Autor Wątek: Religijne motywy w NGE  (Przeczytany 16018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dreadorus Maximus

Religijne motywy w NGE
« dnia: Kwiecień 24, 2007, 11:17:35 pm »
Było takie zagadnienie kiedyś, tutaj jeszcze nie ma.

Założyłem temat, bo ostatnio zauważyłem taki motyw;

W zakończeniu serii jest scena, która kończy "drugi sąd Asuki". Mamy tam Asu, która siedzi na krześle, a obok niej pojawiają się Shin i Misato. Padają słowa wypowiadane po kolei przez Shina, Misato i Asukę. W tłumaczeniu jest to "Nie zostawiaj mnie. Nie opuszczaj mnie. Nie zabijaj mnie.". Tłumaczenie nie jest najfortunniejsze, gdyż w oryginale nie ma różnicy w słowie użytym przez Shina i Misato (inna jest forma "ja", Shin używa boku, a Misato i Asuka watashi).
Identyczne słowa (będące bezpośrednim nawiązaniem do zakończenia serii) padają z ust Shinjiego w Endzie na moment przed tym, gdy po raz pierwszy dusi Asukę (na moment przed piosenką "Komm sußer Tod").

W każdym razie słowa te brzmią:
"Nie zostawiaj mnie, nie zostawiaj mnie, nie zabijaj mnie"

Mi te słowa BARDZO przypominają słowa Jezusa do Piotra z epilogu ewangelii Jana
"file me; file me; agape me"
(miłujesz mnie, miłujesz mnie, kochasz mnie)

Może to moje zboczenie teologa, ale takie wrażenie odniosłem.
Co Wy na to?
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline tamago

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2007, 07:52:21 am »
porównanie jakos do mnie nie trafia, chociaż moze...

Jeżeli popatrzeć to Shin miał podobną sytuację bodaj w 26 epku... lub 25 nie pamiętam... i tam on siedział na krześla a do okoła niego Misato, Asuka i oczywiscie Rei. tylko tam inne txty padały. coś w stylu jezeli chcesz możesz we mnie zamieszkać czy coś... ale to była zupełnie inna sytuacja...

Wydaję mi się że wałczyła ze soba w jakiś sposób ale jak już pisałem nie pamiętam co się wtedy działo... jak się rozkręcicie to się dołącze  :)

Offline obik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2007, 11:19:45 am »
przecież na pewno wiecie że całe Nge jest naszpikowane Biblią więc teksty też muszą być :]  hmm Asuka też gadała w evie 02 gdy była na dnie moża nie opuszczaj mnie nie zabijaj mnie itd  ;)

Offline Frey Ikari

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2007, 05:07:33 pm »
Do mnie też to porównanie nie trafia... A i podobna dyskusja gdzieś tutaj była... (tzn. motywów religijnych)

Offline Dino

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2007, 02:42:33 pm »
Dobra, skoro już mamy temacik o tak zacnej tematyce (^_^) to wypadałoby żeby coś więcej się w nim znalazło toteż proponuję żeby zebrać tu wszystkie motywy religijne łącznie z tymi, które były opisywane już w innych tematach.

A więc taka pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy każdemu to rzecz jasna stworzenie Evy analogiczne do stworzenia Ewy w Biblii. Evangeliony powstały z Adama (nie licząc Unita 01) tak jak Bóg stworzył Ewę z żebra Adama pierwszego człowieka.

Wiem że to akurat nie jest nic szczególnego i widzi i wie to każdy ale próbuję zainspirować do jakiejś dyskusji w tym temacie (nie licząc Błotnika bo Jego wszystkim inpiruję więc nie ma problemu  :lol: )

Offline Błotnik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2007, 04:27:24 pm »
No może nie wszystkim (bo nie pokocham Rei patrząc na twojego avatarka lub podpis), ale to prawda - inspirujesz mnie.

Ja osobiście zauważam problem taki, iż większość motywów biblijnych jest tak oczywista jak to, że kiedy walniesz pałą w łeb, to nabijesz guza.

Najbardziej oczywistym jest chyba motyw Sądu Ostatecznego i zmartwychwstania. Tego nikt nie jest w stanie przeoczyć ani temu zaprzeczyć.
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaagh!

