Autor Wątek: Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara  (Przeczytany 50123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline balum

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 28, 2007, 01:26:59 pm »
Cytat: "koortshack"

Tia. "Poganie" również odwoływali się do symboli. Wątpię by byli tak głupi, aby wierzyć, że Perun zsyła pioruny, a Loki współżyje z ogierem :roll: Niezależnie co by kto teraz nie mówił, jedyne co może powiedzieć, to że nie mamy pojęcia jak było naprawdę. Duchowa pożywka dla umysłów niewiele pozostawia śladów...

Np pewnie. Każde normańskie dziecko w III w. wiedziało doskonale co to jest elektryczność, jak zbudowany jest atom i potrafiło wygłosić wykład na temat natury wyładowań atmosferycznych.  ;)

Offline Dziex

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 28, 2007, 02:08:06 pm »
Cytat: "koortshack"

Niedługo, a może już będzie można kupić koszulki z podobiznami bogów

A taki bajer to może bym sobie nawet kupił, pod warunkiem, że podobizna Thora albo Odyna byłaby odpowiednio mroczna \m/
Cytat: "Learen"
Dzoex... Mało zabawne, wiesz? :?

Nie no, ja serio pytam.
Cytuj

Powiedzmy, że religie niechrześcijańskie dopasowały się do czasów współczesnych.

Naprawdę chciałbym wiedzieć kto zdecydował, że bogowie nie życzą już sobie ofiar z ludzi tudzież zwierząt.
Cytuj

Dośc, że ludzie w Polce ścigają nas, bo oficjalnie przeznajemy sie, że nie jesteśmy katolikami. A co, chciałbyś wpaśc na małą krwawa jatkę z udziałem głównym moherowych beretów?...  :badgrin:

Urocze, jakbym słyszał siebie pare lat temu.
I jak tu czytając takie teksty nie twierdzić, że to całe neopogaństwo to banda rozwydrzonych nastolatków obrażonych na swojego katechetę?

Offline Pawełek

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 28, 2007, 04:05:03 pm »
Cytuj
Zresztą powinniście też wiedzieć co znaczy słowo poganie i od czego pochodzi Rolling Eyes "Poganin" pochodzi od łacińskiego "pagani" (nie mylić z Paganini), co oznacza ni mniej ni więcej, jak człowieka pochodzącego ze wsi. W Rzymie to określenie, o ile się nie mylę i dobrze pamiętam zajęcia z łaciny, człowieka tępego i ograniczonego...


świetnie. i co z tego.  :?

Cytuj
Teraz od siebie: ŚMIESZY MNIE cała zadyma z POGANAMI... To stało się ostatnio tak modne jak EMO.


nie zauważyłem.  :shock:

Cytuj
Jesteś wychowywany/a w społeczeństwie chrześcijańskim, więc idę o zakład, że zdarza ci się krzyknąć "O Jezu" Bad Grin Na pewno można by znaleźć wiele więcej takich przykładów...


i o czym to świadczy?  :shock:

Learen
, może opiszesz jakieś konkrety w końcu?

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 28, 2007, 05:08:21 pm »
btw. co sądzicie o Niklocie czy Zadrudze, znacie kogoś kto należy do w/w organizacji? I czy waszym zdaniem maja szanse na rozwój, czy raczej skazane są na marginalizacje i klęske?  :p
zdaje mi się że ostatnio Zadruga robiła manife we Wrocku razem z
"katolickim"(?) NOPem...  :oops:
RIP Gildio...

Offline kort

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 28, 2007, 09:43:05 pm »
Cytat: "Balum"

Np pewnie. Każde normańskie dziecko w III w. wiedziało doskonale co to jest elektryczność, jak zbudowany jest atom i potrafiło wygłosić wykład na temat natury wyładowań atmosferycznych.


No raczej! :) A tak poważnie, to akurat wiem, że ty wiesz o co mi chodzi, ale co do np. Pawełka, to pewien nie jestem, więc nie ironizuj tak mocno :D

Cytat: "Dziex"

Urocze, jakbym słyszał siebie pare lat temu.
I jak tu czytając takie teksty nie twierdzić, że to całe neopogaństwo to banda rozwydrzonych nastolatków obrażonych na swojego katechetę?


No nie? Mam zupełnie podobnie. Zupełnie jakbym patrzył na siebie lat temu z 7-8. Choć moja katechetka była niezłą laską, więc się na nią nie obrażałem :)

Cytat: "Pawełek"

świetnie. i co z tego. Confused


Użyj CAŁEJ swojej inteligencji... Może się domyślisz :roll:

Cytat: "Pawełek"

nie zauważyłem. Shock


Się rozglądnij... :roll:

Cytat: "Pawełek"

 o czym to świadczy? Shock

Learen, może opiszesz jakieś konkrety w końcu?


