trawa

Autor Wątek: Dwoistość świata w literaturze Fantasy  (Przeczytany 3761 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yeti

Dwoistość świata w literaturze Fantasy
« dnia: Luty 02, 2010, 06:34:39 pm »
Wtam wszystkich. Temat wątku dość, nietypowy. Tak myślę. Ale już tłumaczę. Otóż temat wątku to mój temat pracy maruralnej.
Dokładie brzmi on "Dwoistość świata przedstawionego w literaturze fantasy.
Omów temat ,analizując wybrane przykłady."

Dla mnie ogólnie super. Ale w tworzeniu bibliografii (spis książek których korzystam do przedstawienia tematu) jest coś takiego co sę zwie Literatura Przedmiotu

Cytuj
Literatura przedmiotu - spis dokumentów dotyczących Twojego tematu prezentacji i pomagających Ci go zrozumieć i zaprezentować (np. książki, prace w wydawnictwach zbiorowych, artykuły z czasopism, artykuły zamieszczone w Internecie)

I o ile książki sobie znalazłem to tego wydumać nie mogę. Jestem fanem literatury, ale nie czytam za bardzo czasopism, wywaidadów itp. Jak by ktoś obczajony w tej tematyce móglby pomóc byłbym super wdzięczny. A... Ksążki jakie wybrałem to:
Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu, Top 1-2 (opis stacji Midgar  domu Vuko. Świat normany ze swiatem magii itp)
Jarosław Grzędowicz, Popiół i Kurz (Jak ktoś czytał to jest jasne)
Terry Pratchett, Piramidy (Świat niby z lat star. egiptu w pewien sposób przewalony ze światem bogów i więżeń)
Maja Lidia Kossakowska, Zakon Krańca Świata tom 1 i 2

Jak byście mieli też jakieś inne propozycje do tego tematu też, walcie śmiało. Jestem na wszystko otwarty!!

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dwoistość świata w literaturze Fantasy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2010, 04:11:35 pm »
W klasycznym cykielku T.H. White`a "Był sobie raz na zawsze Król" - mamy nawet nie dwoistość ale i kilkunastoistość przedstawionego świata - do tego stopnia, że momentami się toto ciężko śledzi :badgrin:, boć i bohater jest przecież jednocześnie "Once and Future"
Albo czemu by snobistycznie nie wtrynić do tematu starego użytkownika TOR-u: Lewisa Carolla z jego "Alicją ..."          ( Sapkowki napisał przecież "Złote Popołudnie"  właśnie na tym motywie ). Komisja się zawsze cieszy poszanowaniem dla Klasyki.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Yeti

Odp: Dwoistość świata w literaturze Fantasy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2010, 04:49:01 pm »
Hmm... W sumoe może jeszcze to zmienię. Dzieki. Ale jeszcze inna sprawa nie hodziło mi o książki, a o literatur przedmiotu. Czyli to oznacza, że szukam artykułów itp. które pomogły mi ten temat zrozumieć. Bo szukam czegoś w "Fantastyce" i jakichś innych czasopismach ale jest to raczej dość ciężkie. A "poważna" literatura raczej obchodzi fantastyke i ew. opracowań do książek które wymieniłem nie ma.

Może coś do tych które ty zapodałeś znajdę!

HaaYaargh

  • Gość
Odp: Dwoistość świata w literaturze Fantasy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2010, 05:32:27 pm »
Pozwól że nie wniosę dużo do tego tematu, a jedynie spytam.

Sam pisałeś temat, czy miałeś szczęście znaleźć taki na liście?

Offline Ereb

Odp: Dwoistość świata w literaturze Fantasy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2010, 11:55:43 am »
Witam,

Nie wiem czy ten wątek jeszcze jest komuś potrzebny ale parafrazując znane powiedzenie „urzekła mnie Twoja historia”… Proponuje do literatury przedmiotu włączyć następujące pozycję książkowe:

1.   Isaac Asimov, Magia i złoto. Eseje, Dom Wydawniczy Rebis, 2000r.
2.   Joseph Campbell, Potęga mitu, Wydawnictwo Znak, 2009r.
3.   Joseph Campbell, Bohater o tysiącu twarzy, Wydawnictwo Zysk i s-ka, 1997r.
4.   Jorge Luis Borges, Księga istot zmyślonych, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2000r.
5.   Umberto Eco, Superman w literaturze masowej, Wydawnictwo Znak, 2008r.

Ad. 1 to ogólne eseje o fantasy, science fiction i pisaniu tego typu utworów. Można wygrzebać tam ciekawe informacje.
Ad. 2 to klasyk o wpływie mitu i symboliki może nie być do końca przydatny ale zawsze dobrze wygląda w spisie.
Ad. 3 z tą pozycją jest podobnie jak z poprzednią ale zdecydowanie jest więcej informacji na temat sposobów konstrukcji bohatera i różnej symboliki
Ad. 4 ta pozycja to też rodzaj „półkownika” opisuje sposoby tworzenia (wymyślania) różnego rodzaju istot obecnych w literaturze i sztuce
Ad. 5 analiza sposobów tworzenia mitu nadczłowieka w różnych epokach i ich obecności w naszej świadomości

Powiem szczerze że nie do końca  przemówił do mnie temat tej pracy. Czy mógłbyś trochę bardziej nakreślić na czym ma polegać (jak należy rozumieć) „dwoistość świata fantasy”? ponad to co napisałem wiem że w Magazynie Nowa Fantastyka jest kilka artykułów które mogą być pomocne. Podobne materiały znajdują się w kwartalniku Czas Fantastyki, tego samego wydawcy. Jeżeli masz jakieś problemy z dotarciem do tych źródeł odezwij się na pocztę to jakoś zaradzimy.
Pozdrawiam

 

anything