trawa

Autor Wątek: Jan Zamoyski  (Przeczytany 14021 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline OT

Jan Zamoyski
« dnia: Wrzesień 12, 2007, 07:00:48 pm »
Co myślicie o nim?
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2007, 08:22:57 pm »
Za panowania Batorego miał sporo do powiedzenia i dobrze dogadywał się z królem co nie tylko jemu wychodziło na dobre.
Zamość jest największą(dosłownie) pamiątką po nim. Wygląd miasta i pozostawione zabytki najlepiej świadczą o pozycji finansowej ówczesnej magnaterii.
To raczej tylko tak ogólnie i na podstawie szkoły bo więcej się nim nie interesowałem.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2007, 05:37:34 pm »
Cytat: "Sirius"
Za panowania Batorego miał sporo do powiedzenia i dobrze dogadywał się z królem co nie tylko jemu wychodziło na dobre.


Za to Zygmuntowi III Wazie życia nie umilał - nie pozwalał na przeprowadzenie reform wyłożonych przez króla, dążył nawet do zdetronizowania Zygmunta, generalnie wg mnie to polityk średni, dbający jedynie o dobro swoje i dobro rodziny, nie zawsze dbający o dobro państwa.
Jako wódz też jest nieco przereklamowany - bicie zdemoralizowanych załóg rosyjskich to nie problem, plan pod Byczyną wyłożył Żółkiewski, pod Cecorą jedynie się bronił na niezłych umocnieniach, jako wódz naczelny był bardzo słaby.
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2007, 07:16:34 pm »
Ale po śmierci Batorego wolał Wazę od Habsburga i nie chciał wpuścić Maksymiliana(jeśli dobrze pamiętam) do kraju.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2007, 02:29:43 pm »
Cytat: "Sirius"
Ale po śmierci Batorego wolał Wazę od Habsburga i nie chciał wpuścić Maksymiliana(jeśli dobrze pamiętam) do kraju.


Sam Batory zaraz przed śmiercią zobaczył, że Zamoyski ma zapędy do władzy królewskiej. A co do Maksymiliana - Zygmunt był młody i łatwiej było nim sterować, więc stanowisko Zamoyskiego nie było sensacją.
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2007, 04:11:38 pm »
Cytat: "OT"


Sam Batory zaraz przed śmiercią zobaczył, że Zamoyski ma zapędy do władzy królewskiej.


Ciekawe co by było gdyby mu się udało.Może wtedy Polska miała by trochę więcej czasu na przygotowanie się do wojny ze Szwedami którzy pewnie i tak by nas zaatakowali a polski król lepiej kierował by państwem(choć wydaje mi się to mało prawdopodobne).
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2007, 04:16:43 pm »
Cytat: "Sirius"
Cytat: "OT"


Sam Batory zaraz przed śmiercią zobaczył, że Zamoyski ma zapędy do władzy królewskiej.


Ciekawe co by było gdyby mu się udało.Może wtedy Polska miała by trochę więcej czasu na przygotowanie się do wojny ze Szwedami którzy pewnie i tak by nas zaatakowali a polski król lepiej kierował by państwem(choć wydaje mi się to mało prawdopodobne).


A na jakiej podstawie kolega twierdzi, że lepiej by się RON przygotowała do wojny ze Szwedami i co to znaczy "lepiej kierowałby państwem"?
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Elm

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2007, 04:26:53 pm »
Nie wiem skąd Koledzy czerpią wiedzę ale
1. Maksymilian Habsburg nie został królem Polski bo przeciw niemu była większość szlachty z tzw obozu egzekucyjnego
2. Zygmunt III został królem między innymi dlatego, ze był siostrzeńcem ostatniego Jagiellona - Zygmunta Augusta (przy poparciu Zamoyskiego)
3. zamoyskiego uważa się za wybitnego męża stanu, który do najwyższych urzędów doszedł dzięki włanym zdolnościom i pracowitości
szystko co prawdziwe i realne,
jest tak naprawdę dziwne

lord Byron

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2007, 04:27:37 pm »
Kierowanie państwem czyli polityka zagraniczna i wewnętrzna, może nie prowokował by Szwecji tak jak Waza i dało by to trochę czasu który można by było wykorzystać np. na unormowanie stosunków na Ukrainie tak aby mieć Kozaków w przyszłości po swojej stronie.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 14, 2007, 06:25:36 pm »
Cytat: "Elm"
Nie wiem skąd Koledzy czerpią wiedzę ale
1. Maksymilian Habsburg nie został królem Polski bo przeciw niemu była większość szlachty z tzw obozu egzekucyjnego


Była za nim szlachta z Litwy, a to dużo.

Cytuj
2. Zygmunt III został królem między innymi dlatego, ze był siostrzeńcem ostatniego Jagiellona - Zygmunta Augusta (przy poparciu Zamoyskiego)


Zamoyski uznawał się za pana nawet w obliczu króla, była sytuacja, że ci dwaj panowie się pobili. Zresztą - Zygmunt całkiem miło odnosił się początkowo do Jana, to Zamoyski obnosił się z nim chłodno, no i Zamoy wkurzał się, gdy coś król robił nie po myśli Zamoyskiego (jak np. dobieranie współpracowników).

Cytuj
3. zamoyskiego uważa się za wybitnego męża stanu, który do najwyższych urzędów doszedł dzięki włanym zdolnościom i pracowitości


Przy tym stawiając dobro swoje nad dobro RON.

Cytuj
Kierowanie państwem czyli polityka zagraniczna i wewnętrzna, może nie prowokował by Szwecji tak jak Waza


A jak Waza prowokował Szwedów?

Cytuj
i dało by to trochę czasu który można by było wykorzystać np. na unormowanie stosunków na Ukrainie tak aby mieć Kozaków w przyszłości po swojej stronie.


A w jaki sposób unormowałby stosunki z Kozakami? Wycinając ich?
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 14, 2007, 08:46:33 pm »
Roszcząc sobie prawa do korony szwedzkiej i wcielając Estonię do Rzeczypospolitej?

Dojście do porozumienia z Kozakami było by trudne ale jeśli doszło by do czegoś na kształt ugody hadziackiej na samym początku XVII w. sprawa teoretycznie była by załatwiona.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 14, 2007, 08:56:53 pm »
Cytuj
Roszcząc sobie prawa do korony szwedzkiej i wcielając Estonię do Rzeczypospolitej?


Do korony szwedzkiej Zyzio miał pełne prawa, a Estonii domagała się polska szlachta.

Cytuj
Dojście do porozumienia z Kozakami było by trudne ale jeśli doszło by do czegoś na kształt ugody hadziackiej na samym początku XVI w. sprawa teoretycznie była by załatwiona.


Po pierwsze to na początku XVI wieku nie było chyba czegoś takiego jak Kozacy, wówczas nie żył nawet Zamoyski - pewnie chodzi o wiek XVII. Otóż, Zamoyski w stanowisku względem Kozaków nie różnił się zbytnio od innych Polaków - Kozak miał być sługa, Polak pan (i m.in. na takiej zasadzie Unia Hadziacka nie weszła w życie).
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 14, 2007, 09:32:21 pm »
Wiem, że miał prawa do korony Szwedzkiej ale gdy by nie było Zygmunta III Wazy to nie było by i problemu z tymi właśnie pretensjami do tronu, a o takiej ewentualności przecież mówimy. Estonię zaś Zygmunt sam obiecał jako pacta conventa.

Tak, chodziło o wiek XVII sorry za błąd. Nie wiem nic o stosunku Zamoyskiego do Kozaków, ale myślę, że nie można powiedzieć, że jako król na pewno postąpił by tak czy tak.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 15, 2007, 06:11:44 am »
Cytuj
Wiem, że miał prawa do korony Szwedzkiej ale gdy by nie było Zygmunta III Wazy to nie było by i problemu z tymi właśnie pretensjami do tronu, a o takiej ewentualności przecież mówimy. Estonię zaś Zygmunt sam obiecał jako pacta conventa.


A gdyby nie było Zamoyskiego to by nie było problemów z reformami :D
Zresztą Szwedzi i tak i tak dążyliby do przejęcia naszych wybrzeży Bałtyku, więc lepiej mieć ich po swojej stronie. A co do Estonii - to szlachta pod koniec XVI wieku, zażądała właśnie dopełnienia tego postanowienia.

Cytuj
Tak, chodziło o wiek XVII sorry za błąd. Nie wiem nic o stosunku Zamoyskiego do Kozaków, ale myślę, że nie można powiedzieć, że jako król na pewno postąpił by tak czy tak.


Zamoyski miał dość wysokie mniemanie o sobie (o czym świadczy jego stosunek do króla), więc jakoś nie widzi mi się Jana Zamoyskiego układającymi się z jakimiś biednymi chłopami z Ukrainy.
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Sirius

Jan Zamoyski
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 15, 2007, 02:20:23 pm »
Cytat: "OT"
Zamoyski miał dość wysokie mniemanie o sobie (o czym świadczy jego stosunek do króla), więc jakoś nie widzi mi się Jana Zamoyskiego układającymi się z jakimiś biednymi chłopami z Ukrainy.


To mógłby być problem, ale może jako Polak i to potrafiący rządzić silną ręką zrozumiał by problem na Ukrainie szybciej niż Wazowie i potrafił by trzymać polską szlachtę z daleka od Kozaków a skoncentrował się na utrzymaniu pozycji Rzeczypospolitej wobec rosnących w siłę sąsiadów. To tylko moja wizja panowania Zamoyskiego i to bardzo optymistyczna ;)
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy