trawa

Autor Wątek: Fistaszki - nadciąga Snoopy!  (Przeczytany 141837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radioblackmetal

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 448
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ... .. .
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #360 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:42:57 pm »
The darkness will swallow everything

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #361 dnia: Kwiecień 24, 2017, 09:16:35 am »
Tym razem nie byłem pierwszy  :oops:
Ale co tam, wstawiam okładkę:

Premiera 17 maja.
Mam wrażenie, że parę osób znajdzie w nim swój pasek urodzinowy...
Ciekawe też, co tam Tomasz Kołodziejczak we wstępie napisze. Mam nadzieję, że nie jakieś zapowiedzi Egmontu...?
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline gobender

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #362 dnia: Kwiecień 24, 2017, 08:18:06 pm »
To w polskim wydaniu nasi piszą wstępy? Ciekawe...  :doubt:

Offline absolutnie

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #363 dnia: Kwiecień 24, 2017, 08:42:34 pm »
To w polskim wydaniu nasi piszą wstępy? Ciekawe...  :doubt:
Pisza nasi, ale wydawca tłumaczy to na angielski i wysyła do wydawcy oryginału do zatwierdzenia.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #364 dnia: Kwiecień 24, 2017, 09:45:19 pm »
To w polskim wydaniu nasi piszą wstępy? Ciekawe...  :doubt:
Ano. Choć w większości są to takie kurtuazyjne uprzejmostki. W większości zbędne.  Kilka miało jakiś sens merytoryczny. Moim zdaniem najlepsze były Minkiewicza (o frustracji i złych emocjach wypełniających świat Fistaszków) i... Jacka Fedorowicza (porównującego realia Schulza i PRL-u).
[/size]
Pisza nasi, ale wydawca tłumaczy to na angielski i wysyła do wydawcy oryginału do zatwierdzenia.
Jeszcze bardziej ciekawe.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline gobender

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #365 dnia: Kwiecień 25, 2017, 06:05:12 am »
Pozostaje zatem czekać na ostatni tom i wstępniaka Dudy. (no chyba, że już Biedronia ;)

Offline absolutnie

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #366 dnia: Kwiecień 25, 2017, 07:03:46 am »
Pozostaje zatem czekać na ostatni tom i wstępniaka Dudy. (no chyba, że już Biedronia :wink:


Myślę, że masz mylne wyobrażenie o kryteriach doboru tych, którzy te wstępniaki piszą  :wink:
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline gobender

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #367 dnia: Kwiecień 25, 2017, 07:30:37 am »
Nawet nie wnikam w te kryteria tutaj. A to tylko żarcik – analogia do wstępniaka Obamy z ostatniego tomu.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #368 dnia: Maj 26, 2017, 09:00:25 am »
Ciekawostka:
w najnowszym tomie "Fistaszków zebranych" z lat 1981-1982 zaczęły pojawiać się paski publikowane u nas w kilku dziennikach bodaj pod koniec lat 90. (lub na początku 2000). To wówczas poznałem bliżej i pokochałem "Fistaszki".

Oto dowód:
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #369 dnia: Wrzesień 13, 2017, 09:15:26 pm »
Już jest!
Zapowiedź kolejnego tomu "Fistaszków", obejmujących lata 1983-1984

http://nk.com.pl/fistaszki-zebrane-1983-1984/2481/ksiazka.html#.WbmQedFpyM9

Premiera już za niecały miesiąc, 11 października. Bardzo to będzie komiksowy miesiąc. Ale raz się żyje!
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline radioblackmetal

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 448
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • ... .. .
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #370 dnia: Wrzesień 28, 2017, 09:58:50 pm »
dział literatura  :cool:  można zamawiać


https://www.gildia.pl/literatura/346130-fistaszki-zebrane-1983-1984




Data premiery: 25 października 2017

The darkness will swallow everything

Offline LucasCorso

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #371 dnia: Październik 22, 2017, 08:24:33 am »
Rozmowa w innym wątku przypomniała mi, że miałem napisać tutaj.

Jestem dozgonnym dłużnikiem Pana Schulza i Naszej Księgarni.
Od 7-go roku życia najstarszego syna (czyli 3 lata to trwało) próbowałem znaleźć cokolwiek, by go zachęcić do czytania w ogóle, a komiksów w szczególe...

