trawa

Autor Wątek: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.  (Przeczytany 282348 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 14, 2007, 01:22:43 pm »
To zależy już od samej czcionki. Dziesiątka dziesiątce nierówna :) serio.
Ja stosuję 7,5 przy b5 ale musisz sobie to sam obadać.
Próbne wydruki wydają się być jednak nieodzowne.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 14, 2007, 01:28:05 pm »
Cytat: "figuRe fouR"
to ja dziękuje za odpowiedz ; )

tylko ciągle nie wiem co z wielkością czcionek, czy np. 10 będzie czytelna w formacie A5 ??


Zależy od czcionki, ale jakieś standardowe powiedzmy Comic Sans będą bardzo czytelne, może nawet za bardzo  :) , na A5 żeby napisy w dymkach nie były za bardzo przytłaczające zastosowałbym czcionkę 8 albo 9pkt

Cytat: "Maciej"

Próbne wydruki wydają się być jednak nieodzowne.

Potwierdzam, nieodzowne to bardzo dobre słowo.

Offline empro

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #122 dnia: Czerwiec 14, 2007, 01:29:51 pm »
no wsio ok, ale:

robisz komiks, który bedziesz rysował noramlnie (czyli ołówkiem, tuszem itp) na A3, potem zapewne obróbka komputerowa i tam tez bedziesz wstawiał czcionkę, nieprawdaż ??
pliki w kompie bedziesz miał w formacie A3 lub A4 poczatkowo, i dopiero albo będziesz ja zmniejszał do docelowaego formatu, albo tym już zajmie się skład, więc póki co, na poczatku pracujesz na większych formatach,
i na tychze bedziesz wpisywał literki,
co za tym idzie, musisz po prostu zrobic tak, aby plansza była czytellna w tym wiekszym formacie - pamiętają, że po zemnijszeniu jednak bedzie to troszke inaczej wyglądało, a więc:
nie zagłebiac sie w szczegóły jakos nadmiernie, zostawić czystą, czytelną kompzycję plansz, a czcionka na A4 rozmiar 10 nawet jest dosć duży, osobiście 10 uzywam w komiksach dla dzieciaków, bo jak wiadomo, im nie można pojechać jakimiś maluchnymi literkami i wszystko musi byc czytelne, do komiksów dla trochę starszych (:)) stosuję już spokojnie 8 i jest to rozmir który idealnie (w moim odczuciu) sprawdza się w formacie amerykańskim (w A4 jest tez ok, ale mogłaby być mniejsza), więc w A5 proponuje spróbowac z 8 albo ew z 9, a jesli komiks jest prosty graficznie, to i 10 nie zawadzi, bo wprowadzi czytsośc i ogólnie będzie bardzo czytelne,

jakos tak, są to rady tylko więc nie brać do serca specjalnie :)
najlepiej wydrukować i sprawdzić, druk w szarościach spokojnie wystarczy a kosztuje grosze nawet jak się samemu oszczędza w domu na tuszu do drukarki :)

pozdrawiam
eM

Offline figuRe fouR

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 14, 2007, 10:20:24 pm »
naprawdę wielkie dzięki za odpowiedzi. bałem się że 8 ew. 9 może być za mała, rozwialiście moje wątpliwości. widzę że i tak bez wydruków się nie obejdzie.

thx pozdrawiam...
<--- www

Offline empro

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #124 dnia: Czerwiec 14, 2007, 11:18:00 pm »
jeszcze dorzucę:

tak jak pisali wcześniej, czcionka, czcionce nie równa,
kiedyś uzywałem takiej co i 12 się niexle pisało przy wydruku na A4, a i jest ona gdzieniegdzie w emproFactorze (tym pierwszym czarno-białym, co właśnie format A5 miał) i tam była za mała, doczytać sie dało, ale za mała była zdecydowanie,
teraz używam innej, która jest całkiem spora i 8 w A4 spokojnie wystarczy, i tak sobie myślę (choć nie sprawdzałem), że i w A5 dałaby radę :)

więc bez wydruków ani rusz :)
ale potem będzie już łatwiej :)

Offline MK'WJT'C

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 15, 2007, 09:40:17 pm »
Takie pytanko o literki wstawiane ręcznie,
nie, że muszą być jak w pierwszych 48 Stronach, choć tamte pomimo małej czytelności ładnie komponowały się z rysunkami.

