Autor Wątek: Motyw snu w filmie  (Przeczytany 19941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anatem

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 28, 2007, 07:08:15 pm »
Otwórz oczy/Vanilla Sky, The Cell, American Psycho, Podziemny krąg
Mulholland Drive (o ile dobrze przedstawisz kto tam śpi i dlaczego), Sjesta (podobna w generalnym przesłaniu do MD), Drabina Jakubowa (również ten sam motyw), Między niebem a piekłem

Z tych filmów można poskładać wizję snów jako bramy do złożonego świata podświadomości i łącznika z zaświatami - łatwo do tego dodać coś o poglądach Freuda, podświadomym przetwarzaniu informacji i mechanizmach budowania w umyśle reprezentacji zewnętrznego świata.

Można też się ukierunkować na problematykę proroczych snów - seria Oszukać przeznaczenie, Miasteczko Twin Peaks, Raport Mniejszości, 12 małp (kilka scen się nadaje), Terminator 2, jakieś opowieści biblijne

Albo można się też skupić na potworach ze snów - seria koszmar z ulicy wiązów, Candyman (chyba) w połączeniu z dusiołkami, sukubami, itp. z przekazów ludowych

Pozostają jeszcze jakieś sielanki, idylle i sny erotyczne, ale tematyka szczęśliwych snów jest mi mało znana, więc nic tutaj nawet nie sugeruję.

Offline Śpiąca

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 30, 2008, 09:05:20 pm »
Dziękuję bardzo... Jakoś przebrnęłam... mam już mniej więcej poukładane co i jak... ;]
Życie jest łatwiejsze niż Ci sie wydaje. Wystarczy godzic się z tym, co jest nie do przyjęcia, obywać sie bez tego, co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia" - Kathleen Norris

Offline alinusia20

Odp: Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 17, 2008, 06:40:09 pm »
"1408" moze podlegac pod motyw snu...chociaz tak z drugiej strony...to juz chyba zaawansowana shizofremia :badgrin:

Offline Śpiąca

Odp: Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2008, 11:21:40 pm »
Postanowiłam omawiac "Requiem dla snu", "Otwórz oczy" i "Drabinę Jakubową" pasują mi do tezy i nawet wiem jak chciałabym je omówić   :) aaaa... no i pasują do reszty literatury  ;-) :) :D
Życie jest łatwiejsze niż Ci sie wydaje. Wystarczy godzic się z tym, co jest nie do przyjęcia, obywać sie bez tego, co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia" - Kathleen Norris

Offline oskar5551

Odp: Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2019, 11:39:37 am »
Oto co oznacza sen o filmie, a to filmy o śnie :) :śpiąca piękność, linia życia, sny, życie świadome, drabina jakubowa, incepcja. 

Offline carewoos

Incepcja
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 15, 2020, 06:08:32 pm »
Oczywiście Incepcja - to można wręcz powiedzieć, że klasyka filmów o śnie.
komiksy <3

Offline Hoover

Odp: Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 25, 2022, 02:13:52 pm »
Temat dawno wygasł, ale co tam, może się komuś przyda :D
- Odkrywczy nie będę idealnie wpasowuję się tutaj ,,Incepcja" Nolana, ,,Zanim zasnę" i ,,Oczy szeroko zamkniętę" z Nicole Kidman

My mom always encouraged me, it was never weird.