Gildia Mangi i Anime (www.manga.gildia.pl) > Neon Genesis Evangelion

EVAPEDIA

<< < (2/2)

Anunia:
{5}
Misato Katsuragi

Misato Katsuragi urodziła się 8 kwietnia 1986 roku, w wieku 14 lat brała udział w ekspedycji ojca, doktora Katsuragiego, na biegun południowy, w której tylko ona przeżyła. Misato jest kapitanem sekcji do działań taktyczno-bojowych NERV, później mianowana na majora. Mieszka w jednej z dzielnic Tokio-3 z Shinjim, Asuką i pingwinem Pen-Penem. Przyjaźni się z doktor Ritsuko Akagi, koleżanką z czasów studiów.

Jako kapitan, a później major Misato potrafi podejmować szybkie decyzje, nie boi się ryzykować, gdy jest choć cień nadziei(np. akcja z Jet Alone odc. 7). Wśród ludzi ze sztabu lub w mieście robi wrażenie atrakcyjnej i pogodnej kobiety dbającej o dobre imię. Umie zachować się w odpowiedni sposób do danej sytuacji, gdy wie, że się tego od niej oczekuje. „ "Ja", które jest rozpoznawane...to "ja", które odgrywa rolę, by być docenione.”- mówi w 25. odcinku. W jej mieszkaniu panuje jednak nieład, zaś sama Misato zachowuje się dziecinnie, nieodpowiedzialnie i nieetycznie (chociażby picie piwa do każdego posiłku lub też roznegliżowany wygląd z samego rana, gdy w mieszkaniu jest 14 letni chłopak). To zachowanie jest jednak stroną, „której nie pokazuje innym”. Tę stronę widzą tylko najbliżsi jej ludzie.

O dzieciństwie Misato wiemy niewiele, ale na bazie informacji o jej ojcu i zachowaniu matki możemy wiele zrozumieć:
 :arrow:  o uczuciu do Kajiego i powody dla których odeszła
Doktora Katsuragiego często nie było w domu, można nawet powiedzieć, że jest „duchem”, bo jest, ale go nie ma. Częsta jego nieobecność spowodowała brak kontaktów z córką, a także przejawiała brak zainteresowania życiem małej Misato. Jej matka nie potrafiła pogodzić się z nieobecnością męża, „kiedy tatusia nie ma, mama zawsze płacze.” Misato zapamiętała ten obraz z dzieciństwa, który ukształtował jej podejście do mężczyzn i miłości partnerskiej. Podświadomie uważała, że kochać znaczy cierpieć i płakać, a obojętność i brak porozumienia jest jej winą. Gdy na studiach poznała Kajiego, zakochała się w nim ze wzajemnością. Między nimi powstał namiętny romans, Misato czuła bezpieczeństwo, radość i miłość, której tak jej brakowało w dzieciństwie. Ale doświadczenie z ojcem podświadomie przenosi na stosunki z Kajim. Jej największe obawy przypomniały o sobie: „ A teraz pewnie powiesz: "trzymaj się"? Faceci zawsze to mówią. I odchodzą do swojego świata, zostawiając mnie samą. Tak jak mój ojciec.” Spodziewając się, że jej ukochany opuści ją, tak jak ojciec, prowokuje sytuacje skłaniające go do odejścia („Powiedziałam, że zakochałam się w innym, ale to było kłamstwo.”) i sama odeszła („Przepraszam, że wtedy odeszłam”). Nie zmienia to jednak faktu, że Misato nawet po rozstaniu kochała Kajiego.
 :arrow:  z jej podejścia do miłości rodzicielskiej w kontekście ojciec-dziecko
Misato zabrała Shinjiego pod swoje skrzydła, chociaż wiedziała, że jej tryb życia może spowodować niepotrzebne komplikacje, a chłopak wyrobi sobie o niej zdanie jak tylko przejdzie próg mieszkania. Misato miała powód by zaryzykować ukazanie prawdziwego „ja” temu dzieciakowi, bo gdy przyglądała się rozmowie komandora z Shinjim w 1. odcinku, musiała dostrzec pewne podobieństwa między młodym Ikari i sobą z przed wielu lat. Chociażby niechęć Shina do ojca i brak zrozumienia między nimi spowodowały, że Misato nie chce zostawić go na pastwę komandora ani też nie chce, by chłopak żył samotnie jak Rei i zamknął się na świat jeszcze bardziej. Poza tym Misato mieszkała tylko z Pen-Penem i brakowało jej obecności drugiego człowieka jako przyjaciela. Jak napisał Dreadorus Maximus: „Ona tworzy sobie „rodzinę zastępczą” z Shinjim i Asuką, bo kompensuje sobie swoją własną samotność i uczucie pustki w życiu.”

Podejście Misato do seksu jest dość specyficzne: „Jestem zmęczona. Zmęczona próbami bycia czystą i piękną. Jestem zmęczona sobą. Chcę być nieprzyzwoita. Chcę zobaczyć moje nieprzyzwoite ja.” - z jej słów może wynikać, że „próby bycia piękną i czystą” oznaczają życie „na pokaz”, rozpoznawana i doceniana część Misato. „Nieprzyzwoita” w sensie dosłownym i przenośnym – wstydzi się swojej potrzeby bliskości damsko-męskiej, ale świadomie chce ją zaspokoić. Ważne są też słowa z Enda: „ja jakiej Shinji nie znał” – ukrywała swoją seksualność przed Shinjim, by w jakiś sposób zastąpić mu matkę, ale jest w tym zdaniu drugie dno – Misato ukrywała swoje nieprzyzwoite „ja” głównie przed sobą i oszukiwała się, tłumacząc, że robi to dla Shina.

Jest wiele teorii jaką wersję Human Complementation Project wolała Misato. Osobiście uważam, że raczej chciała zapobiec niż zrealizować HCP. Jednak Ritsuko mówi do Misato w 25 odcinku: „Ty również sobie tego życzyłaś.” Ritsuko raczej chodzi o potrzebę Katsuragi bycia z kim, kogo kocha i łączenie się z nim, dopełniając przy tym swoje umysły. W żadnym wypadku Misato nie chciała scalać całą ludzkość w tak drastyczny sposób („Więc wy jednoczycie ludzkie umysły i dopełniacie je nawzajem? Jak śmiecie czynić z całej ludzkości wasz prywatny eksperyment?! I okłamywać wszystkich, by tego dokonać?”)

Misato opiekując się pilotami Evangelionów tworzy rodzinę, która pozwala jej pozbyć się uczucia samotności. Bardzo przywiązała się do dzieciaków i próbowała je chronić za wszelką cenę np. gdy Shinji uzyskał 400% synchronizacji i zniknął w Evie, Misato naprawdę się o niego martwiła. W Endzie całuje Shinjiego co może niektórych mocno zdziwić, jednak jest to rodzaj motywacji, zna Shina i dobrze wie, że jest to jedyny sposób w jaki może zmusić go do przełamania się i walki o życie (trzeba jeszcze pamiętać, że Shinji ma 14 lat i jest dorastającym chłopakiem).

Noszony krzyż ojca może oznaczać wiele rzeczy, ale na pewno nie miłość do niego („nienawidzę ojca”). Misato nosi krzyżyk by ciągle pamiętać o ojcu, który poświęcił własne życie by ją uratować, że jej życie było okupione śmiercią ojca. Gdy w Endzie Misato wie, że umrze, daje Shinjiemu krzyżyk, tak samo jak jej ojciec, żeby Shinji o niej nie zapomniał.

Katsuragi dużo pije, jak powiedział Kaji: „Pije by ukryć siebie...” najprawdopodobniej Misato piłą, bo alkohol działa na mózg dając efekt „leczniczy” – uśmierzający, odwracający uwagę od bólu i trosk, dodający fałszywej mocy. A Misato jest niedojrzałą osobą, której niedojrzałość polega na niewystarczającej umiejętności rozwiązywania problemów oraz niesprawności w radzeniu sobie ze sobą, z innymi ludźmi i ogólnie – z problemami życiowymi. Gdy doszła jeszcze śmierć Kajiego Katsuragi mogła popaść w alkoholizm z powodu przerastających ją problemów.

Wróć do spisu treści.
___________________________________ ___________________________
Wszelkie komentarze odnośnie tego tematu, tak jak zostało to powiedziane w 1szym poście, w tym temacie.
(na podstawie: NGE(oczywiście), dyskusji z Gildii i czasopism "Charaktery")

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej