trawa

Autor Wątek: Suppli / Hanami  (Przeczytany 24304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 06, 2008, 12:15:51 pm »
Balsamista jest już u mnie w księgarni, niestety musiałam wyjechać i nie zdążyłam podczytać. Faktycznie kreska trochę nijaka, z tego, co przejrzałam, fabuła ciekawa może być, ale nie miałam jakiejś szczególnej potrzeby żeby dać się wciągnąć. Zobaczmy - jutro wracam do Opola, to pewnie przeczytam.

Z Duds Hunt jestem zadowolona, bo niesamowicie mi się podoba cieniowanie, jakie jest na rysunkach i za samą kreskę bym kupiła. Może Balsamista też będzie miał jakieś wyróżniające go zalety.

Żeby podtrzymać mój wizerunek złej wstrętnej i czepialskiej Szyszki jeśli w Balsamiście będą kwiatki stylistyczne na miarę Suppli, nie omieszkam się ich grzecznie wypisać.

Przypomniało mi się jescze jedno a' propos wcześniejszej dyskusji - dowcipy. Obstawiałam, żeby Doraemona wyrzucić, na co kontargumentem było to, że za 10 lat dowcip się zdezaktualizuje. Przyszło mi do głowy, żę przecież żarty Japońskie sięgające do dóbr ICH kultury obejmuje dokładnie taka sama zasada, więc sami Japończycy też nie powinni ich stosować :P Nadal nie rozumiem, czemu nie można dokonać drobnej lokalizacji, tylko skazywać czytelnika na wertowanie internetu żeby dowcip zrozumieć...
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 06, 2008, 12:54:15 pm »
Ja z kolei jestem ciekawa jakie nowe mangi zapowie Hanami. Suppli jest już na finiszu, Balsamista ma tylko 4 tomy. Coś gdzieś (chyba na forum Aleji Komiksu) padło o wydaniu horroru.
Ja tam mam swoją "łiszlistę" ;) przykładowo Red Colored Elegy Seiichi'ego Hayashi, Anywhere But Here Tori'ego Miki, Kage Gari Takao Saito no i pewnie sporo by się tego jeszcze uzbierało.

Offline miszek

Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 09, 2008, 05:06:39 pm »
przyjemnie mi sie czytalo balsamiste w pociagu, jednakze fabula jest na tyle prosta, ze nie wiem co moze sie pojawic w nastepnych tomach, czy autor wywola jakiekolwiek zaskoczenie.
Why all the people always seem to just be on vacation

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 09, 2008, 07:31:51 pm »
Przeczytane.

Fabularnie - nic specjalnego. Ot, historyjki naiwno-wzruszające, poznajemy sytuację kolejnego "pacjenta" tytułowego balsamisty, trochę przybliżona sylwetka głownego bohatera. Czekam na drugi tom, moze autorka wniesie coś poza historyjkami, bo, szczerze, czytanie po raz kolejny o tym kto jak umarł po prostu po pewnym czasie może sie oklepać. Ale przeczytałam z przyjemnością, ot, lektura "kibelkowa", jak to mówi Louise.

Kreska - cóż. Nie zachęca. Sceny pozbawione jakiegoś ognia, dynamiki, wlecze się to równomiernie i statycznie, całość poprawna, ale nic więcej o kresce powiedzieć nie można - no, może tyko tyle, że autorka ma wyraźną niechęć do cieniowania, przez do manga może sie wydać płaska. Trochę mi przeszkadzało to, że praktycznie wszystko jest rysowane liniami tej samej grubości (ale to może byc tylko moje wrażenie, nie jest to jakaś naukowo podparta opinia). Sceny zabarwione erotyczne są tak pozbawione czegokolwiek, że główną rozrywką było dla mnie wyobrażanie sobie co kogo boli w tej pozycji :) Ale zdarzają się rysunki, przy których szczęka opada, przyznaję.

