trawa

Autor Wątek: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.  (Przeczytany 284022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rzenio

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwiec 05, 2007, 10:24:10 pm »
Witam wszystkich.
W temacie niebieskich olowkow i kolorowania może się komuś przyda takie cosŁ
Oto instrukcja do Photoshopa:
1. Rysujemy coś jasnoniebieską kredką/ołówkiem.
2. Pociągamy to na czarno (tuszem, pisakiem, żelpenem...etc)
3. nic nie wymazujemy!
4. Skanujemy jako RGB
5. w Photoshopie w zakładce Channels, klikamy na kanale Blue (wszystkie inne powinny się odznaczyć)
6. zaznaczamy cały kanał i kopiujemy go do schowka (ctrl+A, ctrl+C)
7. Przechodzimy do zakładki Layers, tworzymy nową warstwę i wklejamy nasz kanał Blue (ctrl+V)
8. Dokonujemy niezbędnych korekt (curves, levels, brightnes/contrast... co kto lubi i potrzebuje)
9. i... kolorujemy. Na kolorowanie jest kilka sposobów i napisano wiele tutoriali. Najprostszy to kłaść kolor na warstwie  w trybie multiply ale to dosć ubogie w możliwości i efekty.

Ja stosuje z powodzeniem taką procedurę:
1. mam zeskanowany, gotowy , obrobiony czarno-biały rysunek (może być w ołówku, w skali szarosći)
2. kopiuje warstwe z rysunkiem.
3. w zakładce channels otwieram nowy kanał.
4. wklejam warstwę z rysunkiem.
5. tworzę selekcję.
6. wracam do zakładki layers - tworzę nową warstwę.
7. Odwracam selekcję (ctrl+shift+I)
8. wypełniam selekcję czarnym kolorem (albo takim jakim potrzebujemy np. tworzymy obrazek w brązach i kontur wypełniamy ciemnym brążem).
9. na warstwach pod obrysem nakładamy kolor. Możemy także malować nad obrysem. mamy pełną swobodę w obróbce i nakładaniu efektów.

Chyba nic nie pomyliłem. W razie wątpliwości proszę na priva.

A co do niebieskich kredek/olówków to uzywam niebieskich grafitów 0.5 Pentela. W Krakowie na Librowszczyzny mają.
pzdr
Rzenio
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline littleninja

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #106 dnia: Czerwiec 05, 2007, 10:27:25 pm »
dzieki man :)
..talent to tylko 5% true true....
www.pawelpiechnik.com

Offline Rzenio

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #107 dnia: Czerwiec 05, 2007, 10:59:56 pm »
Nie ma za co... taki tam, drobiazg:)
pzdr
Rzenio
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline poooq

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 10, 2007, 05:40:55 pm »
Dzięki littleninja & Binareus, 0,5 i 0,7 uratowałem, pomogła kąpiel z ciepłej wody utlenionej i potężny dmuch (heh). tak przy okazji wyszło na to że człowiek ma silniejszy aparat dmuchowy niż wciągający (zielonym do góry) natomiast biała ćwiartka rystora wyschła na dobre. Prowadzę 2:1.
A teraz kolejne pytanie z jeszcze innej beczki: czy bijatyka ważna dla sensu opowieści rozciągnięta na sześć plansz to przesada?

Offline Rzenio

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 10, 2007, 08:25:12 pm »
To zależy czy przekazuje coś więcej niż tylko czystą napier... Bo samego mordobicia na 6 planszach to chyba bym nie radził rysować. No chyba że to coś x-menowatego albo streetfighterowatego albo kadry powalają z nóg.

pzdr
Rzenio
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline Maciej

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 10, 2007, 11:16:29 pm »
Ewentualnie scenę mordobicia zastąp sceną erotyczną  :idea:
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Rzenio

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 11, 2007, 08:21:40 pm »
taa.. a jak komiks "branżowy" to śmiało rozciągnij całą scenę na 48 plansz :D. A tak na poważnie to bez wglądu w scenariusz to ciężko tak naprawdę doradzić.
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline poooq

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 12, 2007, 09:57:05 am »
He he... Rocco in Slumberland, może być chwytliwe... Te rozmyślania wylęgły się ze starego, niemieckiego He-mana w którym rzucano się drzewami przez całe DWANAŚCIE stron...

