trawa

Autor Wątek: Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE  (Przeczytany 12373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 01, 2007, 09:04:41 pm »
hm, ale jakby się tak zastanowić, to NGE jest pierwszym serialem, który ma wszystko naraz do kupy :P i traumę, i mechy, i panienki, i mistycyzm, i "magię", i mechy, i panienki. a i shinjego :P jak na taką ilość chłamu, który się tam pętał to i tak im nieźle wyszło, ba, powiedziałabym, że rewelacyjnie.

ale spójrzmy na to z innej strony - gdyby nie evangelion, gainax mógłby biedę cieżką klepać, a tak dzięki młodym naiwnym kasę zbija i zbijać bedzie, bo wyda kolejne ultra-mega-remastered-z-dodatkową-ukrytą-dotąd-sceną-z-Rei-prawie-pod-prysznicem-edition i ludzie się rzucą i się bedą czegoś doszukiwać tak jak fani Star Wars i Star Treka, a gainax będzie miał pieniążki na inne dobre serie. patrząc pod tym kątem to faktycznie, bez nge nie było by FLCL< KareKano i (mojego ulubionego w tej chwili) Gurrena, bo by zwyczajnie kasy nie było.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

gość1

  • Gość
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 01, 2007, 09:53:14 pm »
Dla mnie NGE mogłoby nie być O_o Nudne to to, bezpłciowe jakieś i w ogóle. No, tak jakby, jakby Ci to powiedzieć... NGE wykonuje czynność, która jest powszechnie uważana za gorszącą. Chociaż taki Carmac robił sobie z tego żarty publicznie. Podpowiem: słowo na 4 litery z podwójnym ES! (Żeby Wilk się nie czepiał xD). W każdym razie ani anime, ani manga NGE mnie nie wciągnęły. Ba! Nie miały nawet tego magicznego "czegoś", żeby przy tym dłużej posiedzieć -.-"

Bardziej pasowałby temat: zmiany po GitS w świecie MiA i nie tylko, bo był to tytuł bardziej przełomowy.

Offline steelie

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 01, 2007, 10:06:22 pm »
Cytuj
Nastoletni bohater otoczony przez laski to pojawił się już w Tenchi Muyo, które jest uważane za prekursora haremówek. Więc ten motyw raczej nie da się przypisać dla NGE. Tak samo z zabawnymi bohaterami drugoplanowymi - to istniało w anime od zawsze.

No to przecież napisałem.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 01, 2007, 10:12:55 pm »
Mój błąd, nie doczytałem.

Offline Michaelius

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 02, 2007, 07:02:48 am »
pod jednym wzgledem NGE jest wyjatkowy ma mega wykreconcych fanow :D Zajrzalem sobie na forum ponizej a tam kilkudziesiecio stronicowe dyskusje o roznych duperelach rozbierajace evangeliony do najmnijszego mozliwego organu ;)
Michaelius

"Your understending is not required, merely your surrender"

Offline pannajoanna

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 03, 2007, 03:20:10 pm »
czy NGE jest przełomowym anime? hm, sądzę, że nie można tak powiedzieć. Każdy kolejny twór (bez znaczenia, czy mówimy o filmie, książce, czy o obrazie) bazuje na dorobku poprzednich twórców. NGE stanowi syntezę wielu pojawiających sie wcześniej wątków, może więc zaskakiwać bogactwem pod względem fabuły, czy budowy postaci.

ktoś z moich przedmówców powiedział, że jest to psychoanaliza dla ubogich, czy coś w tym stylu. nie zgodzę się z tym w żaden sposób. nie jest to anime odkryciem w sensie wytoczenia nowego szlaku dla następnych twórców(postarajcie się znaleźć jakieś CAŁKIEM nowe motywy w tym anime. nie ma.). ale dla mnie osobiście ma ono szczególne znaczenie.

nie mam problemów ze sobą za bardzo, nie żyje w jakimś stresie, nie pochodzę z patologicznej rodziny, nie jestem niedowartościowana, niezaspokojona itp. ale anime to uwielbiam. mogę wręcz powiedzieć, że miało szczególnie silny wpływ na moje przemyślenia, postrzeganie siebie i innych. więc tak, dla mnie jest to anime przełomowe, nie jako konkretne anime, tylko jako wydarzenie, doświadczenie. dla niektórych przełomowe jest zapoznanie się z biblią, dla innych filozofia Platona czy innego starożytnego, twórczość Picassa czy muzyka klasyczna. dla mnie przełomowym momentem było obejrzenie NGE. sądzę ponadto, że osoby które oglądając serię, utożsamiają się z Shinjim (więc posiadają jakieś tam liczne kompleksy..) nie są w stanie zrozumieć sensu, przesłania do końca. to nie jest anime o tym, że jak jesteś kompletną ciotą, to nie przejmuj się, będzie dobrze.

twórca tematu twierdzi, że wiele dzieł nawiązuje do NGE, ja osobiście sądzę, że to całkiem bez znaczenia. za to zachwyca mnie ilość nawiązań do innych wydarzeń/dzieł pojawiających się w serii. to świadczy o wielkim bogactwie treściowym.

nie wiem, jak można skończyć szkołę średnią nie znając Goethego, Kochanowskiego itp itd. nie wiem, jak można bez znajomości dzieł należących do klasyki zajmować się tymi mniej klasycznymi. są rzeczy, które wiedzieć wypada.
substitutes are always available.]

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 03, 2007, 03:29:23 pm »
To o psychologii dla ubogich powiedziała osoba, która ma jak najbardziej prawo to powiedzieć (nie zgodziłaś się z tym, ale nie przedstawiłaś żadnych argumentów).
A co wypada zależy tylko i wyłącznie od norm społecznych, a nie od rzeczywistej wartości zachowania.

Ale EOT, bo nie chcę zaśmiecać tematu.

Offline pannajoanna

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 03, 2007, 04:14:58 pm »
z jakiej to okazji ma prawo tak powiedzieć? co to jest psychoanaliza dla ubogich? zawsze myślałam , że psychoanaliza dla ubogich to szybciej taka bezpłatna linia telefoniczna, jak nie masz kasy/odwagi iść do psychologa a masz problemy.
może osoba, która to powiedziała skończyła psychologie, psychiatrię czy coś tam jeszcze, ale to chyba nie daje prawa twierdzić, że tak rzeczywiście jest. poza tym napisałam wcześniej, że bardzo ciekawa jest tu kreacja bohaterów. są to postacie skomplikowane i chyba tego udowadniać nie trzeba (samo rzuca się w oczy przy oglądaniu).

po co mam podawać argumenty, że to nie jest psychologia dla ubogich?
ktoś kto postawił tezę:nge to psychologia dla ubogich powinien szukać argumentów na jej uzasadnienie.

co do norm społecznych, to też bardzo ciekawe. zgadzam się, że od nich zależy to co wypada. ja i Goethego i Kochanowskiego miałam w szkole w klasie 1 i 2 liceum, jako lektury. widocznie przeczytanie ich wymagają jakieś tam normy, społeczne, edukacyjne, kulturalne.
rzeczywista wartość zachowania to z kolei bardzo zagadkowe dla mnie sformułowanie, i nie wiem niestety, co się za nim kryje.
substitutes are always available.]

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 03, 2007, 04:26:57 pm »
Jeśli ta osoba skończyła psychologię, to chyba jednak ma prawo tak powiedzieć, bo najnormalniej wie o czym mówi. A argumentem jest to, że postacie są kreowane wg spisu zaburzeń psychicznych i podręcznikowych przykładów z zajęć z psychologii :) No ale ja się znam pobieżnie, może ta osoba zechce sama rozwinąć temat. W każdym razie mój kumpel po psychologii (wtedy był na 4 roku) też machnął ręką na NGE. Coś w tym musi być.

A za tym zagadkowym sformułowaniem kryje się teza, że nie zawsze to co "wypada", wypada dlatego, bo jest dobre/wartościowe etc. Jeśli tego nie rozumiesz, to niestety nie jestem w stanie Ci pomóc.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 03, 2007, 05:44:39 pm »
zwrotu "psychoanaliza dla ubogich" nie należy przede wszystkim brać dosłownie - jest to związek frazeologiczny oznaczający "coś raczej pośledniej jakości", a nie "coś dla osób nie mających pieniędzy" (na przykład wyścigi karaluchów to takie derby dla ubogich). w takim sensie to pisałam.

widzisz, nieprzypadkowo nge uwielbiają głównie osoby młode, z czego większość ledwo dowód dostała (albo jeszcze czeka). zmagania z rzeczywistością, problkem z określeniem "kim jestem i dokąd zmierzam" jest charakterystyczny dla tego okresu życia - trzeba wybierać profil w szkole, pierwsze jakies związki uczuciowe, planowanie przyszłości... to wszystko składa się na rozwój emocjonalny człowieka.

a evangelion dokładnie o tym mówi - kim jestem, czego chcę od siebie, od innych, od miłości, od swojego ciała, od rodziców, dokąd zmierzam i dlaczego zmierzam. człowiek siedzi i sie zachwyca, bo nagle ktoś w ładny, zgrabny sposób pokazuje to, o czym jego dusza gra. wszystkie te "schizy" "triki" i "sposoby postrzegania rzeczywistości", które tak zachwycają, sa po prostu "wstępem do psychologii". tak, wiem, jestem mądra, bo psychologię skończyłam, jakbym tego nie zrobiła, to pewnie bym czuła wow. a tak nie czuję i jest to moje prywatne zdanie, tóre potrafię uzasadnić.

dla mnie nic nowego w tym anime nie było, a wręcz miałam ochotę trzepnąć te emo, co tam latało.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Frey Ikari

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 03, 2007, 06:37:53 pm »
NGE samo w sobie nie jest przełomem albo jest w zalezności od naszego systemu wartości. Dla mnie przełomowe było ukazanie bohaterow i to oni odmienili trochę mnie samego w sobie. GiTS czy Akira nie zrobiło na mnie takiego wrażenia.

Offline pannajoanna

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 03, 2007, 06:46:11 pm »
rzeczywiście, masz słuszność, może ja po prostu trafiłam 'wiekowo' i dlatego to anime wydaje mi się tak interesujące. muszę jednak podkreślić, że nie jestem emo;) co więcej, nie przeżywam 'przygód' i przeżyć głównych bohaterów w sposób osobisty i emocjonalny, nie mniej jednak uważam że przedstawione w serii problemy są ..hm.. jak by to ująć .. nie są tak 'płytkie' jak prezentowane w innych produkcjach.

ponadto wydaje mi się, że głównymi odbiorcami ma być nie tylko grupa wiekowa odpowiadające bohaterom (jakieś 15-17 lat). dla mnie np najbardziej interesujący jest motyw cierpienia jednostek i zachowania ludzkości jako ogółu w sytuacji dość kryzysowej, jaką prezentuje nam fabuła.  tak już mam że apokaliptyczna wizja świata nieco mnie pociąga:)

zdaje sobie sprawę, że 'psychoanalizę dla ubogich' mogłaś użyć metaforycznie, ale nie wydało mi się to właściwe, może właśnie dlatego, że sama nie doszukiwałam się w niej własnych problemów i zwracałam uwagę na inne aspekty serii.

natomiast Ty, o Wilku Stepowy, starając się wytłumaczyć mi co też może znaczyć 'rzeczywista wartość zachowania' mówisz, że 'wypada' robić rzeczy , choć nie zawsze są to rzeczy dobre i wartościowe.  absolutnie się zgadzam, takie życie. ale nie sądzę, by to miało specjalnie dobre odniesienie w kontekście czytania klasyki literatury. i nie oczekuję pomocy.
substitutes are always available.]

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 03, 2007, 07:10:07 pm »
Ta "pomoc" to też była metafora :?



A Frey bardzo dobrze ujął temat - liczyłem na to, przyznam, że wreszcie ktoś z fanów NGE coś takiego powie :)

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 03, 2007, 08:23:46 pm »
(tu dajemy spam) uwielbiam Freya (koniec spamu)

jeszcze w sprawie "psychoanalizy" - NGE robi to samo z psychologią co "było sobie życie" z biologią :P tylko sposób przedstawienia nieco inny. Bo Rei wcale nie musiała być taka piękna, Misato smutno-pociagająca, a Asuka taka... tryskająca :P niemniej ja chyba za stara byłam na to anime i jeszcze spaczona psychologią i rokiem uczęszczania na wykłady z moralności katechizmu kościoła katolickiego (tak, chodziłam twardo. z pełnym zaangażowaniem, siłą i naporem). pewnie dlatego rolluję oczami, kiedy ktoś się tym anime zachwyca i głębię straszną czuje wyłażącą uszami :P
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline wyspa

Anime dzieli się na trzy kategorie: przed NGE, NGE i po NGE
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 03, 2007, 10:03:21 pm »
;] nie czytałem całego topicu (wiem wiem powinienem ale nie...)jednak coś powiem. Nie mi sądzić czy NGE jest przełomowe itp... jednak tez nie umniejszajmy całego NGE... prawda jest taka iż jest to dobre anime... nieważne czy Psychologia postaci jest tym czym "było sobie życie"... ważne że w ogóle ktoś próbował to ując w anime trochę bardziej wysuwając to na pierwszy plan... animka ta może się nie podobać... nawet Goethe może się nie podobać ale to nie znaczy że tworzył on byle co... fabuła jest skomplikowana... wielowątkowa, na pewno nie jest prosta a i dla wielu jest jednocześnie wciągająca, kreska moim zdaniem jest ładna (szczególnie sceny w ciemnych pokojach) choć już animacja mogłaby być czasami bardziej płynna, postacie przedstawione są dokładnie więc czego się tu czepiać? NGE jest nietypowe dlatego może się nie podobać ale to nie przesadza o jego jakości...
Moze wpływ na moje zdanie ma to iż NGE jest pierwszym anime które obejrzałem od czasu kiedy byłem małym gówniarzem i znielubiłem anime przez DB (dla mnie to szmira... ale to osobiste odczycie!)... potem uważałem iż Anime to jakieś takie dla dzieci kreskówki ale niedawno zmieniłem zdanie właśnie po obejrzeniu NGE... Po prostu jest to ambitne anime tak samo jak Cowboy Bebop czy inne tytuły no i nie ukrywajmy jeden z klasyków który jak by nie patrzeć wpływ na dzisiejsze Animy miał (nie on sam oczywiście)...
To tyle od newbe który po wielu latach bez Animy nagle do niej powrócił i nadrabia zaległości... ;]

 

anything