Czytać umiał świetnie, to nie było problemem. Po prostu nic go nie wciągało.
Próbowałem Asteriksa. Próbowałem Lucky Luke'a. Próbowałem Kajko i Kokosza. Próbowałem Harry'ego Pottera. Kaczora Donalda. Różnych miesięczników tematycznych (bejblejdy, pokemony, kucyki, psie patrole i świnki peppy)
I zawsze było tak, że dał się namówić na przeczytanie, ale gdy pytałem od razu, po godzinie, następnego dnia albo nawet po kilku dniach "czy chcesz następny" odpowiedź była ta sama: "nie, dziękuję"
Coś tam lepiej wyszło z Tytusem, ale też bez długofalowych efektów

W międzyczasie pod wpływem postów z tego wątku kupiłem kilka tomów czegoś, na co nigdy nie było mnie stać, i trafiało na spód listy rezerwowej, to jest Fistaszków. I pewnego dnia jeden z czytanych przeze mnie tomów leżał sobie spokojnie otwarty (ale grzbietem do góry, ze stołem jako zakładką) i wpadł w ręce syna i VOILA!!!
Wszystkie (w tym dwa najstarsze w wersji angielskiej - bo polskie niedostęne w cenie dla ludzi) połknięte w kilka miesięcy i pytania o kolejne

A młodszy siedmiolatek, który wcześniej "czytywał" tylko beztekstowe "game overy' (spin off Kid Paddla) tak się zapalił pod wpływem starszego brata, że go prześcignął, a potem czytał Fistaszki po raz drugi. Teraz jedzie Kleksy, a starszy czyta Filutka, bo sami zabrali z półki bez mojego nagabywania. Sukces!!! Ale nie do końca mój.

Więc bardzo dziękuję tym, którzy go umożliwili. Również ludziom udzielającym się w tym wątku. To dzięki wam!
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #372 dnia: Październik 22, 2017, 07:38:29 pm »
@Lucas C
Fistaszki są cudowne .
A co sądzisz o "Calvin & Hobbes" ?
Czytałeś ?
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline LucasCorso

Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #373 dnia: Październik 22, 2017, 07:43:36 pm »
Ja jeszcze nie.
Ale dałem starszemu synowi jak mu się Fistaszki pokonczyly i chyba nie poczuł chemii, bo się na jednym skończyło.
Zobaczymy jak młodszy, może sięgnie... Stoi koło łóżka, zobaczymy...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Fistaszki - nadciąga Snoopy!
« Odpowiedź #374 dnia: Październik 22, 2017, 10:29:35 pm »
Od 7-go roku życia najstarszego syna (czyli 3 lata to trwało) próbowałem znaleźć cokolwiek, by go zachęcić do czytania w ogóle, a komiksów w szczególe...

Czytać umiał świetnie, to nie było problemem. Po prostu nic go nie wciągało.
Próbowałem Asteriksa. Próbowałem Lucky Luke'a. Próbowałem Kajko i Kokosza. Próbowałem Harry'ego Pottera. Kaczora Donalda. Różnych miesięczników tematycznych (bejblejdy, pokemony, kucyki, psie patrole i świnki peppy)
I zawsze było tak, że dał się namówić na przeczytanie, ale gdy pytałem od razu, po godzinie, następnego dnia albo nawet po kilku dniach "czy chcesz następny" odpowiedź była ta sama: "nie, dziękuję"
Coś tam lepiej wyszło z Tytusem, ale też bez długofalowych efektów

W międzyczasie pod wpływem postów z tego wątku kupiłem kilka tomów czegoś, na co nigdy nie było mnie stać, i trafiało na spód listy rezerwowej, to jest Fistaszków. I pewnego dnia jeden z czytanych przeze mnie tomów leżał sobie spokojnie otwarty (ale grzbietem do góry, ze stołem jako zakładką) i wpadł w ręce syna i VOILA!!!(...)
A u mnie stety-niestety historia niemal odwrotna, ale też z "Fistaszkami" w jednej z ról głównych.
Mój 7-letek również czyta całkiem dobrze, ale chęci nie ma żadnej do lektury samodzielnej. I czym to motywuje? Ano: "Bo jak czytam sam, to nie słyszę głosów". No i chodzi o to, że jak mu czytam - a zwłaszcza jak czytam komiksy - to stosuję cały arsenał intonacji i modulacji. I bez tego - w jego pojęciu - nie ma lektury. A "Fistaszków" dotyczy to w szczególności. No i wpadliśmy w zaklęty krąg, bo chciałbym, żeby czytał sam, ale on się domaga mojego czytania, ja za to nie mam silnej motywacji, by coś z tym zrobić, bo sam chętnie odświeżam sobie komiksy z dzieciństwa, lub nadrabiam zaległości i nowości na rynku komiksu/literatury dla dzieci. Skończy się na tym, że "Pana Tadeusza" też mu będę musiał czytać :/
Inna sprawa, że "Fistaszki" czytam najpierw sam po nocy, bo to jednak "moja" lektura i żadnemu dzieciakowi nic do tego!

No i wreszcie: ciekawe co by Schulz na to nasze podsuwanie "Fistaszków" dzieciom powiedział... Znając (i jakoś rozumiejąc) jego przekonanie, że nie jest to komiks dla dzieci - mógłby nie być zachwycony.
Ja jednak widzę to tak, że "Fistaszki" są dziełem uniwersalnym i dlatego trafiającym także do dzieci (nawet całkiem małych - zaczynaliśmy je czytać, jak miał chyba niecałe 5 lat).

P.S. Obecny tom ma zdaje się jakąś małą obsuwkę. Wg strony NK miał się ukazać 11.10., ale realnie będzie chyba dopiero w przyszłym tygodniu.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

 

anything