trawa

Autor Wątek: Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara  (Przeczytany 50117 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dziex

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2007, 05:22:04 pm »
Cytat: "ThunderCracker"

generalnie to masz dużo racji, Honor to byli, a nawet sa prawdziwi Poganie...

rotfl

J.K. Gordon III

  • Gość
Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 27, 2007, 05:52:27 pm »
a przynajmniej tak twierdzą. bo dziiiiś prawdziiwych pogan już nie ma!   Learen, a może opiszesz jak wyglądają współczesne rytuały pogan?

pozdrawiam

Offline mlaskmlasknokoment

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 27, 2007, 05:58:10 pm »
Zamiana wina w krew!
albo krwi w wino?
już nie pamiętam ;)

Offline Scyzoryk

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 27, 2007, 06:32:30 pm »
Cytat: "Pokpoko"
przecież nikt przy zdfrowych zmysłach nie uwierzy że to Swarożyc zsyła pioruny, ani że złożenie w ofierze białej klaczy zapewni powodzenie w bitwie.


A czym to się różni od wiary w to że opłatek i wino mszalne to krew i ciało gościa żyjącego 2 tyśiące lat temu?

Offline Pokpoko

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2007, 06:40:42 pm »
jedno zostało naukowo odrzucone. to drugie już od jakiegoś czasu jest traktowane chyba symbolicznie. a nwet jesli nie, to jedna głupota nie powoduje że druga jest mniej głupia :p

Offline Learen

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2007, 06:59:49 pm »
Może i moja religia kiedys była dośc... "krwawa", ale patrząc z ówczesnego punktu widzenia, byli całkiem "porządni". A co do zespołów... Wiele zespołów "metalowych" nazywa się neopoganami. A tak na prawdę z tymi religiami mają wspólne tylko podstawowe wiadomości o religiach skandynawskich, jakie się utrwaliły w ogólnym światopoglądzie współczesnym: Walhalla, Odyn, Thor, itp... Trzeba wiedzieć, jak rozgraniczać, moi panowie...
obrzy umierają młodo.
Oto dlaczego nieśmiertelność
zarezerwowana jest dla największych
spośród złych


http://s8.bitefight.pl/c.php?uid=20882

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 27, 2007, 07:44:18 pm »
varhalla? Odyn? Thor? a czy przypadkiem to sie "Odynizm" nie nazywa :?:  :?:  :?:  :?:
RIP Gildio...

Offline Learen

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 27, 2007, 07:48:41 pm »
Varhalla? A co to? Ja wiem o Valhalli jak już ;) A co do "odynizmu"... Rzuciłam przykłady tylko. A co, mam mówić o kulcie Światowida? To jest więc "słowianizm". Mowiłam tylko, że pewne subkultury przejmują fragmenty Starszych religii...
obrzy umierają młodo.
Oto dlaczego nieśmiertelność
zarezerwowana jest dla największych
spośród złych


http://s8.bitefight.pl/c.php?uid=20882

Offline Dziex

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 28, 2007, 09:48:23 am »
Cytat: "Learen"
Może i moja religia kiedys była dośc... "krwawa", ale patrząc z ówczesnego punktu widzenia, byli całkiem "porządni".

A kto w ogóle zdecydował, że Wasi bogowie już nie życzą sobie ofiar z ludzi itp? Objawili się Wam po zjedzeniu grzybów halucynogennych, czy jak?

Offline Solitaire

Re: Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 28, 2007, 10:17:14 am »
Cytat: "Learen"
Jak się kierunkujecie do religi niechrzescijańskich? Znacie kogoś, kto jest innej wiary (wikingowie, słowianie, wicca, itp.)? I jak się odnosicie do takich osób?...

Szacunek szacunkiem, ale nie potrafię chyba traktować wyznawców Asatru, rodzimych czy celtyckich religii przedchrześcijańskich i innych podobnych historii inaczej niż bractw rycerskich i pikników renesansowych. Fajnie, że się ktoś bawi, dobrze znać historię, ale... sama rozumiesz.
Poza tym...
Cytat: "Mt 16, 15-16"
I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.

