trawa

Autor Wątek: Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......  (Przeczytany 3737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mefisto76

Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« dnia: Luty 25, 2008, 05:55:24 am »
Witam,

Po przeczytaniu SKARGI ZIEM UTRACONYCH Grzegorza Rosińskiego niezwykle intryguje mnie fakt, że w owej historii narysowanej przez Jeana Dufaux stworzył on zwierzątko od razu kojarzące się z inną jego postacią - płochaczkiem, z narysowanej przez Tadeusza Baranowskiego "Historii wyssanej z sopla lodu". Nie dość, ze oba wyglądają podobnie, wydają podobne odgłosy ("Uki" i "Kouli") to jeszcze wszyscy cały czas polują na nie, żeby je zjeść....
 
Ciekawi mnie kto uważa, że monsieur Dufaux nieco się "powtórzył" ? Czy coś takiego jest elementem plagiatu? I przypominam, że historia narysowana przez pana Tadeusza ukazała się kilka lat wczesniej...

Poniżej skany obu wydawnictw w celu szybszej identyfikacji, choć na pewno wszyscy doskonale obie historie znają
 :badgrin:





I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline yurek1

Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2008, 01:29:04 pm »
1. Dufaux Skargi nie narysował...  ;)

2. e tam,  bez przesady, co to za autoplagiat? że ma ogon i czub na łbie?  :)
Oh no, what a time to get diarrhoea!

godai

  • Gość
Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2008, 02:13:28 pm »
Podobny jak jenot do lisa, zasadniczo. I "uki" i "kouli" mój binarny słuch klasyfikuje jako zgoła odmienne :)

Offline BOUNCER

......
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2008, 08:18:54 pm »
a ja zastanawiałem się jaki byłby wynik badań DNA Yansa i Funky Kovala......      :evil:

I podobno Kajko i Kokosz mają wspólnych przodków z Asterixem - ale ciężko o materiał badawczy, bo o ile smoczą jamę na Wawelu znaleziono to archeolodzy po dziś dzień szukają pozostałości Mirmiłowa   :evil:

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
Re: ......
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2008, 10:25:01 pm »
Cytat: "BOUNCER"
a ja zastanawiałem się jaki byłby wynik badań DNA Yansa i Funky Kovala......      :evil:

I podobno Kajko i Kokosz mają wspólnych przodków z Asterixem - ale ciężko o materiał badawczy, bo o ile smoczą jamę na Wawelu znaleziono to archeolodzy po dziś dzień szukają pozostałości Mirmiłowa   :evil:


Tu nie trzeba materiału badawczego i pozostałości Mirmiłowa, tylko co najwyżej Wikipedii.

Offline BOUNCER

......
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2008, 10:37:11 pm »
ok zatem jak znajdziesz na wikipedii mapę samochodową pt: "Jak dojechać do Mirmiłowa" to prześlij mi linka   :lol:

Nie zaplanowałem jeszcze wakacji , więc ....

Offline wilk

Re: Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2008, 07:30:57 am »
Cytat: "Mefisto76"

 
Ciekawi mnie kto uważa, że monsieur Dufaux nieco się "powtórzył" ? Czy coś takiego jest elementem plagiatu?

Podobieństwo pewne rzeczywiście widać ale nie sądzę, żeby można było splagiatować własną pracę. :) Z istoty jest to niemożliwe.

Kopiowanie własnych pomysłów to niestety nie taka zupełnie wyjątkowa sytuacja. Pierwszy przykład, który mi teraz do głowy przychodzi to Gaiman, któremu zdarza się np kopiować swoje pomysły z komiksów do książek.

Offline Mefisto76

Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2008, 09:20:16 am »
Cytat: "yurek1"
1. Dufaux Skargi nie narysował...  ;)

2. e tam,  bez przesady, co to za autoplagiat? że ma ogon i czub na łbie?  :)


Wyjątkowo "głęboka analiza" - profesjonalizm aż bije po oczach  :evil:
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

N.N.

  • Gość
Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2008, 10:00:29 am »
A nie sądzicie, że w zamierzeniu scenarzysty mogło to być zwierzę tego samego gatunku: takie mrugnięcie do czytelnika, ktory zna oba komiksy

Offline Mefisto76

Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2008, 10:10:31 am »
Myślisz, ze Grześ Rosiński "mrugał" do Tadzia Baranowskiego?

W świetle ich "zawiłych stosunków" nie sądzę żeby miało to charakter humorystyczny   :badgrin:
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

N.N.

  • Gość
Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2008, 10:22:46 am »
Cytat: "Mefisto76"
Myślisz, ze Grześ Rosiński "mrugał" do Tadzia Baranowskiego?

W świetle ich "zawiłych stosunków" nie sądzę żeby miało to charakter humorystyczny   :badgrin:


Nie. Myślę to, co napisałem: Uważam, że Dufaux mrugał do czytelnika, a "zawiłe stosunki" między rysownikami mogą być co najwyżej powodem, dla którego to mrugnięcie jest tak słabo widoczne.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Re: Baranowski i Rosiński + Jean Dufaux = ?......
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2008, 08:53:47 am »
Cytat: "wilk"

Podobieństwo pewne rzeczywiście widać ale nie sądzę, żeby można było splagiatować własną pracę. :) Z istoty jest to niemożliwe.


Z reguly nie mowi sie o autoplagiacie, ale raczej o 'odcinaniu kuponow'. :)

Nie jest to co prawda nielegalne, ale bywa meczace.

Gaiman to moze nie jest najlepszy przyklad, dla mnie on raczej stworzyl pewne magiczne realia ktore eksploatuje w powiesci i w komiksie. Choc przyznaje, ze juz nie sledze tak pilnie jego poczynan jak przed laty...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.