Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 257907 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fasolka

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 12, 2008, 12:26:23 pm »
Właśnie się dopisałam do wątku "Brzydcy". A myślałam że tylko mi Westerfeld wpadł w ręce :D a tu proszę. Fajne książki - wszyscy, którzy nie lubicie SF macie szansę się nawrócić!

A jeśli ktoś w ogóle kocha czytać, to niech się łapie za "Ex libris" Fadiman! Autorka w kilkunastu esejach opowiada o własnej pasji do książek tak lekko, zabawnie i smacznie, że zapiera dech.

Offline Hollow

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 12, 2008, 04:06:22 pm »
Zadanie goblina Jima C. Hinesa Jest to parodia fantasy. Świat w tej powieści obserwujemy z punktu widzenia goblina, który miał pecha trafić na grupę poszukiwaczy skarbów. Dali mu wybór: albo śmierć albo pokazywanie drogi. Książka jest dość długa, ale dzięki humorowi szybko się ją czyta.

Offline Konował

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 25, 2008, 09:50:11 am »
"Złodziej Czasu" Pratchett

Przeczytałem go kilka dni temu, początkowo nie za bardzo chciałem się za niego zabrać. Jednak po przeczytaniu mogę stwierdzić że jest to ejdna z lepszych, o ile nie najlepsza, książka Pratchetta. Historia w niej przedstawiona jest świetna, postaci są barwne, wyjątkowe, nie ma tu osoby która by mnie irytowała, przeszkadzała. Świetny pomysł z piątym jeźdźcem. Wprawdzie wielu rzeczy można się tutaj domyślić bez większych problemów, co według mnie jest dość wyjątkowe w książce Pratchetta, to i tak niektóre sytuacje będą zaskakiwać jak np sposób pokrewieństwa między dwoma braćmi.


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline kasia w

"Medicus" Gordon Noah
« Odpowiedź #138 dnia: Czerwiec 02, 2008, 09:55:14 pm »
Opowieść o wrażliwym chłopcu, synu cieśli i hafciarki, który po śmierci rodziców podróżuje z balwierzem po całym kraju i odkrywa swój niezwykły dar dzięki któremu potrafi dostrzec w chorym siłę walki lub wolę poddania. Odkrycie daru najpierw go przeraża lecz z czasem zaczyna go wykorzystywać. Bohater pomimo trudności dąży do spełnienia swojego najskrytszego marzenia- zostania medykiem. Udaje mu się spełnić swoje marzenie dzięki silnej woli i determinacji, dzięki zapałowi a także wiedzy, którą zdobywa zostając uczniem szkoły w Isfahanie.
Książka jest pierwszą częścią trylogii N. Gordona. NapisanA w niezwykle ciekawy sposób powieść, godna polecenia zwłaszcza tym, którzy lubią czytać o miłości, pasji i przygodzie w niebanalny sposób. Czyta się ją szybko i lekko poznając przy tym kulturę żydowską a także wiele tajników medycyny. Gorąco polecam.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #139 dnia: Czerwiec 03, 2008, 12:04:53 pm »
         Zrobiłem sobie repetytorium z "Rudego Orma" Fransa Gunnara Bengtssona. Ksiązka z tych, co to w miarę czytania wywołują coraz większy żal, że mianowicie coraz bliżej końca, a tu chciałoby się jeszcze i jeszcze... Pewnie wiele osób zna tę knigę, jeśli się uchował taki co nie zna, to podam dla smaku: wyobraźcie sobie historię duńskiego wojownika ktora rozpoczyna sie na parę lat przed rokiem tysięcznym i wiedzie przez Skandynawię, Andaluzję, Anglię aż na Ruś, opowiedzianą przez kogoś, kto chyba nie był jednak XX - wiecznym szwedzkim pisarzem a własnie współczesnym bohaterom brodatym normańskim skaldem. Zapoznając się z przygodami Orma Tostenssona "Bywałego" ( i "Szczęściarza" także) raczej słuchamy północnej sagi niż czytamy powieść historyczną. Jest tu wszystko czego oczekiwalibyśmy od opowieści "o wikingach" tj. sami wikingowie, ich długie łodzie, miecze, piwne halle, złoto i kobiety. Na hełmach brak co prawda rogów, ale to nic straconego -  bo te ostatnie przyprawiają bohaterom uczynne żony. Jest też humor, niewymuszony, czasem jakby rodem z Monty Pythona
"(...)Czyś chrzczony?  - spytał ojciec Willibald
O, nie, nie - odpowiedział szybko Osten - Ani ja, ani nikt z mojej drużyny. Wszyscy jesteśmy uczciwi ludzie. (...)" :D :D :D
         A momentami jest czyste piękno literatury, takie, że przestajemy się dziwić opisanemu kijowskiemu poborcy podatkowemu, który, po występie iryjskiego kuglarza, służbę u Wielkiego Księcia Włodzimierza porzuca na rzecz gry na fujarce . Bo sami pewnie zrobilibyśmy to samo.
         Wydawców za brak reedycji tak doskonałej klasycznej książki winno się ugodzić oszczepem w to samo miejsce, w które cios otrzymał Toke Graugullesson siedząc po pijanemu w wychodku. Zgadnijcie jakie to miejsce...
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline logan347

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #140 dnia: Czerwiec 05, 2008, 10:05:40 am »
Zaczalem ostatnio czytac cykl ksiazek Piekary o inkwizytorze Madderdinie. Mam tylko problem z dobraniem ich chronologicznie. Nie moge dorwac informacji o kolejnosci poszczegolnych tomow. Pomoze ktos? :)
Vamoss Valencia !!!!!

Offline Hollow

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #141 dnia: Czerwiec 05, 2008, 10:19:14 am »
Zaczalem ostatnio czytac cykl ksiazek Piekary o inkwizytorze Madderdinie. Mam tylko problem z dobraniem ich chronologicznie. Nie moge dorwac informacji o kolejnosci poszczegolnych tomow. Pomoze ktos? :)

Najpierw jest Sługa Boży, potem Młot Na Czarownice, Miecz Aniołów, a na końcu Łowcy Dusz.

Właśnie skończyłem "Cenę Krwi" autorstwa Tanyi Huff. Książka opowiada o kobiecie, która jest prywatnym detektywem i zostaje wmieszana w sprawę morderstwa w którym ofiara ma wyrwane gardło i jest pozbawiona krwi. Książka jest dobrze napisana i do połowy trzyma w napięciu. Niestety wszystko jest wyjaśnione w połowie książki i nici z napięcia jakie było na początku.

Offline zaciekawiony

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #142 dnia: Czerwiec 07, 2008, 01:13:35 pm »
tak akurat wypada, że ostatnio skończyłem Lemową "Fantastykę i futurologię" - obszerne dzieło, będące w zamierzeniu nie tyle monografią SF co raczej próbą przeprowadzenia kontruktywnej i wartościowej z punktu widzenia całości literatury krytyki gatunku. Bardzo ciekawe i trudne.
Nieco wczęsniej skończyłem "Pingpongistę" Józefa Hena - rzecz o przygotowaniach do rocznicy pogromu żydów w małej miejsowości, która bardzo przypomina Jedwabno. Nie do końca udana próba przedstawienia problematyki.
A w minioną niedzielę przeczytałem (i bardzo się uśmiałem) "Wesele w Atomicach" Mrożka - zbiorek pure nonsense'owych opowiadań.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline biolog

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwiec 08, 2008, 07:03:37 pm »
Żenująco złe opowiadania Bułyczowa z tomu Pieriestrojka w Wielkim Guslarze. Po co niszczyć legendy ? Dla kasiory ?

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwiec 09, 2008, 09:26:50 am »
Dżihad Butleriański by Brian Herbert i Kevin J.Anderson
Nie do końca wiem co o tej książce myśleć. Z jednej strony było parę ciekawych momentów i na pewno fajnie wrócić do znanego i lubianego universum. Ale książka, inaczej niż poprzednie Diuny nie wciągnęła mnie na tyle, żebym przeczytał ją z miejsca, a wiele razy miałem wrażenie, że kolejne rozwiązania są wymuszone, a całość pisana ot tak, bo pisać trzeba. Hmm

Czytał ktoś?
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline vanswirr

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #145 dnia: Czerwiec 11, 2008, 08:16:34 am »
Czytałem. Również z lekka mieszane odczucia mam. Ale mimo wszystko raczej na plus. Niecierpliwie czekam na pozostałe tomy. 
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline biolog

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #146 dnia: Czerwiec 11, 2008, 07:21:46 pm »
Z założenia nie czytam podróbek, dlatego na ten przykład obce są mi dalsze dzieje Pana Samochodzika pisane choćby przez Pilipiuka. Po co tracić czas na ersatze, skoro półki uginają się od oryginalnych koncepcji ?

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #147 dnia: Czerwiec 18, 2008, 12:52:00 pm »
Skończyłem pierwszy tom trylogii "Turnieje Boże" Francuzów Pierre Barretta i Jeana-Noela Gurganda: pt. "Templariusz z Jeruzalem" (następne: "Grosz Ubogich" i "I my pójdziemy na kraniec świata" już w kolejce).
Jeśli kogoś nie odrzuca termin: "powieść historyczna", to jest to przepyszna lektura. Jak sama nazwa wskazuje, fabuła obraca się wokół upadku łacińskiego Królestwa Jerozolimskiego - od nieszczęsnej bitwy pod Hittinem do Trzeciej Krucjaty. Jest i Zakon Ubogich Rycerzy czyli templariusze - w istocie niezbyt ubodzy i w dużej części niezbyt pobożni, ale pokazani bez popadania w spiskowe teorie dziejów.
Realistycznie i bez żadnego upiększania nakreślono zarówno ówczesną rzeczywistość jak i motywacje bohaterów: to, że walczy się dla zbawienia duszy nie przeszkadza szukać łupu i kląć się "na tyłek Pana Jezusa!". Świat średniowiecza pokazano z detalami i smakiem. Jako, że pierwszy z autorów jest historykiem, powieść opatrzono obszernymi przypisami, równie atrakcyjnymi jak właściwa fabuła.
Po tej świetnej lekturze powiększa sie tylko niesmak, jaki budzi tandeta filmu "Królestwo Niebieskie" Ridleya Scotta - rzekomo przedstawiającego te same wydarzenia - tyle, że z hollywoodzko-głupawej perspektywy.
Świetna książka, niestety, o ile wiem, wydana u nas tylko raz, przez Wydawnictwo Literackie w 1984r.
W przeciwieństwie do "Imienia Róży" nie doczekała się u nas wielkiego rozgłosu.
Ale myślę, że warto pomyszkować na Allegro czy po antykwariatach albo bibliotekach. Choćby po to, żeby się przekonać jak można napisać fikcję rzeczywiście osadzoną w realiach historycznych, bez wciskania jarmarcznych bzdur. Co niestety się wielu ostatnio zdarza.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 01:02:43 pm wysłana przez achillemarozzo »
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #148 dnia: Czerwiec 23, 2008, 10:20:55 am »
Zszedł na to weekend, ale było warto! Skończony właśnie drugi tom trylogii "Turnieje Boże" Barreta i Gurganda - "Grosz Ubogich" trzyma poziom części pierwszej, czyli jest REWELACYJNY. Z dużej litery, najlepiej z wykrzyknikiem i przytupem. Fabuła, obejmując burzliwe lata 1199 -1210 przenosi się z Palestyny na Południe Francji i do Bizancjum. Mamy więc francusko-angielskie walki o Normandię,  krucjatę przeciwko Albigensom i fatalną IV wyprawę krzyżową, która zamiast wyzwoleniem Jerozolimy skończyła się rzezią Konstantynopola i rozbiorem greckiego Cesarstwa. A na tym tle rozwija się historia niezbyt szczęśliwej drobnoszlacheckiej rodziny zamieszkującej podupadły langwedocki zamek. Wszystko to opisane jednocześnie bardzo plastycznie i realistycznie, bez schlebiania bohaterom czy ratowania ich cudownymi zbiegami okoliczności. Sami bohaterowie to żadni wspanialcy: okaleczony i nikomu niepotrzebny brat-templariusz, bezwzględne i ambitne rodzeństwo - dziedzice nędznego zameczka, żona i mąż, oboje na swój sposób rozczarowani małżeństwem. Każde uosabia jakiś typ XIII-wiecznego szlachcica/szlachcianki, a jednocześnie pozostaje dalekie od literackiej papierowości. Czyli, jak w życiu, jest zdolne - zależnie od okoliczności - i do szlachetności i do występku.
Niektóre epizody ( np. opis śmierci Ryszarda Lwie Serce, występ trubadura na okcytańskim zamku czy paryski karnawał ubogich) to istne perełki, które łatwo obroniłyby się jako samodzielne opowiadania. Jęczący nad tępotą i biernym oporem pupili nauczyciele historii mogliby z powodzeniem wykorzystać je jako materiał pomocniczy.
Natomiast skatowani uczniowie i studenci ze zdziwieniem odkryją zapewne, że można konstruować przypisy tak, by nie nudziły i nie sprawiały wrażenia dodanych na siłę dla popisania się erudycją.
Same zalety, oprócz jednej - trzeba się trochę naszukać dawno nie wydawanej książki. Jeśli kto ma okazję, niech kupuje, wypożyczy albo i ukradnie.  :D Bóg Czytelników mu to odpuści.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2008, 10:45:39 am wysłana przez achillemarozzo »
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline wiedzmak

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #149 dnia: Czerwiec 26, 2008, 09:31:34 pm »
"Czerwony Blitzkrieg"

Właśnie skończyłem, a książka dopiero co znalazła się w obiegu. Ale jestem bardzo kontent, że stało się tak a nie inaczej, i zamiast nauki do egzaminu przeleciałem przez książkę. Konkretniej:
Białoruski historyk opisuje agresję ZSRR na Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i kończy na Besarabii w 1939 roku. Wyśmienite połączenie lekkiego pióra i konkretów, co prawda czasem zbyt szczegółowe na froncie (efekt opisywania mapy). Pomimo kilku docinków w stronę Polaków (i niemiłosiernie krytykowanego Rydza-Śmigłego), jest to ciekawy punkt widzenia, troszkę odmienny od polskiego poglądu na 17 września.

Książka jest dla mnie obowiązkową pozycją szanującej się biblioteczki historycznej.

Jeśli ktoś jest ciekawy, to na stronie wydawnictwa są duże fragmenty. - LINK
ww.bitewniaki.polter.pl