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 15, 2007, 10:20:46 pm »
Cytat: "MK'WJT'C"
Takie pytanko o literki wstawiane ręcznie,
nie, że muszą być jak w pierwszych 48 Stronach, choć tamte pomimo małej czytelności ładnie komponowały się z rysunkami.


Wiesz, ja gdy rysuję literki ręcznie to raczej na wyczucie. Najbardziej staram się naśladować czcionkę Marka Lachowicza, który przez te parę pierwszych lat, jechał przecież manualnie i wychodziło mu to znakomicie.

PS. Zawsze brzydziłem sie literkami Śledzia. O ile na początku była do zniesienia, to historia z mikołajami, gdzie ulotki do kibla wywalili, była fatalnie "zdymkowana?"  ;)

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 15, 2007, 10:29:02 pm »
e nie gadaj bo sam śledziu mi powiedział kiedyś na Digarcie, gdzie jest 'stroke' w fotoszopie i jak robić dymki  :D  Do dziś na tym jadę.
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 16, 2007, 09:28:24 am »
Cytat: "Titos2k"
e nie gadaj bo sam śledziu mi powiedział kiedyś na Digarcie, gdzie jest 'stroke' w fotoszopie i jak robić dymki  :D  Do dziś na tym jadę.


Ale to chyba troszkę pózniej  ;)
Bo tamto to było niechlujstwo na maksa...

Offline figuRe fouR

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwiec 16, 2007, 10:35:30 am »
Cytat: "Titos2k"
e nie gadaj bo sam śledziu mi powiedział kiedyś na Digarcie, gdzie jest 'stroke' w fotoszopie i jak robić dymki  :D  Do dziś na tym jadę.


no to jak robić te dymki ?  : )
<--- www

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 17, 2007, 07:30:17 pm »
ojej...

robisz nową warstwe
potem zaznaczasz 'zaznaczeniem kolistym' teren dymka
potem z sziftem zaznaczasz 'zaznaczeniem poly' ogonek dymka [możesz zwykłym lassem odręcznie jak masz wyczucie - jakieś kręte ogonki]
a potem jak masz gotowe zaznaczenie to bierzesz je wypełniasz fillem
a na koniec klikasz Stroke ['obrys' czy cośtakiego w PSPL] i ustawiasz je 'na zewnątrz' i wybierasz grubość i kolor z palety.

masz dymek z ramką ładny na osobnej warstwie więc możesz go sobie przesuwać gdzie chcesz.

Na koniec możesz w niego wpisać tekst.

Jeżeli chcesz mieć wyważone dymki do tekstu to najpierw piszesz tekst jako warstwe wierzchnią, a pod spodem tworzysz pod niego dymek później.  ;)
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

Offline figuRe fouR

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 17, 2007, 11:58:43 pm »
no i wszysko pięknie jasno wyłożone

dzięki
<--- www

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 19, 2007, 06:55:45 pm »
No to ja z takim lamerskim pytaniem wysunę: Jak robić rastry w PS'sie. Wiem, że trzeba zaznaczyć i potem gdzieś kliknąć "halftone screen". Tylko gdzie?

Offline turucorp

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 19, 2007, 07:14:00 pm »
Musisz zmienic format z "greyscale" na "bitmap", czyli przekonwertowac ze skali szarosci na czern-biel.
W nastepnym kroku wybierasz opcje, o ktorej wspomniales, a nastepnie definiujesz ksztalt, wielkosc i gestosc rastra.
Gotowy raster przepisujesz ponownie w "greyscale", zaznaczasz tylko czarne i naklejasz na rysunek.
Eksperymentujac mozesz uzyskac rastry o roznych ksztaltach, oprocz jednolitych wypelnien, przejsc tonalnych itp. mozesz zrobic sobie gotowce ze "speedlines" jak w mangach albo "wyrastrowane" obiekty ze zdjec.

Offline Maciej

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 19, 2007, 07:27:29 pm »
Cytat: "turucorp"
Musisz zmienic format z "greyscale" na "bitmap", czyli przekonwertowac ze skali szarosci na czern-biel.

a po co?

Spokojnie możesz zrobić rastry zarówno w obrazku kolorowym jak i w skali szarości.

Przy obrazku w skali szarości robię sobie na rastry nowe warstwy. Wypełniam je szarością, daję na mnożenie i używam filtra rastrującego. Następnie tworzę maskę warstwy i "wydrapuję" białym pędzlem rastry tam gdzie mają się pojawić.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

 

anything