trawa

Autor Wątek: Motyw snu w filmie  (Przeczytany 19960 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Śpiąca

Motyw snu w filmie
« dnia: Wrzesień 24, 2007, 03:52:27 pm »
Taki dość nietypowy temat. Zwracam sie bowiem z prośba. Otóż nie jestem wielkim fanem filmu "poważnego" a chyba własnie takiego będe potrzebować.

Chodzi o to, że na prezentacje multimedialna na mature wybrałam temat dotyczący snu, a dokładniej "Sen jako motyw w sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury, malarstwa i filmu"
Poradze sobie z pierwszym i drugim ale z tym ostatnim moze być problem...

Bynajmniej nie chodzi o sam "sen" w tytule... myśle, ze ma sie za tym kryć albo przedstawienie snu (o co cieżko) albo pokazanie "snu" jako pragnień i marzeń nie do konca spełnionych i takich tez filmów poszukuje... o nadziejach i planach które są jak sen... Mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi albo podsuniecie jakieś inne pomysły
Z góry dziękuje za pomoc =]
Życie jest łatwiejsze niż Ci sie wydaje. Wystarczy godzic się z tym, co jest nie do przyjęcia, obywać sie bez tego, co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia" - Kathleen Norris

Offline Nakago

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2007, 03:56:34 pm »
Pewien rodzaj snu jest w "Vanila Sky" i, ewentualnie, "Matrixie" ;-). Polecam zaś film 'trochę' bardziej artystyczny, jakim są "Sny" Akiry Kurosawy (samo się na myśl nasuwa ;-)).
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Clayman_

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2007, 04:48:29 pm »
koszmar z elm street
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Kormak

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2007, 07:58:22 pm »
"Piknik pod wiszącą skałą"

Offline raj666

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2007, 08:32:59 pm »
Rekopis znaleziony w Saragossie

Offline Hamtaro666

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2007, 10:00:29 pm »
Francuski film " Juliette czyli klucz do snów " - tytuł podaję z pamięci, może być odrobinę inny.

Offline steelie

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2007, 10:21:07 pm »
Sanatorium pod klepsydrą to jeden wielki sen

Offline zyon

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 24, 2007, 11:01:16 pm »
The Cell - dawno widziałem, ale z tego co pamiętam to pod sen mozna to podciagnąć, a film sam w sobie mnie wystraszył bardzo 8)


You can’t snort a line of coke off a woman’s ass and not wonder about her hopes and dreams, it’s not gentlemanly.

Offline Lieut. Col. Bill Killgore

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 24, 2007, 11:15:54 pm »
jakikolwiek film lyncha.
spiaca krolewna.
ćpać i ruchać

Offline wilk

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 25, 2007, 08:14:02 am »
Zaprzeczenie snu czyli "Bezsennosc" z Pacino. Sama bezsennosc nie jest tam motywem przewodnim ale ciekawym uzupelnieniem.

Offline Hamtaro666

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2007, 12:53:46 pm »
Andy Warhol nakręcił film pt. Sleep - dostępny w kilku wersjach - od kilkuminutowej do 8-godzinnej - pokazuje śpiącego faceta ;) Ale chyba nie o to chodziło ;)

Offline JAPONfan

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 27, 2007, 01:19:46 pm »
przedstawienie snu to zazwyczaj tylko artystowskie sa jak wspomniany sen warhola. dwa lata temu laska na ASP w katowicach zrobiła film na dyplom ze zdjec ktore robiła kamera obscura w czasie snu. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ale sny to zazwyczaj koszmary i tak jak masz Goye z jego "kiedy rozum spi budza sie demony" tak masz "głowe do wycierania" wspomnianego Lyncha ktory jest koszmarem faceta ktory dowiaduje sie ze jest ojcem. a marzenia i pragnienia to uwaga uwga smiała teoria wszystkie filmy o superbohaterach i obcych, dlatego siegnij po animowane filmy Burtona, to sa ekranizacje snów a w "vitorze" to jest przemieszana jawa ze snem z fantazjami.

Offline TC

  • Moderatorzy
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 27, 2007, 03:38:23 pm »
"Robosaurus" - w lipcu leciało to na TVP2
RIP Gildio...

Offline Śpiąca

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 27, 2007, 06:35:20 pm »
Super =] Dzieki wielkie JAPONfan za uwagę... Wiesz w sumie to "Sen" mam sama przedstawić więc wszystko co zaprezentuje będzie musiało podchodzic pod moja teze... Teraz tylko obejrzec filmy, dobrac literature i malowidła i ustalić co będzie najlepiej współgrało.. bo jak narazie to nei widze zadnego powiazania =]
Jeszcze raz bardzo dziękuje =]
Życie jest łatwiejsze niż Ci sie wydaje. Wystarczy godzic się z tym, co jest nie do przyjęcia, obywać sie bez tego, co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia" - Kathleen Norris

Offline GunJ

Motyw snu w filmie
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 27, 2007, 10:01:24 pm »
Śpiąca - absolutnie obowiązkowo "Waking Life" - Richarda Linklatera.

Nawet nie próbuj ruszać temtu snu w filmie i pominąc te pozycje.

http://www.imdb.com/title/tt0243017

http://www.webster.edu/medialiteracy/journal/2003/ApproachingWakingLife.htm

 

anything