Gildia Mangi i Anime (www.manga.gildia.pl) > Neon Genesis Evangelion

EVAPEDIA

(1/2) > >>

Ijon Tichy:
WAŻNE- CZYTAĆ PO OBEJRZENIU NGE! WIADOMOSCI Z TEGO TEMATU NA PEWNO POPSUJĄ CI FRAJDĘ Z OGLADANIA NGE PIERWSZY RAZ.

Jesteś po obejrzeniu NGE?
Świetnie.
Forum o NGE po polsku się znalazło?
Jeszcze lepiej. (Oczywiście gorąco witamy!)
A, tak... masz parę pytań, co? ;)
To jeszcze, jeszcze lepiej! :D Czytaj!

Temat powstał w celu ułatwienia życia wszystkim userom  tego subforum: nowym, by nie musieli szukać po tematach interesujących ich rzeczy, faktów i naszych teorii, a starym, by nie musieli każdemu nowemu tłumaczyć kolejny raz tych samych rzeczy. (Niby było, ale widocznie są jakieś niedopowiedzenia, czy coś, bo co user, to pytania. :P)
To jest temat do zaprezentowania już zgromadzonej przez nas wiedzy o NGE. Z tym jest podobnie jak z wiedzą w prawdziwym świecie- mam na myśli, że tu prezentujemy "naszą oficjalną interpretację/wiedzę o NGE", ale możesz się nie zgadzać z tym, co tutaj napisano. W takim wypadku prosimy jednak o dowód (dowody) i jakiś logiczny, spójny wykład. (Dyskusję należy prowadzić w odpowiednich tematach.)

Spis treści:
1.O polu AT
2. O Rei Ayanami
3. O Organie S2
4. Impaky
5. O Misato Katsuragi
Dummy System- zarezerwowane dla Ijona Tichego.
O Shinjim- zarezerwowane dla Hachiego.
O Kaworu- zarezerwowane dla Hachiego.
O relacji Kaworu- Shinji- zarezerwowane dla Hachiego.
O Gendzie- rezerwacja dla Obika.
O Asuce- rezerwacja dla Anuni.

Jak coś, to komentować w F.A.Q. - Evangelion

@:
{1}

Natura Pola AT--- Cytat: "Wikipedia PL" --- AT Field (pole AT) to skrót od Absolute Terror Field. Na początku serialu pole AT pokazane jest jako bariera mogąca zostać wytworzona przez anioły, która może być złamana przy użyciu odpowiedniej ilości energii, jak np. działo pozytronowe użyte na Ramielu, piątym aniele, bomba N² użyta przeciw siódmemu aniołowi, Israfelowi, albo inne pole AT (takie jak to generowane przez evy). Przed punktem kulminacyjnym serialu ujawniona zostaje prawda: każda istota posiada pole AT i że jest to dosłownie bariera oddzielająca tożsamość jednej istoty od innych ego i zewnętrznej rzeczywistości.
--- Koniec cytatu ---


Tak to widzi wikpedia, trochę to sprostuję i rozszerzę. Wszystkie teorie podane tutaj będą połączone z ewentualnymi dowodami na końcu tego posta.

Są dwa rodzaje pola : AT i AAT.

Odziaływania miedzy polami:
[list=1]
[*]. Między polami AT, a także między polem AT a materią może zachodzić odpychanie. Widać to gdy Anioły odbijają pociski albo kiedy ludzie trzymają się w kupie i się nie rozlatują. Także regeneracja Aniołów, Evy 01 i Rei wpada pod ten przypadek. Odpychanie pola AT symbolizuje samotność ludzi, wewnętrzne podzielenie Osiemnastego Anioła i dylemat jeża.

[*]. Między dwoma polami AT (i zapewne między dwoma AAT) może zajść rekoneksja. Rekoneksja likwiduje dwa pola wokół obiektów i wytwarza jedno silniejsze wokół obu. Zatem jest z jednej strony niszcząca AT, ale z drugiej chroniąca całość. Rekoneksja zachodzi, gdy Eva zdejmuje pole Aniołowi albo gdy Rei obejmuje Terminal Dogma z Tabrisem w środku swoim polem. Symbolicznie: gdy ludzie uprawiają seks.

[*]. Między polem AT i AAT może zajść anihilacja. Zrobiła to Lilith z ludzkością w czasie 3I i prawdopodobnie Adam (może za pomocą Lancy) w czasie 2I z ekipą Katsuragiego. Anihilacja likwiduje pole nie wytwarzając żadnego nowego. Zanik pola AT symbolicznie oznacza komunię albo mistyczną wspólnotę, jakiej ludzie będą doświadczać w Raju. Z resztą, Human Complementation Project to nic innego jak powrót do Raju, z którego ludzie zostali wygnani ("the thing people lost").
Taka gwałtowna jak podczas III Impactu anihilacja powoduje zdjęcie pola AT ludzi, co skutkuje zamienieniem się ciał w LCL i uwolnienie dusz.
[/list:o]


Siłą zmieniającą kształt ciała jest pole AT. Wpływ pola AT na kształt ciała widać bardzo wiele razy, przykładem może być regeneracja Ev, Aniołów i Rei a także wielokrotne zmiany kształtu Aniołów oraz Ev seryjnych. Kształt ciała wynika z wyobrażenia jednostki o swoim ciele, dlatego Lilith przyjęła piękne kształty Rei.

Warunek, by istniało pole AT:
Do powstania i podtrzymania pola AT potrzebne są uczucia. Za pomocą uczuć także, można regulować moc tego pola. W ten sposób, gdy np. czujemy do kogos raczej negatywne uczucia, nie chcemy by się do nas zbliżył na tą samą odległość, co osoba względem której mamy zaufanie czy czujemy się w jej towarzystwie dobrze. Pole AT jest bowiem granicą strefy naszej prywatności. Przykładem całkowitego otworzenia swojego pola AT może być np. otworzenie się Shinjiego przed GNK podczas III Impactu, czy wchłonięcie przez Eve duszy Yui. Pole można także zdjąć siłą, tak jak to zrobiła GNR z ludźmi podczas III Impactu
Wszystkie obiekty, które posiadają uczucia [sztuczne czy prawdziwe] generują i potrafią sterować [w mniejszym lub większym stopniu] swoim polem AT: Anioły[1] (prawdziwe uczucia) Ludzie (prawdziwe uczucia) Evangeliony sterowane przez ludzi (prawdziwe uczucia pilota), Evangeliony sterowane za pomocą DummySystem (sztuczne uczucia)

Sterowanie polem AT
Polem AT można dowolnie sterować, i dowolnie wpływać na jego kształt i siłę. Ograniczeniami stawianymi podczas używania pola AT są zasoby energi, jakie dany użytkownik ma. I tak ludzie, którzy całą swoją energię czerpią z przemiany materii mogą jedynie używać swojego pola AT do podtrzymania ciała w jednym fragmencie, i oddzielenia się od dusz innych ludzi. Anioły, które czerpią energię z organu S2, mogą znacznie potężniej sterować swoim polem AT, a także wykorzystywać je np. do regeneracji czy stawiania tarczy. Evangeliony, które czerpią energię w postaci prądu/S2 także posiadają większe możliwości niż ludzie.
Włócznia Longinusa posiada Anty-AT Field o nieznanym pochodzeniu.
Wróć do spisu treści.
___________________________________ ___________________________
[1]Anioły mają uczucia, ale ich nie rozumieją. Armisael przekazał Rei coś, co nazwał bólem, ale Rei wyczuła to jako samotność. Sam również zapuścił żurawia w Rei i stwierdził, że jej dusza jest pełna smutku. Czyli anioły mają uczucia.

Niektóre teksty są bezczelną kopią czyjejś wypowiedzi,a inne należą do mnie, ale chyba nikt nie będzie miał pretensji.
Ewentualnie tezy, sprostowania i spostrzeżenia proszę wyrażać w tym temacie, który także służy do ogólnego omówienia jakiś niespójności, o ile się pojawią.
Natura Pola AT

Wszelkie komentarze odnośnie tego tematu, tak jak zostało to powiedziane w 1szym poście, w tym temacie.

Ijon Tichy:
{2}

O Rei Ayanami


Rei znaczy dusza- specjalny kanji, zero/nic.
Rei ma nazwisko po statku (co w NGE nie dziwi): Ayanami*- Niszczyciel klasy Fubuki. (Zatopiony w II bitwie o Guadalcanal.)

Projekt postaci: Hideaki Anno, Yoshiyuki Sadamoto (character designer)
Podkład głosu: Megumi Hayashibara (wersja oryginalna). (Amanda Winn Lee- w angielskiej.)

Fakty:
A)1sze dziecko, pilotka Evy00.

