trawa

Autor Wątek: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.  (Przeczytany 277656 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 02, 2007, 04:59:50 pm »
Cytat: "Hi_Tronic"
Cześć, ja mam takie pytanie, jak ktoś rysuje na kartce A3 to jak to skanuje, są takie skanery?


Oczywiście, że są. Poszukaj w swoim mieście gabinetów xero. Płacisz grosze i dostajesz płytkę/dyskietkę ze swoimi wypocinami  ;)

Offline Hi_Tronic

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 02, 2007, 05:06:26 pm »
Aha rozumiem, dzięki, zwrócę na to uwagę.
A tym czasem mam jeszcze jeden poważny problem.

Mam dość stary skaner, jeśli zeskanuje kartkę A4 to w efekcie otrzymuję,
zeskanowany obraz wielkości 3509x2477. Nigdy nie próbowałem drukować, bo nie czułem takiej potrzeby, ale wiadomo, że jeśli wystawię taki obrazek na stronie, to nie obejdzie się bez przesuwania suwakami.

Moje pytanie brzmi:
1. Czy jeśli użyję na przykład w takim photoshopie funkcji swobodnie przekształć, to stracę na jakości obrazka?
2. Czy może powinienem użyć jakiejś innej techniki do przekształcania?
ww.hitronic.republika.pl

Offline zychu

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 03, 2007, 11:20:21 pm »
A czemu ma tracić na jakości od przekształcania? Przecież rozdziałka ta sama zostaje..kwestia tylko czy przekształcisz tak żeby nie było widać że rysunek jest ordynarnie spłaszczony,czy wydłużony,krótko mówiąc bez przeginki.
 Co do skanów to tez mam skaner A4, od kilku lat go używam skanując A3 na dwa razy (sklejanie zajmuje ok. 1-2 min.) i jakoś żyję..

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 04, 2007, 01:04:20 pm »
Cytat: "zychu"

 Co do skanów to tez mam skaner A4, od kilku lat go używam skanując A3 na dwa razy (sklejanie zajmuje ok. 1-2 min.) i jakoś żyję..


A jak sklejasz? W jakim programie?

Offline Mysza_

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 04, 2007, 02:00:31 pm »
w Photoshopie najzwyklejszym w świecie na przykład.

Offline littleninja

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 04, 2007, 02:16:01 pm »
i jest gimp jak ktos chce we freewerze ciachac
a co do samej operacji to tak jak zychu powiedzial ...chwila moment
..talent to tylko 5% true true....
www.pawelpiechnik.com

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 04, 2007, 02:21:24 pm »
Maluje troszkę większe pracki niż A3 i ze skanowaniem na skanerku A4 to już się niezłe puzzle robi, więc się skusiłem na skanerek A3 Musteka, niecałe 500zł, od profesjonalnego skanera dzielą go lata świetlne, ale jak na moje potrzeby wystarcza.

Offline anakin

resize
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 04, 2007, 02:51:57 pm »
Cytuj
jeśli zeskanuje kartkę A4 to w efekcie otrzymuję,
zeskanowany obraz wielkości 3509x2477. (...) jeśli wystawię taki obrazek na stronie, to nie obejdzie się bez przesuwania suwakami.

Moje pytanie brzmi:
1. Czy jeśli użyję na przykład w takim photoshopie funkcji swobodnie przekształć, to stracę na jakości obrazka?
2. Czy może powinienem użyć jakiejś innej techniki do przekształcania?


Po jednokrotnym zastosowaniu "swobodnie przekształć" uzyskasz chyba dobry rezultat, ale każde następne użycie na tym samym obrazku pogorszy jakość (bo zrobisz kopię kopii kopii itd).

Najlepszym sposobem zmniejszenia obrazka do publikacji na stronie jest po prostu funkcja "resize / zmień rozmiar / wielkość obrazka" którą mają chyba wszystkie programy graficzne (nawet znacznie skromniejsze od Photoshopa) i znaczna część zwykłych programików do przeglądania (np. darmowy Irfan). Musisz tylko sprawdzić/wymyślić/zobaczyć jaką wielkość (szerokość lub wysokość w pikselach) obrazka potrzebujesz. Chyba każda tak afunkcja pozwala zmniejszyć proporcjonalnie (pojajesz jeden wymiar - drugi jest liczony automatycznie) lub nieproporcjonalnie (podajesz oba docelowe wymiary).

Offline empro

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 04, 2007, 04:19:45 pm »
Cytat: "Binareus"
skusiłem na skanerek A3 Musteka, niecałe 500zł, od profesjonalnego skanera dzielą go lata świetlne, ale jak na moje potrzeby wystarcza.


ja właśnie się skuszam również,
mógłbyś wyjaśnić jeszcze na czym polega ta świetlna róznica, i jakie są Twoje potrzeby, bo może skuszę się szybciej, bądź wolniej :)

Offline graves

Re: resize
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 04, 2007, 06:43:44 pm »
Cytat: "anakin"
Najlepszym sposobem zmniejszenia obrazka do publikacji na stronie jest po prostu funkcja "resize / zmień rozmiar / wielkość obrazka" którą mają chyba wszystkie programy graficzne (nawet znacznie skromniejsze od Photoshopa) i znaczna część zwykłych programików do przeglądania (np. darmowy Irfan). Musisz tylko sprawdzić/wymyślić/zobaczyć jaką wielkość (szerokość lub wysokość w pikselach) obrazka potrzebujesz. Chyba każda tak afunkcja pozwala zmniejszyć proporcjonalnie (pojajesz jeden wymiar - drugi jest liczony automatycznie) lub nieproporcjonalnie (podajesz oba docelowe wymiary).