Offline Buttman

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 12, 2007, 11:41:09 am »
Cytat: "poooq"
A teraz kolejne pytanie z jeszcze innej beczki: czy bijatyka ważna dla sensu opowieści rozciągnięta na sześć plansz to przesada?


Finał "Samotnego Wilka i Szczenięcia" to kilkadziesiąt stron pojedynku na nie metaforyczne miecze.

Czymże jest więc sześć plansz? :)
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

Offline figuRe fouR

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 14, 2007, 01:14:59 am »
Być może rozbawię tym pytaniem co niektórych, no ale podobno kto pyta nie błądzi...

Próbuje swoich sił w zilustrowaniu pewnego scenariusza. Ogromne trudności sprawia mi rozłożenie tekstu na stronach. Komiks powstaje na planszach A3 (czasami A2). Docelowo w zamyśle scenarzysty miał by być sprowadzony do formatu A5.
Tekst  nanoszę w PhotoShopie, jakiej wielkości może być czcionka aby była czytelna w docelowym A5??
Niebardzo mam możliwość eksperymentowania z wydrukami, dlatego zwracam sie o pomoc/
Przy okazji jak nanosicie „chmurki”, używacie PS czy nanosicie je juz na szkic?

pozdro
<--- www

Offline Maciej

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 14, 2007, 05:53:22 am »
a3 (a2) => a5?

Dlaczego wybrałeś takie wielkie formaty? Ile stron będzie miał ten komiks?
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 14, 2007, 07:18:33 am »
Cytat: "figuRe fouR"

Przy okazji jak nanosicie „chmurki”, używacie PS czy nanosicie je juz na szkic?
pozdro


To zależy od odczucia estetycznego artysty...głównie...Ja polecam jednak nanoszenie dymków na kompie.

Offline figuRe fouR

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 14, 2007, 10:11:40 am »
Cytat: "Maciej"
a3 (a2) => a5?

Dlaczego wybrałeś takie wielkie formaty? Ile stron będzie miał ten komiks?


na A3 pracuje normalnie, kwestia przyzwyczajenia. Natomiast A2 jak do tej pory użyłęm tylko raz, plansza docelowo ma być "rozkładówką" - panoramą miasta. Nie chce bawić się w puzzle, w ten sposób "widzę" to jako spójną całość, z detalami.

Niestety nie mam kompletnego pojęcia o druku, nie wiem jak to będzie wyglądało w wersji końcowej. Skrypt, obejmuje kilkadziesiąt stron. Próbuje uzyskać informacje dopóki praca nie zajdzie za daleko.

Co tą czcionką?? :)

jakiek wielkości czcionek używają np. do "zeszytowych" wydawnictw MARVEL'a??

pozdrawiam
<--- www

Offline Maciej

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 14, 2007, 12:17:34 pm »
Dzięki za odpowiedź. W przypadku rozkładówki, faktycznie jest to dobre wyjście.

Jeśli skrypt ma kilkadziesiąt stron, to rozumiem, że masz zamiar zabrać się za serię lub jakąś wielostronicową (wielotomową) epopeję  :)
W takim razie zanim zaczniesz rysować właściwe plansze, rozrysuj sobie całość (na przykład pierwszego zeszytu, albumu) w postaci storyboardów na a5. Tam sobie skomponujesz mniej więcej plansze i zdecydujesz gdzie mają się znajdować dymki. W ten sposób odejmiesz sobie masę pracy.

Kwestią dla każdego osobistą jest kiedy zrobić dymek. Ja wstawiam je w fotoszopie, ale wcześniej dokładnie wiem gdzie mają być umiejscowione.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline figuRe fouR

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 14, 2007, 12:24:03 pm »
to ja dziękuje za odpowiedz ; )

tylko ciągle nie wiem co z wielkością czcionek, czy np. 10 będzie czytelna w formacie A5 ??
<--- www

 

anything