Autor Wątek: Zasady walki  (Przeczytany 12687 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kort

Zasady walki
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 28, 2008, 11:12:15 am »
Cytat: "Rolando"

co jak co ale historyczne cepy powinny byc obite naćwiekowanymi sztabkami metalu


Jak chcesz wiedziac JAK BYŁY OBITE zobacz w muzeum.

Cytat: "mizeroth"

Z tego co mi wiadomo, dwuraki o dlugosci 170cm - 180cm wazyly okolo 3,5kg


Oczywiście miałeś na myśli broń z XVI wieku, prawda? Tą która ważyła aż do 7 kg ;)

Offline Lu Tzy

Zasady walki
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 28, 2008, 09:53:37 pm »
[edit]
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Lu Tzy

Zasady walki
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 28, 2008, 09:58:04 pm »
Cytat: "koortshack"
Cytat: "Rolando"

co jak co ale historyczne cepy powinny byc obite naćwiekowanymi sztabkami metalu


Jak chcesz wiedziac JAK BYŁY OBITE zobacz w muzeum.

Cytat: "mizeroth"

Z tego co mi wiadomo, dwuraki o dlugosci 170cm - 180cm wazyly okolo 3,5kg


Oczywiście miałeś na myśli broń z XVI wieku, prawda? Tą która ważyła aż do 7 kg ;)

Primo: bijaki cepow bywaja rozne.

Secundo: Owszem, tak duze miecze to wiek XVI, ale a. nie siedem kilo, tylko do trzech-czterech w porywach; b. nie 180 cm, tylko kole 150, +/-20.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Dzwonsson

Zasady walki
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 29, 2008, 10:51:31 am »
Nie wiem na ile poprawnym zrodlem informacji jest wiki, tam wszakze w danych o espadonie i zdaje sie flambergu jest notka o dlugosci siegajacej 180 cm. Co do wagi, to srednia podaje sie 3,5 kg przy mieczach dwurecznych, wiec mozna uznac, ze wersja dluzsza, powiedzmy 170 cm powinna wazyc maksymalnie okolo 4 kg.

Offline Lu Tzy

Zasady walki
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 01, 2008, 05:26:16 pm »
Cytat: "mizeroth"
Nie wiem na ile poprawnym zrodlem informacji jest wiki, tam wszakze w danych o espadonie i zdaje sie flambergu jest notka o dlugosci siegajacej 180 cm. Co do wagi, to srednia podaje sie 3,5 kg przy mieczach dwurecznych, wiec mozna uznac, ze wersja dluzsza, powiedzmy 170 cm powinna wazyc maksymalnie okolo 4 kg.

Fakt, zdarzaly sie egzemplarze jeszcze wieksze, lecz pod znakiem zapytania stoi ich funkcja. Paradne czy bojowe?
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline kort

Zasady walki
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 04, 2008, 11:25:56 am »
Ha! A właśnie że nie ustaliliście o JAKIE miecze chodzi ;P

Np. Miecz dwuręczny (niestety nie pamiętam nazwy tegoż), który służył jako miecz koronacyjny książąt litewskich (jakiś późny z XVII wieku, o ile dobrze pamiętam) ważył uwaga, 11kg.
A o ile dobrze pamiętam Lu, to jednak były miecze dwuręczne nawet do 7kg. Choć nie jestem przekonany o ich funkcji bojowej... Jeden z takich mieczy niedawno nawet miał trafić do wrocławskiego muzeum, lecz jednak nie trafił, a dlaczego? to przemilczę ;)

Offline Lu Tzy

Zasady walki
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 07, 2008, 08:14:32 pm »
Ze o bojowa, nie paradna, bron chodzi, wynika z samej nazwy tematu.
Miecze koronacyjne/reprezentacyjne/inny taki szmelc sa wylaczone.

Jak zaczales plotkowac, to nie udawaj dziewicy, tylko powiedz wszystko!!!
Co z tym wroclawskim niedoszlym zakupem?!!
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Roland

Zasady walki
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 08, 2008, 07:09:47 pm »
co do zastosowania dwojek to z tego co wiem piechota szwajcarska używała ich do podcinania koniom nóg przy szarży i dalszej walce, w ten sposob skutecznie eleminująć rumaka a nastepnie jeźdzcia z walki.

pozdrawiam
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie

Offline Dzwonsson

Zasady walki
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 08, 2008, 08:32:55 pm »
Cytat: "Roland"
co do zastosowania dwojek to z tego co wiem piechota szwajcarska używała ich do podcinania koniom nóg przy szarży i dalszej walce, w ten sposob skutecznie eleminująć rumaka a nastepnie jeźdzcia z walki.

pozdrawiam
Tylko tyle wiesz? Radze poczytac o niemieckiej i szwajcarskiej falandze landsknechtow, dwojka miala zdecydowanie wiecej zastosowan, niech za przyklad posluzy ci walka z pikinierami. ;)

Offline Roland

Zasady walki
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 09, 2008, 02:44:50 pm »
no nalezy przecież  dodac że dwójki słuzyły również do łamania i niszczenia pik, operujący dwójka mógl też swobodnie zapierac ze 3 osoby stojące w szeregu przed nim.
instein modeluje czasoprzestrzeń przy pomocy czterowymiarowej pseudoriemannowskiej rozmaitości, a jego równanie pola mówi, że krzywizna rozmaitości w punkcie jest bezpośrednio związana z tensorem napięć-energii w tym punkcie