trawa

Autor Wątek: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.  (Przeczytany 282445 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline harek

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #330 dnia: Październik 14, 2010, 08:55:36 pm »
Ćwiczenia i eksperymenty we własnym zakresie to chyba najbardziej trafna i uniwersalna rada. Podręczniki na sam początek? Może niekoniecznie. W sieci jest dosyć dużo informacji trzeba tylko poszukać. Zobacz np.: http://poradnikkomiksowy.blogspot.com/

Offline TomaszŚwitała

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #331 dnia: Październik 15, 2010, 09:22:56 pm »
Witam wszystkich ponownie:)....Nie orientujecie się czy gdzieś na terenie Łodzi są osoby zajmujące się rysowaniem oraz tworzeniem komiksów?....chodzi mi o branie prywatnych lekcji rysunku...w Łodzi są ogłoszenia ale wszystkie dotyczą grafiki warsztatowej lub malarstwa...a jeśli rysunku to tylko martwej natury a to chyba się nie przyda ale mogę się mylić(jeśli tak to poprawcie mnie)....co wy o tym myślicie? z takich lekcji można coś wynieść co przyda się w późniejszym procesie tworzenia komiksów?...chodzi mi o zaoszczędzenie czasu na nauce samemu gdyż mogę brać prywatne lekcje pod okiem kogoś po Akademii i studiach i dużo szybciej wszystko przyswoić.:)
Czekam na komentarze i sugestie!:).

Offline Memling

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #332 dnia: Październik 15, 2010, 10:22:06 pm »
Pracuj i ucz się, a dojdziesz do celu, bo takim sposobem doszło już wielu :) Tylko zależy jaki cel sobie wyznaczysz.
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline jakubg

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #333 dnia: Październik 15, 2010, 10:29:00 pm »
A więc co do lekcji stricte komiksowych na terenie Łodzi to w ogóle się nie orientuję, nie wiem, czy coś takiego w ogóle istnieje. Widziałem, że ostatnio w tej sprawie ogłaszał się Fil, ale to pewnie na terenie Warszawy. Nie wiem, czy masz jakieś doświadczenie w rysowaniu z natury ( nawiązuje tutaj do tych wspomnianych przez Ciebie martwych natur ), jeśli nie to myślę, że warto z takimi rzeczami bliżej się zapoznać. Może nie z samym rysowaniem/malowaniem martwych, bo to dość nużące, ale perspektywa, czy postać na pewno się przyda. Napisałbym też, że jest to wręcz konieczne, ale to tylko moje zdanie, nie wiem co sądzą inni na ten temat. Jeśli będziesz umiał rysować z natury to znacznie łatwiej przyjdzie Ci rysowanie z wyobraźni.
Możesz spróbować najpierw samemu robić jakieś szybkie szkice w domu wszystkiego dookoła. Ważne jest też, żeby rysować dużo, co by rękę ćwiczyć i ciągle się rozwijać, wtedy rysunki z wyobraźni też zaczną z czasem wyglądać lepiej i ciekawiej.

Chyba tyle mam do powiedzenia póki co na ten temat, jak by co to służę dalszą pomocą :wink:

Pozdrawiam!

mxztplx

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #334 dnia: Październik 16, 2010, 08:36:58 am »
chodzi mi o zaoszczędzenie czasu na nauce samemu gdyż mogę brać prywatne lekcje pod okiem kogoś po Akademii i studiach i dużo szybciej wszystko przyswoić.:)

Każdy dzień, w którym nie rysujesz jest dla ciebie stracony.

celtic

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #335 dnia: Sierpień 29, 2011, 11:43:45 am »
Szukam opisów jak krok po kroku nakładać kolory za pomocą photoshopa, ten filmik obrazuje o co dokładnie chodzi:
http://www.youtube.com/watch?v=Eir4aKfb2cc
 
Są w sieci opisy dla osób które w photoshopie są zielone???

Offline turucorp

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #336 dnia: Sierpień 29, 2011, 01:20:15 pm »
Są w sieci opisy dla osób które w photoshopie są zielone???

idziesz do naszego "wszystkowiedzacego" kolezki gugla-> wpisujesz mu np. "tutorial coloring photoshop"-> hasasz do woli

celtic

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #337 dnia: Sierpień 29, 2011, 05:20:42 pm »
Dzięki wielkie!
Ukazuje się naszym rynku PSD Photoshop magazyn, czy któryś z numerów był poświęcony w całości komiksowi i tego typu grafice??? (Zdaje się że Empro się w nim udziela.) Ostatnio tak naszybko przejrzałem go sobie i w najnowszym numerze jest artykuł lub wywiad ( z racji tego że miałem niewiele czasu przeglądałem głównie grafiki) z Billem Sienkiewiczem.
 
Jestem pod wielkim wrażeniem możliwości photoshopa, po obejrzeniu tego filmiku:
A Dragon Awakens...
 
choć farbami lepiej mi się podoba:
 
"Acrylics... Loosely based on "a Dragon Awakens"
 
Pozdro
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 05:25:45 pm wysłana przez celtic »

Weak Inker

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #338 dnia: Styczeń 27, 2012, 08:33:49 pm »
Gdyby ktoś chciał się dowiedzieć jak przygotować planszę przed kolorowaniem (separacja czerni i takie tam) to zapraszam tu:   http://weakinker.blogspot.com/2012/01/first-things-first.html . Może się komuś przyda. Mam nadzieję, że wszystko opisałem przystępnie i nie strzeliłem żadnej gafy. ;)

Weak Inker

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #339 dnia: Styczeń 28, 2012, 05:22:01 pm »
A tutaj   http://weakinker.blogspot.com/2012/01/kolorowanie.html pokazuję jak koloruję.

Offline turucorp

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #340 dnia: Styczeń 28, 2012, 07:08:40 pm »
Może się komuś przyda. Mam nadzieję, że wszystko opisałem przystępnie i nie strzeliłem żadnej gafy. ;)

Troche bez sensu:
-nie podales informacji czy skanujesz w kolorze, szarosciach czy BW?
-skanowanie niewyczyszczonego rysunku i czyszczenie go na ekranie, wydaje mi sie bardziej pracochlonne, niz fizyczne przejechanie gumka po papierze.
-jezeli juz, to chyba lepiej przy takiej opcji, uzyc niebieskiej kredki zamiast olowka?
-przy komiksie BW, ZAWSZE skanujemy i zapisujemy rysunek w rozdzielczosci conajmniej 600 dpi, w przypadku koloru rowniez warto zachowac sobie czarno-biala kopie w takiej rodzielczosci (plik np. w bitmapie zajmuje niewiele miejsca)
-wybrales sobie starsznie pracochlonna forme uzyskiwania czarno-bialego rysunku, przy skanie BW wystarczy wyczyscic, przesc na szarosci, zaznaczyc czarne, skopiowac, wkleic i juz masz warstwe z gotowym rysunkiem.

W kwestii kolorowania:
-koloruj sobie jak chcesz, kazda metoda jest dobra jesli jest wygodna, ale:
1) jezeli komiks/grafika jest robiona pod katem druku ZAWSZE OBRABIAMY JA Z WLACZONYM PODGLADEM CMYK!
2) co to za pomysl, zeby zapisywac plik docelowy w STRATNYM formacie jpg?! (no chyba, ze wylaczasz kompresje, czego nie zaznaczyles w swoim tutorialu, ale to rowniez BEZ SENSU, od tego mamy fromat tiff z BEZSTRATNA kompresja LZW).