Odnosze też wrażenie, że na innym podforum będziesz miała szansę na poważniejszą rozmowę o zagadnieniach wiary. Zajrzyj.
Kwestia Wiary
Kwestia Wiary 3 - "Droga do Zbawienia"
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Learen

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 28, 2007, 10:17:35 am »
Dzoex... Mało zabawne, wiesz? :? Powiedzmy, że religie niechrześcijańskie dopasowały się do czasów współczesnych. Dośc, że ludzie w Polce ścigają nas, bo oficjalnie przyznajemy sie, że nie jesteśmy katolikami. A co, chciałbyś wpaśc na małą krwawa jatkę z udziałem głównym moherowych beretów?...  :badgrin:
obrzy umierają młodo.
Oto dlaczego nieśmiertelność
zarezerwowana jest dla największych
spośród złych


http://s8.bitefight.pl/c.php?uid=20882

Offline balum

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 28, 2007, 10:33:11 am »
To mam uwierzyc, że wierzysz w faktyczne istnienie Teutatesa i reszty? A jeśli wierzysz w niego, to czemu nie składasz mu ofiar z ludzi? Przecież on tego chce od swoich wyznawców.

Cytat: "Scyzoryk"
Cytat: "Pokpoko"
przecież nikt przy zdfrowych zmysłach nie uwierzy że to Swarożyc zsyła pioruny, ani że złożenie w ofierze białej klaczy zapewni powodzenie w bitwie.


A czym to się różni od wiary w to że opłatek i wino mszalne to krew i ciało gościa żyjącego 2 tyśiące lat temu?

W to pierwsze nikt nie wierzy. W to drugie niektórzy.
Cytat: "Pokpoko"
jedno zostało naukowo odrzucone. to drugie już od jakiegoś czasu jest traktowane chyba symbolicznie. a nwet jesli nie, to jedna głupota nie powoduje że druga jest mniej głupia :p

Wedle dogmatu KRK i prawosławnego nie symbolicznie tylko faktycznie.

Offline Solitaire

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 28, 2007, 10:38:27 am »
Cytat: "Learen"
Dośc, że ludzie w Polce ścigają nas, bo oficjalnie przyznajemy sie, że nie jesteśmy katolikami.

Kto was ściga?
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Pokpoko

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 28, 2007, 12:55:20 pm »
Cytuj

Kto was ściga?
leśniczy, za palenie ognisk w lasach.
Cytuj
Powiedzmy, że religie niechrześcijańskie dopasowały się do czasów współczesnych.

znaczy się zgniły kompromis i koniunkturalność? kapłani z Arkony przewracają się w kurhanach. :lol:

Offline kort

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 28, 2007, 01:18:52 pm »
Cytat: "Pokpoko"

jedno zostało naukowo odrzucone. to drugie już od jakiegoś czasu jest traktowane chyba symbolicznie. a nwet jesli nie, to jedna głupota nie powoduje że druga jest mniej głupia


Tia. "Poganie" również odwoływali się do symboli. Wątpię by byli tak głupi, aby wierzyć, że Perun zsyła pioruny, a Loki współżyje z ogierem :roll: Niezależnie co by kto teraz nie mówił, jedyne co może powiedzieć, to że nie mamy pojęcia jak było naprawdę. Duchowa pożywka dla umysłów niewiele pozostawia śladów...

Cytat: "Learen"

Może i moja religia kiedys była dośc... "krwawa", ale patrząc z ówczesnego punktu widzenia, byli całkiem "porządni". A co do zespołów... Wiele zespołów "metalowych" nazywa się neopoganami. A tak na prawdę z tymi religiami mają wspólne tylko podstawowe wiadomości o religiach skandynawskich, jakie się utrwaliły w ogólnym światopoglądzie współczesnym: Walhalla, Odyn, Thor, itp... Trzeba wiedzieć, jak rozgraniczać, moi panowie...


TWOJA RELIGIA? Ok.. Mocne... A zdarza Ci się składać ofiary w świętym zagajniku dębowym? Wybacz, ale akurat sam jestem dość mocno zainteresowany tą TWOJĄ religią i wyobraź sobie, że wiem, że nie ma możliwości powrotu do korzeni wiary. Dlaczego? Powód prosty... Jesteś wychowywany/a w społeczeństwie chrześcijańskim, więc idę o zakład, że zdarza ci się krzyknąć "O Jezu" :badgrin: Na pewno można by znaleźć wiele więcej takich przykładów... Ja osobiście odbieram aktualnych, jak to ująłeś/aś "neopogan" jako ludzi, którzy przyjęli, jako symbol np. młot Thora. I symbol ten jest dla tych ludzi ważny, bo pokazuje raczej chęć, niż samą wiarę. Pokazuje coś w rodzaju tęsknoty za dawnymi czasami, które wydają im się lepsza pod względem mentalnym, niż aktualne. W końcu wtedy nie trzeba było się przejmować bzdurami, nie bano się śmierci (a teraz co? Im bliżej końca, tym większa wiara) itd. Wiem doskonale jak myślą ludzie, których ty określasz mianem "neopogan", a którzy jakby przeczytali co piszesz to padli by na glebę z zawałem serca spowodowanym nagłym i niepohamowanym atakiem śmiechu.

Cytat: "TC"

varhalla? Odyn? Thor? a czy przypadkiem to sie "Odynizm" nie nazywa


:shock: Wyjdź!

Cytat: "Learen"

Mowiłam tylko, że pewne subkultury przejmują fragmenty Starszych religii...


A inne z młodszych.... Co to ma do rzeczy?

Cytat: "Dziex"

A kto w ogóle zdecydował, że Wasi bogowie już nie życzą sobie ofiar z ludzi itp? Objawili się Wam po zjedzeniu grzybów halucynogennych, czy jak?


Ta NASI bogowie, tak jak wasz Bóg, jak patrzą na takie dyskusje, to się niecierpliwią i idą doglądać mniej ciekawych światów :D

Cytat: "Learen"

Powiedzmy, że religie niechrześcijańskie dopasowały się do czasów współczesnych. Dośc, że ludzie w Polce ścigają nas, bo oficjalnie przyznajemy sie, że nie jesteśmy katolikami.


Ścigają Cię? O rany... To wbrew konstytucji. Zaskarż ich. Znajdź dobrego prawnika i wal o odszkodowanie za straty moralne...


Teraz od siebie: ŚMIESZY MNIE cała zadyma z POGANAMI... To stało się ostatnio tak modne jak EMO. Niedługo, a może już będzie można kupić koszulki z podobiznami bogów, i mało tego ludzie "WIELKIEJ" wiary zaczną organizować pielgrzymki na świętą górę, co się będzie wiązało z tłokiem w moim mieście, więc wolałbym tego uniknąć. Cóż mogę powiedzieć... Denerwująca poza, ale w dalszym ciągu tylko poza. Przyjmowanie słowiańskich imion, łażenie w łachach "z epoki" i montowanie młotów Thora na szyi na potęgę... Poza. Im dokładniej i mocniej próbujecie pokazać jacy to wy POGANIE jesteście, tym bardziej wyglądacie śmiesznie... Zresztą powinniście też wiedzieć co znaczy słowo poganie i od czego pochodzi :roll: "Poganin" pochodzi od łacińskiego "pagani" (nie mylić z Paganini), co oznacza ni mniej ni więcej, jak człowieka pochodzącego ze wsi. W Rzymie to określenie, o ile się nie mylę i dobrze pamiętam zajęcia z łaciny, człowieka tępego i ograniczonego...