Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 256583 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline OLIWIA

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #510 dnia: Luty 09, 2014, 12:10:08 pm »
"Doktor Sen" - Stephen King. Polecam gorąco.
http://mediarivermagazine.pl - Portal o filmach, książkach, grach i technologii

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #511 dnia: Luty 09, 2014, 05:20:32 pm »
Trzy kolejne części serii Świata Rzeki:


Philipa Jose Farmera
"Najwspanialszy parostatek"
"Mroczny wzór"
"Czarodziejski labirynt"


To jest kolejna z wielkich serii s-f, które zacząłem czytać od środka (wcześniej Diunę F.H. i Fundację I.A.). Nie czuję jednak, że dużo straciłem na opuszczeniu "Gdzie wasze ciała porzucone", które zaczynały całą serię Świata Rzeki, ponieważ autor ma tendencję do przypominania najważniejszych faktów i w zasadzie niewiele straciłem.


O czym jednak jest ta seria? Bohaterowie budzą się nadzy w dziwnej krainie nad brzegami gigantycznej rzeki i nie wiedzą jak tam trafili. Wśród nich są zarówno osoby z XX wieku, starożytności, jak i kilkudziesięciu tysięcy lat p.n.e. Jedzenie, podobnie jak ubrania, zjawiają się w magiczny sposób na szczytach dziwnych budowli, które ustawione są wzdłuż Rzeki. Czy tak wyglądają zaświaty? I tak i nie. Czytajcie. ; p


Przyznam, że wciągnął mnie świat przedstawiony tej serii. Lubię takie syntetyczne środowiska, w które wtłacza się żywych ludzi i każe im sobie radzić. Między innymi dlatego tak strasznie podobał mi się "Robot" Wiśniewskiego-Snerga i film "Cube". W przypadku Świata Rzeki chodzi o postacie historyczne, takie jak: Mark Twain, średniowieczny Jan Bez Ziemi, Hermann Goring i mnóstwo innych. Farmer najwidoczniej uwielbia bawić się historią i rozstawia bohaterów jak ołowiane żołnierzyki. Ma też bardzo widoczną tendencję do wprowadzania do fabuły bliskich mu autorów literatury (tu długa kawalkada nazwisk).


Co jednak najlepsze w całej serii, to precyzyjne operowanie Tajemnicą i Niewiadomą. Bohaterowie karmią nas strzępkami informacji o prawdziwym celu istnienia Świata Rzeki i my musimy na tej podstawie zbudować jakieś wyjaśnienia. Dobrze to wychodzi Farmerowi, bo do samego końca "Czarodziejskiego Labiryntu" nie wiedziałem właściwie dokąd zmierza cała fabuła.


Czytać Świat Rzeki? Czytać. Dobre to jest bez wątpienia.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline zaciekawiony

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #512 dnia: Luty 09, 2014, 10:48:40 pm »
Anna Arno "Niebezpieczny poeta" - bardzo ciekawa biografia Gałczyńskiego, poety od kabaretowych kupletów i prześmiewczych ballad, ale zarazem skomplikowanego człowieka który pisał dla pieniędzy. Opowieść o kolejnych etapach życia uzupełniona jest autobiograficznymi fragmentami jego własnych wierszy i opowiadań, to daje ciekawy efekt, zwłaszcza że ujęto tu też liczne utwory poza przedwojenną prasą nie wydawane ponownie w ostatnich latach a nawet wiersze zapamiętane przez jego znajomych.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline trapcia

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #513 dnia: Luty 12, 2014, 12:04:27 pm »
Pan Lodowego Ogrodu - czekam na część drugą

Offline Hamtaro666

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #514 dnia: Luty 12, 2014, 02:09:19 pm »
Pan Lodowego Ogrodu - czekam na część drugą

Ty jaja sobie robisz czy jak?

Offline mroczi

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #515 dnia: Luty 12, 2014, 06:53:55 pm »
może czeka aż ze sklepu przyjdzie ...

Offline Pandora

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #516 dnia: Luty 13, 2014, 04:39:59 pm »
"Historia Lisey" S. Kinga. :)

Deg

  • Gość
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #517 dnia: Luty 13, 2014, 07:21:35 pm »
"Historia Lisey" S. Kinga. :smile:
I...?

Offline zaciekawiony

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #518 dnia: Luty 23, 2014, 11:15:03 pm »
Szklany Klucz - Hammeta. Klasyczny czarny kryminał. Małe miasto w czasach prohibicji, prezydent przekupił większość władz i dzięki układom pozwala działać barom z alkoholem. Pragnie wspomóc lokalnego senatora w ponownym wyborze, aby ten swoimi wpływami wprowadził jego ludzi do rady miasta na kolejną kadencję. Wszystko układa się dobrze, do czasu gdy syn senatora zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Bliski przyjaciel prezydenta, Beaumont, postanawia działać aby jak najwięcej ugrać na tej sytuacji i nie stracić głosów. Ostatecznie najlepszym wyjściem staje się znalezienie mordercy.
Zaczyna się jak kryminał gangsterski, ale zakończenie nadaje książce całkiem literacki wymiar.

A teraz jestem w połowie "Sezonu Burza" - Sapkowski powrócił w świetnym stylu.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Miły90

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 09, 2014, 11:05:01 pm »
Ja ze swojej strony mogę polecić twórczość Lovecrafta.
 
Ostatnio "odświeżam" sobie jego twórczośc i wciąż robi wrażenie. Na chwilę obecną zbiorek opowiadań" Opowieści o makabarze i koszmarze" za mną. Pierwsze opwiadania co prawda nie powalają- "szczury w murach" i "w grobowcu" to nic specjalnego- jednak warto przez nie przebrnąć, żeby mieć porównanie wobec tych na wysokim poziomie-  na wyróżnienie zasługują "Koszmar w Dunwich", "Zew Cthulu", "Widmo nad Innsmouth"  "Szepczący w ciemościach" i "Cień spoza czasu".
 
Język w zbiorze jest co prawda nieco archaiczny, jak na dzisiejsze standardy, dla niektórych zapewne nieco grafomański- Lovecraft lubiał namiętnie powtarzać przymiotniki w rodzaju "bluznierczy" "ohydny"  "niewysłowiony"  itd -do tego w opowiadaniach nie ma  zbyt wielu dialogów, akcja rozwija się z wolna, aczkolwiek koncept na świat przedstawiony, jest na tyle   ciekawy ,   że rekompensuje wszystkie te archaizmy.
 
Bohaterowie opowiadań, to najczęściej samotni mężczyzni, którzy w skutek  niesczęśliwych  splotów wydarzeń, odkrywaja straszliwą prawdę o prastarych cywilzacjach pozaziemskich istot, które pragną unicestwić ludzkość.
 
Ma to swój klmat, przybysze z kosmosu są przedstawieni często  bardziej jako bóstwa  albo przynajmnie istoty nieco magiczne i nadnaturalne -np. wpływ cthulhu na sny ludzi, motyw necronomiconu , pełnej zaklęć księgi służącej do  przywoływania wielkich przedwiecznych -anilżeli jako klasyczni kosmisci uzbrojeni tylko i wyłącznie w technologię. Owszem,  są tutaj też opowiadania prezentujące w jakimkolwiek stopniu technologiię obcych ras- "Cień spoza czasu", czy "szepczący w ciemościach"-  ale   to nie jest typowe sci-fi. Bardziej miks tegoż gatunku  z dark fantasy.
 
Jeśli "kupi się" niepowtarzalny klimat wynikający z tego połączenia, to książka staje się świetną, pełną opisów lekturą, a   nie  archaicznym i ciężkostrawnym kawałkiem "dziwnej" i niezrozumiałej literatury.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2014, 03:50:31 am wysłana przez Miły90 »

Offline hanka00

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 11, 2014, 08:50:48 am »
Na tej stronce są ciekaw ksiązki http://czytamyrazem.jimdo.com/

Offline Chronos5205

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 20, 2014, 06:42:18 am »
Lovecraft jest ok :) - aczkolwiek trzeba polubić jego styl. Mi udało się w antykwariacie dorwać swego czasu "w górach szaleństwa". Póki co jednak, czytam "Incydent na Rigil Prime" i "Ostatni Rozkaz"

Offline CROMOS

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #522 dnia: Kwiecień 07, 2014, 08:00:50 am »
Lovecraft jest ok :smile: - aczkolwiek trzeba polubić jego styl. Mi udało się w antykwariacie dorwać swego czasu "w górach szaleństwa". Póki co jednak, czytam "Incydent na Rigil Prime" i "Ostatni Rozkaz"
"Rigil Prime" jest niezły, ale Lovecraft - to dla mnie mistrz

Offline kapitan Żbik

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #523 dnia: Kwiecień 28, 2014, 05:27:43 pm »
Wreszcie udało się mi przeczytać cały cykl o Jasonie Bourne Roberta Ludluma. Świetne powieści. Aż szkoda, że tylko 4 sztuki.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 28, 2014, 05:56:54 pm »
Wreszcie udało się mi przeczytać cały cykl o Jasonie Bourne Roberta Ludluma. Świetne powieści. Aż szkoda, że tylko 4 sztuki.
Ja też uwielbiam cykl o Bournie Ludluma, ale to trylogia. Z tego co wiem - bo nie czytałem - kolejne części napisali inni autorzy na podstawie notatek Ludluma i jest ich więcej niż jedna. Części, nie notatek, bo notatek pewnie nawet nie udało się zliczyć. :)