...), i wtedy robimy szarze, jesli spalimy to trudno, nie ma kombinowania ze zmiana szarzy

tak jak gracz skirmishowy powinien przewidziec katy overunow, tak gracz szarzujacy powinien umiec ocenic gdzie dojedzie


Cytat: "JJ"



Pudło.  :p

Ostatnia podpowiedź...

Strona 68.
Flying charges.



12 cali na piechote to nie jest malo ;)

 

anything