Offline obik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2007, 06:23:32 pm »
bardziej Evangelion się kojarzy z motywem religijnym  ;) pamiętaj że nie wszyscy od razu znają koniec Nge ^^

Offline Błotnik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 12, 2007, 07:02:13 pm »
Nie? Serio? To są tacy?
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaagh!

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2007, 07:26:47 pm »
Wyobraź sobie, że są pochlasty, co nie lubią anime! O.o

A co do tematu: może raczej by pogadać o tych mniej oczywistych motywach? Bo to że krzyże są to chyba widać... :roll:
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Dino

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 12, 2007, 07:29:10 pm »
No właśnie o to chodzi! Piszcie o tych nie oczywistych motywach! Ja tylko taką błahą sprawą chciałem zacząć jakoś dyskusje...

Offline Błotnik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 12, 2007, 07:41:13 pm »
A zatem jest jeszcze motyw Rei jako odwołania do Chrystusa.
Jest to dość dobrze widoczne - jest niezrozumiana wśród swoich, ma kogoś, kto za nią podąża (Shinji i Gendo), ma coś, co czyni ją wyjątkową (dusze anioła, która jest dodatkowo pierwiastkiem boskim), dokonuje zagłady ludzkości i ją wskrzesza, wstępuje do Nieba (łącząc się z Kaworu) itd. Można przytaczać wiele różnych przykładów.
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaagh!

Offline Scottero

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 12, 2007, 07:57:46 pm »
A ja, nawiazujac do posta Dreda, tez uwazam ze te slowa maja zwiazek z Nowym Testamentem. Tyle ze bardziej do slow ktore Jezus po trzykroc wykrzyknal na krzyzu- "Boze, moj Boze, czemus mnie opuscil". Mi sie wydaje ze tworcy chcieli pokazac w ten sposob strach bohaterow, niepewnosc, zwatpienie, ktore Jezus doswiadczal na krzyzu, jak i gdy pytal Piotra(to co napisal Dred). Ogolnie, w biblii wystepuje duza ilosc przykladow z liczba 3- 3 upadki Jezusa pod krzyzem, 3-krotne wyparcie sie Piotra, o trzeciej Jezus skonal na krzyzu...
No ale to tylko moje herezje ;)
hwilowy brak opisu

Offline obik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 12, 2007, 08:00:40 pm »
na to jeszcze nie wpadłem że Rei tzw Chrystusem  ;) myśle [i była o tym mowa] że Kaworu jest też tzw Chrystusem już chyba wiem skąt ta różnica^^ bo według Chrześcijan mesjasz już przybył [Kaworu] według Żydów nie[Rei] ... mamy też do odwołania  do wierzenia Żydów chodzby Lilith...   ;)
P.S Błotnik wiem że to jest oczywiste no ale cóż nie musisz od razu ze mnie się śmiać i jakieś sarkazmy p#%$%  ;)

Offline Wloczykij

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 12, 2007, 08:25:58 pm »
Ja tymczasem chciałbym odbiec nieco od przyjętego wątku. Otóż po 100-entym(:P) obejrzeniu End'a próbowałem wydedukować o co chodzi z tymi wszędobylskimi krzyżami ( w serii też się pojawiały, ale w EoE pojawiają się częściej ). Eksplozje -> krzyże, Eva-01 -> ukrzyżowana , etc. Uważacie, że jest to po prostu 'gra skojarzeń' (tzw. mr.Anno pomyślał:"Nie wiem po co to ale będzie fajnie wyglądało i kojarzy się z religią..." :roll: ) ? A może macie teorie, która wyjaśnia krzyże w NGE ? Czyżby Shinji jako 'dżizas' HCP ?
Cytuj
na to jeszcze nie wpadłem że Rei tzw Chrystusem

Cytuj
Kaworu jest też tzw Chrystusem

Czyżby w NGE prawdą było że "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"? :P
Przy okazji witam, bo to meine pierwszy post tu ;-)
Pozdrawiam

Offline obik

Religijne motywy w NGE
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 12, 2007, 08:32:36 pm »
każdy  przemiot i postać w Nge ma jakiś symbol ^^
ci chodzi o normalne krzyże czy wybuchy takie jak Asuki i Shinjego w Endzie??

 

anything