Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255354 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #195 dnia: Październik 26, 2008, 08:01:56 pm »
Przeczytałem "Gwiezdny Pył". I wszystkim polecam. Bardzo przyjemna "bajka" dla wcale-nie-dzieci. Neil Gaiman stworzył ciekawy świat i sympatyczną historyjkę, sprytnie wykorzystującą różne, wydało by się, ograne, motywy. Książka ma swój klimat. Poza tym, jest sporo dobrego humoru, momentami dosyć czarnego. I bardzo podobało mi się zakończenie.
Mój ranking książek tego autora wygląda aktualnie tak:
1. Nigdziebądź.
1,5. Gwiezdny pył.
2. Amerykańscy Bogowie.

Offline valentine69

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #196 dnia: Październik 27, 2008, 07:04:35 pm »
George R.R. Martin- "Pieśń Lodu i Ognia" (wszystkie cz. które dotychczas wyszły i czekam na następne)...
po raz kolejny sagę i wiedźminie Geraldzie Sapkowskiego oraz pierwszą cz. sagi Dana Simmonsa "Hyperion"... i urzekła mnie tak ze zamierzam przeczytać następne...
vanitas vanitatum et omnia vanitas...


Offline Dragana

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #197 dnia: Listopad 01, 2008, 10:28:48 pm »
Ostatnio mam zajawkę na książki dotyczące naszego systemu penitencjarnego. Przeczytałam na dniach "Złodzieje i klawisze" traktujące o tym, jak się "żyje" w polskich zakładach karnych; na co można być narażonym (na wiele rzeczy), jakie są podziały wśród osadzonych, jak szybko nauczyć sie grypsery-słownik na końcu. Drugą książką są "Polskie morderczynie" - wywiady z kobietami, skazanymi z artykułu 148 KK (zabójstwo z premedytacją). Wśród rozmówczyń są bohaterki najgłośniejszych zabójstw ostatnich lat, m.in. prowodyrka morderstwa maturzysty w 1997 roku czy sprawczyni strzelaniny w butiku na Nowym Świecie. Jest to o tyle ciekawa książka, bo zestawia to, co same skazane mają do powiedzenia na swój temat i tego co zrobiły z faktami wynikłymi ze śledztwa i procesu. Niektóre rozbieżności powalają, i to dosłownie.
Poluję teraz na "wspomnienia polskiego kata"-zapis rozmów z osobą, która wykonywała w Peerelu karę śmierci i która szczegółowo zdradza tajniki tej ponurej profesji.
Panowie wojacy, hulamy
przeklęci stąd do wieczności...

Offline Monica

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #198 dnia: Listopad 05, 2008, 01:21:40 pm »
Ja ostatnio zakochana w Pratchette'cie!

Offline Hollow

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #199 dnia: Listopad 05, 2008, 02:04:24 pm »
Skończyłem czytać "Popiół i kurz" Jarosława Grzędowicza. Jest to rozwinięcie jego opowiadanie "Obol dla Lilith" (które jest dołączone w książce więc czytelnik nic nie traci). Książka opowiada o człowieku, który jest w stanie przenieść się do świata pomiędzy życiem, a śmiercią w którym są uwięzione zagubione dusze. Pełni tam funkcję Charona, który za opłatą przenosi te dusze w zaświaty.

Offline Dzwonsson

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #200 dnia: Listopad 08, 2008, 11:09:06 am »
Harry Mulisch, "Twee Vrouwen" ("Dwie Kobiety"), pozycja niezwykle ciekawa, a opowiadająca stosunkowo szokującą historię jak na lata siedemdziesiąte, w których to osadzona jest akcja. Książka o moralności, poglądowości i obyczajowości, więcej na temat fabuły nie będę się rozpisywał, szkoda zdradzać wszystkie szczegóły. Nie jestem pewien czy pozycja ta została wydana w języku polskim, jednak z pewnością będzie dostępna w angielskim. :)

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #201 dnia: Listopad 17, 2008, 12:38:46 pm »
Skończyłżem odświeżanie sobie "Księgi Nowego Słońca" ( Cień, Pazur, Miecz, Cytadela i Urth...) Gene Wolfe. Na Ereb, jakie to dobre nawet za trzecim razem. Ziemia - Urth pod koniec historii. Słońce gaśnie, trudno odróżnić zwierzę od człowieka, kwitnie feudalizm i lasy na księżycu a głębinowe potwory z odległych gwiazd zarządzają planetą przypominającą zdewastowany grobowiec. W tej sielankowej scenerii narrator- Severian, czeladnik Bractwa Poszukiwaczy Prawdy i Skruchy (znaczy się katowski) rusza w zwyczajową dla fantasy drogę z zaułków na tron. Po drodze zakoc**je się i odkoc**je (panny zdarzają się martwe lub sztuczne), zarabia na życie, pojedynkuje i walczy za przeróżne niezrozumiałe sprawy. Dodać trzeba, że droga jest kręta i prowadzi także wzdłuż i w poprzek czasu. Cykl ma, z mojego punktu widzenia, same zalety - dziwny niedopowiedziany świat, zgoła niebohaterski bohater który sam siebie stwarza, jego osobliwi i kłamliwi towarzysze. Od groma subtelnych nawiązań do mitologii, religii i literatury. Nastrój tajemnicy i sceny ( wieże Miasta, "uczta" rebeliantów, spotkanie z alzabo, pałac Autarchy itp.) jakie pamięta się długo po wywietrzeniu z glowy intrygi. "Księga" jest też najlepszym dowodem na to jak cwane i udane może być uruchamianie wyobrażni czytelnika za pomocą niedopowiedzeń - tutaj wyjaśnień nie podaje się na tacy, opisy są enigmatyczne a każda postać ma co najmniej trzy twarze. Po prostu klasyka, tak samo fantasy jak science fiction. Warto sobie poczytać gdy przejedzą się latające z siłą wodospadu smoki, teoretycznie mroczne elfy oraz wampiry w skórzanych kurtczynach.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Hollow

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #202 dnia: Listopad 28, 2008, 08:48:15 pm »
Kłamca 3: Ochłap Sztandaru - 3 (i raczej nie ostatni) tom historii Lokiego (nordyckiego boga kłamstw), który na zlecenie aniołów eliminuje stworzenia z różnych mitologii. Tym razem jest zamiast zbioru opowiadań dostajemy do ręki dostajemy opowieść na całą książkę. Tym razem główny bohater dostaje zlecenie na antychrysta, który mieszka ze swoją matką w Irlandii. Niestety zamiast syna diabła w kołysce znajduje elfiego podrzutka. Więc nie mając innej możliwości rusza do krainy elfów. Za to na ziemi zaczyna się apokalipsa gdy Lucyfer (który jest zapalonym kinomanem) znajduje wszystkich 4 jeźdźców apokalipsy i wypuszcza ich na świat. Książka tak samo jak poprzednie części tryska humorem i akcją, która jest spójna i ciągle na równym tempie. Jednym z ciekawszych elementów jest robienie czystki we wszystkich miastach z wszelkich mitycznych istot. Pojawia się też dużo postaci z poprzednich książek serii więc lepiej zacząć od zbioru opowiadań zanim sięgnie się po tą pozycję. Polecam.

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 29, 2008, 03:23:10 pm »
"Wywiad z wampirem"

O tej książce każdy chyba słyszał, choćby z powodu ekranizacji. Utwór ten posiada bardzo ciekawą fabułę. Dobrym pomysłem był przedstawienie historii wampira w formie wywiadu. Ale największy atut to postacie, dosyć skomplikowane psychologicznie. Zwłaszcza Lestat, Louis i Claudia, czyli trójka "najgłówniejszych" bohaterów. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to to, że chwilami miałem wrażenie jakbym czytał jakąś opowieść o przygodach ponurych homoseksualistów, ale to takie czepianie się na siłę. Zdecydowanie polecam.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #204 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:32:05 am »
"Terror" Dana Simmonsa, tego jegomościa od Hyperiona. Powieść gotycko-marynistyczna :badgrin: Lata 1845-47, arktyczna wyprawa brytyjskiej Admiralicji na okrętach Terror i Erebus, na skutek splotu złej pogody, pecha i głupoty utyka w podbiegunowym lodzie. Wokoło tylko zimno i białe niedźwiedzie, kończy się węgiel, żywność i morale. Mamy też dziwacznego potwora - bez którego powieść moim zdaniem mogłaby się doskonale obejść. Bo prawdziwe monstra, jak się okazuje, noszą mundur marynarki - końcowe partie rzeczywiście jeżą włosy w różnych miejscach ciała. Powieść, choć obszerna ( i z trochę niepotrzebnie podczepionym potworem) nie nuży w żadnym momencie, napięcie budowane jest powoli, aż do logicznego i paskudnego finału. Przyjemnie i z detalami oddano też realia miejsca i epoki. Tłumaczenie także daje radę, pomimo drobnych niezręczności.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Dragana

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #205 dnia: Grudzień 03, 2008, 12:36:30 pm »
"Wiedźma com.pl" Białołęckiej. Strasznie fajne, polecam. Usiłowałam też przebrnąć przez "Zmierzch" S. Meyer, zwłaszcza po intensywnej kampanii reklamowej tejże, ale nie dałam rady. W skrócie tego gniota można określić naiwnym, egzaltowanym i nudnym powieścidłem dla dziewczątek, które chcą przeżyć "romans z wampirem" - byle ten wampir nie był zbyt straszny i okropny.
Panowie wojacy, hulamy
przeklęci stąd do wieczności...

Offline Xellos

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #206 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:11:41 pm »
Ja jestem po lekturze Brisingra(najlepsza z Eragonów:D) Nekroskopa(ciekawy pomysł) i Księgi Cmentarnej. Temu ostatniemu dziełu Geimana poświęcę troszkę czasu. Książka zdecydowanie nie jest lepsza od Amerykańskich bogów czy Chłopców Anasiego, które uważam za jego najlepsze dzieła, jednak bez trudu dorównuje a momentami przewyższa takie pozycje jak M jak magia czy Nigdziebądź. Ogólnie, polecam:)
""Beautiful night, isn't it, Police Girl? It's especially beautiful, of course, if you're a bloodsucker."-Alucard

Offline Konował

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #207 dnia: Grudzień 05, 2008, 10:39:55 pm »
Za to na ziemi zaczyna się apokalipsa gdy Lucyfer znajduje wszystkich 4 jeźdźców apokalipsy i wypuszcza ich na świat.

Przecież było pięciu jeźdźców apokalipsy  ;-) Tak w Złodzieju Czasu przynajmniej pisali  :D


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Hollow

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #208 dnia: Grudzień 06, 2008, 11:13:32 am »
Widocznie w pierwszym wydaniu Apokalipsy nie uwzględnili w bibliografii dzieł Pratchetta i zostali przy standardowej czwórce  :D

Offline Konował

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 06, 2008, 04:45:07 pm »
fałszerze historii, dobrze że nie zauważyli tego mnisi historii, albo to ich sprawka ?!


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"