Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 257246 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #285 dnia: Lipiec 14, 2009, 10:21:34 am »
Fakt,  takie "londyńskie błota" to jest coś, co się czyta jednym tchem. Stephenson w tym cyklu zmienia ton co tom - zależnie od bohaterów - a jak sam zobaczysz, bohaterowie także się bardzo zmieniają, Eliza, Półkuśka, czy nawet Waterhouse nie są tymi samymi osobnika(ca)mi w miarę rozwoju fabuły - szczególnie gdy do spraw wmiesza się król Ludwiczek vel Le Roi Soleil (syn aktorzyny i k...,  :badgrin: jak go w tym tomie scharakteryzował autor).
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Watcher

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #286 dnia: Lipiec 14, 2009, 02:25:08 pm »
Tak, autor potrafi zaskakiwać. Ten nagle podniosły ton przy modlitwie Sobieskiego w "łotrzykowskiej" i cyniczno-ironicznej części Żywego srebra potężnie mnie zaskoczył :)
Marcet sine adversario virtus

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #287 dnia: Lipiec 14, 2009, 03:54:56 pm »
To co prawda offtop, ale jeśli ktoś jest zainteresowany losami praprapraprapotomków bohaterów Cyklu barokowego - polecam "Cryptonomicon" Stephensona - Bob Shaftoe - wiecznie naćpany sierżant marines ścigający jaszczura  :lol: - istne alter ego cyklowego Półkuśki.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Manowar

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #288 dnia: Lipiec 14, 2009, 11:37:26 pm »
Bardzo ciekawą pozycją wydaną w tym roku jest niewątpliwie "Delikatne uderzenie pioruna" Domagalskiego. Co prawda jest to pierwszy tom trylogii, a już zapowiada się interesująco. Lektura dla miłośników historii średniowiecza, ale nie tylko dla pasjonatów wojny polsko - krzyżackiej. Można dowiedzieć się co nie co o innych zakonach. Widać, że autor dobrze obeznany w klimacie XV wieku, tylko czekać na walne bitwy.
"Zapomnij o wszystkim co serwował Sienkiewicz". Coś jest w tym haśle.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2009, 12:52:17 am wysłana przez Manowar »

Offline Meg

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #289 dnia: Lipiec 20, 2009, 10:18:19 pm »
"Nauka Świata Dysku" Pratchett, Cohen, Stewart

"Dym i lustra" Gaiman

"Strefa mroku" zbiór opowiadań jedenastu autorów

Polecam szczególnie opowiadanie Sapkowskiego "Złote popołudnie" ( Strefa mroku )

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #290 dnia: Lipiec 22, 2009, 10:01:15 am »
Richard Davenport-Hines "Odurzeni - historia narkotyków 1500-2000", solidna kniga, o tym jak to człek Zachodu lubi sobie chemicznie pofolgować - nawet tak dziwacznie jak pewien brytyjski choreograf (który zresztą przeżyłbył pomimo takiego feblika 84 lata, dorabiając się tytułu szlacheckiego): przy pomocy środka do uciszania psów w czasie nalotów bombowych. A także o obłudzie polityków, łgarstwach dziennikarzy, karierowiczostwie policjantów, chciwości lekarzy oraz matolstwie zbuntowanej (jak kaloryfer) młodzieży artystycznej. Co fajniejsze, książka nie sprowadza się jedynie do anegdotek towarzyskich ale przedstawia także dosyć czytelnie kawałek historii farmakologii i prawa.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline alessandra

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #291 dnia: Lipiec 23, 2009, 09:09:35 pm »
"Miasto Kości" Cassandra Clare (po raz trzeci) :D
"Intruz" Stephanie Mayer (po raz drugi) :D

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #292 dnia: Lipiec 23, 2009, 09:43:12 pm »
Cień wiatru Zafona

Trochę bałem się tej książki, czy nie wyjdzie mi z lodówki jakaś mutacja Coelho, ale summa summarum jestem mile rozczarowany. Samo umiejscowienie akcji w Barcelonie czasów wojny domowej zapewniało dobry wstęp, a Zafon potrafił poprowadzić zarówno intrygę (brawo za ciekawą woltę w 3/4) jak i wykreować interesujących bohaterów. Postacie są pełnokrwiste i nietrudno się utożsamić z ich kłopotami i radościami. Zafon ma dobre pióro co do zasady, a szczególnie widać to np. w scenach erotycznych - miodne.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline skywalker8

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #293 dnia: Sierpień 18, 2009, 12:31:12 pm »
"Percy Jackson i bogowie olimpijscy, tom 1. Złodziej Pioruna" autorstwa Rick'a Riordana.
Całkiem przyjemna lektura, raczej dla młodszych czytelników. Może ktoś mi polecić coś o podobnej tematyce (mitologia itp.)?

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #294 dnia: Sierpień 18, 2009, 01:20:40 pm »
"Zachowane w komplecie listy odstrzałów swiadczą, że mysliwska namietność arcyksięcia niz znała granic. w ciagu  swego piećdziesieciojednoletniego zywota polożył trupem  274 889 sztuk dziczyzny, z tego na rekordowy rok  1911 przypada 18 799 sztuk. Wsród rekordów dziennych przeważaja zające, bazanty i kuropatwy, a najwiekszym osiagnieciem było ubicie 2763 mew śmieszek w dniu 17 czerwca 1908r." Cytacik pochodzi z niepozornej książeczki Gerharda Rotha "Podróż do wnętrza Wiednia" - faktycznie jest to obchod po mieście rodem z kabaretu i powieści grozy jednocześnie: miejsc takich jak Szczwalnia, Katedra Św Szczepana czy przytułek dla bezdomnych, w ktorym niegdyś pomieszkiwał Fuhrer, nie można za często spotkać w 1800 stronicowych cykliszczach fantasy. Bo autora by obśmiano i wyklęto za zbytnią awangardę i wciskanie nieprawdopodobności. Świetna lektura.

"Percy Jackson i bogowie olimpijscy, tom 1. Złodziej Pioruna" autorstwa Rick'a Riordana.
Całkiem przyjemna lektura, raczej dla młodszych czytelników. Może ktoś mi polecić coś o podobnej tematyce (mitologia itp.)?
Joe Alex, znaczy się po polskiemu, Maciej Słomczyński napisał w podobnym guście ( archaiczna Grecja ) fajny przygodowy cykl "Czarne okręty".
Mika Waltari popełnił bardzo udanego jednorazowego "Turmsa Nieśmiertelnego".
Wydano u nas dwa - po prostu świetne - tomy trylogii "żołnierskiej" Gene Wolfe "Żolnierz z mgły" i "Żołnierz Arete" - rewelacja z mitologią w tle, ale dla dorosłego odbiorcy.

"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Ashe

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #295 dnia: Sierpień 18, 2009, 09:21:07 pm »
"Percy Jackson i bogowie olimpijscy, tom 1. Złodziej Pioruna" autorstwa Rick'a Riordana.
Całkiem przyjemna lektura, raczej dla młodszych czytelników. Może ktoś mi polecić coś o podobnej tematyce (mitologia itp.)?

Trylogia "Troja" Davida Gemmella. Upadek państwa trojańskiego z perspektywy grupy herosów tamtych czasów (lecz nie tylko). Czyta się rewelacyjnie.

Offline krawiec[PL]

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #296 dnia: Sierpień 23, 2009, 06:57:59 pm »
Raymond Chandler "Żegnaj laleczko" -Kolejne perypetie prywatnego detektywa Filipa Marlowe'a  zachowany w Chandleroskim klimacie.

Gabriel Garcia Marquez "Nie ma kto pisać do pułkownika" - książka opowiadająca o kolumbijskim pułkowniku, jego żonie, kogucie i wiecznej nadziei na otrzymanie pewnego listu...
Życie to one man show.

Offline Radan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #297 dnia: Sierpień 23, 2009, 07:33:17 pm »
"Lewa ręka ciemności" Ursula K. Le Guin

Cudne. Jedna z najlepszych książek fantastycznych (zresztą nie tylko fantastycznych), jakie przeczytałem. Wcześniej tylko chciałem zapoznać się z Ziemiomorzem. Teraz dostałem obsesji. Nie zaznam spokoju, dopóki nie przeczytam pozostałych książek tej autorki.
Mam wrażenie, że ktoś w moim umyśle zaczął detronizować Tolkiena :eek:. Ale to się okaże...

Offline Kalasanty

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #298 dnia: Sierpień 24, 2009, 11:03:42 pm »
"Lewa ręka ciemności" Ursula K. Le Guin

Cudne. Jedna z najlepszych książek fantastycznych (zresztą nie tylko fantastycznych), jakie przeczytałem. Wcześniej tylko chciałem zapoznać się z Ziemiomorzem. Teraz dostałem obsesji. Nie zaznam spokoju, dopóki nie przeczytam pozostałych książek tej autorki.
Mam wrażenie, że ktoś w moim umyśle zaczął detronizować Tolkiena :eek:. Ale to się okaże...
Mi się bardzo podobało "Miejsce początku" tejże autorki, takie romantyczne i och ach. Polecam.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #299 dnia: Sierpień 25, 2009, 12:38:43 pm »
"Do gwiazd" L. R. Hubarda.
Krótka książka, teoretycznie SF. Historia człowieka który trafia na statek latający na tak zwanej "długiej drodze"- poza układem słonecznym. Z tym, że nie ma tu hipernapędu czy czegoś takiego- lecąc do Alfy Centauri (w dwie strony) statek i załoga starzeje się o tygodnie, a Ziema o lata. Książka trochę smutna, momentami zabawna, ale dobitnie pokazująca że Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Dobra książka.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

 

anything