trawa

Autor Wątek: Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.  (Przeczytany 277673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ziemniakento

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 08, 2007, 12:05:53 pm »
Cytat: "turucorp"

Jesli sugerujesz poczatkujacemu tworcy, ze po nalozeniu tuszu nic juz nie moze zrobic, wprowadzasz go w blad juz na samym starcie.


A tego nie powiedziałem  ;)

KRL

  • Gość
Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 08, 2007, 12:32:47 pm »
Najnowszy komiks nad którym siedzę (albumik) robię na formacie A-5.

Dlaczego...

Bo to będzie format docelowy, a ja sobie wymysliłem używanie jedynie kreski z cienkopisa. Całość będzie w cz-b i kreskowana. Gdybym robił to na A-4, nie miałbym kontroli nad docelową grubościa krechy- jej mięsistością. Prawdopodobnie powstałaby bardzo cienka kreseczka bez "miesa"- cos na wzór Wilq. A kiedy robie od razu na A-5, widze jak to bedzie wyglądało w finale- i mi osobiście odpowiada taka robota.
Nigdy np. nie lubiłem grafiki warsztatwoej (moja jedna ze specjalizacji na studiach) bo tam cholera nigdy człowiek nie wiedział jaki będzie efekt końcowy pracy. I to mnie wkurza w rysowania na innym formacie niż format docelowy.

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 08, 2007, 12:40:42 pm »
Cytat: "Ziemniakento"
I na koniec: nie wierzcie tutorialom na stronie Wilq'a. Stwierdzenie, że rysownik powinien bać się linijki jest jak najbardziej bezsensowne  ;)

Nie do końca się zgodzę. Ten temat jest przeznaczony głównie dla początkujących twórców, więc osób, które są w fazie intensywnej nauki komiksowego fachu, a z tego co pamiętam, bo kilka latek już minęło, to wszyscy moi nauczyciele rysunku, niezależnie od tego czy był to rysunek/malarstwo sztalugowe czy geometria wykreślna, wręcz zabraniali korzystania z linijek, tłumacząc, że rysunek odręczny wyrabia pewność ręki i potwierdzam, to naprawdę działa, po pewnym czasie zapomnicie o linijkach  ;)

KRL dobrze gada, każdy może tworzyć na jakim formacie chce, pod warunkiem, że wybór formatu jest świadomy.

Tak mi się jakoś na rady zebrało dzisiaj  :p

Offline Yaseck

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 08, 2007, 01:33:34 pm »
To ja tylko jedno zdanie:
Rysuje na A2 (bo mam większy wgląd w detal postaci), używam stalówki (bo nic nie jest w stanie powtórzyć takich miękkich i żywych linii), tuszu indyjskiego (bo jest najczarniejszy z czarnych) i papieru o co najmniej 120g (bo cieńszy pod wpływem tuszu by przypominał blachodachówkę).
Ale jak to już było tu powiedziane, każdy ma swoją metodę.

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 08, 2007, 01:44:04 pm »
Cytat: "Yaseck"
To ja tylko jedno zdanie:
Rysuje na A2 (bo mam większy wgląd w detal postaci), używam stalówki (bo nic nie jest w stanie powtórzyć takich miękkich i żywych linii), tuszu indyjskiego (bo jest najczarniejszy z czarnych) i papieru o co najmniej 120g (bo cieńszy pod wpływem tuszu by przypominał blachodachówkę).
Ale jak to już było tu powiedziane, każdy ma swoją metodę.


A konkretnie jakich stalówek, jeśli można wiedzieć? Bo ja jakoś nie mogę trafić na nic dobrego i jeśli już to używam jakichś przedwojennych staroci, ale te już są na wykończeniu niestety.
Też używam A2 z tym, że papier Cansona 150g.

Offline zychu

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 08, 2007, 04:44:50 pm »
Cytuj
niezależnie od tego czy był to rysunek/malarstwo sztalugowe czy geometria wykreślna, wręcz zabraniali korzystania z linijek
  :shock:
 No z tą geometrią wykreślną bez linijki to pojechałeś. Moj profesorek od tego przedmiotu sie w trumnie przewraca...heh

 Co do narzędzi to ja osobiście polecam zajebisty bajerancki japoński pędzelek do tuszu Pentela. Naprawdę fajne efekty można uzyskać (co widać np. u Przemka Truścińskiego).