Weak Inker

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #341 dnia: Styczeń 28, 2012, 08:44:17 pm »
Troche bez sensu:   

Fakt trochę bez sensu, zależy jak na to patrzeć. Już wyjaśniam...
-napisałem, że skanuję w czerni i bieli (dodałem tą informację dopiero dzisiaj rano, wczoraj tej informacji nie było).
-nie muszę wycierać ołówka bo kładę tusz na podświetlanym stoliku, nie muszę wycierać szkicu bo mam go na osobnej kartce (od dawna w ten sposób pracuję, więc zapomniałem dopisać, żeby przed skanowaniem wygumkować szkic, chociaż dla większości to przecież oczywista oczywistość).
-skanuję w 400 DPI bo tyle mi wystarcza, 600 DPI jest niezbędne ale tylko wtedy gdy rysunek "szedłby" do druku, ja publikuję tylko w sieci.
-co do separacji czerni to się zgadzam, ja nie twierdzę, że mój sposób jest najlepszy, pokazuję tylko jak to robię (jak widać niepotrzebnie utrudniam sobie pracę). przy okazji dziękuję za podsunięcie łatwiejszego sposobu.
-co do koloru to znowu... koloruję w RGB bo publikuję w sieci, gdybym kolorował planszę do druku to pracowałbym w trybie CMYK.
-zapisuję w JPG nie w TIFF z tego samego powodu co powyżej.
Z drugiej strony jest w Twoich uwagach jest sporo racji, bo jeśli już piszę poradnik to powinienem wziąć pod uwagę, że ktoś może z niego skorzystać... więc będę musiał co nieco dopisać.


Tyle wyjaśnień z mojej strony i dziękuję za rady.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2012, 09:03:30 pm wysłana przez Weak Inker »

Offline turucorp

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #342 dnia: Styczeń 28, 2012, 09:33:00 pm »
ja publikuję tylko w sieci.

NIGDY nie skladaj takich deklaracji (po dyskusji na forum netkomiksu, przestalem juz liczyc ludzi, ktorzy przyznali mi racje, ze sugerowalem obrobke i zapisywanie grafik w jak najlepszej jakosci).

-co do koloru to znowu... koloruję w RGB bo publikuję w sieci, gdybym kolorował planszę do druku to pracowałbym w trybie CMYK.

ja nie powiedzialem "pracuj w trybie CMYK", zasugerowalem prace Z PODGLADEM W CMYK (pracujesz w RGB, ale zalaczony podglad pokazuje ci jak to wygladaloby (+/-) w druku), to nie zajmuje pamieci, masz aktywne wszystkie funkcje (w CMYKu nie wszystko dziala) i unikasz zdziwienia kiedy cos uda sie jednak wydrukowac.

-zapisuję w JPG nie w TIFF z tego samego powodu co powyżej.

czym innym jest "publikowanie w sieci" a czym innym posiadanie dobrej jakosci grafik/oryginalow na dysku.
nie szkoda ci czasu i wysilku, zeby to marnowac w koncowym efekcie stosujac stratny format zapisu? (LZW naprawde swietnie kompresuje tiffa, skoru az tak ci zal miejsca na dysku :wink: )
 
BTW Mimo wszystko 400 dpi do koloru jest OK
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2012, 09:38:42 pm wysłana przez turucorp »

Offline Koalar

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #343 dnia: Luty 22, 2012, 11:40:15 pm »
Chciałbym narysować komiksik A4 w skali 1:1 (czyli rysuję na A4 i drukuję na A4). Nie chcę rysować na A3, bo raczej tego nie ogarnę i z dużym formatem jest więcej problemów.
Zastanawiam się, jaki pisak byłby lepszy - 0,5 czy 0,7 mm.
Może ktoś już tak robił i mógłby się pochwalić efektem?
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Weak Inker

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #344 dnia: Luty 23, 2012, 08:21:51 am »
Zastanawiam się, jaki pisak byłby lepszy - 0,5 czy 0,7 mm.

Dziwne pytanie. Rysujesz takim pisakiem jaki Ci pasuje. Ja na A4 rysuję przeważnie cienkopisem 0,1 i 0,2 mm.
Cienkopisów 0,5 używam jedynie do rysowania ramek kadrów. Chociaż cienkopis przy rysowaniu komiksów to raczej pomyłka, polecam stalówkę lub chociażby cienkopis z kocówką pędzelkową a do ramek rapidograf.

 

anything