Jeśli muszę Ci to tłumaczyć, to chyba nie mamy o czym rozmawiać :roll:
Daj spokój... :roll:
A learen nie opisze konkretów, bo jak na razie z tego co widzę, to nie ma pojęcia o czym pisze...
Już wystarczy, że nazywa siebie poganką :lol:
Chcesz się czegoś dowiedzieć o Asatru? Czytaj książki a nie słuchaj kogoś, kto siebie nazywa POGANINEM :roll:

Cytat: "TC"

btw. co sądzicie o Niklocie czy Zadrudze, znacie kogoś kto należy do w/w organizacji? I czy waszym zdaniem maja szanse na rozwój, czy raczej skazane są na marginalizacje i klęske? Razz
zdaje mi się że ostatnio Zadruga robiła manife we Wrocku razem z
"katolickim"(?) NOPem... Embarassed


Ta. I ta znam parę osób. Istnieją od wielu lat. I o ile się nie mylę to raczej z "Rodzimą wiarą" i raczej nie była to manifa, tylko, o ile się nie mylę marsz :)

Offline Learen

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 28, 2007, 10:10:32 pm »
Odpisze na konkrety, jeśli je dostanę. Póki co, widzę, że dyskusja rozwija się w kwestiach: "ale ja widziałem, jak ktos jest celtem//słowianinem//innej wiary niż chcrześcijańska, zainteresowałem się tym, ale i tak nic o tuym nie wiem, ale sie wymądrzę". Więc jakie konkrety? Jak mi postawicie KONKRETNE pytanie, to wam odpowiem konkretnie...
Jesli ktoś mi zarzuca, że czcę bogów których "nie ma", trudno. Jego sprawa. Ja wiem swoje. Dla mnie bogowie istnieją. Dagd, Epona, Lug. Istnieją. Podobnie, jak dla slowian istnieje choćby Stwarożyc (mam nadzieję, że dobrze napisalam, wybaczcie, ale nie znam imion innych bogów). A co do współczesności celtyckiej wiary: nikt nie patrzy miło (zwłaszcza nasze kochane, polskie mohery), jak jakakolwiek osoba wyznająca wiarę inną niż katolicym (uchowajcie, bogowie, ewangelików!), którzy składają białego byka//konia//koguta w ofierze bogom (niepotrzebne skreślić,w zależności od 'krwiożerczości" bogów). Na dobroduszna Eponę... Zastanówcie się! Musieliśmy nieco "uwspółcześnić" niektóre rytuały, inaczej już dawno "spłonelibysmy na stosie"! Ukrywamy niektóre z nich, zamieniamy na mniej "krwawe", albo z nich rezygnujemy. Tylko dlatego, że osoby , które nie rozumieją nas zaczynają nas "ścigać". Pogardzają nami. Ciekawe, jakbyście się czuli, Wy, katolicy, gdyby osoby, które wyznają Starsze Wiary, zaczęły Wami pogardzać... Wątpię, abyście się czuli dobrze... Bo my, osoby, które wyznają inne religie, tak się czujemy...
obrzy umierają młodo.
Oto dlaczego nieśmiertelność
zarezerwowana jest dla największych
spośród złych


http://s8.bitefight.pl/c.php?uid=20882

Offline mlaskmlasknokoment

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 28, 2007, 10:28:22 pm »
Droga koleżanko, możesz mi powiedzieć na ile twoje pogaństwo wynika ze szczerej chęci doświadczenia sacrum, a na ile z młodzieńczego buntu?
O ile rodzimowierstwo jescze potrafię zrozumieć(powrót do korzeni, wiara przodków i inne faszystowskie pierdoły, chociaż rastafarianie też głoszą podobne postulaty ale o faszyzm trudno ich oskarżyć :lol: ) to wyznawanie religii celtyckiej już nie. Ale cóż, twój wybór. Nie zdziwiłbym bym się, jak za kilka lat rzucisz to wszystko w diabły ;)
btw. prawdziwą starszą wiarę masz gdzie niegdzie w Ameryce płd., gdzie żyją jeszcze rdzenni Indianie i szamani.

Offline Pokpoko

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 28, 2007, 10:28:43 pm »
Cytuj
la mnie bogowie istnieją. Dagd, Epona, Lug. Istnieją. Podobnie, jak dla slowian istnieje choćby Stwarożyc

dobra,będzie konkret-jak poganie róznych wyznań radzą sobie z podziałem kompetencji? przeciez jeśli Thor i Perun obaj rządzą piorunami,to musi być niezły bałagan. chyba że istnieje jakas linia demarkacyjna,że tu to już tylko perun? jeśli nie,to znaczy że Któryś panteon nie istnieje...
Cytuj
gdyby osoby, które wyznają Starsze Wiary, zaczęły Wami pogardzać
katolikiem nie jestem(praktycznie jeśli nie de iure),ale nie da się nie zauwazyć, że spora częśc "pogan" pała równą miłością do katolików jak ultrakonsserwy katolickie do nich. i przejawiaja identyczne poczucie wyższości moralnej. moze mniej widac,bo jazda po chrześcijanach wogóle stała się ostatnio trendy...
Cytuj
inaczej już dawno "spłonelibysmy na stosie"
kto? ci prawdziwi, z okresu gdy europę dopiero chrystianizowano i jakiś czas potem? płonęli pewnie(choć tego nie wiem na pewno). teraz? teraz,przykro mi,ale z jakiegokolwiek męczennictwa nici. pewnie stąd ten cudzysłów.

Offline Lieut. Col. Bill Killgore

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 28, 2007, 10:36:39 pm »
poganie to ci co sie przebieraja w jakies lachmany i biegaja z mieczami udajac, ze sa w sredniowieczu a pozniej siadaja przed komputerem opisujac jak to fajnie jest czcic trzcinke wierzbe i napic sie mleka od krowy?
ćpać i ruchać

Offline mlaskmlasknokoment

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 28, 2007, 10:45:17 pm »
mniej więcej

Offline Lieut. Col. Bill Killgore

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 28, 2007, 10:52:08 pm »
to sie powinni zajac agroturystyka ewentualnie pozatrudniac w skansenach jako glowne atrakcje
ćpać i ruchać

Offline Hellspawn

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 669
  • Total likes: 0
  • Pijesz? Pije! Jaki znak Twój? Orzeł Biały!
Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 28, 2007, 11:19:03 pm »
czy to ze czcilem Nalewkovita i Swędziwora czyni mnie prawdziwym poganinem?
Love sucks....... true love swallows.

Musley... why have You forsaken me!

Offline papiesz

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 28, 2007, 11:22:55 pm »
właśnie Learen. na jakiej zasadzie wybrałaś sobie "swoją" religię ? dlaczego akurat nawiązanie do celtów a nie do słowian ? wszak mitologia słowiańska powinna być bliższa Polakom niż celtycka lub germańska (choć wszystkie wywodzą się z jednego indoeuropejskiego pnia).
nothing positive only negative

Offline Solitaire

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 29, 2007, 10:59:43 am »
Cytat: "Learen"
A co do współczesności celtyckiej wiary: nikt nie patrzy miło (zwłaszcza nasze kochane, polskie mohery), jak jakakolwiek osoba wyznająca wiarę inną niż katolicym (uchowajcie, bogowie, ewangelików!), którzy składają białego byka//konia//koguta w ofierze bogom (niepotrzebne skreślić,w zależności od 'krwiożerczości" bogów).

Prokurator z pewnością zainteresował by się znęcaniem nad zwierzetami. Nie do końca jestem przekonany, że ma to coś wspólnego z katolicyzmem.
Ewangelicy mają się chyba dobrze. Aktów nienawiści w stosunku do Adama Małysza nie zaobserwowałem.
Cytuj
Musieliśmy nieco "uwspółcześnić" niektóre rytuały, inaczej już dawno "spłonelibysmy na stosie"!

Obstawiam grzywny i kary ograniczenia wolności.
Cytuj
Ciekawe, jakbyście się czuli, Wy, katolicy, gdyby osoby, które wyznają Starsze Wiary, zaczęły Wami pogardzać... Wątpię, abyście się czuli dobrze... Bo my, osoby, które wyznają inne religie, tak się czujemy...

Kościół nie pogardza, Kościół naucza.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Kormak

Religie niechrześcijańskie, albo Starsza Wiara
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 29, 2007, 11:14:10 am »
Cytat: "mlaskmlasknokoment"
chociaż rastafarianie też głoszą podobne postulaty ale o faszyzm trudno ich oskarżyć


No ale jeśli chodzi o stopień homofobii i przemoc wobec mniejszości seksualnych na Jamajce to spokojnie z faszystami się rastafarianie równają.

 

anything