trawa

Autor Wątek: Kodeks Rycerski  (Przeczytany 10183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sir Pieczar

Kodeks Rycerski
« dnia: Kwiecień 28, 2007, 05:55:52 pm »
o żywocie:

    *człeka wszelakiego szanować;
    *miłość w sercu nosić;
    *prawdę sercem i usty wyznawać;
    *dobra i prawości przed złem i niesprawiedliwością bronić;
    *słowu danemu wiernym być;
    *zapalczywości nie mieć, gniewu nierozważnym uczynkiem nie wykonywać;
    *zważać na dumę rycerską by pychą nie została splamiona;
    *nigdy, jako żyw, pleców swoich wrogowi nie ukazywać;

o służbie:
 

    *ducha swego i ciało doskonalić, w wierności powołaniu swemu pozostawić;
    *ciało swe w sprawności trzymać, być zawsze do broni gotowym;
    *majątek swój pomnażać i w należytym porządku trzymać, by godnie w pole wystąpić, gdy zajdzie potrzeba;
    *w miłosierdziu swoim hojnym być, w złej przygodzie uczynkiem i majątkiem wspomagać;

o porządku:
 

    *sprzeczek nie miłować;
    *ze skłóconymi pojednać się przed słońca zachodem;
    *rozkazaniu starszego we wszystkim być posłusznym;
    *oczu nie zamykać na grzechy występnych braci, lecz ku ich naprawie podążać;
    *nie być winu ponad miarę oddanym, umysł w trzeźwości trzymać;
    *do przyzwoitości się wdrażać, słów Złego w zwyczaju nie naśladować;
    *oręża pochopnie nie dobywać, w stanie gotowości utrzymywa
 
  3 są rycerza przymioty święte

 * czystość w miłości i prawdzie
 * cześć rycerska moc uczynku rodząca
 * sprawność oreża, ku obronie słabych i przestrodze niesprawiedliwych

  Jak myślicie czy w naszych czasach, ktoś kto odtwarzą Bractwa Rycerskiezobowiązany jest do przestrzegani tego Kodeksu, czy sami go przestrzegacie?
loria In Victis

Offline Roland

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2007, 08:13:54 pm »
Ja jestem zwykłym giermkiem więc na razie Mnie kodeks nie obowiązuje

w Polsce jak i na świecie jest wielu pasowanych którzy przestrzegają bardzie lub nie  kodeksu ( u mnie w bractwie są 3 osoby pasowane zgodnie z zasadami z 1200 któregoś  

pozdrawiam :)
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline Sir Pieczar

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2007, 08:34:09 pm »
a ja słyszałem że pasowania na rycerza w Polsce sa nie legalne bo tylko w średniowieczu rycerze mieli do tego prawo bo my tylko odtwarzamy historei choc w sercach czujemy się rycerzami
loria In Victis

Offline Roland

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2007, 06:14:53 am »
nie dlaczego, do dziś dzie ń odbywają sie pasowania na całymn świecie, a w szczegulności w Europie, i to w cale nie jest nie legalne
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline Lu Tzy

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2007, 02:51:39 am »
Pasowania ma prawo dokonac tylko inny legalnie pasowany. Zauwazasz, Rolandzie, paradoks? Nikt dzis nie ma uprawnien, lacznie z arystokratami. Pasowania, o ktorych mowisz, to sa tylko wewnatrzklubowe zabawy. Nic wiecej.

I jeszcze cos
Cytat: "Roland"
Ja jestem zwykłym giermkiem więc na razie Mnie kodeks nie obowiązuje

Jesli tak rozumujesz, powinienes zostac giermkiem do konca dni twoich.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Roland

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2007, 06:33:15 am »
co do tych pasowań

chciałem zauważyć że równierz  biskup lub  wyższej rangi hierarcha ma prawo pasowania  nie tylko osoby pasowany, jeśli mi nie wierzyszo to poczytaj sobie zasady pasowania, pochądzące z w miare wiarygodnego źródła

Cytuj
Jesli tak rozumujesz, powinienes zostac giermkiem do konca dni twoich.


chciałbym tylko zauważyć że nawet w średniowieczu z PASOWANCH RYCERZY mało kto dotrzymywał przysiegi i kierował się kodeksem, tak jest i dziś  (nawet z pośród pasowanych )

pozdrawiam
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline Lu Tzy

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2007, 08:24:12 pm »
Fakt! Zapomnialo mi sie o ksiazetach kosciola:).

Kodeks natomiast... Czy fakt, ze ludzie rozni kradli, kradna i krasc beda sprawia, ze kradziez jest usprawiedliwiona?
Jesli sie juz ozywia dawno zanikla tradycje, to chyba nie po to, by od niej z miejsca tworzyc usprawiedliwione wyjatki, co?
Przeciez caly sens ruchu odtwarzania historii (poza frajda z bitki, kostiumu i archeologii doswiadczalnej) jest w przywolaniu tego, co najlepsze w odtwarzanej epoce. Jej jakos wyidealizowanego obrazu.
Czlonkow nijakich sie przecie na turniejach nie ucina, ani pokonanego z dobytku nie oblupuje. Nikt nie zdycha na dzume. Wszy chyba sobie na wyjazdy nie hodujesz ;)? Do dentysty chyba tez chadzasz, choc czarne pienki bylyby bardziej na miejscu.
Chwytasz, o co mi chodzi?

Od armigera prostego nikt nie wymaga rycerskosci. Jezeli jednak do pasa i ostrog aspirujesz, to byloby lepiej, gdybys sie staral udowodnic, zes godzien.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Roland

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2007, 06:28:21 am »
prawdą jest to co mówisz jednakże nie uda się w pełni zaredukować do zera nierycerskiego zachowania w dzisiejszym RR ani też wymazać ich z kart historii

pozdrawiam
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline lobik

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 22, 2007, 01:10:53 pm »
zapomnieliscie dodac o waznym elemencie rycerstwa- religijnosc, obrona chrzescijanstwa itepe

czy rycerstwo w obecnej euroipie oznaczac musi odrzucenie kandydatow - niechrzesciajn albo gnostykow czy zgola pogan (ateistow?)

taki zawisza za najwazniejsza cnote uweazxal obrone kosciola i wiary

a z dotrzymywaniem slowa to nie jest tylko kwestia elity - moj dziadek opowiadla ze przed wojna zlamnaie slowa bylo silnie potepiane spolecznie (oczywiscie nei dotyczy to naszej "wesołej" wsi i braci ze wschodu).

pozdro
ttp://lobik.blog.pl

Offline Lu Tzy

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2007, 11:24:35 pm »
Cytat: "Lu Tzy"
Przeciez caly sens ruchu odtwarzania historii (poza frajda z bitki, kostiumu i archeologii doswiadczalnej) jest w przywolaniu tego, co najlepsze w odtwarzanej epoce.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline lobik

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2007, 09:21:09 am »
Cytat: "Lu Tzy"
Cytat: "Lu Tzy"
Przeciez caly sens ruchu odtwarzania historii (poza frajda z bitki, kostiumu i archeologii doswiadczalnej) jest w przywolaniu tego, co najlepsze w odtwarzanej epoce.


dla mnie trzymanie sie tradycji i nie tracenie własnych zwyczajów, przy jednoczesnej dużej życzliwosci dla innych - jest "tym najlepszym co daje rycerstwo".
ttp://lobik.blog.pl

Offline Lu Tzy

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2007, 11:28:28 pm »
Masz wiec problem z interpretacja sensowna tych dwoch terminow. Wspolczuje.Naprawde.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Lu Tzy

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 31, 2007, 09:10:08 pm »
Pisze posta pod postem, bo tego poprzedniego mechanika forum nie przelknela, i lobika post wciaz figurowal jako ostatni. Co mnie, zazartego pieniacza, irytowac zaczelo.

Rozszerze wiec swa protekcjonalna wypowiedz.
Przez trzymanie sie tego, co najlepsze, rozumiem usuwanie z 'tradycji' rzeczy powszechnie dzis w cywilizowanych kregach uznawanych za barbarzynstwo i prymitywizm. Czyli nienawisci rasowej, kulturowej i religijnej, w tym konkretnym wypadku.
Mam nadzieje nie dozyc rekonstrukcji pogromow gett sredniowiecznych.
Mam nadzieje nie doczekac odgrywanych auto da fe.
Mam nadzieje, ze nikt nie postanowi odtworzyc palenia hebrajskich i arabskich rekopisow.

A to jest czesc tradycji. Tudziez zwyczaju.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Sir Pieczar

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 26, 2007, 09:23:46 pm »
Jednak kodeks po coś wymyślono i nie tylko dlatego aby on był.. jest to wzór to przestrzegania...
loria In Victis

Offline Lu Tzy

Kodeks Rycerski
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 28, 2007, 12:28:00 am »
Cytat: "Sir Pieczar"
Jednak kodeks po coś wymyślono i nie tylko dlatego aby on był.. jest to wzór to przestrzegania...

Historycznie? Hmmm. Tak naprawde istnial, by istniec. Mijal sie z rzeczywistoscia w jeszcze wiekszym stopniu, niz robily to w uprzednim wieku miedzynarodowe regulacje wojenne.
Co gralo, to te najpaskudniejsze elementy religijne.
Malo znany fakt: ogromna wiekszosc oficjalnie ogloszonych przez Watykan krucjat odbyla sie w Europie, i to z wylaczeniem Hiszpanii.
Jesli kto chce odtworzyc dokladnie ideal, powiedzmy czternastowiecznego, rycerza, to mu przyjdzie zagrac bandyte ze swiatopogladem, przy ktorym taliban jest do przyjecia. A ojciec wlasciciel rydzyk swiatlym, liberalnym wzorem.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.