Jeśli jeszcze chcesz zamieścić na stronie w necie- przydaje się funkcja (np. w CorelPhotoPaint ) Web Image Optimizer. Polecam, używam od bardzo dawna do składania KZ.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 04, 2007, 09:31:41 pm »
Cytat: "empro"
Cytat: "Binareus"
skusiłem na skanerek A3 Musteka, niecałe 500zł, od profesjonalnego skanera dzielą go lata świetlne, ale jak na moje potrzeby wystarcza.


ja właśnie się skuszam również,
mógłbyś wyjaśnić jeszcze na czym polega ta świetlna róznica, i jakie są Twoje potrzeby, bo może skuszę się szybciej, bądź wolniej :)


W pracy mam taki  skaner, a taki skaner mam w domu, wystarczy porównać dane techniczne i od razu widać skąd ta różnica w cenach.
Opiszę szybko najważniejsze moim zdaniem cechy mojego domowego Musteka:
Po pierwsze rozdzielczości, pionowa 300, pozioma 600, czyli jeśli skanujemy w rozdzielczości większej niż 300 DPI obraz jest cyfrowo powiększany w pionie, a jeśli w większej niż 600 DPI obraz jest powiększany w pionie i poziomie, wynik mniej wyraźny skan, czyli nie ma większego sensu skanować w większej liczbie DPI bo powiększyć możemy sobie w Photoshopie i efekt będzie dużo lepszy, zresztą z rozdzielczości powyżej 600 DPI korzysta sie niezwykle rzadko.
Po drugie mniejsza głębia koloru tylko 36 bitów i 12 bitów gray, czyli delikatnie spłaszcza kolory.
I po trzecie, to już moja subiektywna opinia, nie wiem czy jest to wina jakości optyki, czy złego jej dostrojenia, po prostu przekłamuje kolory, na styku kolorów czasem pojawiają się błędy i ze skanowanych prac zawsze muszę zdejmować sporo czerwonego.
Na koniec główna zaleta, czyli cena  :lol: , porównanie cen tych dwóch skanerków jest jak kubeł zimnej wody :)
Pewnie jako zawodowiec za bardzo się czepiam bo muszę przyznać, że za tą cenę nie powinno się więcej oczekiwać.
Podsumowując, nie żałuje wydanej kasy, a skaner mogę polecić każdemu, kto nie ma gotówki na profi skaner, a jest przygotowany na poświęcenie czasu na "podciąganie" skanów w Photoshopie, czy innych podobnych programach.

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 05, 2007, 07:21:00 am »
To ja mam pytanko, jakie tablety możecie polecić osobom, które chcą rysować komiksy/obrazki?  ;)

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 05, 2007, 08:28:25 am »
Cytat: "Ziemniakento"
To ja mam pytanko, jakie tablety możecie polecić osobom, które chcą rysować komiksy/obrazki?  ;)


Moim zdaniem tylko WACOM się liczy, ale niestety za wszystko co dobre trzeba sowicie zapłacić.

Offline littleninja

Re: resize
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 05, 2007, 09:30:38 am »
Cytat: "graves"

Jeśli jeszcze chcesz zamieścić na stronie w necie- przydaje się funkcja (np. w CorelPhotoPaint ) Web Image Optimizer. Polecam, używam od bardzo dawna do składania KZ.


W photoshopie masz to samo tak jakby ktos chcial wiedziec

co do skanera, nie widzialem tego czegos w praktyce ale jak musisz zdejmowac jakis kolor po skanowaniu to znaczy ze przeklamanie jest dosc duze a co do dpi to 300 w zupelnosci wystarcza nom i mozna w miare plynnie na czyms takim pracowac(mówie o samym skanie, nie wiem jak to wyglada po obróbce przez TEN skaner) powyzej tego jesli uzywa sie skanu jako podklad do koloru to morderstwo dlatwojego kompa (przynajmniej teraz nom)

co do tabletu to uzywam Wacoma i wcale nie oznacza ze musicie wydac majatek mialem a5 i spokojnie dawalo rade (volito np sa smiesznie tanie) pozniej dorobilem sie a3, a co sie zmienilo ...kwestia wygody w rysowaniu i troche lepsza czulosc nacisku reszta takasama.

tutaj cennik
http://www.tabletywacom.pl/pricelist.php


ps. wacom pl-720 to jest cos :) ale tu cena rzeczywiscie daje kopa heh
..talent to tylko 5% true true....
www.pawelpiechnik.com

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 05, 2007, 09:52:04 am »
ostatnio wyszedł niedrogi - 400zł - i solidny tablecik A6 Wacom Bamboo - przymierzam sie do niego  :roll:
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

 

anything