Autor Wątek: Historia w plenerze.  (Przeczytany 2797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stormcrow

Historia w plenerze.
« dnia: Czerwiec 27, 2007, 10:52:10 pm »
W Polsce znajduje się wiele misec które posiadają swoją historię.Te najbardziej znane i te mniej. Pola grunwaldzkie, Wilczy Szaniec, Auschwitzitp. Najważniejsze znamy. Te mniejsze natomiast umykają naszej uwadze.
W mojej okolicy znalazłem ostatnio kilka ciekwaych elementów. Jednym z nich jest małoznana wieża zbudowana na cześć Kanclerza niemiec Bismarck'a kiedy Dolny śląsk nalezał jeszcze do Rzeszy , mieszkańcy wiosek i miast postanowili mu wystawić około 240 wież na cąłym świecie, na których szczytach w dużych misach płonąć miał ogień.
Około 170 wież bismarck'a przetrwało wojnę a wśród nich pierwsza z nich- wiża Bismarcka No. 1 a raczej to co z niej zostało. Zbudowana w 1868r i znajdująca się zaledwie ok 35 km od Wrocławia.
Tak jak wyglądała wcześniej:

I to co z niej zostało obecnie.

Przetrwała dwa bezpośrednie trafienia pociskami artelyrejskimi i ukryta wśród drzew stoi pośrodku jeziora bluszczu.

Dowowiedziałem się że nieopodal znajduje się następna wieża Bismarcka. Może ją potem odwiedzę. :P

Zaparaszam każdego z was do poszukiwania historii w swoim najbliższym otoczeniu.

Offline Lu Tzy

Historia w plenerze.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2007, 12:15:27 am »
Dobre.

Ciekawy obiekcik znajduje sie pare kilometrow na polnocny zachod od Jarocina (tak, TEGO Jarocina). Z centrum gora 25 min. spacerkiem. Uwzgledniony w niektorych przewodnikach. Na mapie topograficznej nosi to tradycyjna nazwe 'Szwedzki okop'. W rzeczywistosci jest to refugium wczesnosredniowieczne. Fascynujace. Podwojne waly, podwojny rzad rowow - uklad ladnie zachowany - a calosc moze ma 15 metrow srednicy, z polem o srednicy nie wiecej niz 3 metry wewnatrz.
Zdjec nie mam, do znalezienia latwe. Obrasta od jakich 5 lat mlodnikiem, wiec radze sie pospieszyc ;).
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline kort

Historia w plenerze.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2007, 05:17:40 pm »
Jedna z Bismarckturmów znajduje się na Wielkiej Sowie, koło Rzeczki i Walimia... ;)

Offline Dzwonsson

Historia w plenerze.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2007, 03:52:49 pm »
Coz kazdy pewnie przynajmniej raz w zyciu widzial Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, przynajmniej w telewizji, a ilu z Was zastanawialo sie co stalo tam wczesniej?

Otoz, w IXw. znajdowala sie tam osada slowianska (jest pewna grupa zapalencow twierdzacych iz byla to osada wikinska), ktora pozniej przeksztalcila sie w grod ksiazecy. W XIIIw. rozpoczeto przebudowe obiektu z drewnianego na kamienny. Po wielu latach burzliwej budowy zamek ksiazecy stanal. Z czasem waly zastapiano murem a drewniana wieza przeksztalcila sie w ceglana straznice. Jednak po smierci ostatniego z Piastow Opolskich, ksiecia Jana Dobrego, zamek zaczal popadac w ruine. Po kilkuset latach przechodzenia z reki do reki, w roku 1928 wladze niemieckie postanowily rozebrac zamczysko i postawic w tym miejscu urzad. Podczas prac nad fundamentami nowego budynku odkryto fragmenty osady wczesnosredniowiecznej i okreslono, ze to osada germanska, w celach propagandy niemieckiej na terenach rejencji, gdzie mieszkala spora grupa ludzi polskiego pochodzenia. W latach 50 i 70 XXw. Podczas prac archeologicznych zostaly wykopane wszystkie pozostalosci po osadzie, ktore przeniesiono do Muzeum Slaska Opolskiego. Co ciekawe, w latach 90 zastanawiano sie nad wyburzeniem Urzedu Wojewodzkiego i Amfiteatru Opolskiego i zrekonstruowaniem Osadu lub zamku. Wstepne koszty byly jednak tak wysokie, a sama inwestycja niosla ze soba tyle problemow, iz zaniechano tej proby. Na sam koniec kilka fotek:
Prace wykopaliskowe na Ostrowku w Opolu:
http://www.opole.pl/historia/imgbyczas/byczas-ostrowek.jpg

Rycina przedstawiajaca zamek Ksiazat Opolskich w roku 1654:
http://www.opole.pl/historia/imgbyczas/byczas-zamek.jpg

Fotografia z roku 1870:
http://www.opole.pl/historia/imgbyczas/byczas-zamek2.jpg

Fotografia z prac rozbiorkowych w latach 1928-30:
http://www.opole.pl/historia/imgbyczas/byczas-zamek6.jpg

Offline Sirius

Historia w plenerze.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2007, 05:13:43 pm »
Kolejna wieża Bismarcka znajduje się w Ostródzie. Powstała w 1902  roku i dziś jest jedną z atrakcji turystycznych.
Ostródzki zamek lata swojej świetności ma już dawno za sobą, jednak służy obecnie jako muzeum, miejsce wystaw i ośrodek występów kulturowych. Najbardziej doniosłe wydarzenie w jego historii to wizyta Napoleona.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

 

anything