B)
--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---Dummy Bodies dla Rei nie powstały po "wypadku" Yui, lecz przed nim, w 2001 roku, zgodnie z biologicznym wiekiem Rei.
--- Koniec cytatu ---


C)
--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---Ontycznie Rei jest identycznym bytem jak Kaworu - istota z duszą anioła i wyklonowanym ciałem ludzkim.
--- Koniec cytatu ---

 
--- Cytat: "Faith" ---Rei= Ciało człowieka(Yui) + Dusza Anioła(Lilith)
--- Koniec cytatu ---


D)
--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---W 23 odcinku jest mowa o tym, że to Fuyutsuki stworzył Rei.
--- Koniec cytatu ---


E)
--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---Rei pojawia się, gdy człowiek "oberwie" polem Anty AT. Widać to w Endzie - ludzie widzą Rei, zanim się rozpłyną, a rozpłynięcie jest spowodowane rozerwaniem AT człowieka. W momencie śmierci rozrywa się pole i dlatego widać Rei.
--- Koniec cytatu ---


B- Teoretycznie klony mogą starzeć się szybciej, ale nie na tyle, by w wieku Ayanami robiło to znaczącą różnicę.
C- Istotne jest, ze Rei nie jest identyczna z Yui- wygląd, albinizm, bezpłodność. Te cechy są konsekwencją klonowania w NGE- NIE MUSI to być błąd w klonowaniu. Jednak duszę Lilith ma- to, co jest na krzyżu w Central Dogmat jest pustym ciałem- bez duszy.
D- Nie wiadomo jak Fuyutsuki transferuje duszę, ale jakoś potrafi. Ważne, że kolejne Rei mają tę samą duszę- nie ma "iluś tam" dusz Lilith. Duszę ze zmarłej Ayanami też jakoś potrafią włożyć do następnej.
E-
--- Cytat: "Dread na GG poproszony o wyjaśnienie" ---Zanik pola AT powoduje wizję drogiej osoby. Ze względu na to, że Rei jest Lilith, czyli matką ludzkości człowiek niejako "wraca do matki", która przybiera postać konkretnej bądź nie osoby. Rei w chwili śmierci również ma wizję (Genda)
--- Koniec cytatu ---


Wróć do spisu treści.

*-Są problemy z linkiem- tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_destroyer_Ayanami można poczytać o statku. (Chodzi o ten 2gi na liście- z 1929 roku.)
___________________________________ ___________________________
Wszelkie komentarze odnośnie tego tematu, tak jak zostało to powiedziane w 1szym poście, w tym temacie.Najlepsze cytaty z tematu:


--- Cytat: "Dino" ---A może po śmierci Rei dusza wracała do Lilith i znowu ją wyciągali?
Wiem że to głupota ale trzeba przemyśleć wszystko ^_^
--- Koniec cytatu ---

Podkreślenie moje.


--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---Murwa kać!
--- Koniec cytatu ---

Wkurzony na Freya.


--- Cytat: "Frei Ikari" ---Gdzieś tam wyżej są dowody.
--- Koniec cytatu ---

Prawda gdzieś tam jest. :)


--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---Wcale nie kocham. Jestem bezlitosną maszyną moderującą stworzoną przez oficerów radzieckich w syberyjskim guagu. Najpierw trzeba znaleźć przesłanki na podstawie których wywnioskujesz że kocham, a dopiero potem możemy bawić się w uzasadnianie.
--- Koniec cytatu ---

Pelios:
{3}

Organ S2

Inaczej zwany SS lub Super Solenoid jest niczym innym jak Owocem z Drzewa Życia.
Posiada go każdy Anioł (poza Tabrisem), Evangeliony Seryjne, Eva 01 po wchłonięciu go od Zeruela, Adam oraz Lilith.

Czerwona kulka, czyli Core to nie S2. Organ SS jest materialny jednak nie wiadomo ani jak wygląda, ani gdzie się znajduje.

S2 to NIE Dusza.

S2 to nieograniczone źródło energii, zapewnia organizmowi nieśmiertelność.

Evangeliony NIE posiadają niedorozwiniętego organu S2.

S2 jest organem nabytym. Adam ani też Lilith nie urodzili się z nim. Dlatego klony Adama (Evangeliony) nie posiadają S2, a naukowcy pracują nad jego sztucznym wszczepieniem. Pierwsza taka próba nastąpiła przy produkcji Evy 04, skończyła się wybuchem.

Temat o S2 zawiera także pewną ważną teorię wytoczoną przez Dreada:

EIP, czyli EVA Initiate Power
Energia zgromadzona w ciele Evy w taki sam sposób w jaki zgromadzona jest w ciele każdego innego organizmu. Ograniczniki na Evangelionie powstrzymują go przed wykorzystywaniem tej energii. Czemu ? Bo nie karmiona Eva długo nie pożyje gdyby pozwolić jej czerpać z EIP.
Energia czerpana z S2 jest większa od energii z EIP, zaś energia z EIP jest większa od energii czerpanej z kabla.


Wróć do spisu treści.
___________________________________ ___________________________
Cały temat, wszystkie dowody, dyskusje i wyjaśnienia poszczególnych tez znajdziecie Tutaj. Jak i wszelkie komentarze odnośnie tego tematu, umieszczać właśnie tam.


Ciekawe cytaty:


--- Cytat: "Dreadorus Maximus" ---

--- Cytat: "Frey Ikari" ---
Cytat:
Dusza człowieka nie jest taka sam jak dusza człowieka.

--- Koniec cytatu ---

Wlanę sobie ten napis na nagrobek jako epitafium, bo cośtrzeba z nim zrobić, a do skomentowania się nie nadaje.

--- Koniec cytatu ------ Cytat: "Frey Ikari" ---

--- Cytuj ---

Cytat:
Ja dopasowuję teorię do faktów, nie ma odwrót,

--- Koniec cytatu ---


Efekt jest taki sam...

--- Koniec cytatu ---

Dino:
{4}

Impakty

First Impact:

O tym wydarzeniu niewiele nam wiadomo. Istnieje kilka teorii opisujących to co wywołało Pierwsze Uderzenie jednak za właściwą należy uznać jedną z nich, według której 4 miliardy lat temu w planetę zwaną Ziemia-1 uderzyła inna planeta o nazwie Oberon i właśnie to wydarzenie jest znane jako First Impact. Wtedy też od Ziemi oddzielił się jej Księżyc a na błękitną planetę przybyli Lilith i Adam. W tym czasie na Ziemi powstało życie.

Second Impact:

Drugie Uderzenie miało miejsce 13 września 2000 roku na Antarktydzie. Właśnie tam ekipa Katsuragiego przeprowadzała eksperymenty na odnalezionym pierwszym Aniele - Adamie. Naukowcy położyli na uśpionym i unieruchomionym Adamie ludzki materiał genetyczny (najprawdopodobniej embrion), który zaczął się z nim jednoczyć i wbili w Anioła Lancę Longinusa. Miało to prowadzić do stworzenia Kaworu Nagisy. Jednak Adam przebudził się i uwolnił po czym uderzył silnym Polem AAT wywołując potężną eksplozję - Drugie Uderzenie. Po tym wydarzeniu Adam najprawdopodobniej rozpadł się podobnie jak GNR w Endzie co mogą potwierdzać słowa Fuyutsukiego, który mówi, że poniżej miejsca eksplozji znaleziono resztki Adama. Możliwe, że wśród nich znaleziono embrion, który wcześniej został położony na Adamie - Kaworu Nagisę, który narodził się właśnie w dniu Drugiego Uderzenia. Również wtedy otwarta została Komnata Guff'a.

Skutki:

Skutki Drugiego Uderzenia były ogromne. Antarktyda została roztopiona co spowodowało podwyższenie się poziomu wód na świecie a co za tym idzie zalanie części lądów przez co teraz każdy skrawek ziemi jest niezwykle ważny. Wszyscy członkowie ekipy Katsuragiego zostali rozpuszczeni do postaci płynu LCL z wyjątkiem jego córki - Misato Katsuragi, która została uratowana przez ojca oraz Gendo Rokubungiego, który wiedząc o tym co ma się wydarzyć opuścił Antarktydę dzień wcześniej. Utracona została także Lanca Longinusa, która zatonęła w wodach z roztopionej Antarktydy, jednak ponownie znalazła się w rękach ludzi piętnaście lat później. Innymi skutkami Drugiego Uderzenia były między innymi: zmniejszenie się liczby ludzkości o połowę, głód na całym świecie, krach na giełdzie, zmiana klimatu i mała zmiana kąta nachylenia Ziemi względem Słońca. Oprócz tego już dwa dni po eksplozji wybuchła wojna między Indiami a Pakistanem. Konflikty zbrojne rozszeżyły się później na cały świat a 20 września 2001 roku na Tokyo została zrzucona bomba N2 w wyniku czego miasto zostało zniszczone a życie straciło 500.000 ludzi. W końcu wszelkie konflikty zbrojne zakończyły się 14 lutego 2001 roku tzw. "Traktatem Walentynkowym". W sumie w wyniku Drugiego Uderzenia i późniejszych walk unicestwionych zostało ponad 3 miliardy ludzkich istnień.

Prawda:

Prawda o Drugim Uderzeniu została głęboko ukryta jednak udaje się do niej dokopać Misato, która w Endzie mówi, że Second Impact został celowo wywołany przez ludzi w celu zdobycia Adama, który jest potrzebny do stworzenia Ev a jak powiedział Fuyutsuki "celem ludzkości jest właśnie stworzenie Evangelionów". Materiał genetyczny Adama został pobrany najprawdopodobniej już po Impakcie przez ekipę badawczą z odnalezionych resztek po Aniele.

Oficjalne informacje:

Oficjalnie Second Impact był niczym innym jak uderzeniem meteorytu o dużej masie w górę Markham na Antarktydzie. Jak podano do informacji meteoryt nie został wcześniej zauważony ze zwględu na zbyt małą wielkość (ok. 10 cm. szerokości) oraz zbyt dużą szybkość (95% prędkości światła). Zauważyć go miał dopiero urodzony w 1971 roku meksykański astronom Ceimoa Nan na piętnaście minut przed katastrofą. Właśnie taka "prawda" została podana do ogólnoświatowego obiegu jednak my wiemy że w rzeczywistości wyglądało to inaczej.

Third Impact:

Third Impact miał zostać wywołany gdy Anioł zetknąłby się z Lilith. Endowskie Trzecie Uderzenie rozpoczęło się kiedy Rei Ayanami po zaabsorbowaniu Adama z ręki Gendo Ikari'ego połączyła się z Lilith. Podobnie jak w przypadku poprzednich Impaktów również tym razem na niebie pojawiło się Systhema Sephiroticum utworzone przez Seryjne Evangeliony. Lilith po połączeniu z Rei przybrała postać tzw. GNR (Giant Naked Rei) po czym dała Shinji'emu kontrolę nad Trzecim Uderzeniem czyniąc go tym samym "kreatorem". Shinji miał zdecydować co stanie się z ludzkością. Chłopiec przytłoczony bólem zaznanym ze strony innych zdecydował że ludzie powinni zginąć przez co wszyscy ludzie rozpuścili się do postaci płynu LCL i zlali w jedno, wielkie morze osiągając tym samym ostateczny poziom ewolucji. Po tym wydarzeniu Shinji stwierdził jednak, że nie chce takiego świata, że chce aby ludzie powrócili do swej postaci. Rei, mimo iż chciała zostać z Shinji'm, pozwoliła mu dokonać wyboru raz jeszcze i w ten sposób ludzie mogli powrócić jeśli tylko tego chcieli i mogli odtworzyć w swych myślach swoją postać lub zaczerpnąć jej wyobrażenie z umysłów innych. Jak powiedziała Shinji'emu jego matka Yui, każdy człowiek jest w stanie odtworzyć swą postać więc każdy kto będzie tego chciał będzie mógł powrócić. Jak można przypuszczać do życia powróciło bardzo wielu ludzi wbrew często spotykanej opinii jakoby powrócić mieli jedynie Shinji i Asuka.

Skutki:

Skutki Trzeciego Uderzenia były podobne jak w przypadku Second Impaktu (oczywiście poza rozpuszczeniem się ludzi w pomarańczowe morze LCL). W miejscu gdzie znajdował się Geofront pozostała gigantyczna dziura wielkości 1/3 naszego Księżyca (ok. 2000 km.), która musiała wypełnić się wodą przez co poziom wód, który wzrósł po Drugim Uderzeniu opadł.

SEELE:

SEELE chciało przeprowadzić swoją własną wersję Trzeciego Uderzenia jednak po utracie Włóczni Longinusa musieli zmienić swe plany. Zamiast Lilith postanowili użyć w swoim planie jej kopii - Evy-01. Starcy wysłali do NERVu Anioła Tabrisa aby ten połączył się z Lilith jednak Kaworu wybrał swą własną śmierć miast zagłady ludzkości. Po tym wydarzeniu SEELE jawnie zaatakowało kwaterę główną NERVu chcąc przejąć Evę-01 jednak nie udało im się to. Celem SEELE było rozpuszczenie całej ludzkości do postaci płynu LCL co równałoby się wyniesieniu ludzi na najwyższy stopień ewolucji.

Gendo:

Również Gendo miał swój własny plan co do Third Impactu. Komandor po wszczepieniu sobie w dłoń embrionu Adama chciał połączyć się z Rei a następnie z Lilith dzięki czemu chciał ponownie spotkać się z Yui. Nie jest pewne co wtedy stałoby się z innymi ludźmi.Ten post powstał dzięki wypowiedzią wielu userów tego forum. Wszystkim Im bardzo dziękuję.Wróć do spisu treści


Wszelkie komentarze odnośnie tego tematu, tak jak zostało to powiedziane w 1szym poście, w tym temacie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej