Autor Wątek: Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE  (Przeczytany 12403 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 30, 2007, 11:53:51 am »
btw. Szysz, miałaś rację, niestety.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 30, 2007, 11:58:17 am »
Cytuj
bez Liny Inverse (tudzież Akane z Ranmy) nie było by Asuki.

bez gundamów (tudzież macrossów) nie było by evy.

bez Pom Poko nie było by fantastycznych metamorfoz i fantastyki w przedstawianiu rzeczywistości.

bez Plastic Little nie było by takiej pieszczoty w rysowaniu twarzy i sylwetek bohaterów.

bez Astro Boya nie było by anime.

z tego samego roku pochodzi GITS. bez GITSa nie było by cyberpunku, którego nie było by bez AKIRY.

Prawda. Czy to w jakiś sposób umniejsza rolę NGE?

Cytuj
ale jakoś nie widzę, żeby były to rzeczy wybitne, w najlepszym wypadku dobre.

Nie musi Ci się podobać, ale nie możesz nie doceniać jego roli.

Cytuj
oglądałam FLCL z komentarzem twórcy. ani razu przez 6 epków nie wspomniał o nge. inspirował się wszystkim, tylko nie tym, a o czymś to chyba świadczy? poza tym wątpię, żeby taki Oshii tracił czas na odszukiwanie sensu życia w nge. albo taki Miazaki.

Szyszko, czy Ty nie dostrzegasz nawiązań do NGE w FLCL? Stroisz sobie jaja, czy Ty tak na serio?
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:02:57 pm »
Cytat: "haael"


Szyszko, czy Ty nie dostrzegasz nawiązań do NGE w FLCL? Stroisz sobie jaja, czy Ty tak na serio?


Raczej nie Szysz tylko twórców FLCL musisz o to zapytać. A najlepiej zapoznaj się ze wspomnianymi komentarzami.

I dalej nie odniosłeś się do moich pytań. Mamy traktować Twój pierwszy post jedynie jako prowokację czy podtrzymujesz zacytowane przeze mnie wcześniej zdania?

Offline Nakago

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:18:30 pm »
Cytat: "haael"
Oj, dzieci, dzieci.

Synku, ujawnij swój wiek, to może pogadamy o dzieciach...

Cytat: "haael"
Już nigdy kino amerykańskie nie było takie same. Żaden film nie mógł odtąd się obejść bez trzech mendli trupów.

Opierasz się na własnym doświadczeniu z kinematografią amerykańską, czy twierdzenie to zaczerpnąłeś od jakiegoś znawcy? Znam wiele filmów - po "Życzeniu śmierci" - gdzie trup pada pojedynczo, a nawet wcale. Amerykańskich filmów...

Cytat: "haael"
"Życzenie śmierci" wywarło wpływ na wszystkie inne filmy, chociaż było głupie, płaskie i durne.

Zanadto uogólniasz. "Życzenie śmierci" nie wywarło wpływu na wszystkie późniejsze filmy. Ze trzy mendle tytułów mogę wymienić, które z "Życzenia śmierci" nie mają nic.

Cytat: "haael"
Tak, jak trzeba przeczytać Dantego, Goethego czy innego Arystofanesa.

Nie przeczytałam żadnego. Pójdę do piekła?...

Cytat: "haael"
To dziedzictwo animowanej kultury.

Dobrze powiedziane: dziedzictwo. Po prostu kulturalne dobro. Ale nie źródło wszechrzeczy...

Cytat: "haael"
ale bez Kochanowskiego nie byłoby Norwida. Nie byłoby nikogo!

Nie on byłby pierwszy, to pierwszy byłby ktoś inny. Bzdurą jest twierdzić, że gdyby nie Kochanowski, to nikt nigdy nie napisałby wiersza po polsku. Bez Verne'a nie istniałoby science fiction? Bez Tolkiena nie byłoby elfów i krasnoludów w podobnej postaci? Co Ty jesteś, jasnowidz?...

Zawsze ktoś musi być pierwszy, żeby po nim byli kolejni. Nigdy to jednak nie znaczy, że gdyby tym pierwszym był ktoś inny, to by nie było tego, co zapoczątkował. Gdyby nie Galileusz odkrył, że Ziemia się kręci, odkryłby to ktoś inny i to pewnie w kilka lat później. Gdyby nie Eddison wynalazł żarówkę, to pewnie jakiś czas później zrobiłaby to inna osoba. To samo się tyczy bomby atomowej - w końcu nie jeden zespół nad nią pracował, tu więc mamy nawet coś w rodzaju dowodu.

NGE było, być może, prekursorem poruszania pewnych kwestii w anime. Nie było jednak pierwszym robotem o mecha (acz Evy i tak nie są mecha) czy o inwazji z kosmosu. Po prostu nieco zmieniło ujęcie, to wszystko. Twierdzić, że cała późniejsza japońska animacja została zdominowana przez NGE, to jakby twierdzić, że nie istniałaby bez Disneya. I to drugie nawet IMHO jest bliższe prawdy...

Cytat: "haael"
Np. "faza" - abstrakcyjne halucynacje bohatera, ukazujące jego podświadomość. Wyobrażacie sobie anime bez tego?

Nie muszę sobie wyobrażać, widziałam całe mnóstwo anime bez 'tego'. Na szczęście jest takich sporo - inaczej bym chyba anime nie mogła w ogóle oglądać.

Cytat: "haael"
Albo np. Rei. Wyobrażacie sobie dzisiejsze anime bez albinotycznej autystycznej dziewczynki, snującej się po kadrach jak dusza czyśćcowa, skrywającej tajemnice tak mroczne, że włosy siwieją i dźwigającą na barkach odpowiedzialność za cały świat? Gdyby nie Rei, nie istniałaby choćby Rika z HnNKn.

Ale istniałaby Touru, Chidori, Chihiro. Lalaru być może wyglądałaby inaczej, jednak nie wątpię, że istniałaby również.

Cytat: "haael"
Miło np. wiedzieć, że Lilith to inkarnacja wielkiego wieloryba.

A, tak. Miło jest wiedzieć, że NGE w ogromnej większości inspirowane jest Biblią. Gdyby nie było Biblii, nie byłoby NGE. Ergo: NGE jest wtórne. I o całe wieki opóźnione...

Cytat: "haael"
Cytuj
Przez takie podejście fanatyków NGE to anime traci w moich oczach.
Ach, mierzi Cię, że NGE ma swoich fanatyków?

Ależ nie. Mierzi mnie wszystko, co ma fanatyków, jeśli ci fanatycy fanatycznie mi się pchają pod oczy. Gdybym kiedyś gdzieś usłyszała: "NGE ma swoich fanatyków", to bym się specjalnie nie przejęła. Wiele rzeczy ma swoich fanatyków, to nic nowego. Kiedy jednak owi fanatycy włażą z buciorami w moje życie, to mnie to irytuje. I, niestety, obrywa się przy tym również Bogu ducha winnym przedmiotom ich fanatyzmu...
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:27:06 pm »
ja nie umniejszam roli nge, tylko Ty, haaelu ją wyolbrzymiasz. ja Ci tylko podałam inne "kamienie węgielne", które zmieniły anime tak, by evangelion mógł  w ogóle powstać.

przed NGE był Akira. jeśli już mówimy o jakichkolwiek kamieniach węgielnych, to tylko w tym przypadku, bo nge jest wtórne do Akiry.

nie staram się dowieść, że nge jest kiepskim anime (bo nie jest), tylko tego, żę stwierdzenie, jakoby było najwspanialszym i przełomowym dziełem animacji japońskiej jest chybione. to samo można powiedzieć o Akirze - sęk w tym, ze Akira jest z 1988 roku. z 1995 roku  jest również GITS. nie zaprzeczysz, ze są to anime wybitne, które zmieniły oblicze animacji, okazały, że rysowanka może być dziełem ambitnym, niejednoznacznym... mogę od ręki wymienić kilka innych tytułów, które zrobiły o wiele większa rewolucję niż nge, a były wcześniejsze (Lupin, Tenshi no Tamago, Nausicaa, żeby wymienić te, które mi w pierwszej chwili przychodzą do głowy). evangelion tylko wlazł na dobrze ubitą ścieżkę i rozwinął skrzydełka, co było by niemożliwe bez dzieł wcześniejszych.

a Wilk ma rację, najpierw obejrzyj FLCL z komentarzem, a potem się wypowiadaj. Bo jak się chce, to evangeliona i we wzorze na majtkach bishojo z haremówki dostrzeżesz, a tym bardziej w pozycji która wyszła z tego samego studia co nge.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:28:52 pm »
Cytuj
Gdyby nie Rei, nie istniałaby choćby Rika z HnNKn.


W którym miejscu Rika jest autystyczna? W którym miejscu jest bezwolna? W którym ślepo za kimś podąża? Uzasadnisz ładnie swoje zdanie na modelu osobowości tych dwóch postaci czy kolejny raz zignorujesz moje pytanie?

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:35:12 pm »
poza tym Rei nie skrywa żadnych tajemnic, bo jest pusta i żadne włosy nie siwieją. robi bardziej za mrocznego bisza na skale niż za tajemnicę >< tajemnicą jesto owszem, jej pochodzenie, ale poza oryginalnością pomysłu to nic ciekawego tam nie ma... o wiele większą tajemnicę skrywa Asuka. i dobrze ją skrywa, podczas gdy Rei na samym wstępie wali po oczach "mam angsta"...

nie chce mi się szukać w bazie anime pierwowzorów dla Rei. ale na pewno są. w końcu to taki archetyp dobrej japońskiej żony ze aż strach bierze ><
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:42:12 pm »
Cytuj
Synku, ujawnij swój wiek, to może pogadamy o dzieciach...

Jeżeli wiek podany w Twojej sygnaturce jest prawdziwy, to jestem młodszy od Ciebie. A o dzieciach jeszcze kiedyś możemy pogadać.

Cytuj
Nie przeczytałam żadnego. Pójdę do piekła?...

Nie wiesz, co tracisz.

Cytuj
Bzdurą jest twierdzić, że gdyby nie Kochanowski, to nikt nigdy nie napisałby wiersza po polsku.

Napisałby, ale nie istniałaby polska poezja taka, jaką mamy dzisiaj. Gdyby nie było NGE, to świat anime wyglądałby inaczej. Jak bardzo inaczej - to zależy od wpływu NGE, który moim zdaniem jest bardzo duży.

Cytuj
Zawsze ktoś musi być pierwszy, żeby po nim byli kolejni. Nigdy to jednak nie znaczy, że gdyby tym pierwszym był ktoś inny, to by nie było tego, co zapoczątkował.

Ale jednak to zwykle pierwszym wręcza się laury.

Cytuj
Nie muszę sobie wyobrażać, widziałam całe mnóstwo anime bez 'tego'. Na szczęście jest takich sporo - inaczej bym chyba anime nie mogła w ogóle oglądać.

Nie pytałem "czy istnieje konkretne anime bez tego", tylko "czy wyobrażasz sobie anime jako ogół, w którym nie istnieje motyw 'fazy'". To tak, jakby próbować myśleć o kinie amerykańskim bez scen morderstwa. I wiem, że istnieją filmy, w których nikogo nie mordują.

Cytuj
Ale istniałaby Touru, Chidori, Chihiro. Lalaru być może wyglądałaby inaczej, jednak nie wątpię, że istniałaby również.

Masz problemy z logiką. A Chidori by nie istniała.

Cytuj
A, tak. Miło jest wiedzieć, że NGE w ogromnej większości inspirowane jest Biblią. Gdyby nie było Biblii, nie byłoby NGE. Ergo: NGE jest wtórne. I o całe wieki opóźnione...

Wtórne? Nie wtórne, tylko zainspirowane Biblią. To żaden wstyd nawiązywać do innych utworów. Powiedziałbym nawet, że dzięki nawiązaniom sztuka jest ciekawsza. Można się bawić w odnajdowanie tych nawiązań.

Cytuj
Kiedy jednak owi fanatycy włażą z buciorami w moje życie, to mnie to irytuje.

Dostrzegam u Ciebie objawy manii prześladowczej. Osobiście nic nie mam do Twojego życia.

Cytuj
I dalej nie odniosłeś się do moich pytań. Mamy traktować Twój pierwszy post jedynie jako prowokację czy podtrzymujesz zacytowane przeze mnie wcześniej zdania?

Po przetłumaczeniu na język ludzki moja wypowiedź miała znaczyć:
NGE może się podobać lub nie, ale wywarło ogromny wpływ na anime. Istnieje tyle nawiązań do NGE, że bez jego obejrzenia bardzo wiele motywów staje się niezrozumiałych.

Znacie piosenkę Grechuty "Korowód"? To ta, która zaczyna się słowami "Kto pierwszy szedł przed siebie, kto pierwszy cel wyznaczył". Czy ktoś z Was mógłby powiedzieć, o co w niej chodzi? Dam Wam pewną wskazówkę - w tle piosenki leci takie murmurando. Chór mruczy pewną melodię. Czy teraz wszystko stało się jaśniejsze?

Szukanie nawiązań to połowa przyjemności obcowania ze sztuką. Może dla niektórym bardziej podobają się dzieła, które nie wymagają myślenia, ale ja do takich ludzi nie należę. A "wielkość" dzieła mierzy się właśnie ilością nawiązań do niego. W świecie nauk informatycznych jest takie pojęcie, jak "impact factor" (współczynnik wpływu). Jest to liczba obliczana na podstawie cytatów z danej pracy zawartych w innych pracach. W ten sposób określa się, czy praca była przełomowa i jak była ważna. W przypadku NGE impact factor jest bardzo wysoki.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:46:44 pm »
akira akira akira akira akira

czy ja się doczekam odpowiedzi na MOJE argumenty? pewnie nie, bo o ileż łatwiej jest zignorować prawdę kolącą w oczy i odnieść się do argumentów, które łatwiej zbić i dalej udawać, że wyszło na moje ><
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:51:52 pm »
Tylko Ty doszukujesz się na siłę nawiązań. Starczy że coś choć w minimalnym stopniu przypomina NGE, a dla Ciebie jest to już nawiązanie i bez NGE nie da się tego zrozumieć. A błąd, bo to wcale nie musi być nawiązanie, a może być przypadkowe podobieństwo i to do tego dalekie, dla kogoś poza fanem NGE niezauważalne (choćby Rika - nie wiem jak możesz twierdzić, że bez Rei taka postać jak Rika by nie powstała).

Jeszcze raz powiem i podkreślę: NGE jest protoplastą współczesnych serii o mechach i występuje w pewnej ilości parodii oraz serii komediowych. Ale na tym koniec.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 30, 2007, 12:56:55 pm »
Cytuj
czy ja się doczekam odpowiedzi na MOJE argumenty?

Muszę ochłonąć.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Nakago

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 30, 2007, 01:02:16 pm »
Cytat: "haael"
Cytuj
Synku, ujawnij swój wiek, to może pogadamy o dzieciach...
Jeżeli wiek podany w Twojej sygnaturce jest prawdziwy

Nie. Celowo się postarzam. Na wszystkich forach, gdzie jest możliwość podania daty urodzenia. To typowe u kobiet, rozumiesz...

Cytat: "haael"
Cytuj
Nie przeczytałam żadnego. Pójdę do piekła?...
Nie wiesz, co tracisz.

Nie wiem, zapewne. Ale jeśli tracę możliwość zostania fanatyczką czegokolwiek, to dziękuję, postoję.

Cytat: "haael"
Cytuj
Bzdurą jest twierdzić, że gdyby nie Kochanowski, to nikt nigdy nie napisałby wiersza po polsku.
Napisałby, ale nie istniałaby polska poezja taka, jaką mamy dzisiaj.

Zapewne. Bo nie byłoby w niej Kochanowskiego (chyba że zacząłby pisać zainspirowany cudzym przykładem ;-)). Przez co Leśmian nie mógłby napisać "Urszuli Kochanowskiej". Może napisałby w to miejsce coś innego...

Cytat: "haael"
Gdyby nie było NGE, to świat anime wyglądałby inaczej. Jak bardzo inaczej - to zależy od wpływu NGE, który moim zdaniem jest bardzo duży.

Szkoda, że jest to nie do udowodnienia. Trzeba by sobie obejrzeć rzeczywistość, w której NGE nigdy nie powstało, a tego się, niestety, zrobić nie da...

Cytat: "haael"
Cytuj
Zawsze ktoś musi być pierwszy, żeby po nim byli kolejni. Nigdy to jednak nie znaczy, że gdyby tym pierwszym był ktoś inny, to by nie było tego, co zapoczątkował.
Ale jednak to zwykle pierwszym wręcza się laury.

Pierwszy nie zawsze znaczy najlepszy. Na podstawie tego, co z "Boskiej komedii" przeczytałam, uważam, że "Hiob. Komedia sprawiedliwości" jest zdecydowanie lepszą książką. Nie wątpię, że Heinlein się na Dantem wzorował, sądzę jednak, że poszło mu lepiej. Znacznie.

Cytat: "haael"
Cytuj
Nie muszę sobie wyobrażać, widziałam całe mnóstwo anime bez 'tego'. Na szczęście jest takich sporo - inaczej bym chyba anime nie mogła w ogóle oglądać.
Nie pytałem "czy istnieje konkretne anime bez tego", tylko "czy wyobrażasz sobie anime jako ogół, w którym nie istnieje motyw 'fazy'".

Tak. Śnię o tym po nocach. To są najpiękniejsze sny, jakie mam w tematach anime...

Cytat: "haael"
Cytuj
Ale istniałaby Touru, Chidori, Chihiro. Lalaru być może wyglądałaby inaczej, jednak nie wątpię, że istniałaby również.
Masz problemy z logiką.

Jakieś konkrety?

Cytat: "haael"
A Chidori by nie istniała.

Jakieś dowody?

Cytat: "haael"
Cytuj
Kiedy jednak owi fanatycy włażą z buciorami w moje życie, to mnie to irytuje.
Dostrzegam u Ciebie objawy manii prześladowczej.

Widzę Cię za swoimi plecami. Więc chyba masz rację. Ktoś mi z szafy wyłazi... A, nie, to tylko Vejiita. Won, z powrotem.

Cytat: "haael"
Osobiście nic nie mam do Twojego życia.

A i owszem. Próbujesz fanatycznie przekonać innych (do których się zaliczam) do swoich fanatycznych racji. I nie przyjmujesz do wiadomości, że uważają oni Twoje racje za jednostronne i przesadzone, co popierają argumentami, których nawet nie próbujesz zbić. Owszem, fanatyzm walczący ogólnie rzecz biorąc wchodzi mi w życie z buciorami. Niech sobie fanatycy będą - w swoich domach, za zamkniętymi drzwiami. Niech składają pokłony glinianym bożkom, byle tylko nikogo innego w to nie mieszali.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Konował

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 30, 2007, 02:58:22 pm »
Jak w dyskusjach można podawać za argument stwierdzenie gdyby  nie to nie byłoby tamtego ?! Skąd ta pewność że inni twórcy by nie wpadli na podobny tytuł, sposób przedstawienia świata etc. Równie dobrze można porozmawiać  ,,O pożarze w którym zginęliśmy po ślubie'' (nie jest to słowo w słowo tego co powiedziała panna Weatherwax ;) ).


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Skrzydlaty

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 30, 2007, 03:24:07 pm »
Cytat: "Szyszka"

haael, owszem, to anime jest dobre. miało duży wpływ. ale osobiście uważam, że FLCL dużo lepiej mówi o problemach dorastania. Bo nge to taka psychoanaliza dla ubogich, wybacz.


<3

Offline Niuniek

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 30, 2007, 03:52:41 pm »
lolomgwtfhaxkekekenaps


Nie mam pojęcia skąd ktoś coś takiego wymyślił, ale jak dla mnie to NGE jest dobrym animcem, ale chyba nie aż tak ważnym, żeby robić z niego jakiegoś boga, czy coś. ;)

Ja uważam, że NGE jest fajne i już. :D

 

anything