Autor Wątek: Ceny uzbrojenia w średniowieczu  (Przeczytany 16188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lu Tzy

Ceny uzbrojenia w średniowieczu
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 11, 2007, 05:44:38 pm »
Po pierwsze - przepraszam, ze tak pozno odpowiadam.

Hyginus
, moja enigmatyczna wypowiedz miala podkreslic a. niewielka wiarygodnosc podanych prze ze mnie informacji, jako ze cytuje czyjas wypowiedz, bez podania zrodel (n.b. to sa akta sadowe Londynu); b: fakt, ze podawalem zawsze datowanie tych informacji, choc niedokladne.

Jesli przejrzysz caly, niedlugi temat, to zauwazysz, ze przed Toba wyrazilem zwatpienie w sens pytania o koszta czegokolwiek bez bardziej precyzyjnego okreslenia interesujacej pytajacego epoki.

Cytat: "Hyginus"
Cytat: "Lu Tzy"
Warto przejrzec co najmniej podane w otwierajacym ten temat poscie zrodelko.


Z jednej strony - racja. Z drugiej - niekoniecznie

Tego to ja z kolei nie rozumiem. Jak mozna doradzac, jesli sie nie zapoznalo z informacjami posiadanymi przez pytajacego?
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline kort

Ceny uzbrojenia w średniowieczu
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2008, 03:59:46 pm »
Właśnie. Wcześniej mówiliśmy o cenach itd. Aktualnie wróciłem do tematu i przeczytałem go raz jeszcze. Właściwie to sprzęt rycerski nie różnił się specjalnie od tego dostępnego chłopom... Ostatnio pojawiła się dyskusja w środowiskach naukowców. Chodziło o słynny "pas rycerski". Czy istniał, czy nie. Jedna strona utrzymuje, iż "pas rycerski może być nawet sznurkiem, jeżeli jest zawiązany na rycerzu", a druga strona utrzymuje pogląd, który istniał od dawna. I oczywiście przychylam się do drugiej opcji. Tyle, że pas rycerski pasem, ale przecież niewielu było stać na wykonanie np. miecza jakiegoś specjalnego, tylko kupowali to co było dostępne, a mimo wszystko byli w stanie rycerskim. Czy też wg. ostatnich kwerend źródłowych, które musiałem przeprowadzać do pracy, wynika że szlachta (stan rycerski również) nosili tasaki, tudzież kordy. A była to teoretycznie do lat 90' broń czysto "chłopska"...
Czy takie rozważania mają sens?

Offline Lu Tzy

Ceny uzbrojenia w średniowieczu
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 18, 2008, 03:36:41 pm »
Zgadzam sie.
Wszystko zalezy od tego, co sie rozumie pod slowem 'rycerz'.
Czy to oznacza szlachcica, czy kopijnika? Czy chodzi o znaczenie wlasciwe, czy o potoczne?
Ja wybralem to drugie, bo proszaca o informacje nie wyglada mi na mediewistke  ;) .


P.S. Kurczaku (wybacz, ale nie mam glowy do angielskiej pisowni polskich slow), gdy pisalem o pensach, pisalem o pensach owczesnych.
Bo funt, szyling i pens maja troche wieku.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline kort

Ceny uzbrojenia w średniowieczu
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 18, 2008, 04:25:58 pm »
Cytat: "Lu Tzy"

P.S. Kurczaku (wybacz, ale nie mam glowy do angielskiej pisowni polskich slow), gdy pisalem o pensach, pisalem o pensach owczesnych.
Bo funt, szyling i pens maja troche wieku.


Nie przejmuj się ;)

A co do waluty to się domyśliłem, że o ówczesną chodzi ;)

 

anything