trawa

Autor Wątek: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.  (Przeczytany 278252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Caltex

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #375 dnia: Grudzień 06, 2012, 12:49:03 pm »
Witam wszystkich na forum,


mam dwa pytanka odnosnie rysowania.


Pierwsze jest takie - jaki kierunek powinny miec pociagniecia piorka z tuszem po papierze? Wiem ze sa na to jakies wskazowki/reguly. Kiedys znalazlem cos na ten temat w ksiazce do rysunku, ale za nim nie moge sobie przypomniec ktora to byla ksiazka i odnalezc. Zakladajac ze rysownik jest praworeczny? Uzywam pisakow Satura z serii Pigma Brush i nie chcialbym zeby sie koncowka zbyt szybko "rozcapierzyla". Szukalem na google ale wpisanie hasla typu "brush stroke order" daje wyniki glownie zwiazane z chinska kaligrafia. Te reguly akurat znam, zawsze z lewa na prawo, zawsze z gory na dol, itd. Ale one sa chyba bardziej zwiazane z pewna logika chinskich symboli niz z rysunkiem jako takim.


Drugie pytanie jest troche bardziej... hm... metafizyczne :smile: jezeli wezmiemy arkusz kalki technicznej (90g/m2) to czy obie strony kalki sa identyczne i maja identyczne wlasciwosci wchlaniania tuszu? Czesto mam wrazenie ze na jednej ze stron tusz przywiera slabiej i pisaki nie zostawiaja w pelni czarnych kresek, ale takie lekko przeswitujace. Czesto mam wrazenie ze to moja wina, bo robie zbyt szybkie ruchy zbyt cienka koncowka. Zaczynam wtedy obracac kalka na obie strony probowac z obu i nie moge dosc do zadnego sensownego wniosku. Czy to mnie sie cos wydaje czy faktycznie jest jakas minimalna roznica? Na google nawet nie wiem jak sformulowac pytanie na ten temat :smile:


Z gory dzieki za pomoc!

Offline harek

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #376 dnia: Grudzień 06, 2012, 02:03:09 pm »
Odnośnie pisaków Sakura Brush to raczej wątpię aby jakieś magiczne zasady zdołały uchronić je przed szybkim 'rozcapierzaniem' - ich końcówka (jak na mój gust) bardzo szybko się zużywa i deformuje. Moim zdaniem dużo lepszy i w sumie ekonomiczniejszy jest zwykły pędzelek lub np. Pentel Brush.

Kalkę techniczną używałem już niestety dosyć dawno temu także w tym temacie nie podpowiem .

Weak Inker

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #377 dnia: Grudzień 06, 2012, 07:49:30 pm »

1. Pierwsze jest takie - jaki kierunek powinny miec pociagniecia piorka z tuszem po papierze?

2. Uzywam pisakow Satura z serii Pigma Brush i nie chcialbym zeby sie koncowka zbyt szybko "rozcapierzyla".

3. Drugie pytanie jest troche bardziej... hm... metafizyczne :smile: jezeli wezmiemy arkusz kalki technicznej (90g/m2) to czy obie strony kalki sa identyczne i maja identyczne wlasciwosci wchlaniania tuszu?

1. Z góry na dół i jeśli jesteś praworęczny to od lewej do prawej, rysować "pod włos" się nie da bo albo porysujesz papier, albo wygniesz ostrze, poza tym tusz nie będzie ściekał. Rysować powinno się operując przedramieniem a nie nadgarstkiem.

2. Co do brushy Sakury to faktycznie szybko się rozwarstwiają, mój wytrzymał tylko 3 dni. Kiedyś na YT widziałem filmik, jak pewien gość wyjął rozwarstwioną końcówkę, obrócił i włożył z powrotem, bo z drugiej strony (od wewnątrz) struktura włosia jest taka sama.

3. Ostatni raz używałem jej około 10 lat temu, ale z tego co pamiętam to na 99% kalka techniczna z obu stron ma jednakową gramaturę. :wink:

Mam nadzieję, że pomogłem i nie palnąłem jakiejś ewidentnej bzdury, jeśli tak to ktoś lepiej znający temat zapewne mnie poprawi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2012, 07:59:22 pm wysłana przez Weak Inker »

Offline Macias

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #378 dnia: Grudzień 07, 2012, 04:10:11 pm »
Polecicie mi jakieś dobre komiksowe fonty z polskimi znakami?
Obecnie używam Adam Warren Pro, ale ile można bawić się w dopasowywanie ogonków i kreseczek.


knypcio

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #379 dnia: Grudzień 13, 2012, 01:43:31 pm »
Zupełnie w temacie topiku - właśnie kończę czytać książkę "Film art. Wprowadzenie. Sztuka filmowa" (http://www.w-wm.pl/sztuka_filmowa_wprowadzenie.php). Bardzo bym chciał, żeby ktoś kompetentny napisał w ten sam sposób, przystępnie, o sztuce komiksu tak, by w ten sposób umożliwić jak największej ilości osób zapoznanie się z komiksowym medium i w konsekwencji poszerzyć grono odbiorców komiksu w Polsce. Jestem przekonany, że są w Polsce ludzie, którzy by mogli taką książkę napisać.