Offline Mysza_

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 08, 2007, 05:15:27 pm »
Cytat: "zychu"


 Co do narzędzi to ja osobiście polecam zajebisty bajerancki japoński pędzelek do tuszu Pentela. Naprawdę fajne efekty można uzyskać (co widać np. u Przemka Truścińskiego).

 chyba już wszyscy tego pisako pędzla używają cholera>:]

Offline Binareus

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 08, 2007, 06:53:53 pm »
Cytat: "zychu"
Cytuj
niezależnie od tego czy był to rysunek/malarstwo sztalugowe czy geometria wykreślna, wręcz zabraniali korzystania z linijek
  :shock:
 No z tą geometrią wykreślną bez linijki to pojechałeś. Moj profesorek od tego przedmiotu sie w trumnie przewraca...heh


To widocznie nie znał mojej profesorki :) , bo pamiętam jak dziś, że przez bodajże kilkanaście pierwszych godzin śmigaliśmy odręcznie, a linijki kategorycznie nie miały wstępu. Oczywiście nie była to geometria wykreślna pełną gębą tylko bazgroły początkujących studentów - jakieś proste rzuty, aksonometrie, perspektywy itp. dlatego też w tamtym poście napisałem, że temat ten raczej jest przeznaczony dla początkujących i do nich kieruje swoje rady.
BTW ostatnio nawet przy okazji przeprowadzki znalazłem plik tych swoich bazgrołów  :lol:

Cytat: "Filip_"
Cytat: "zychu"


 Co do narzędzi to ja osobiście polecam zajebisty bajerancki japoński pędzelek do tuszu Pentela. Naprawdę fajne efekty można uzyskać (co widać np. u Przemka Truścińskiego).

 chyba już wszyscy tego pisako pędzla używają cholera>:]


Właśnie, będę musiał sprawdzić to cudo wreszcie bo wszyscy się tym zachwycają, a może nie, wszyscy używają to ja nie będę!  :p

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 08, 2007, 08:38:09 pm »
a po ile takie
i gdzie ?

bo szukam czegoś dobrego między 0.3mm a cienkim markerem do średnio grubych linii. :roll:
bo teraz używam cd-markerów 0.7mm ale one baardzo siąkną w papier i nierówne krechy dają i przebijają nawet techniczne kartki.
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

KRL

  • Gość
Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 08, 2007, 08:50:19 pm »
Wiecie... gadanie, że linijki nie wolno używać... narzędzia...


może w ogóle najlepiej bez pisaków- krwią z palca. I nie na papierze broń boże - bo to nienaturalne. Tylko na wypatroszonej świni. Albo na skale w jaskini.
Gadanie gupie profesorskie. Tak jak mi wmawiano, że gumki nie wolno uzywać (do ścierania- chociaż tej drugiej też zabraniają).

Offline littleninja

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 08, 2007, 08:53:38 pm »
a z tym powyżej to sie moge zgodzic akurat
a co do pisaka to ja też poprosiłbym o detale jak to sie dokładnie zwie bo już legend się osłuchałem o tym pędzelkowym pisaczku
..talent to tylko 5% true true....
www.pawelpiechnik.com

Offline Maciej

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 08, 2007, 08:57:38 pm »
Ja też się tyle nasłuchałem, aż w końcu jak nigdzie nie mogłem tego znaleźć to się na zwykły pędzelek przerzuciłem   :shock:

A co do linijki to jestem zdecydowanym przeciwnikiem!
Gumki używam, chociaż nie lubię   :lol:
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Mysza_

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 08, 2007, 09:34:02 pm »

 to ten sprzęt o którym mowa. Ja to kupuje jako pisakopędzel. dobre ścierwo ale szybko końcówka sie zużywa. jakieś 8 zeta chyba kosztuje.

Offline andruth

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 08, 2007, 09:53:14 pm »

Offline littleninja

Porady dla twórców, czyli jak robić komiksy.
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 08, 2007, 10:55:46 pm »
eee chłopaki faber castle to ja mam ... pytanie o te japońskie pentele czym one się różnią i gdzie to świństwo można dostać :)

....kiedyś widziałem w użyciu to cudo i wydaje mi się że jest bardziej elastyczne i jakby to powiedzieć piórkowe.

poz[/i]
..talent to tylko 5% true true....
www.pawelpiechnik.com

 

anything