trawa

Autor Wątek: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?  (Przeczytany 38365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2007, 08:24:41 pm »
Obaj byli wielcy, ale motywację mieli zgoła inną, bo Edison sprawiał raczej wrażenie przemysłowca ważącego zysk i stratę. No przynajmniej już po fanatycznych niemal poszukiwaniach nieprzepalającego się włókna do żarówki.


Cytuj
Myślałem, że coś mi powiesz na ten temat  :)


Też widziałem twoje posty na GT, więc nie przeginaj. :D
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Dinki

Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 28, 2007, 01:52:33 am »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Obaj byli wielcy, ale motywację mieli zgoła inną, bo Edison sprawiał raczej wrażenie przemysłowca ważącego zysk i stratę. No przynajmniej już po fanatycznych niemal poszukiwaniach nieprzepalającego się włókna do żarówki.


Edison posunął sie nawet do wątpliwego moralnie zaprezentowania "nieszkodliwości" prądu stałego a śmiertelnego działania prądu przemiennego. Dzięki niemu sąd podtrzymał kare śmierci przez porażenie prądem, na człowieku, którego dwukrotnie smażono prądem stałym przez odpowiednio 17 i 60 sekund. Do czasu męczarni dodać należy okres potrzebny na ponowne naładowanie generatora.

Aby przekonać ludzi do nowej humanitarnej metody kary śmierci publicznie zaprezentował jak za pomocą prądu zabija się zwierzęta.

Trzeba być człowiekiem wyzbytym współczucia i chorobliwie przeświadczonym o własnej nieomylności. Ciekawe, jak wielcy ludzie potrafią być odpychający w swej osobowości.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 21, 2009, 04:53:12 pm »
http://www.polityka.pl/grawitacja-epistolarna/Lead33,1143,281262,18/

"Polityka" publikuje znakomite artykuły popularno naukowe i z dziedziny historii nauki nie od dziś, zachęcam do przeczytania tekstu o oskarżeniach Newtona o plagiat pomysłów Pascala. Finał całej historii jest znakomity, tak przewrotny, że chyba należało by go nazwać puentą.  :)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Inquisitor_Matematicus

  • Gość
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2009, 02:10:26 pm »
http://www.polityka.pl/grawitacja-epistolarna/Lead33,1143,281262,18/

"Polityka" publikuje znakomite artykuły popularno naukowe i z dziedziny historii nauki nie od dziś, zachęcam do przeczytania tekstu o oskarżeniach Newtona o plagiat pomysłów Pascala. Finał całej historii jest znakomity, tak przewrotny, że chyba należało by go nazwać puentą.  :)

Nice  :)

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 03, 2009, 08:13:36 pm »
Niezły artykuł dała Rzepa, pozwolę sobie zacytować w całości.

Cytuj
Nowa planeta - HD 80606b
Krzysztof Kowalski , afp 03-03-2009, ostatnia aktualizacja 03-03-2009 19:11

Naukowcy francuscy z Observatoire de Haute-Provence koło Marsylii sfotografowali planetę obiegającą gwiazdę HD 80606b w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Ma masę czterokrotnie większą od Jowisza. Obiega swoją gwiazdę w ciągu 111 dni. Spośród 340 planet spoza Układu Słonecznego tylko 50 ma charakterystyki, a spośród tych ostatnich najwięcej planet obiega swoje gwiazdy w ciągu mniej niż pięciu dni (dotychczasowa rekordzistka robi to w 21 dni).

Zespołem kieruje prof. Claire Moutou. ekologia Bałtyk bez fosforu Od 1 lipca 2011 roku Szwecja wprowadzi zakaz używania środków czystości zawierających fosfor (między innymi w zmywarkach i pralkach), aby zmniejszyć emisję fosforu do wód Bałtyku. Będzie to miało poważny wpływ na zmniejszenie użyźnienia wód morskich.

Ochroni je przed nadmiernym rozwojem glonów, które powodują powstawanie martwych, pozbawionych tlenu obszarów. W ślady Szwecji pójdzie Polska – zapowiedział minister ochrony środowiska Maciej Nowicki podczas wizyty w Sztokholmie. fizjologia Sposób na Słońce Badacze z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że kafeina (pokrewna kofeiny) dodana do kremu do opalania zapobiega rakowi skóry. Podobny skutek odnosi spożywanie napojów z tą substancją. —k.k., afp

http://www.rp.pl/artykul/9139,271142_Nowa_planeta___HD_80606b.html
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 25, 2009, 12:51:51 pm »
Dorwałem siędo wrześniowego Świata Nauki.
Bardzo dobry artykuł "przygody w zakrzywionej czasoprzestrzeni. Napsane jest to normalniejszym językiem niż większość popularnonaukowych wywodów o krzywiznach czasoprzestrzeni a do tego są ładne obrazki!
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 25, 2010, 01:57:46 pm »
Podwójny post! + Odgrzebany temat ! (Wg silnika forum.) Chcę + do karmy. :P

W ostatnim nr Świata Nauki znowu śliczne obrazki- aż szukałem gdzie jest telefon do reklamującego się biura podróży, ale potem się opamiętałem...
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 28, 2010, 07:42:36 pm »
Obrazki zawsze w cenie. Ja korzystałem ostatnio z wersji elektronicznej SA (bo wszyscy studenci UW mają do 30 kwietnia bezpłatny dostęp do archiwów przez BUW) ale dziś to nie chce działać. Chyba niedojem, ale kupię papierową.  :sad:
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Inkq

  • Moderatorzy
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Matematyk
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 29, 2010, 01:11:37 am »
Sajuuk' co z waszym biuletynem historycznym? :smile:

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 29, 2010, 10:36:59 pm »
Biuletynem...? Ja w międzyczasie zmieniłem uczelnię dwa razy, biuletyn już mi nie podlega, a nowe władze chyba nic nie mają zamiaru robić.  :smile:

Edit:

Co nie znaczy, że próżnuję. ; p

Czytam znakomite pamiętniki polskiego matematyka szkoły lwowskiej Hugona Steinhausa. Bywalcom GNP to nazwisko pewnie nie jest całkiem obce, ale poza tym, że był Steinhaus wybitnym naukowcem, to jeszcze potrafił ciekawie pisać. Pamiętniki szczerze polecam, nawet we fragmentach, bo to prawie 600 stron.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2010, 10:45:56 pm wysłana przez Sajuuk' »
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 05, 2010, 10:48:49 am »
Czy są jakieś ciekawe czasopisma/serwisy o astronomii i kosmologii? Mogą być również w języku angielskim.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 05, 2010, 10:57:25 pm »
Cytuj
Czy są jakieś ciekawe czasopisma/serwisy o astronomii i kosmologii? Mogą być również w języku angielskim.
Ja chcę sobie kupić "Efemerydy astronomiczne", żeby wiedzieć, gdzie i kiedy będzie jaki rój metrorów, coby potem podrywać laski wypatrując spadających gwiazd. A ja będę szpanował znajomością nazw, rzucając hasłami "Akwarydy", "Leonidy" itp.
Dzisiaj też wprawdzie robię podobnie, ale nazwy rojów po prostu sobie zmyślam, bo nie wiem, przez jaki rój będziemy przechodzić o jakiej porze. Robię piorunujące wrażenie tak czy owak.

Co do czasopism - to wprawdzie nie nauka, tylko technika, ale czytam "PAR" i "Elektronikę praktyczną".
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Pierniczek

Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 06, 2011, 03:34:47 pm »

"Polityka" publikuje znakomite artykuły popularno naukowe i z dziedziny historii nauki nie od dziś, zachęcam do przeczytania tekstu o oskarżeniach Newtona o plagiat pomysłów Pascala. Finał całej historii jest znakomity, tak przewrotny, że chyba należało by go nazwać puentą.  :smile:

I przy okazji dość zabawne, ostatnio się uśmiałam czytając o historii higieny, tudzież jej braku na przestrzeni wieków i chorobach, których można się było nabawić od używania wody według jeszcze XVIII-wiecznych lekarzy.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 07, 2011, 03:31:46 pm »
Tak, to był świetny artykuł, ale ten temat się teraz jakoś często pojawia. Tak samo modne jest teraz pisanie o kobietach w historii przed XX wiekiem. Zwłaszcza "Mówią Wieki" walą ciągle teksty o emancypacji, kobiecych pojedynkach, był nawet numer tematyczny wyłącznie o kobietach. Nie ogarniam. ; p

Hm, co do życia codziennego, to czytam właśnie świetną rzecz, a mianowicie Życie codzienne w Warszawie okresu Oświecenia, Berdyckiej i Turnau. To starsza książka, więc nie ma tam jakichś wstawek o życiu intymnym, popularnych w nowszych opracowaniach, ale jest masa ciekawostek na temat życia w XVIII wiecznej stolicy. Ponoć było tak ciemno i niebezpiecznie, że jeśli szło się uliczką, to należało trzymać przed sobą skierowaną w górę szablę, by w razie czego rozciąć narzuconą przez zbójów pętlę na szyję.  :eek:
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Pierniczek

Odp: Publikacje i czasopisma popularno-naukowe - co czytamy?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 07, 2011, 03:55:47 pm »
Hm, co do życia codziennego, to czytam właśnie świetną rzecz, a mianowicie Życie codzienne w Warszawie okresu Oświecenia, Berdyckiej i Turnau. To starsza książka, więc nie ma tam jakichś wstawek o życiu intymnym, popularnych w nowszych opracowaniach, ale jest masa ciekawostek na temat życia w XVIII wiecznej stolicy. Ponoć było tak ciemno i niebezpiecznie, że jeśli szło się uliczką, to należało trzymać przed sobą skierowaną w górę szablę, by w razie czego rozciąć narzuconą przez zbójów pętlę na szyję.  :eek:

A skąd taką książkę wziąłeś? Bo brzmi ciekawie. Wstawki intymne nie są złe, mnie też kręci to, jak nasze babki i prababki podchodziły do seksu (dziadkowie oczywiście też), to wiele mówi o ludziach i świecie w jakim żyli. Choć w połączeniu z poprzednim tematem o higienie może lepiej sobie nie wyobrażać.

To chyba się ta Warszawa niewiele różniła od XVIII-wiecznego Londynu, bo właśnie z różnych opisów i książek mi została wizja miasta ciemnego, brudnego i niebezpiecznego.

 

anything