Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) > Forum Nauki Popularnej

Natura Rzeczywistości

(1/2) > >>

MaDeR:
Ktoś tu niedawno przedstawił pomysł zapętlającego się świata. Stwierdziłem, że może by warto się przyjrzeć, co inni myślą na temat tego, co istnieje?

Tym razem nie żądam dowodów na cokolwiek - chcę jedynie opinie. :)

Pierwszy, Faith, spekuluje, że może istnieć coś takiego jak świat w świecie: zapętlająca się struktura, której elementy składowe są tą właśnie strukturą. Kojarzy mi się to z fraktalami.

Kto następny?

zaciekawiony:
to co jest, jest.
pomysł zapętlającego się świata, przypomina mi tezę koła czasu, omawianą w esejach przez Borgesa

haael:
To u Lema wiele razy powtarzał się motyw hiererchicznego stworzenia. Demiurg stworzył nasz świat, w którym jesteśmy my, a potem my tworzymy kolejny świat, dla którego stajemy się demiurgiem.

Bardzo charakterystyczne u Lema są następujące motywy:
- Świat jest niedoskonały, stworzony przypadkiem, od niechcenia a nawet w wyniku pomyłki lub wypadku.
- Demiurg tworzący świat jest niedoskonały, głupi, zły lub skretyniały, w najlepszym wypadku jest badaczem, który eksperymentuje na nowym wszechświecie.
- Bóg stopniowo wycofuje się z ingerencji w świat. Na początku go tworzy i zmienia, ale później ogranicza się tylko do jego obserwacji albo nawet o nim zapomina.
- Czasami mieszkańcy nowego świata zaczynają badać lub atakują swojego stwórcę.
- Świat może bardzo łatwo zapaść się w macierzystym wszechświecie i zniknąć, chociaż częściej opanowuje macierzysty wszechświat jak pleśń czy szkodniki.

Bóg jest niedoskonały i stwarza świat, żeby zrozumieć samego siebie, ale nie znajduje odpowiedzi, za to mieszkańcy nowego świata sami stają przed pytaniem o własny sens istnienia.

pretorianstalker:
A ja mam wrażenie, że cały świat to płaska ziemia oparta na dwóch kaczkach... nie wiem skąd takie wrażenie, ale towarzyszy mi już od około dwóch lat :P

Sajuuk':
Może by zintegrować ten temat z sąsiednim Świat w świecie?

Mnie interesuje deterministyczny model kosmosu, w którym znając wszystkie informacje odnośnie danej chwili na osi czasu można przewidzieć jego każdy przeszły i przyszły stan. Naturalnie ta koncepcja upadła wraz z powstaniem probabilistycznej interpretacji w mechanice kwantowej.  ;) A szkoda, można by wtedy skonstruować całkiem sprawnie działającą syntetyczną Pytię.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej