trawa

Autor Wątek: Antologia 44  (Przeczytany 20886 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Samuel

44
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 15, 2007, 11:19:56 pm »
Robię to tylko dla Macieja Pałki;) Antologia jest moim zdaniem "powalająca" - słówko nie zostało wybrane przypadkiem. Jestem z tych recenzentów nieuków, którzy lubią przedstawiać swoje emocje. To są krótkie recenzje, gdzie nie ma miejsca na analityczną diagnozę. I dzielenie się emocjami, to chyba najlepsza metoda, żeby powiedzieć coś  ciekawego o recenzowanym dziele.

Co więcej, nie schodząc poniżej poziomu, powiem tylko, że hiperpoprawność językowa może być momentami bardziej żenująca niż język potoczny. Tyle na temat słówka "powalający".

Chciałbym tylko zauważyć, że w temacie forum Antologia 44 jest więcej wypowiedzi na temat mojej recenzji niż dyskusji o samej antologii.

I może żeby było jaśniej - to, że recenzja jest krótka, nie znaczy, że poświęciłem jej 5 minut. O wiele łatwiej lać wodę na stronę niż wyciągnąć sedno na 2000 znakach.

Czyżby na forum nie było o czym rozmawiać?

A jeśli mister Gunman chce wykazać swój językowy warsztat - proszę bardzo. Do nowego numeru Zeszytów Komiksowych brakuje tekstów:
blazej@lagafium.and.pl. Możesz sie wykazać.
erefere

Offline Maciej

Antologia 44
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 16, 2007, 07:42:22 am »
Skierowanie gunnmana do zeszytów komiksowych nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Bombardier Adler dostatecznie wykazuje się na forum pcw.
Tam w swoich niezwykle wnikliwych recenzjach stosuje więcej kolokwializmów i uproszczeń intelektualnych* niż kiedykolwiek użyjesz w przekroju, lampie i wyborczej razem wziętych  :shock:



*osz fak, użyłem słowa "intelektualnych" w stosunku do tekstów Adlera  :)
Świat jest pełen niespodzianek!
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline gunman

Antologia 44
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 16, 2007, 08:37:43 pm »
no, tak to bywa jak się używa słów, których się nie rozumie, prawda, Macieju? ale jak sie ma nie za bogaty słownik, to lepiej nie ryzykować i napisać "powalający rezultat". w dodatku "prawdziwie powalający". (jestem pewien, że autor zna przynajmniej kilka komiksów powalających nieprawdziwie i może podać przykłady, zeby czytelnik miał porównanie- a nie tylko uzył sobie bez dłuższego zastanowienia zbitki słownej, która mu się wydała fajna)
dużo jest takich "recenzentów-nieuków", co się usprawiedliwiają emocjami. ciekawe, ze przez całą resztę tekstu emocje nie poniosły, a ten jeden raz wymknął się prostacki kolokwializm. no ale ja to rozumiem, mnie też się wymknęło słówko "żenująca", które nie zostało wybrane przypadkiem.

co do współpracy z zeszytami komiksowymi, to wybaczcie, ale spasuję, mam złe doświadczenia z pracy z redakcjami. ale wspominałem już.
No news in the truth and no truth in the news.

Offline Maciej

Antologia 44
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 16, 2007, 08:57:25 pm »
Cytat: "gunman"
no, tak to bywa jak się używa słów, których się nie rozumie, prawda, Macieju?

 :( celny strzał
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Samuel

Antologia 44
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 17, 2007, 08:48:45 am »
Rozumiem, Gunman, ze wybrales sobie dosc specyficzna rolę. Zamiast zajmowac sie krytyką i recenzowaniem komiksów, staniesz się recenzentem recenzentów.

Może wyznaczysz jakies nowe ścieżki w dziennikarstwie?

Życzę powodzenia, a przy tym obniżenia poziomi frustracji.
erefere

Offline kmh

Antologia 44
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 17, 2007, 10:14:45 am »
W następnym numerze Przekroju powinno się ukazać sprostowanie i przeprosiny od redaktora naczelnego.
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.

Offline Vertigus

Antologia 44
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 17, 2007, 10:25:10 am »
Cytat: "kmh"
W następnym numerze Przekroju powinno się ukazać sprostowanie i przeprosiny od redaktora naczelnego.


Mam nadzieję, że to żart.

A jeśli chodzi o recenzentów, to każdy wybiera sobie takiego, którego opinia zbiega się z jego gustem. Z nie wszystkimi trzeba się zgadzać. Jeśli chcę opinii o jakimś nowym filmie, to nie czytam byle kogo, tylko wrażenia recenzentów, z którymi w przeszłości się zgadzałem, lub których zdanie cenię. W innym przypadku różnica gustu mogłaby być (i bywała) bolesna. Krótko mówiąc nie zawsze recenzent ma za zadanie być skrajnie obiektywny- w tym językowo.