No i znowu tańczymy do tej samej śpiewki co przy Suppli. Co prawda tutaj kwiatków stylistycznych jest mniej, ale nadal mam wrażenie, że po polsku nie czytam. "Kim on jest? Ten/tamten* człowiek" mówi ktoś patrząc przez okno. Może i oryginał jest inny, ale mnie się obrzydliwie nachalnie nasuwa "ano hito". Nawet jeśli owego "ano hito" tam nie ma, i tak mamy do czynienia z błędem stylistycznym na poziomie podstawówki. Szanowny Wydawco: ludzie w Polsce mówią "Kim jest tamten człowiek?". Nie obchodzi mnie jak mówią w Japonii. W Japonii mogą nawet mówić uszami, jak czytam po polsku, to w tym języku chcę myśleć. Błagam, zatrudnijcie kogos do stylistyki, studenta filologii na pół etatu, bo ja chcę czytać komiks, a nie obserwować spolonizowaną wersję teatru kabuki. Literówek jest znowu na tyle dużo, ze je zauważam (a jestem ostatnią osobą do zwracania na to uwagi, jako że mam dysleksję), kilka błędów w przeniesienu wyrazów, znowu "lokalizacja" kulturalna woła o pomstę do nieba (po cholerę te ryby drapieżne w pierwszym rozdziele? nie można było inaczej?) Trzymanie się kurczowo oryginału powoduje, że całość wychodzi sztucznie, ale to już mówiliśmy. Nie upieram sie przy całkowitych zmianach, ale chyba Kami tłumaczeń nie oberwało by Wam głów za zmianę nazwy tej nieszczęsnej ryby na zwierzątko znane polskiemu czytelnikowi. Karpik, pirania - też rybka, a przypisu nie trzeba.

Czemu się tego czepiam - bo uważam, że ortodoksja jest nieżyciowa. Jeśli już tak sie trzymacie, to proszę o zostawienie onomatopie japońskich i robienie przy każdej gwiazdki z tłumaczeniem "cichutki śmiech młodej kobiety, zazwyczaj z zasłoniętymi ręką ustami" czy "oznacza przerażenie, zaskoczenie, dźwięk ma naśladować jedno głośne uderzenie serca". Bo przecież tych dźwięków też NIE MA w polskim języku, więc nie wolno ich tłumaczyć, prawda?

Błagam, zróbcie coś z tym, bo naprawdę chcę polecać Wasze mangi z czystym sumieniem i sprawić, żebyście zaistnieli na rynku potężnie. Na razie wypełniacie lukę, zapotrzebowanie wśród starszych czytelników na pozycje inne niż mainstream - chwała Wam za to. Ale jeśli pojawi się wydawnictwo, które oprócz ciekawych komiksów będzie prezentować dodatkowo wysoką jakość stylistyczną... Cóż, ja mimo uwielbienia dla Ranmy polskiego wydania nie kupię. Jeśli będzie wychodził Kenshin (którego kocham ponad wszystko) - też nie będę kupować, bo mnie dreszcz obrzydzenia jak czytam przechodził (OTTO? OTTO?!?!?!). Za to kupować będę Alchemika, bo kiedy czytam, to mam wrażenie, że obserwuję żywe, normalne osoby, bo to takie naturalne jest.

To chyba nie jest aż takie trudne, prawda?

*nie pamiętam dokładnie. Obawiam sie, że było "ten człowiek"  :roll:
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2008, 07:34:07 pm wysłana przez Szyszka »
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Deedlith_Anthy

Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 10, 2008, 03:26:52 pm »
O, to "oro" w kenshinie jeszcze na Otto zmienili? Ja miałam pierwszy tom i było "oho". Niezła ewolucja.
Szyszko, ogólnie warto tego "Balsamistę" kupić? Czy to ambitniejsza manga, czy popierduta?(Przeczytałam całego Twojego posta, ale jednak...wole bardziej bezpośrednio wiedzieć^^")
Nawet zainteresował mnie ten tytuł, ale troche szkoda mi kasy, jeśli nie jest to coś naprawde szczególnego, zwłaszcza, że jeszcze kilka tomów Evy muszę dokupić.
"Wiele można powiedzieć o nieskończonym miłosierdziu Boga, ale jak przyjdzie co do czego,
to przytomny aptekarz jest więcej wart."

