Autor Wątek: Fistaszki - nadciąga Snoopy!  (Przeczytany 143365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Blacksad

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #105 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:11:38 am »
To będę nudny - naprawdę warto ten pierwszy tom kupić? Nie dla prestiżu, kolekcjonerstwa itp, ale dla samej radości czytania? Śmieszne to jest, czy po prostu "ważne"?
Chrzań się, Smirnov

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #106 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:14:54 am »
Ja się śmiałem, momentami bardzo!
Ale nie potrafię odpowiedzieć czy warto kupić polskie wydanie. Nie wiem jak jest z tłumaczeniem, ale wydaje mi się, że niektórych żartów nie da się tak łatwo przetłumaczyć.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #107 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:17:48 pm »
Literówki są, np. "cię" zamiast "ci" (czy coś w tym stylu).
Forma "łepek" jest poprawna.
A co do "tzw. ptaszka" – mógłbyś mi przypomnieć, który to pasek?
Kto wie, kto wie... :)
Zacytuję jeszcze Schulza:
(...) ta nazwa nie ma w sobie powagi. Nawet samo słowo "fistaszki" mi się nie podoba. Redakcja nie zdawała sobie sprawy, że planuję stworzyć komiks, który będzie mieć w sobie wiele powagi, i jak mi się wydaje, także sporo klasy. [...] Ponadto wbrew opinii redakcji na małe dzieci nie mówi się "orzeszki" ani "fistaszki". Nigdy. "Fistaszek" może być nazwą czegoś nieważnego, bezbarwnego lub też przezwiskiem, np. piłkarza albo małego chłopca. Obawiałem się, że czytelnicy będą myśleć, że "Fistaszek" to przydomek Charliego Browna.

Mozesz sie na jakies zrodlo powolac z tym 'lepkiem' bo mi sie taka pisownia we 'lpie' nie miesci. Ale ortografia ewoluuje i kto wiec co w danym roku naszy polonistom do lpa strzeli. :)

"tzw. ptaszek" zawital do paska, w ktorym Charlie rozwiazuje zadania przy tablicy i pomaga sobie przez analogie sportowe. Dodatkowo tlumacz blednie napisal, ze birdie oznacza punkt do tylu, w rzeczywistosci to punkt do przodu.


Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline bąbielek

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:21:58 pm »

Klick me up, klick me down.

Offline Raf Fariszta

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #109 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:23:56 pm »
Wrócił ptaszek;)!
Ile takich tomów zebranych Fistaszków będzie?
Edit: dzięki wujku.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2008, 02:34:13 pm wysłana przez Raf Fariszta »
Nocy Matko Dnia

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #110 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:25:34 pm »
birdie oznacza punkt do tylu, w rzeczywistosci to punkt do przodu.
"birdie" oznacza -1 uderzenie, czyli de facto "do tyłu", choć w tym przypadku oczywiście "do przodu" w tym znaczeniu, że kto ma mniej, ten jest bardziej do przodu :D
To jest właśnie jedno z tych trudnych tłumaczeń. Tak naprawdę to nie spotkałem się żeby "birdie" (jako pojęcie z golfa) było w ogóle tłumaczone.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #111 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:32:48 pm »
Ile jest takich tomów zebranych Fistaszków będzie?

w Stanach planują 25 tomów, narazie wyszło 10 lub 11.

Offline badday

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #112 dnia: Grudzień 03, 2008, 03:26:23 pm »
"birdie" oznacza -1 uderzenie, czyli de facto "do tyłu", choć w tym przypadku oczywiście "do przodu" w tym znaczeniu, że kto ma mniej, ten jest bardziej do przodu :D
To jest właśnie jedno z tych trudnych tłumaczeń. Tak naprawdę to nie spotkałem się żeby "birdie" (jako pojęcie z golfa) było w ogóle tłumaczone.

W Calvinie i Hobbesie tez jest mase błedów jeśli chodzi o tłumaczenia pojęć sportowych: chodzi mi głównie o baseball i futbol amerykański.

Nie mam teraz komiksów pod ręką ale w zeszłym miesiącu przeczytałem hurtowo pierwsze 7 tomów, a że zajmuję się sportami amerykańskimi (także ich terminologią) to bardzo mnie te błędy raziły.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #113 dnia: Grudzień 03, 2008, 08:27:07 pm »
Mozesz sie na jakies zrodlo powolac z tym 'lepkiem' bo mi sie taka pisownia we 'lpie' nie miesci. Ale ortografia ewoluuje i kto wiec co w danym roku naszy polonistom do lpa strzeli. :)
Posiadam m.in. słownik ortograficzny z 1982 r., gdzie forma "łepek" uznana jest za prawidłową.

"tzw. ptaszek" zawital do paska, w ktorym Charlie rozwiazuje zadania przy tablicy i pomaga sobie przez analogie sportowe. Dodatkowo tlumacz blednie napisal, ze birdie oznacza punkt do tylu, w rzeczywistosci to punkt do przodu.
Z tym "birdie" to Rusinek starał się po prostu jakoś sobie poradzić, moim zdaniem, w granicach dopuszczalności, ale z "punktem do tyłu" rzeczywiście zawalił.

W Calvinie i Hobbesie tez jest mase błedów jeśli chodzi o tłumaczenia pojęć sportowych: chodzi mi głównie o baseball i futbol amerykański.

Nie mam teraz komiksów pod ręką ale w zeszłym miesiącu przeczytałem hurtowo pierwsze 7 tomów, a że zajmuję się sportami amerykańskimi (także ich terminologią) to bardzo mnie te błędy raziły.
No właśnie, nawet bardzo sprawni tłumacze powinni się konsultować ze specjalistami w danych dziedzinach.       

Offline freshmaker

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #114 dnia: Grudzień 03, 2008, 08:48:41 pm »
mocna rzecz te fistaszki. w duchu dicka trayego i terry and the pirates. wydanie nienaganne. wątpię żeby ukazały się u nas wszystkie 32 tomy. typuję max do tomu piątego.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #115 dnia: Grudzień 04, 2008, 09:41:50 am »
wątpię żeby ukazały się u nas wszystkie 32 tomy.

skąd to info?? z tego co wyczytałem planują 25 tomów, chyba, że mają być jakieś dodatki. patrząc na tempo wydawania w Stanach (2 tomy na rok), nawet tam zanim wydadzą wszystko minie ładnych parę lat.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #116 dnia: Grudzień 04, 2008, 09:46:22 am »
25 ma być. Pierwsze słyszę o 32.
12 lat wydawania (zaczęli w 2004, więc już tylko 8 zostało ;-)).
http://www.fantagraphics.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=115&Itemid=62&vmcchk=1&Itemid=62

Offline freshmaker

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #117 dnia: Grudzień 04, 2008, 08:09:18 pm »
oczywiście pomyliłem się - faktycznie będzie 25 tomów w usa. a info że nie ukaże się cała seria to moje prywatne typowanie. niestety na naszy rynku czytelnicy dosyć szybko nudzą się długimi serialami. przykładem może być tak mocna pozycja jak samotny wilk, którego wydawanie zostało zakończone tak na prawdę na samym początku serii czy też jajo mroku z poszukiwania ptaka czasu. zresztą widać to po nakładach ostatnich tomów seriali których nakład jest zawsze wyraźnie niższy od pierwszych części cyklu.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline tranway

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 04, 2008, 08:20:14 pm »
czytelnicy dosyć szybko nudzą się długimi serialami. przykładem może być tak mocna pozycja jak samotny wilk
Z pokątnych informacji wynikało, że akurat "Samotny Wilk...." sprzedawał się nadzwyczaj dobrze - czego najlepszym dowodem jest fakt, że ostatnim tchnieniem wydano 7. tom.
Mandragora zwyczajnie padła, z powodu wielu, głupich błędów, więc chcąc nie chcąc i "Kozure" się skończył....

P.S. "Fistaszki" dopiero na święta - czekam :(

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 08, 2008, 05:03:00 pm »
orientuje się ktoś kiedy i czy wogóle wydadzą drugi tom zebranych Fistaszków??

 

anything