Offline adro

Antologia 44
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 17, 2007, 11:07:25 am »
no prosze, a wczesniej mowiles, ze wszystko nalezy oceniac obiektywnie(a co to w ogole znaczy, praktycznie wszystko jest obarczone subiektywizmem). Jak to sie szybko zdanie zmienia prawie ze z dnia na dzien. A rezenzji w ogole nie czytam, bo kazdy ma swoj indywidualny gust i niech podlug niego ocenia czy dany komiks mu sie podoba czy nie.
pozdro
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Vertigus

Antologia 44
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 17, 2007, 11:29:30 am »
Cytat: "adro"
no prosze, a wczesniej mowiles, ze wszystko nalezy oceniac obiektywnie


Jeśli to o mnie chodzi, to uważam nadal, że oceniać trzeba jak najbardziej obiektywnie. Ale nie zawsze jest to do końca możliwe ze względu na właśnie osobisty gust. Chodzi mi o to, że jeśli coś jest już na pewnym poziomie (powiedzmy) technicznym, to dalej wkracza kwestia gustu, z którą trudno polemizować.
Odnośnie recenzji, miałem na myśli to, że pisząc je, kieruje się je do pewnego kręgu odbiorców, którzy zrozumieją i zaakceptują używany język, czy kryteria oceny. W końcu miłośnik horrorów inaczej oceni film (ale się do tych filmów przyczepiłem) z gatunku gore, niż ktoś, kto lubi melodramaty.
Czyli utożsamiam recenzje raczej z gustem niż obiektywną oceną, choć i jej w dobrej recenzji nie powinno zabraknąć.

Offline adro

Antologia 44
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 17, 2007, 11:45:57 am »
no dobrze, ale kto decyduje o tym, ze cos jest juz na odpowiednim poziomie i co to w ogole znaczy. Przeciez zawsze moze pojawic sie ktos kto ustawi ten "odpowiedni" poziom na innym, ze tak powiem levelu. Widzisz cos i albo to cos ci sie podoba, albo cie odpycha, albo masz do tego stosunek neutralny(innych wyjsc nie ma). Dla jednego cos moze byc  idealnie zrobione i na odpowiednim poziomie, dla drugiego to samo bedzie kichowate i nie przypadnie mu zbytnio do gustu. Mysle, ze w pelni obiektywna ocena po prostu nie istnieje. Moga byc podejmowane jakies proby obiektywizowania pewnych kwestii, ale pelnej obiektywnosci nie da sie w 100% osiągnac. No wlasnie dane dzielo powinno byc oceniane wedlug kryteriow gatunku, do ktorego dany wytwor  nalezy. Ale samo to wyklucza juz obiektywna ocene, nie mowiac o guscie i subiektywnym podejsciu do sprawy samego recenzenta czy krytyka.  
pozdro
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
Antologia 44
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 17, 2007, 11:48:01 am »
Cytat: "holcman"


Robweiller napisał:

Cytuj
Owszem byłoby - bo to nie jedyny wytrych intelektualny zastosowany w tym tekście.


Jako piszący recenzje powinieneś uważać na takie uwagi, bo wrócą do Ciebie rikoszetem. Szczególnie, że Ty piszesz do magazynu, w którym ilość znaków w tekście nie jest szczególnie reglamentowana. A w "Przekroju", nad czym wielokrotnie ubolewałem, niestety jest.


Ale właściwie co ma piernik do wiatraka? W myśl Twojej logiki żaden rysownik nigdy w życiu nie powinien wypowiadać się o pracach kolegów po fachu, bo może w rewanżu (Boże drogi, nie!) sam zostać przez któregoś z nich skrytykowany.

A do recenzji Samuela naprawdę nic nie mam. Po prostu, stosując standardy gunmana, według których określenie "powalający" z miejsca czyni tekst "żenującym", zdziwiłem się, że tylko to go w tej recenzji ubodło. Tyle.

Co złego to nie ja, co potwierdzę "standardowym zestawem Macieja":  :)  ;)

Offline Vertigus

Antologia 44
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 17, 2007, 12:26:33 pm »
Cytat: "adro"
no dobrze, ale kto decyduje o tym, ze cos jest juz na odpowiednim poziomie i co to w ogole znaczy...


To może ja na przykładzie...
Cała ta sprawa z obiektywną oceną rozbiła się o to, że ktoś twierdził, że rysunki Rebelki to "bazgroły". Oczywiście możemy podejść do tego w ten sposób i pozwolić, żeby każdy, jak dziecko, krzyczał: "to jest super","albo "to jest be". Tylko co z tego wynika? Co mnie właściwie obchodzi takie przekrzykiwanie się i odtrąbianie swojego stanowiska? Do nikąd to prowadzi, moim zdaniem.
Ja akurat niezbyt lubię prace Rebelki i mógłbym powiedzieć, że "są be", ale widzę, że ma chłopak warsztat i potrafi stworzyć spójną całość w tym co robi. I to jest moim zdaniem ten przekroczony próg, poza którym wchodzi kwestia gustu i preferencji. Poprostu jego komiksy nie są dla mnie. Ale do czego się przyczepić?
Poza tym, to się absolutnie zgadzam. Bardzo trudno jest o całkowity obiektywizm i nawet, kurde, dla własnego zdrowia psychicznego lepiej jest go unikać, ale widzę olbrzymią różnicę między stwierdzeniem, że coś "jest na odpowiednim poziomie, ale mi się nie podoba" , a takim, że "to są beznadziejne bazgroły".

Może to czepianie się słówek...

Offline Belzebiusz

Antologia 44
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 23, 2007, 10:18:43 am »
na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego pojawiło sie info o antologi "44"
Krótkie notki o autorach + po jednej planszy z każdego komiksu.

http://www.1944.pl/komiks/
Nie chce mi się pisać...

Offline tyler_durden

Antologia 44
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 23, 2007, 10:28:07 am »
póki co, wygląda to świetnie. z niecierpliwością czekam na całość. To może być naprawdę świetny album.
o not talk about fight club

Offline Maciej

Antologia 44
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 23, 2007, 10:41:41 am »
Faktycznie, świetne te zajawki.  :idea:
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]