Autor Wątek: Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...  (Przeczytany 72783 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Darkous

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« dnia: Czerwiec 07, 2003, 01:18:53 pm »
Wielu naukowców zastanawia się, jak można zintepretować sny. Były przypadki że istnieją sny prorocze, przepowiadające przyszłość, ale czy wszystkie są? Może my, ludzie źle to interpetujemy? A reszta snów? Te takie zwykłe, takich szaraczków jak my? Może to też są sny prorocze, tylko musimy to odpowiednio zinterpetować?
Sny mogą być też jakimś tunelem, łączącym nasze umysły z innymi ludźmi, a nawet z istotami innych wymiarów... może w taki sposób widzimy ich historię? Wydarzenia?

A co Wy na ten temat sądzicie :?:
ic nie jest trudniejsze,a zatem bardziej wartościowe,niż móc decydować - Napoleon Bonaparte

Często i lekceważony wróg wydaje krwawą bitwe...

Offline waste

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2003, 08:49:57 am »
a nie przypadkiem zwykłe projekcje wyobraźni? upust nagromadzonych w trakcie dnia emocji? jakby to była kwestia interpretacji to każdy mógłby sobie przepowiedzieć co mu się tylko spodoba.

Offline Spajder

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2003, 12:04:56 pm »
A co powiecie na to?
Jestem fanem Thorgala od lat dzieciństwa.
Jakiś czas temu przyśniło mi się, że wchodzę do księgarni, a tu wysyp nowych Thorgali. Szlag! Nie mam pieniędzy. Nie stać mnie. Wiem, że jeżeli obrócę do domu i z powrotem, będzie po ptakach. I po śnie.

Około dwa miesiące później - może mniej - zostaje wydany Thorgal Piętno wygnańców. Zaznaczam, że nic nie wiedziałem, że są plany z powrotem Thorgala, jak i w ogóle komiksu na polskie półki.

Sny były interpretowane już w bardzo dalekiej przeszłości z różnymi wynikami. Ja często je wykorzystuję do tworzenia opowiadań na ich podstawie.
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline Kormak

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2003, 12:09:50 pm »
Ja od wielu lat mam powracający sen - schodzę na dół do kiosku koło mojej bramy, a tam full świetnych komiksów! :D
Ale to sen raczej proroczy nie jest... raczej projekcja ukrytego pragnienia :D

Offline Rhobaak

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 08, 2003, 01:08:20 pm »
Słyszałem kiedyś o teorii mówiącej, że człowiek od najdawniejszych czasów zdobywa pożywienie, walczy o przetrwanie i buduje sobie schronienia tylko po to, aby każdej nocy mógł spokojnie śnić...
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline mykupyku

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2003, 01:11:57 pm »
Cytat: "Rhobaak"
Słyszałem kiedyś o teorii mówiącej, że człowiek od najdawniejszych czasów zdobywa pożywienie, walczy o przetrwanie i buduje sobie schronienia tylko po to, aby każdej nocy mógł spokojnie śnić...


i potem rano nic z tych snów nie pamiętać, tak jak zwykle ja :)
opyright by mykupyku

Offline Izolda

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 08, 2003, 01:12:48 pm »
Sny mogą być prorocze, ale mogą także być odbiciem naszych lęków, proagnień itp.
Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj snów to moim zdaniem występują one u osób posiadających zdolności jasnowidzenia. Zaznacze tutaj jednak, że jasnowidz nie przewiduje tego co ma sie zdarzyc napewno, wskazuje jedynie jedną z mozliwych dróg.
Drugi rodzaj snów występuje częściej niz sny prorocze. Np. ja miałam przez pewien czas sny, w których co noc umierałam. Narazie żyję więc nie były one prorocze, a raczej wyrażały mój stan psyhiczny.
Jest jeszcze jeden rodzaj snów o którym jak narazie nikt nie wspomniał. Sny w których pojawiają sie zmarli. Czy to tylko wynik naszego żalu za zmarłym czy coś więcej :?:  
Wspomnę jeszcze, że niekiedy ludzie uznawani za jasnowidzów którzy w snach widzą zbrodnie, wcale nie muszą nimi być, gdyż mogą widzieć np. morderstwo w momencie jego popełnienia we śnie. Jest to moim zdaniem oparte na telepatii i empatii.
Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"

Offline waste

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 08, 2003, 03:38:02 pm »
dlaczego natura obdarzyła mnie tak wielką dozą sceptycyzmu... a ponieważ nie chcę wywoływać kłótni nt. wyższości świat, to chyba skończę wypowiadać się w tym temacie. ^_^;;;

Offline Spajder

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2003, 06:12:36 pm »
To nie tak. Myślę, że w negowaniu nie ma nic złego, o ile pozbawione jest ono sarkazmu. Wymiana argumentów zawsze jest na miejscu, nawet gdy te są skrajnie różne.

A przecież sny tłumaczył chociażby Freud. Wiadomo, że wiele chorób natury psychicznej można leczyć poprzez ich analizę. A coś takiego jak telepatia... ja wierzę, że coś takiego istnieje. Tyle, że jest tak samo słabe jak oddziaływanie między sobą ludzi oddalonych o kilometry. A przecież słońce trzyma naszą Ziemię na orbicie. Podsumowując, trzeba mieć wyostrzoną czułość, któryś ze zmysłów, chociaż nie wiem, czy tacy ludzie istnieją.
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline Darkous

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2003, 06:17:26 pm »
Pewnie istnieją, lecz takich nie znamy...
A podobnie jak Ty Spajder, spisuję moje sny, a później przeształcam na opowiadania, nieraz o naprawdę fajnej i ciekawej fabule. W sumie takie opowiastki (większość niedokończona niestety), jest u mnie liczona w tonach :D  Może któregoś dnia jakąś część dokończę... albo jak zwykle, wymyśle co innego.
ic nie jest trudniejsze,a zatem bardziej wartościowe,niż móc decydować - Napoleon Bonaparte

Często i lekceważony wróg wydaje krwawą bitwe...

Offline Gollum

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 08, 2003, 08:46:30 pm »
Ja tam zaraz po obudzeniu zapominam co mi się śniło. Ale np. moja mama twierdzi, że jej się sprawdzają.
Opowiadała też historię, że po po smierci zaczęła ją we snach nawiedzać babcia. Za każdym arzem prosząc, by spaliła jej ubrania. Mama ignoroała sprawę, ale po którymś identycznym śnie mama owe ubrania spaliła. Babcia nie pojawiła się więcej ani razu.

Offline waste

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 08, 2003, 10:49:56 pm »
no widzisz, Twoja mama interpretuje to jako głos z zaświatów. ja to nazywam autosugestią. po prostu wiara Twojej mamy że to zadziała była tak silna, że po spaleniu rzeczy, przestała sobie tworzyć senne projekcje. moja mama miała podobnie, tylko z opłacenie mszy za babcię.

Offline Gollum

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 09, 2003, 08:19:13 am »
W snach intryguje mnie jedna sprawa. Oto często zdarza się (przynajmniej mnie), że coś mi się tam śni, że coś się dzieje, czego logiczna konsekwencją jest np. oberwanie kopa, spadanie gdzieś itp. Budzę się i okazuje się, że w tej samej chwili albo dostałem kopa od śpiącej obok żony, albo rzeczywiście spadłem z łóżka. Wynikałoby więc, że sen tworzy się gwałtownie. Albo że jakieś coś (mózg, ciało astralne, dusza czy cokolwiek innego) obserwuje, co się będzie działo i na podstawie tego opowiada historię we śnie.
Ale najbardziej mnie trafia, kiedy śni mi się jakaś kształtna pani, już ją obejmuję, budzę się - a tu jej nie ma :cry:

Offline surmik

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 09, 2003, 10:44:29 am »
"Nie lekcewaz potegi mozgu!" ;o)

Moim zdaniem dziala to tak (choc specjalista w tej dziedzinie nie jestem) :
Mozg rejestruje kopa (od zony), a jako ,ze pracuje w specyficznym "sennym" trybie dorabia do tego cala historie , ktora ty pozniej pamietasz jako sen. Po obudzeniu wydaje Ci sie, ze sniles to rownlegle z tym kopem lub upadkiem z lozka.
"Dorabianie wzorcow" jest po prostu dopasowaniem zaktywowanych neuronow do istniejacego juz wczesniej wzorca, ktory istnieje w Twojej pamieci, wzorca który reprezentuje sytuacje , ktora juz przezyles lub widziales w filmie/komiksie itp. itd.

Ksztaltne panie to temat na inny watek... ;o)
Pozdrowienia,
Marek

Offline Spajder

Sny - widzenie przyszłości, czy ludzkie marzenia...
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 09, 2003, 12:26:10 pm »
W sumie zgodziłbym się z tym.
Dawno, dawno, naprawdę dawno temu, gdy byłem sobie na koloni letniej i spałem, coś mi się śniło - chyba boisko i granie w kometkę (uwielbiałem to), aż tu włącza się alarm. Przeciwlotniczy, czy co? Więc jest panika. Biegamy, staramy dowiedzieć się o co chodzi...
Potem, po przebudzeniu się, kumple dziwili się, że nie ruszył mnie tak głośny sygnał do pobudki. :)
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

 

anything