trawa

Autor Wątek: Serial experiment Lain  (Przeczytany 14191 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 12, 2006, 12:19:58 pm »
Oryginalna argumentacja, więc pewnie i lepsza.

Offline steelie

Serial experiment Lain
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 12, 2006, 03:50:17 pm »
Cytat: "Hamtaro666"
Lain była po prostu oryginalna, a jak wiadomo wszystko, co oryginalne jest lepsze:
-obrazy
-dżinsy
-kompakty
-Tofik

Masz u mnie plusa: +

Lain na pewno nie była normalna. Pomijając jej wyobcowanie i nieokazywanie uczuć, bo to jeszcze nie wystarczy, to czy za normalną uznacie osobę mającą dwie różne osobowości w dwóch światach?

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 15, 2006, 06:17:58 pm »
Ech, nie lubię się powtarzać :P Lain ma wszystkie objawy schizofrenii dziecięcej - wycofanie, fascynacje schematami (obserwowanie kabli) połączone z eksperymentami (im więcej kabli połączonych do czegoś tym lepiej :P), w których wykazuje się przerażającymi zdolnościami przy równoczesnym zaniedbaniu innych stref życia. Ponadto osobowość wieloraka (nie mówimy o rozszczepieniu, bo to inne zaburzenie, bardziej "drastyczne"), czyli Lain w sieci jest świadoma czynów Lain poza siecią i odwrotnie, tyle, że się tym nie przejmują. Urojenia kreatywne (jestem bogiem) i prześladowcze (ścigający ją ludzie - czy istnieją naprawdę? :P) połączone z wybuchami nieuzasadnionej agresji i sadyzmu, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Kurczowe trzymanie się zachjowań dziecinnych przy równoczesnym szokowaniu dorosłością (np. dziecko czteroletnie sika w pieluszki, ale już płynnie czyta). Potrzeba coraz silniejszych podniet.  Jeszcze parę rzeczy by się tam nazbierało , ale nie o to chodzi. Najlepsze było to, że można to rozumieć dosłownie jak i metaforycznie - jesteśmy połączeni siecią związków, okablowanymi niewolnikami rzeczywistości, którą tworzą nasze ułomne zmysły i przekonania :) Albo to, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy  mordercami w momencie gdy jesteśmy bezkarni. Albo że jeśli nie kochasz siebie i swojego świata, to uciekasz w fantazję.

A może po prostu to jest intrygujący ciąg obrazów z dziwną dziewczynką?
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Shirosama

Serial experiment Lain
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 16, 2006, 08:01:27 am »
Jeśli patrząc na I odc to Lain zachowywała się normalnie tylko oczywiście była nieśmiała.
A tak naprawdę to ten cały świat był dziwny ,a nie tylko Lain.
Ona była programem więc to co robiła było normalne bo do tego była stworzona.Bo przecież Lain nie jest zwykłą dziewczynką więc porównywanie ją do innych nie ma sensu.
I były dwie różne Lain i jedna z nich na końcu znikła.
Na końcu Lain stała się nieśmiertelna i nikt nie wie kim ona jest.
Lecz można mimo wszystko uznać że SEL ma szczęśliwe zakończenie.
Lain stała się taka jaka miała być.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 16, 2006, 08:19:40 am »
A może to wszystko było wytworem jej wyobraźni, a my obserwowaliśmy świat z perspektywy postępującej u niej choroby psychicznej? Chyba łatwiejsze to rozwiązanie niż totalny s-f, w którym bohaterka jest programem komputerowym.

Offline Shirosama

Serial experiment Lain
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 16, 2006, 08:33:20 am »
Oczywiście że nie.Po co przeczyć temu co zostało powiedziane i pokazane w anime.
Interpretacja przecząca temu nie ma sensu.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 16, 2006, 08:40:15 am »
Zostało pokazane tylko to, co widziała Lain - świat z jej perspektywy. A to co widziała było uzależnione od jej stanu psychicznego. Tak jak w Higurashi - tam też pokazano kilka rzeczy, które w ogólnym rozrachunku okazały się zwidami. W Lain poskąpiono jakiegokolwiek tłumaczenia. Mi naprawdę łatwiej uwierzyć w chorobę psychiczną (bo wszystkie objawy - ładnie wyszczególnione przez Szyszkę - na to wskazują) niż to, że dziewczynka jest programem komputerowym (komputerowym ?? a na jakim komputerze ona działa ??)

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 16, 2006, 11:16:04 am »
Można to rozumieć metaforycznie - komputerem jest rzeczywistość, a my programami :) ale ta interpretacja śmierdzi matrixem :P (tak przy okazji dziękuję za komplement :)) Niezależnie od interpretacji anime jest fajne :)
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Shirosama

Serial experiment Lain
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 16, 2006, 01:09:53 pm »
Trzeba sobie uzmysłowić że to jest anime SciFi i to że była programem to nie ja tak powiedziałem ale to powiedział ten kto ją stworzył w anime.A jak wiadomo człowieka się nie tworzy.Jeśli nie wiesz na początku o co chodzi to faktycznie można posądzać Lain o bardzo dziwne zachowanie ale jak obejrzysz to anime (najlepiej dwa razy) to wszystko się dokładnie wyjaśnia.W tym anime praktycznie nie ma niedopowiedzeń.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 16, 2006, 06:11:49 pm »
Ja oglądałem Lain'a z... 8 razy? Gdzieś tak co pół roku mnie napada, by sobie to oglądnąć. Naprawdę, nie mam problemów ze zrozumieniem tego anime.

Offline Shirosama

Serial experiment Lain
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 16, 2006, 06:27:31 pm »
Ja ogólnie mówiłem o nie rozumieniu.
Masz taką interpretację a ja inną.Ja tego nie kwestionuję.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 16, 2006, 06:30:49 pm »
Twojej interpretacji nie neguję - z uwagi na gatunek tego anime (o którym zresztą wspomniałeś) prawdopodobnie masz rację. Ja po prostu dopuszczam taką 'psychologiczną' interpretację :)

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 16, 2006, 11:16:07 pm »
najfajniejsze w takich wieloznacznych animcach jest to, że się inaczej je rozumie za każdym podejściem :) a im więcej się rozmawia z ludźmi, tym więcej jest interpretacji i to jest takie fajne. Tak btw, Wilku, to ja bym Lain tyle razy nie zdzierżyła, masta... Ale z drugiej strony ja się masochizuję SaiKano :P A bez końca mogę oglądać Kino's Travel, choć ostatnio czasu na normalne rzeczy brak, a co dopiero na sentymenty...
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Malek

Serial experiment Lain
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 19, 2006, 11:22:31 pm »
W jednym z odcinków mówią coś  o odkryciach naukwych, teoriach spiskowych, pracy różnych uczonych. To prawdziwe rzeczy czy tylko
wymysły autorów co o tym wiecie i sądzicie. :?:

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Serial experiment Lain
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 20, 2006, 05:25:53 pm »
Pół na pół nauka i fantazja. Poważnie traktować mogą to zwolennicy UFO i podobnych teorii. "Normalni" naukowcy w takie rzeczy nie wierzą.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.