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 10, 2008, 06:58:26 pm »
Wiesz, ja na przykład nie przeczytam tego drugi raz, może kiedyś (historia o dziadku i zegarku była naprawdę sympatyczna). Niemniej ja jestem w innej sytuacji, bo mogę mangi pożyczyć na wieczór z księgarni, więc mogę sprawdzić wcześniej czy warto wydać pieniążki. Choć przyznam, zę gdybym takiej możliwości nie miała, to bym nawet rozważała kupno - z wielkimi oporami (kreska i paskudny styl dialogów nie zachęcają), ale pewnie bym się skusiła.

Przeczytać warto. Choćby dlatego, że to takie inne od pozostałych mang.

Co do Kenshinowego oho/otto czy jakoś tam - to jest zbrodnia popełniona na komiksie. Wypowiadać się nie będę, bo to nie u temu temat, ale niech ja dorwę kiedyś człowieka, który to popełnił...
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2008, 07:00:53 pm wysłana przez Szyszka »
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Deedlith_Anthy

Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 12, 2008, 08:14:34 am »
A, no to chyba poczekam, aż ktoś na allegro będzie sie pozbywać.
Jej, ale Ci fajnie, że możesz tak brać mangi! :D
"Wiele można powiedzieć o nieskończonym miłosierdziu Boga, ale jak przyjdzie co do czego,
to przytomny aptekarz jest więcej wart."

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 12, 2008, 12:41:59 pm »
Po dokładniejszym przejrzeniu plansz Balsamisty - wygląda to to jak manhwy z Kasenu czyli nic co by mi się wizualnie podobało. No i wychodzi na to, że fabuła jednak nie nadrabia. Liczyłam na coś bardziej oryginalnego. Balsamistę sobie odpuszczam. Ale dobrze, będzie więcej pieniążków na inne komiksowe zakupy, a podobno nowy Samotny Wilk ma się ukazać :D

Niemniej ja jestem w innej sytuacji, bo mogę mangi pożyczyć na wieczór z księgarni, więc mogę sprawdzić wcześniej czy warto wydać pieniążki.

A jak to pożyczanie kończy się dla tych tomików? Każdy w Waszej księgarnii praktykuje taką metodę? Bo to niemalże jak z egzemplarzami empikowymi...

Offline Hamtaro666

Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 12, 2008, 04:23:23 pm »
Podsumuję to tak: mam rację :) i dalszej dyskusji nie będę podejmował.

Rozbrajające  :lol:

Cytat: Szyszka
Jeśli chcesz skazywać dobre mangi na ograniczoną grupę czytelników, którzy lubią się samobiczować - proszę bardzo. Ja za bardzo siebie szanuję, żeby tracić na to energię. Poczekam, aż ktoś zacznie wydawać teksty, które będą mieć sens.

Ten tekst obraża naszych czytelników.
Nie podoba się – nie kupuj, ale nie znieważaj ludzi, którym się podoba.

Jestem czytelnikiem Hanami i bynajmniej ten tekst mnie nie obraża i bynajmniej nie mówię tego z sympatii dla Szysz.

Sorry za odgrzebywanie starych postów, ale po raz pierwszy tu zajrzałem....
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 04:27:10 pm wysłana przez Hamtaro666 »

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 02, 2008, 11:02:38 am »
No i Hanami ogłosiło wreszcie kolejne zapowiedzi.

Cicho liczyłam na "Strawberry Shortcakes", a będzie "Dynia z majonezem". Niby Nananan, ale zobaczymy w jakiej formie. W końcu jej "Blue" nie przypadło mi do gustu, w przciwieństwie do zbioru "Water".

No i Jiro Taniguchi, czyli autor, którego wydanie mnie szczególnie cieszy. Co prawda czytałam już jego The Ice Wanderer, ale polską wersję i tak kupię :) Jeszcze jesli JPF wyda "Harukana Machi He" to będzie przyzwoicie jak na polski mangowy rynek.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2008, 11:12:33 am wysłana przez Louise »

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 02, 2008, 02:42:27 pm »
Niemniej ja jestem w innej sytuacji, bo mogę mangi pożyczyć na wieczór z księgarni, więc mogę sprawdzić wcześniej czy warto wydać pieniążki.

A jak to pożyczanie kończy się dla tych tomików? Każdy w Waszej księgarnii praktykuje taką metodę? Bo to niemalże jak z egzemplarzami empikowymi...

Sęk w tym, że w pracy jestem tylko ja i moja koleżanka (mała księgarnia), która komiksów nie czytuje :) Poza tym ja jestem absolutnym Cerberem jeśli chodzi o książki - paskudnie sie czyta nie rozginając bardziej okładki, ale inaczej nie umiem. Szczególnie, że to de facto nie są moje książki, tylko towar.

Jesteśmy zbyt małą ksiegarnią, żeby pozwolić sobie na zły stan książek - empikowanie odpada, nawet w wydaniu klientów. Jak chcą poczytać, to niech idą do empiku :P Tak, jestem wredna do tego stopnia, że podchodzę i opowiadam ludziom fabułę, jeśli czytają dłużej niz 15 minut. 
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

grzybek

  • Gość
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 03, 2008, 07:55:20 am »
Balsamista jest ciekawą pozycją na rynku. Raczej do przeczytania na 1 raz.
Dobra jakość papieru, druku i okładki sprawia wrażenie, że całość jest dobrej jakości.
Fabula ciekawa jednak obawiam sie, ze kazdy tom jest oparty na algorytmie:

* Czy ona przyjdzie ?
* Kogo dziś będziemy balsamować

Seria nie jest wyjątkowo długa więc można sobie pozwolić na jej zakup.

Offline Pawel Dybala

Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 26, 2008, 08:48:19 am »
Ja tak w ramach rezurekcji watku.
Przejrzalem sobie wielce ciekawa dyskusje i nasunal mi sie pewien komentarz: Tencz - moze najlepiej byloby podac, jak teksty wytkniete jako bledne brzmialy w oryginale? Sam jestem ciekaw, Suppli po japonsku nie czytalem i chyba mi sie nie chce : ), ale zaintrygowalo mnie, jak musialy brzmiec te teksty, ze zostaly tak przelozone. Tak wiec, jesli jeszcze tu zagladasz - moze warto rozwazyc podanie odpowiednikow japonskich? Rozwialoby to, przypuszczalnie, wiele watpliwosci. Jak dotad, cala dyskusja opierala sie na wersji polskiej.


Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 03, 2009, 02:58:52 pm »
Prezentujemy okładkę i opis 8. tomu Suppli autorstwa Mari Okazaki. Komiks trafi do sprzedaży 9 listopada 2009 roku.
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Suppli / Hanami
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 19, 2010, 11:21:24 pm »
Hanami tutaj jakoś nie ogłosiło się, jeno na Facebooku, więc kopiuję ważnego news dla fanów serii:
Cytuj
18 listopada będzie miał premierę dziesiąty, ostatni tom "Suppli" autorstwa   Mari Okazaki. "Suppli" to obyczajowa seria, opowiadająca o życiu i pracy   pracowników renomowanej, japońskiej agencji reklamowej. Mechanizmy działania   korporacji, problemy zawodowe, pracoholizm oraz problemy z ułożeniem sobie życia   prywatnego to tematyka jaką porusza Mari Okazaki w tym komiksie.

Okładkę i opis   można obejrzeć tutaj.
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -