Autor Wątek: Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&  (Przeczytany 8955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2007, 03:40:59 pm »
Cytat: "b_sk"
Cytat: "Wilk Stepowy"
...
Taki Sienkiewicz do tej pory się nie zestarzał i czytam go ciągle z przyjemnością. Tolkien niestety, to nie to już...

"De gustibus non cośtam cośtam" :)  
Ja przez Sienkiewicza nie mogłem się przegryźć nawet wtedy kiedy bardziej mnie kręciło wymachiwanie mieczykami niż teraz.


True. Co kto lubi :) Przyznaję, że użyte przeze mnie porównanie nie powinno liczyć się jako argument, a jedynie wyrażenie moich preferencji.

A rozmowę przerzuci się na Literaturę jak się zakończy.

Offline obik

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2007, 03:51:21 pm »
Prosze nic nie mówić o naszych Polskich mistrzach bo znam tylko dwóch narazie  :badgrin:  Sapkowskiego i Od Jakuba Wędrowicza ale nie pamientam jak się nazywał. Powiem tak jak zwykle każdy lubi co innego i co innego uważa za arcydzieło  ;) a tak po za tym przyłapał was ktoś na czytaniu bo dni książki się zaczeły :badgrin:

Offline nolifesking

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 21, 2007, 03:54:35 pm »
A o Stanislawie Lemie to sie juz zapomina...

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 21, 2007, 03:56:52 pm »
marudzicie. Bere, czep się tramwaja, to, zę pół świata słyszało o Tolkienie a o Sienkiewiczu nie, o niczym nie świadczy. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które czytały Ramajanę. A to epopeja narodowa w Indiach i okolicy.

Sienkiewicza, Mickiewicza, Słowackiego, Krasickiego, Prusa i Joannę Chmielewską znalazłam na Wikipedii, artykuły dość spore, więc podejrzewam, że to nie jakiś napalony licealista-partiota je tam umieścił. Wybierałam na chybił trafił z głowy.

Poza tym Sienkiewicz dostał Nobla, a Tolkien nie. Łapy precz od Sienkiewicza! (jak Was znam, to się tego pierwszego zdania czepicie :P) W Wołodyjowskim się kochałam, a Froda bym utopiła w łyżce wody :D

Mimo wszystko jestem zdecydowaną przeciwniczką oglądania filmów zamiast czytania książek. Jedną z cech tekstu pisanego jest język, jakim posługuje się autor i tego za diabła nie da sie oddać w filmie, bo same dialogi nie wystarczą.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Bere

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 21, 2007, 04:02:59 pm »
Cytat: "Wilk"
Przecież wyraźne jest rozróżnienie na tych, co się bardziej lub słabiej zainteresują twórczością Tolkiena.


Nie ma czegoś takiego jak bardziej lub słabiej. Albo jest się czymś zainteresowany albo nie. Postawa 'ja tu tylko stoję i patrzę jak to wygląda' jest dla pozerów.

Cytat: "Wilk"
film jest łatwiej przyswajalny i niesie ze sobą nie mniej wartości niż książka. Oszczędźmy dzieciakom przebijania się przez 3 tomy literatury, która się zestarzała.


To znaczy że dzieciaki 100 razy chętniej przeczytają sobie Dziady-nie Dziady ? (heh, nawet film to katorga i amatorstwo w czystym wydaniu) Czy źle dedukuję ? :roll:

Cytat: "Wilk"
Sienkiewicz


To ten od Pustyni i Paszczy ? ;) (edit: no dobra, wiem, potopy nie potopy czy jak to szło)

Cytat: "Wilk"
Gdyby WP ukazało się teraz, to byłoby uznane za powieść co najwyżej średnią.


Nikomu nie chcę dowieść ponadczasowości. I jestem w stanie zrozumieć iż było to napisane w tym roku a nie innym.

Cytat: "Wilk"
Nie porównuj też Tolkiena do naszych rodzimych mistrzów, bo to jest dopiero nie na miejscu.


Waszych.
Zresztą to Poko zaczął zestawiając ich w jednym cytacie przy czym Tolkien wyszedł na jakiegoś partacza i tylko komuś film dobry wyszedł na podstawie jego książki. :roll: Czy inaczej było ?

Cytat: "Wilk"
jeśli nie rozumiesz dlaczego to tłumaczyć nie będę.


Gdzie tam, pojęcie 'nie ta liga' doskonale rozumiem. :roll:

Cytat: "Wilk"
I nie kręć oczami, czytanie Tolkiena naprawdę jest uważane za "w dobrym guście" i "bo wypada".


O M G, na Lileath i tak dalej. Idę się z tego powodu nawalić 'burżujskim' (cześć Poko) winem za 20 zł. :roll:

EDIT:

Cytat: "obik"
Od Jakuba Wędrowicza


To nawet ja pamiętam że to Pilipiuk. :roll:

Offline b_sk

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 21, 2007, 04:04:07 pm »
Cytat: "Szyszka"
...Mimo wszystko jestem zdecydowaną przeciwniczką oglądania filmów zamiast czytania książek. Jedną z cech tekstu pisanego jest język, jakim posługuje się autor i tego za diabła nie da sie oddać w filmie, bo same dialogi nie wystarczą.

