Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 257548 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #465 dnia: Kwiecień 03, 2013, 08:02:33 pm »
Małgorzata Szejnert: Dom żółwia. Zanzibar


Świetna panorama dziejów wyspy, na której historycznie naprawdę sporo się działo. Barwne historie podróżników, polityków i rewolucjonistów, doprawione znakomicie nakreślonymi krajobrazami - fizycznymi i duchowymi...
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Saber

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #466 dnia: Kwiecień 04, 2013, 11:34:54 am »
"Wojna światów"  Wellsa  Jak dla mnie po prostu świetna.
Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rób, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogła potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz

Offline CROMOS

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #467 dnia: Kwiecień 10, 2013, 08:17:12 am »
"Wojna światów"  Wellsa  Jak dla mnie po prostu świetna.
Potwierdzam - właśnie molestuję ją w wersji papierowej - Wells to mistrz scifi

Offline zaciekawiony

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 03, 2013, 11:53:25 pm »
"Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" - kiedyś to już czytałem, ale sobie powtarzam. Przeurocze przygody trzech dżentelmenów, odbywających spływ Tamizą. Najbardziej spodobał mi się fragment o chorobach wątroby.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Ryceros

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #469 dnia: Maj 08, 2013, 12:24:15 am »
Ostatnio łyknąłem biografię Michała Urbaniaka
Ja(zz), Urbanator. Awantury Muzyka Jazzowego

Czyta się szybko, ale nie polecam jakoś szczególnie.
Urbaniak jest strasznym narcyzem, a jego twórczość nie odegrała tak naprawdę żadnej roli w rozwoju muzyki jazzowej w USA, co on próbuje na siłę udowodnić. Faktem jest, że nagrał krążek z Davisem "Tutu (1986)" i zagrał tam w trzech kawałkach, jednak na płycie znalazł się tylko jeden z tych utworów ("Don't Lose Your Mind") i gra tam chyba 40 sekund, i jest naprawdę słabo jak na możliwości naszego skrzypka. Sam Davis o płycie "Tutu" wypowiadał się po wielokroć i oprócz wymienienia go (Urbaniaka) z imienia i nazwiska, i powiedzenia, że grał tam na skrzypcach, nic więcej nie mówił.

Samo jednak życie Urbaniaka było niesamowite i pełne barwnych opowieści. Wzlotów, upadków, walk ze sobą i własnymi słabościam. Pod tym względem czyta się świetnie i jest to bardzo inspirujące i przede wszystkim szalenie wciągające.

Offline LouCyphere

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #470 dnia: Maj 26, 2013, 08:56:53 pm »
Kończę "Bastion" Kinga  :biggrin: Jak na 1165 stron czyta się to po prostu migiem, może dlatego, mało jest tu typowo kingowskich dygresji i przynudzania. Książka trzyma poziom, ale chyba miałem co do niej zbyt wysokie oczekiwania.

Offline Ryceros

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #471 dnia: Czerwiec 20, 2013, 12:14:53 pm »
Trzy stygmaty Palmera Eldritcha
Philip K. Dick (1964)

No i znów miazga.
Kolejny raz zostaje po mnie papka. Tak jak w przypadku człowieka z wysokiego zamku znowu mamy do czynienia z popieprzoną układanką prowadzącą krętymi drogami do odpowiedzi, ale o tyle niesatysfakcjonującej, bo będącej tak naprawdę niczym innym jak zdwojoną serią kolejnych pytań bez odpowiedzi.

Sama fabuła jest opowiedziana bardzo szybko ale i dokładnie. Postrzępiona wielowątkowość jest czytelna i ciekawie przedstawiana (niedokończone wątki związane z równoległymi bohaterami mają swoje rozwinięcia albo i nawet alternatywne zakończenia w innych wątkach z postaciami zupełnie z tą pierwszą względnie niezwiązanymi - nie wiem jak lepiej to wytłumaczyć).

Iluzoryczność życia, sens istnienia, wiara w Boga, poszukiwanie prawdy, a wszystko na potężnym kwasopodobnym tripie osiągniętym narkotykiem z okolic Proxima Centauri - "Chew-Z", dającym prawdziwe życie wieczne.
Powtarzam - miazga.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2013, 12:25:07 pm wysłana przez Ryceros »

Offline SirBlackheart

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #472 dnia: Czerwiec 24, 2013, 04:22:39 pm »
Koczę "Robokalipsę" i jestem raczej rozczarowany. Chciałem rozrywkowej książki, która nie absorbuje za bardzo letnio nastawionego umysłu i w sumie taką dostałem, chociaż... Problem z "Robokalipsą" jest taki, że Wilson porywając się na eksperyment z epizodycznymi rozdziałami, prezentującymi rozwój wydarzeń z różnych punktów widzenia, totalnie pozbawił historię pierwiastka emocjonalnego. To się po prostu czyta i niewiele z tego wynika. Z takiej historii można było wycisnąć o wiele więcej.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2013, 10:57:10 pm wysłana przez SirBlackheart »

Offline polonez35

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #473 dnia: Lipiec 08, 2013, 08:10:28 pm »
Koczę "Robokalipsę" i jestem raczej rozczarowany. Chciałem rozrywkowej książki, która nie absorbuje za bardzo letnio nastawionego umysłu i w sumie taką dostałem, chociaż... Problem z "Robokalipsą" jest taki, że Wilson porywając się na eksperyment z epizodycznymi rozdziałami, prezentującymi rozwój wydarzeń z różnych punktów widzenia, totalnie pozbawił historię pierwiastka emocjonalnego. To się po prostu czyta i niewiele z tego wynika. Z takiej historii można było wycisnąć o wiele więcej.
Mi się skojarzyła z takim starym filmem "Bunt maszyn" - daaawno jeszcze na VHS - film rewelacyjny, książka - no cóż też mam średnie odczucia co do niej. Sama wizja jak najbardziej trafia do wyobraźni, ale reszta jakby kuleje. Z nowości - oczywiście elektronicznych "Gambit" - byłby całkiem ok, gdyby nie cena i "Wyrzut Koronalny" - w trakcie czytania :)

Offline gburowy

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #474 dnia: Lipiec 11, 2013, 02:02:29 pm »
"tancerze burzy" Jay Kristoff - jest to pierwsza część z trylogii Wojny lotosowej. Bardzo mnie wciągnęła i zdecydowanie przypadła do gustu :wink: trochę japońskiej mitologii, trochę technologii... jest sobie szogun, który rządzi na wyspie, jest i ojciec i córka, którzy muszą wykonać pewne zadanie, jest i trochę zemsty na złym szogunie itd itd... :wink: fajna fabuła, szybka akcja, książka bardzo wciąga :smile:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2013, 02:07:44 pm wysłana przez gburowy »

Offline SunSun

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 16, 2013, 01:46:15 pm »
"Ścieżki do domu" Karolina Sarna - nowa  książka, debiut literacki rodaczki. Właśnie skończyłem czytać. Bardzo fajna  książka. Głęboka i wartościowa, a napisana przystępnie i ciekawie.
 
Jest to zbiór 4 opowiadań, każde odmienne od  poprzedniego. Łączą je dociekania egzystencjalne bohaterów, ale w żadnym  wypadku nie jest to nic ciężkiego. Napisane zgrabnie i ciekawie. Autorka  mieszka w Indiach i stąd zapewne niezwykły obraz świata, jaki zawiera się w jej  książce.

Pierwsze opowiadanie, to losy młodej Tybetanki, uchodźcy  z Tybetu. Temat mógłby być ciężki, ale nie jest, bo wplecione w historię są  myśli buddyjskie, które pozwalają spojrzeć na szczęście i cierpienie inaczej.

Dalej jest historia lekarki z Toronto, której małżeństwo  nie układa się dobrze i wyjeżdża pracować na daleką północ Kanady...  Spotyka tam niezwykłych ludzi, a sytuacja rodzinna stymuluje ją do dociekań na  temat własnego szczęścia. A jak potoczą i zakończą się jej losy, to nigdy bym  nie zgadł - naprawdę zaskakujące zakończenie!

Trzecie opowiadanie dzieje się w Polsce. Nosi tytuł  "Wczasy z jogą" i tym właśnie jest. Narrację prowadzi dwoje  niezależnych uczestników wyjazdu plenerowego z jogą. Jest to jednak  niestandardowa joga, prowadzona jakby przez pół-oświeconą kobietę i z racji  tego dzieją się tam niezwykłe rzeczy. Choć takie subtelnie niezwykłe... Jak dla  mnie, świetne opowiadanie, znakomita budowa postaci wszystkich uczestników.  Zapewne również inspirowane autentycznymi ludźmi i wydarzeniami...

Na koniec jest bardzo ciepła i humorystyczna miejscami  historia całego życia wyjątkowego chłopca z Mazur. Narracja zabawnie przeplata  obraz świata bohatera od wczesnego dzieciństwa (a właściwie i nawet jeszcze  przed narodzinami :wink: ) z obrazem świata jego rodziców. Kapitalne i ciepluchne  zakończenie całej książki.

Wszystkie 4 historie, wg mnie, są ciekawe i mądre. Układ  czterech opowiadań zwiększa atrakcyjność lektury, bo nie ma tam miejsca na  rozwlekłe wypełniacze tekstu, a poza tym można poznać życie bardzo odmiennych i  oddalonych od siebie ludzi.

Autorka zdecydowanie ma dar przykuwania uwagi oraz  niezwykłe spojrzenie na życie, w którym to, co najgłębsze i najpiękniejsze z  filozofii wschodu, łączy się komplementarnie z praktycznym realizmem ludzkiej  egzystencji.

Zdecydowanie  polecam!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2013, 01:55:26 pm wysłana przez SunSun »

Offline Chronos5205

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #476 dnia: Lipiec 16, 2013, 05:39:03 pm »
Na szybko "Otchłań Ganimedesa" ( w pociągu)
Na spokojnie "Misja Ambasadora" - w trakcie czytania, ale całkiem niezła

Offline zaciekawiony

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #477 dnia: Lipiec 17, 2013, 09:30:37 pm »
Skończyłem dziś "Domofon" Miłoszewskiego - naprawdę bardzo dobry polski horror.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Trisz

  • Terminator
  • **
  • Wiadomości: 158
  • Total likes: 0
  • zmuszani do przekraczania własnych granic...
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #478 dnia: Lipiec 19, 2013, 01:59:21 pm »
Ostatnio wybrałam się na dziki zachód ;) Czytałam u brata Sprawe tchórzliwego dezerterai powiem, ze bardzo fajna. Zaintrygowały mnie wzmianki świadczące o sklonnościach autystycznych bohatera, którym jest nota bene 12letni detektyw.
Każdy jest nadzwyczajny.

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #479 dnia: Sierpień 01, 2013, 06:29:29 pm »

Paul Theroux - Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu
Niby kolejna książka podróżnicza, ale obok dobrego pióra i celnych spostrzeżeń wyróżnia ją perspektywa, z jaką Theroux podchodzi do opisywanych miejsc. Przebył on bowiem z grubsza podobny szlak 30 lat wcześniej, co pozwala na nieraz naprawdę kapitalne obserwacje. Turcja, Kaukaz, Turkmenistan, Indie, Azja Południowo-Wschodnia, Japonia i wreszcie mocna końcówka w Permie. Plus podróże pociągami, które same w sobie stanowią nielichą atrakcję tak dla pasażera, jak i czytelnika


Wcześniej czytałem też Mini wykłady o maxi sprawach Leszka Kołakowskiego (bardzo sympatyczne, napisane w sposób prosty i klarowny, bez nadmiernego mądrzenia się, ale mimo to zawierający wiele cennych uwag na rozmaite tematy) oraz Gai-jina Jamesa Clavella, czyli jedna z części azjatyckiego sześcioksięgu tegoż autora, którym jestem absolutnie zafascynowany, zwłaszcza gdy pisze o Japonii - tutaj mamy wydarzenia poprzedzające restaurację Meiji, czyli kolejne zderzenie kultury Wschodu i Zachodu.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

 

anything