trawa

Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 259851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vasiliev

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #270 dnia: Kwiecień 08, 2009, 08:36:37 pm »
Oststnio przeczytałem książę Davida Camusa pt.: "Rycerze królestwa", książka opowiada o losach rycerza- Morgennes'a, który uczestniczył w bitwie pod Hittin, młodego joannity. Saraceni w wyniki bitwy zdobywają największa relikwię ówczesnego świata chrześciajńskiego: Krzyż Prawdziwy (co jak się okazuje w rozdziale 21, nie był to Krzyż Prawdziwy), Morgennes postanawia odbić relikwię z rąk niewiernych. Bohater przeżywa wiele przygód, a sam autor w powieści zawarł mnóstwo ciekawych myśli na temat wiary i religii. Polecem tę książkę, na początku może się wydać trochę nudna, lecz akcja się rozkręca w miarę, jak brniemy przez kolejen rozdziały.

Offline Konował

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #271 dnia: Kwiecień 08, 2009, 09:26:03 pm »
chowaj spoilery zdradzające fabułę ;)


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #272 dnia: Kwiecień 19, 2009, 05:57:52 pm »
Antologia polskiej fantastyki 5 Wizje alternatywne- taki chyba tytuł, ale to mnij istotne, bo to 12 różnych opowiadań. (Nie nówka bo z 2004tego.)
Ogólne wrażenie dobre- nie mam poczucia, że któreś z opowiadań ciągnie całość w dół: każde jest dobre, a parę bardzo dobrych. Zwykle jak coś recenzuję to oceniam w skali 1-5, ale antologii raczej się nie da, a każdego z opowiadań osobno oceniać i streszczać nie będę. :P

Warto, poprostu.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline biolog

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #273 dnia: Kwiecień 19, 2009, 06:51:37 pm »
Leń.

Offline Vasiliev

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #274 dnia: Kwiecień 20, 2009, 05:06:11 pm »
Ostatnio przeczytałem "Zwiadowców- ruiny Gorlanu" autorsta Johna Flanagana. Bardzo miła i prosta fantastyka, podobna do książek Tolkiena. Cała historia rozgrywa się w Królestwie Araluen w Baroni Redmont, tam główny bohater zostaje przyjęty na ucznia zwiadowcy. Książkę czyta się lekko i bardzo przyjemnie.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #275 dnia: Kwiecień 21, 2009, 12:28:28 pm »
Tak jakoś mi się na włoszczyznę zebrało, bowiem łyknąłem sobie:
"Gomorrę" Roberto Saviano - dosyć przygnębiający reportaż z krainy pasty, podrabianych torebek, zbrojonego cementu i Beretty "M-9" - jak dla mnie opis rozkwitającego na nowo feudalizmu, jeno bez żadnego mydlenia oczu religią i dobrym obyczajem wasalno-senioralnym. Książkę czyta się lekko i bardzo nieprzyjemnie.
"Lamparta" Giuseppe Tomasi di Lampedusy - absolutna klasyka powieści historycznej, bez bogoojczyźnianego zadęcia oraz batalistycznej tandety, za to z galerią przepięknych postaci: książe Salina "podający łapę z uśmiechem uprzejmego kota", pułkownicy "o świadomie bohaterskich rysach", "ludzie honoru" z wypchanymi kieszeniami spodni gotowi walczyć w obronie mienia do ostatniej kropli cudzej krwi itp. Autor napisałbył jedną jedyną krótką książeczkę, od 326 do 489 razy lepszą, niż badziewne cykliszcza, jakimi obecnie wyciąga się mamonę od czytelników-naiwniaków.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2009, 12:34:37 pm wysłana przez achillemarozzo »
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline vanswirr

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #276 dnia: Maj 20, 2009, 10:44:24 am »
Zacząłem "Czas soli i ryżu" Kim Stanley Robinson. Bardzo ciekawa i oryginalna literacko wizja świata, w którym ludność europy wymarła praktycznie całkowicie podczas wielkiej zarazy w XIV wieku. Nie ma wiec praktycznie chrześcijaństwa, nie ma USA, nie było europejskiego kolonializmu, prym wiodą muzułmanie i chiny. DO tego te literackie wstawki buddyjsko-sunnickie, narracja podana z zupełnie innego niż nasz wzoru mentalnego (inkarnacje, koła losu, sufickie podejscie do życia). Bardzo miła lektura.
A no i ponownie przejechałem się po cylku Majipoor Silverberga. W pewnym sensie naiwna ( w dobrym tego słowa znaczeniu) wizja gigantycznej wielogatunkowej planety rzadzonej od tysiacleci przez dwuwładzę pontifexa i koronala, ale dla mnie urzekająca.
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline Eon

