Autor Wątek: Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE  (Przeczytany 12062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michaelius

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 30, 2007, 05:50:58 pm »
Jak dla mnie to kamieniem milowym w rozwoju anime to moze i byla pierwsza seria Gundama/Macrossa czy pierwszy filmowy GITS, ale NGE to tylko niezla seria warta obejrzenia i zapamietania,  ale jakims protoplasta gatunku nie zostala.
No chyba , ze zaliczymy RahXephone'a jako parodie NGE.
Michaelius

"Your understending is not required, merely your surrender"

Offline Nakago

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 30, 2007, 05:56:22 pm »
Jeszcze kilka głosów tego typu i haael już nigdy nie ochłonie na tyle, żeby odpowiedzieć Szyszce :-p.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Dembol_

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 30, 2007, 06:46:47 pm »
http://img112.imageshack.us/img112/8554/facepalmym7.jpg
ale
FLAME ON!  :badgrin:

1. Egzystowałem bez problemu przez pierwsze 8 lat mojej fascynacji anime i mangą bez oglądanie NGE, którego obejrzałem (niejako przypadkiem) jakiś rok temu. Nie umniejszyło to mojej radości oglądania oraz nie utrudniło zrozumienia kilkudziesięciu anime, które w tym czasie widziałem. Muszę też powiedzieć, że nie widziałem ani jednego filmu Miyazakiego, a GITSa i Akirę obejrzałem dopiero przy okazji polskich wydań. I żyję. Po ich obejrzeniu mój sposób postrzegania anime się nie zmienił. To obala teorię, że istnieje coś takiego jak "anime które trzeba obejrzeć".

2. W literaturze występuje coś takiego jak archetyp i topos. Czy potrafisz wymienić (prosiłbym o dużo przykładów) jakie toposy i archetypy stworzył NGE. Ponadto napisz mi jakie gatunki anime zapoczątkował NGE. Skoro piszesz, że NGE miał wpływ na KAŻDE!!! anime po nim stworzone to wypisz proszę chociaż ze 20 konkretnych odniesień (z tego samego powodu nie powinieneś mieć problemów z podaniem przykładów).

Szczerze mówiąc mi do głowy przychodzi jedynie Raxephon, którego nie widziałem, a o którym mówiono, że jest "mocno inspirowane" NGE. Co w sumie dziwnym nie jest bo skoro NGE zarobiło kupę kasy to inni też chcieli trochę uszczknąć.

Cytuj
Ach, mierzi Cię, że NGE ma swoich fanatyków?
Mierzi mnie, że fanatycy NGE (jak i każdej innej serii) to matoły o ograniczonej percepcji wg których każde pierdnięcie Shinjiego ma jakieś metafizyczne wytłumaczenie, niesamowicie głębokie przesłanie i zmieniło wszechświat na zawsze. Mierzi mnie, że Anno z ekipą źle zaplanowali budżet (albo go przepili) i zabrakło na ostatnie dwa odcinki, a ich idiotyczne wytłumaczenie łyknęło tyle osób.

Offline Qraq

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 30, 2007, 07:07:23 pm »
Dembol wygrywa jeden darmowy internet!

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 01, 2007, 06:41:15 am »
Cytat: "Dembol_"

Szczerze mówiąc mi do głowy przychodzi jedynie Raxephon, którego nie widziałem, a o którym mówiono, że jest "mocno inspirowane" NGE. Co w sumie dziwnym nie jest bo skoro NGE zarobiło kupę kasy to inni też chcieli trochę uszczknąć.

Cytuj
Ach, mierzi Cię, że NGE ma swoich fanatyków?
Mierzi mnie, że fanatycy NGE (jak i każdej innej serii) to matoły o ograniczonej percepcji wg których każde pierdnięcie Shinjiego ma jakieś metafizyczne wytłumaczenie, niesamowicie głębokie przesłanie i zmieniło wszechświat na zawsze. Mierzi mnie, że Anno z ekipą źle zaplanowali budżet (albo go przepili) i zabrakło na ostatnie dwa odcinki, a ich idiotyczne wytłumaczenie łyknęło tyle osób.


Gainax ma chyba ogólne problemy z planowaniem budżetu, bo KareKano czy obecny Gurren też cierpią na przeładowanie pierwszych odcinkow i ubogość pozostałych :P

a tak poza tym to nge miał wpływ na każde kiepskie anime, w którym pojawia się tajemnicza białowłosa moe, która rzuca półsłówka i ogólnie robi za tajemniczą Rei ><
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline steelie

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 01, 2007, 03:35:08 pm »
:shock:  :shock:  :shock:  :shock:
To mi siada net na parę dni, a tu taki niesamowity temat powstaje? Przecież to musi być jakiś dowcip, a z czymś takim:
Cytuj
TRZEBA go znać, bo inaczej nie zrozumiesz żadnego innego anime.

To nawet nie da się dyskutować, to bzdura zdecydowanie zbyt mocno wyje***a w kosmos.


A Death Wish to dobry film sensacyjny był :p

Offline Nakago

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 01, 2007, 04:02:14 pm »
Cytat: "Szyszka"
a tak poza tym to nge miał wpływ na każde kiepskie anime, w którym pojawia się tajemnicza białowłosa moe, która rzuca półsłówka i ogólnie robi za tajemniczą Rei ><

W tym momencie nasuwa mi się na myśl pytanie natury, że tak powiem, zasadniczej: "Ima, Soko ni Iru Boku" jest kiepskim anime czy Lalaru nie ma może nic wspólnego z Rei?...
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Clayman_

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 01, 2007, 06:24:20 pm »
Cytat: "haael"
Oj, dzieci, dzieci.

W amerykańskim filmie dawno dawno temu przedstawiano sceny zabójstwa. Co znamienne, zabójstwo było "cenne", zdarzało się raz czy dwa razy w filmie i było bardzo ważnym składnikiem fabuły. Potem nadeszło "Życzenie śmierci", gdzie trupy latały jak seria z pepeszy. Już nigdy kino amerykańskie nie było takie same. Żaden film nie mógł odtąd się obejść bez trzech mendli trupów. "Życzenie śmierci" wywarło wpływ na wszystkie inne filmy, chociaż było głupie, płaskie i durne.

dlaczego takie zlote mysli znajduje zawsze akurat na forum mia?
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 01, 2007, 06:28:40 pm »
Cytat: "Clayman_"
Cytat: "haael"
Oj, dzieci, dzieci.

W amerykańskim filmie dawno dawno temu przedstawiano sceny zabójstwa. Co znamienne, zabójstwo było "cenne", zdarzało się raz czy dwa razy w filmie i było bardzo ważnym składnikiem fabuły. Potem nadeszło "Życzenie śmierci", gdzie trupy latały jak seria z pepeszy. Już nigdy kino amerykańskie nie było takie same. Żaden film nie mógł odtąd się obejść bez trzech mendli trupów. "Życzenie śmierci" wywarło wpływ na wszystkie inne filmy, chociaż było głupie, płaskie i durne.

dlaczego takie zlote mysli znajduje zawsze akurat na forum mia?


bo na offtop są za głębokie
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Clayman_

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 01, 2007, 06:32:02 pm »
a poza offtopem i mia nic juz tu nie ma
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Michaelius

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 01, 2007, 06:34:55 pm »
Bo fora bitewniakow o wiele lepiej wycinaja spam  :lol:
Michaelius

"Your understending is not required, merely your surrender"

Offline Frey Ikari

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 01, 2007, 07:33:04 pm »
Cytuj
Mierzi mnie, że fanatycy NGE (jak i każdej innej serii) to matoły o ograniczonej percepcji wg których każde pierdnięcie Shinjiego ma jakieś metafizyczne wytłumaczenie, niesamowicie głębokie przesłanie i zmieniło wszechświat na zawsze. Mierzi mnie, że Anno z ekipą źle zaplanowali budżet (albo go przepili) i zabrakło na ostatnie dwa odcinki, a ich idiotyczne wytłumaczenie łyknęło tyle osób

Tak sobie czytam i zastanawiam się czy jestem fanatykiem jakiegoś anime i stwierdzam że fanatyk to słowo pojmowane przez każdego trochę inaczej ale na potencjalne nazwanie mnie matołem o ograniczonej percepcji uważam za zachowanie naprawdę godne ubolewania i napisania słow: UCISZ SIĘ CHAMIE! :idea:

Offline Dembol_

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 01, 2007, 08:27:54 pm »
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=fanatyk - tutaj masz definicje. Zawsze możesz sprawdzić czy jesteś fanatykiem. Jeśli bliżej Ci do pierwszej definicji to niestety mam dla Ciebie złą wiadomość ;) Jeżeli ktoś jest głuchy na rzeczowe i logiczne argumenty to jak inaczej mam taką osobę określić jak nie matołem o ograniczonej percepcji (nie wspominam tutaj o wulgaryzmach, bo tych zawsze noszę sporo w zapasie). Z doświadczenia wiem, że wśród miłośników NGE jest sporo takich osób, którzy na co dzień mogą być bardzo miłymi ludźmi z którymi pewnie chętnie wypiłbym piwo, ale zamiast normalnie rozmawiać, zaczynają toczyć pianę jak wspomina się, że ich ulubiona seria nie jest arcydziełem, a jedynie średnim anime.

Offline steelie

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 01, 2007, 08:32:26 pm »
Zainspirowany postem Claymana sprawdziłem na IMDb i patrz pan jakie cuda! Death Wish jest z '74, a takie np. Bonnie and Clyde, nie mniej znane i nie mniej krwawe (opowiada przecież o parze morderców, którzy sami giną w finałowej i jakże efektownej sekwencji) z '67. A więc to jest przykład tego przedbronsonowego filmu z jednym trupem? A może The Wild Bunch Krwawego Sama, z '69?

Ale to taka dygresja, bo Bronson nie ma za wiele wspólnego z NGE. Khem.

Co NGE wniosło do anime? Na początku można odrzucić cały shonenowy bagaż, czyli mecha, nastoletniego bohatera i otaczające go nastoletnie laski, zabawnego bohatera drugoplanowego (chyba że uważasz, że bez Pen Pena w Bleachu nie byłoby Kona, a w Death Note Ryuku). To już było. Mamy zwichrowane psychiki bohaterów, każdy wyładowany jest kompleksami, fobiami i innymi cudami, o których Szyszka nasłuchała się długo, a ja raczej nie będę miał ku temu okazji. Że niby NGE jest prekursorem dramatu psychologicznego, do tego tak pretensjonalnego? Że niby wcześniej w anime ten gatunek nie występował? A nawet jeśli to czy przeniesienie go z filmu aktorskiego na grunt anime stawia go w roli "kamienia węgielnego"? Dalej, wspomniane przez ciebie zwidy. Może uważasz to za niepojęte, ale ja bez problemu umiem wyobrazić sobie współczesne anime bez takiego sposobu ukazywania psychiki bohatera.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 01, 2007, 08:47:40 pm »
Nastoletni bohater otoczony przez laski to pojawił się już w Tenchi Muyo, które jest uważane za prekursora haremówek. Więc ten motyw raczej nie da się przypisać dla NGE. Tak samo z zabawnymi bohaterami drugoplanowymi - to istniało w anime od zawsze.

Za to nie przypominam sobie, bym gdzieś w starszej produkcji widział młodego fana militariów ganiającego z kamerą (obowiązkowe okulary).

 

anything