Akurat to, to często ginie też w przekładach. ;)
Nażarte komunistyczną truflą dzikie świnie zdradziecko ryją zdrową tkankę polskiej racji stanu

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2007, 04:12:35 pm »
Cytat: "Beregond"

Nie ma czegoś takiego jak bardziej lub słabiej. Albo jest się czymś zainteresowany albo nie. Postawa 'ja tu tylko stoję i patrzę jak to wygląda' jest dla pozerów.


Ej, stop, a o fanach i maniakach słyszałeś? Więc jak to nie ma stopniowania zainteresowania? Jest jest, jednym starczy oglądnięcie filmu bo nie chce im się czytać, inni (jak mój kumpel) znają Silmarillion na pamięć.

Cytat: "Beregond"

Gdzie tam, pojęcie 'różnica lig' doskonale rozumiem. :roll:


Jednak nie rozumiesz :p

Cytat: "Beregond"

Nikomu nie chcę dowieść ponadczasowości. I jestem w stanie zrozumieć iż było to napisane w tym roku a nie innym.


No to dla mnie rozmowa się kończy, bo mi tylko o to chodziło. EOT

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2007, 07:23:08 pm »
Cytat: "Beregond"


Cytat: "Wilk"
Sienkiewicz


To ten od Pustyni i Paszczy ? ;) (edit: no dobra, wiem, potopy nie potopy czy jak to szło)


i nagrody Nobla za Quo Vadis.

Bere, nie przeginaj, bo się wkurzę. Jeśli chodzi o literaturę, to patriotyzm ze mnie wyłazi koszmarny, nie będzie Tolkien pluł nam w twarz i takie tam. Niezależnie od narodowości Nobel to już coś, ne?

Zostawić Siekniewicza, mendy.

Tolkien to trzecia liga wobec Piekary, Sapkosia i Baniewicza czy Grzędowicza. I Dukaja, za opowiadania. I Zajdla. I pieprzonego Ziemkiewicza za pieprzony los kataryniarza.

U nich elfy przynajnmiej charakter miały, w Wiedźminie też były skazane na wymarcie ale odchodziły z klasą.

I kurde, Wilku, połam mi paluchy, ale ta dyskusja przynajmniej ma w sobie coś więcej niz te wszystkie bablanie o grach z dużą ilością kapitalików w tytule.

A takie Quo Vadis napisane 100 lat temu a czyta się równie dobrze i teraz, postacie wyraziste, problematyka ciekawa i, do diaska ciężkiego, nawet styl starokwiecisty nie razi jak w Tolkienie. No, ale jeśli ktoś uważa, żę "dajmy elfa, bo bez elfów to książki nie są fajne", to niech sie wypcha sianem i przemaluje na zielono.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Pokpoko

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 21, 2007, 07:44:14 pm »
Cytuj
Albo jest się czymś zainteresowany albo nie.

Wilk ci już wytłumaczył ze jednak jest cała gama odcieni między tym czarnym i białym.
Cytuj


To ten od Pustyni i Paszczy ? Wink (edit: no dobra, wiem, potopy nie potopy czy jak to szło)
ignorancja to żaden powód do dumy,nawet jeśli udawana.
Cytuj

Waszych.
ile razy w wypowiedzi Beria podkreśli swoją osobności i nienależenie?

Cytuj
3 strony temu dałeś całą listę jakichś Polskich Plewów
tak sie pechowo składa,że mieszkamy w polsce, i w przeważajacej wielkości jesteśmy też tej narodowości. ergo, literatura polska powinna być obecna w duużym stopniu. co do nieobecnosci Jasia Tolkiena, to uznałem że skoro w tym przypadku jest bardzo dobry film, to nie trzeba pakować tego do lektur papierowych.pozatym,w przeciwieństwie do tych Polskich plewów, pan Tolkien niestety poza settingiem niczego nowego ani specjalnie odmiennego do literatury nie wniósł,więc dłuższe jego omawianie nie ma żadnego sensu.
Cytuj

Zresztą to Poko zaczął zestawiając ich w jednym cytacie przy czym Tolkien wyszedł na jakiegoś partacza i tylko komuś film dobry wyszedł na podstawie jego książki

kazdy wyczyta co zechce. a resztę,jak widać na obrazku,dośpiewa.sowją drogą,skoro tak ci nie odpowiada moja, to może podziel się z nami własną listą lektur które uważasz za odpowiednie(szczególnie że moja była pisana dla jaj, i bynajmniej nie jest jakaś Wiedzą Objawioną ,a tym co mi akurat do głowy przyszło :p

Offline Frey Ikari

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 21, 2007, 07:53:12 pm »
Jak tak czytam te wszystkie wypowiedzi "starych wyjadaczy" literatury fantasy to mnie złość zalewa co za banda nie mądrych ludzi pisze ze czasy Tolkiena odeszły już dawno i że czarne jest czarne i białe jest białe tam. A już pisanie ze film jest lepszy od książki dla mnie tylko świadczy o tym że na starość rozum potracili doszczętnie. Wiadomo że film jest bardziej dynamiczny i barwniejszy pod pewnym względem ale taki Potop też się czyta i powiedź że książka jest do kitu to od razu ludzie cię obskoczą jak stado hien. Później się dziwić ze społeczeństwo książek nie czyta i coraz więcej pustych ogórów po ulicy chodzi... Przestańcie już pisać głupoty bo to aż oczy bolą.
Cytuj
ile razy w wypowiedzi Beria podkreśli swoją osobności i nienależenie?

Beria to to Ty jesteś. Masz szczęście ze mam za wiele ostow bo już ja bym ci napisał kim jesteś "ważniaku". Własne zdanie trzeba podkreślać a nie pisać tak ogólnie ze można te sam słowa wywindować po innych. Wiesz co to jest precyzja wypowiedzi bo mam silne wrażenie że tak trudne pojęcie jest dla Ciebie istnym nowum.
Cytuj
a resztę,jak widać na obrazku,dośpiewa.sowją drogą,

Na "obrazku" widać że próbujesz zgrywać wielkiego oświeconego ale że nim nie jesteś to marnie ci to idzie...

Offline Krova

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 21, 2007, 08:22:17 pm »
No właśnie, w Star Warsach jakoś wam nie przeszkadzają czarne i białe postacie  :?



L2 zjadł mi cały dzień ):
/人◕ ‿‿ ◕人\

Offline steelie

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 21, 2007, 08:24:53 pm »
Z Władcą Pierścieni jest jak z klasycznymi amerykańskimi westernami - John Wayne/Aragorn są dobrzy, czarne kapelusze/Sauron są źli. Żadnej głębi, a i tak to kocham :)
Silmarillion to najlepsza książka Tolkiena.

Sienkiewicza to przyjemnie mi się czytało Quo Vadis i Krzyżaków, dobre książki rozrywkowe, choć pisane na jedno kopyto. Ale Stasiowi to bym uciął głowę łyżką i pograł nią w piłkę - postać, która nie ma wad i jest taka szlachetna to koszmar.

Offline yeah! bunny

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 21, 2007, 08:33:54 pm »
Cytuj
Z Władcą Pierścieni jest jak z klasycznymi amerykańskimi westernami - John Wayne/Aragorn są dobrzy, czarne kapelusze/Sauron są źli. Żadnej głębi, a i tak to kocham  


jesli juz chcesz przyrownywac to do amerykanskich westernow to sie skup raczej na bonanzie
awel
jesli to czytasz wiedz ze uprawialem seks z twoja dziewczyna

czulem ze to najlepszy sposob zeby ci o tym powiedziec

Offline Pokpoko

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 21, 2007, 08:34:36 pm »
Cytuj
No właśnie, w Star Warsach jakoś wam nie przeszkadzają czarne i białe postacie Confused

starwarsy są baśnią, z całym dobrodziejstwem inwentarza, i nie próbują nikogo oszukiwać że tak nie jest. LotR jest regularnie przedstawiany jako poważna, dorosła książka. co w baśni będzie naturalne,to w "Normalnej" literaturze nie będzie.
Cytuj

Beria to to Ty jesteś.
ups,faktycznie napisałem tak. sorry, to prywatne określenie, nie chciałem nikogo obrazić(serio!)
Cytuj
Wiesz co to jest precyzja wypowiedzi bo mam silne wrażenie że tak trudne pojęcie jest dla Ciebie istnym nowum.

misiu,ale sie na mnie nie gniewasz,prawda?prawda? :cry:

Offline Hang Man

Zakazany temacik o Władcy, który wydzieliłem z "Działu&
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 21, 2007, 08:41:21 pm »
Cytuj
Tolkien to trzecia liga wobec Piekary, Sapkosia i Baniewicza czy Grzędowicza. I Dukaja, za opowiadania. I Zajdla. I pieprzonego Ziemkiewicza za pieprzony los kataryniarza.

U nich elfy przynajnmiej charakter miały, w Wiedźminie też były skazane na wymarcie ale odchodziły z klasą.


Dobrze prawi! Piwa jej!

 Dijsktra, Cahir, Milva, Regis czy tez Essi "Oczko" z Wiedźmina, mimo iż były postaciami zaledzie 2-3 planowymi, wywarły na mnie o wiele większe wrażenie niż cała drużyna pierścienia razem wzieta.

A tak na dobrą sprawę to Aragorna, Faramira i Beregonda możnaby zamieniać nawet imionami podczas dialogów, i nikt nie byłby w stanie ich od siebie rozróżnić

Jedyną "ludzkimi" postaciami w całym WP był Denethor, namiestnik Gondoru oraz jego syn Boromir. Jako jedyni posiadali jakieś wątpliwości, obawy, i nie byli do bólu cukierkowo doskonali.
Freedom is the freedom to say that two plus two make four. If that is granted, all else follows.