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #277 dnia: Maj 21, 2009, 12:53:57 pm »

Ja ostatnio czytam "Myto ogarów" I tom z Cyklu "Malazańska Księga Poległych"
Wiki
Malazańska
Polecam cały cykl. Bardzo rozbudowany świat. Właściwie książka powstała w głowach dwóch ludzi RPGowców. Grali sobie w swój system ze swoją krainą i w końcu pomyśleli, że napiszą o tym co wymyślili. Podzielili się: jeden wziął przyszłość i mamy cykl Eriksona, a drugi wziął przeszłość (przepraszam nie mogę teraz znaleźć. W każdym bądź razie już napisał jedną książkę, nie tak dobra jak Eriksona, ale ładnie się łączącą). Cykl powoli się ma kończyć podobno. Na razie jest 8 tom i nie widać spadku formy.

Offline Idaan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #278 dnia: Maj 24, 2009, 10:13:33 pm »
"Droga" Cormaca McCarthy'ego (tego od "To nie jest kraj dla starych ludzi"). Minimalistyczno-nihilistyczna, pisana oszczędnym językiem, ale dziwnie poetycka opowieść o ojcu i synu próbujących przeżyć jako jedni z ostatnich ludzi na świecie zniszczonym przez nieokreślony kataklizm. Słońce nie wschodzi, rośliny przestały rosnąć, większość ocalałych to kanibale lub ich ofiary, a w nocy jedynym odgłosem jest huk padających, martwych drzew. Naprawdę piękna rzecz, chociaż podobno jeżeli czytelnik sam jest ojcem to może zapewnić kilka nieprzespanych nocy.

Offline biolog

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #279 dnia: Maj 24, 2009, 11:47:05 pm »
Sobie, czy innym ?

Offline Ryceros

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #280 dnia: Maj 30, 2009, 12:16:50 pm »
"Travesti"
autor: Mircea Cărtărescu

Przesiąknięta onirycznymi motywami, młodzieńcza podróż po zakamarkach jaźni, w których to zakamarkach czychają dawne, mniej lub bardziej wstydliwe, mniej lub bardziej straszne, i ogólnie mniej lub bardziej warte zapamiętania sytuacje z życia, którym bohater rzuca wyzwanie w celu rozliczenia się przed samym sobą z błędów i porażek.

Ostatnio jak ostatnio (gdzieś rok temu to czytałem ;-)), ale śmiało moge polecić.
Dość mocna książka.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2009, 12:20:11 pm wysłana przez Ryceros »

Offline Asasello

Ksin
« Odpowiedź #281 dnia: Czerwiec 06, 2009, 10:49:48 am »
Ja ostatnio czytałem 3 i 4 cześć ksina (Ksin, oraz Różanooka, oraz Sillmarilion sobie znowu przeczytałem...

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #282 dnia: Lipiec 11, 2009, 11:09:52 pm »
Rzeźnik drzew Andrzeja Pilipiuka
Dwanaście srogich opowiadań rozgrywających się głównie w PRL, acz mamy też political fiction w postaci Polski z bronią atomową. Tudzież polowanie na rewolucjonistów w carskiej Rosji i klimaty Jezydów. Zwłaszcza jednak niezwykłe postacie wrzucone w zwykły, swojski klimat tworzą kapitalną atmosferę opowiadań. W formie, która ma ledwie paręnaście stron znaleźć środki wyrazu adekwatne dla niejednej powieści - duża sztuka i brawa dla Pilipiuka. Plus za puszczanie oka do czytelnika :)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #283 dnia: Lipiec 12, 2009, 08:09:19 pm »
"Mistrz i Małgorzata"

Raczej nie będę pisał, że polecam, bo większość z Was już chyba tę książkę przeczytała. Napiszę tylko, że książka ta w pełni zasługuje na miano jeśli nie arcydzieła to na pewno rewelacyjnej książki.

Korowiow+Behemot=Dream Team :D

Offline Watcher

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #284 dnia: Lipiec 14, 2009, 12:31:06 am »
Księga druga "Żywego srebra" Stephensona. Co za zmiana stylistyki! I ile humoru! :) Konwersacja Elizy z Jackiem urocze :) A scena z Sobieskim-"pustelnikiem" sprawiła, że się prawie popłakałem ze wzruszenia :)
Marcet sine adversario virtus

 

anything