Już to zrobił Scott McCloud w Making Comics, Understanding Comics i Reinventing Comics http://www.amazon.com/Scott-McCloud/e/B000AQ1NPK/ref=ntt_athr_dp_pel_1 Nie uczy rysować komiksów per se, ale uczy myśleć o komiksach.

N.N.

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #380 dnia: Grudzień 13, 2012, 06:20:23 pm »
Bardzo bym chciał, żeby ktoś kompetentny napisał w ten sam sposób, przystępnie, o sztuce komiksu tak, by w ten sposób umożliwić jak największej ilości osób zapoznanie się z komiksowym medium i w konsekwencji poszerzyć grono odbiorców komiksu w Polsce.
Czy w twojej wypowiedzi kryje się sugestia, że książki o komiksie, które się w Polsce ukazały, zostały napisane przez osoby niekompetentne i w sposób nieprzystępny, czy też tylko mi się tak wydaje?.

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #381 dnia: Grudzień 13, 2012, 08:11:38 pm »
Polecicie mi jakieś dobre komiksowe fonty z polskimi znakami?
Obecnie używam Adam Warren Pro, ale ile można bawić się w dopasowywanie ogonków i kreseczek.
jest coś co nazywa się "KRL Font" którą stworzył Karol Kalinowski.
Była użyta np w komiksie Ikar
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Memling

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #382 dnia: Grudzień 13, 2012, 08:41:10 pm »
Czy w twojej wypowiedzi kryje się sugestia, że książki o komiksie, które się w Polsce ukazały, zostały napisane przez osoby niekompetentne i w sposób nieprzystępny, czy też tylko mi się tak wydaje?.

Trochę inaczej - powaliła mnie przystępna forma książki o sztuce filmowej, o której piszę. Nie znalazłem do tej pory po polsku takiej o komiksie.

Książki McClouda znam doskonale, czekam na ich tłumaczenie na język polski i szeroką dystrybucję (przede wszystkim biblioteki i to pod każdym znalezionym adresem, w każdej mieścinie i gminie, powiecie i szerokim świecie :) )
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

N.N.

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #383 dnia: Grudzień 13, 2012, 08:45:54 pm »
Trochę inaczej - powaliła mnie przystępna forma książki o sztuce filmowej, o której piszę. Nie znalazłem do tej pory po polsku takiej o komiksie.
A w ogóle szukałeś?

Offline Memling

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #384 dnia: Grudzień 13, 2012, 08:50:24 pm »
Tak, znajdowałem te, co są i przeczytałem.
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

N.N.

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #385 dnia: Grudzień 13, 2012, 09:55:03 pm »
Tak, znajdowałem te, co są i przeczytałem.
W takim razie powtórzę moje pytanie:
Czy w twojej wypowiedzi kryje się sugestia, że książki o komiksie, które się w Polsce ukazały, zostały napisane przez osoby niekompetentne i w sposób nieprzystępny, czy też tylko mi się tak wydaje?.

Offline Memling

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #386 dnia: Grudzień 13, 2012, 09:58:33 pm »
Tylko się wydaje.
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

N.N.

  • Gość
Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #387 dnia: Grudzień 13, 2012, 11:50:28 pm »
Tylko się wydaje.
I Tu muszę zwrócić Ci uwagę, że - nawet, jesli nie chciałeś (a z Twojego posta wynika, że nie chciałeś) oceniłeś to, co w Polsce napisano, jako rzeczy nieprzystępne, napisane przez osoby niekompetentne. Stwierdzenie takie jest jawnie obraźliwe. Miałem nadzieję, że postanowiłeś obrazić te osoby, bo masz im coś konkretnego do zarzucenia. Ty jednak twierdzisz, że nie, że tylko mi się tak wydaje. Może w takim razie powinieneś przeprosić?

Offline Koalar

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #388 dnia: Grudzień 14, 2012, 12:46:21 am »
I Tu muszę zwrócić Ci uwagę, że - nawet, jesli nie chciałeś (a z Twojego posta wynika, że nie chciałeś) oceniłeś to, co w Polsce napisano, jako rzeczy nieprzystępne, napisane przez osoby niekompetentne. Stwierdzenie takie jest jawnie obraźliwe. Miałem nadzieję, że postanowiłeś obrazić te osoby, bo masz im coś konkretnego do zarzucenia. Ty jednak twierdzisz, że nie, że tylko mi się tak wydaje. Może w takim razie powinieneś przeprosić?

Nadinterpretacja. Memling napisał tylko, że chciałby, żeby ktoś kompetentny (nie wyklucza to osób już piszących w Polsce o komiksie) napisał w ten sam sposób (przystępny), co autorzy tamtej książki. Nie oznacza to, że dotychczas napisane polskie książki o komiksie są nieprzystępne - może nie są AŻ tak przystępne jak tamta książka. Czytałeś ją?
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Macias

Odp: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #389 dnia: Grudzień 14, 2012, 01:01:31 am »
jest coś co nazywa się "KRL Font" którą stworzył Karol Kalinowski.
Była użyta np w komiksie Ikar
Ano wiem, to był mój pierwszy strzał. Ale nigdzie znaleźć tego cuda nie mogę. Kiedyś KRL udostępniał ją u siebie, ale obecnie niekoniecznie.

 

anything