Autor Wątek: Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie  (Przeczytany 15323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ty_draniu

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 12, 2007, 11:04:15 am »
wydawało mi się, że Tom był raczej z Finlandii  ;)

Wracając na nasze podwórko, wystarczy wspomnieć Likwidatora. Jak do tej pory chyba nikt Dąbrowskiego nie ścigał?
Ludzie potrzebują wiary w bogów, choćby dlatego, że tak trudno jest wierzyć w ludzi. Bogowie są niezbędni.

Offline JAPONfan

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 12, 2007, 11:09:56 am »
Cytat: "Ty_draniu"
wydawało mi się, że Tom był raczej z Finlandii  ;)

Wracając na nasze podwórko, wystarczy wspomnieć Likwidatora. Jak do tej pory chyba nikt Dąbrowskiego nie ścigał?


norwey finland jeden półwysep :P , ale tak moj bład.

N.N.

  • Gość
Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 12, 2007, 11:34:05 am »
Cytat: "JAPONfan"
Cytat: "Ty_draniu"
wydawało mi się, że Tom był raczej z Finlandii  ;)(...)


norwey finland jeden półwysep :P , ale tak moj bład.


Na tym samym półwyspie, co Norwegia, leży Szwecja, a Finlandia jest po drugiej stronie Bałtyku (czy też dokładniej - zatoki Botnickiej.

Offline wilk

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 12, 2007, 12:08:10 pm »
Cytat: "JAPONfan"


postac przypominajaca Urbańskiego, zwlaszcza ze w komiksie masz duzo uproszczeń jesli chodziu o rysunek wiec to rysownikowi bedzie łatwiej udowodnic ze to nie pan Hubert. Wystarczy zebys przeszedł sie ulicami w porze najwiekszego natezenia. Ostatnio widzialem Ringo Starra i Ghandiego na przykład.

Postaw sie w role sedziego i zadaj sobie pytanie czy dalbys temu wiare (kwestii z sobowtorem). Bo ja na pewno nie.

Cytuj
Chyba Joseph Bergin III w jednym ze swoich komiksów umiescił ożywionego Charlesa Bronsona i jakos nie wyczytalem w zadnym z rantów ze grozi mu sprawa sądowa.

Nie znam prawa amerykanskiego.

Poza tym samo naruszenie prawa autorskiego nie oznacza ze musisz trafic do sadu. Dopiero ktos musi tego tworce pozwac.

Offline Ty_draniu

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2007, 12:27:16 pm »
Ciekawe gdyby odwrócić sytuację  :) , tzn. gdyby sobowtór Urbańskiego poczuł się urażony wykorzystaniem swego wizerunku i pozwał autora, a ten tłumaczyłby, że przecież rysował Urbańskiego...
Ludzie potrzebują wiary w bogów, choćby dlatego, że tak trudno jest wierzyć w ludzi. Bogowie są niezbędni.

Offline JAPONfan

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2007, 12:40:01 pm »
Cytat: "Ty_draniu"
Ciekawe gdyby odwrócić sytuację  :) , tzn. gdyby sobowtór Urbańskiego poczuł się urażony wykorzystaniem swego wizerunku i pozwał autora, a ten tłumaczyłby, że przecież rysował Urbańskiego...


ablo Urbański sobowtóra ze ten wyglada tak samo i go ludzie mylą. Albo Wiśniewski tych co sie do niego upodabniają. and so on

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2007, 12:41:14 pm »
Cytat: "wilk"
Cytat: "JAPONfan"

postac przypominajaca Urbańskiego, zwlaszcza ze w komiksie masz duzo uproszczeń jesli chodziu o rysunek wiec to rysownikowi bedzie łatwiej udowodnic ze to nie pan Hubert. Wystarczy zebys przeszedł sie ulicami w porze najwiekszego natezenia. Ostatnio widzialem Ringo Starra i Ghandiego na przykład.

Postaw sie w role sedziego i zadaj sobie pytanie czy dalbys temu wiare (kwestii z sobowtorem). Bo ja na pewno nie.

wszystko pięknie panie wilk, ale istnieje jeszcze coś takiego jak np. karykatura...
i w mojej ocenie dopuszczalny jest komiks w którym osoba podobna do Huberta Urbańskiego stara się dostać pracę w telewizji, albo zostaje wywalona z telewizji...
z art. 81 prawa autorskiego zakaz publikowania takiego komiksu wcale nie wynika

Co do osób zmarłych - jeśli rozmawiamy o prawie polskim, to ochrona wizerunku nie dotyczy zmarłych, za wyjątkiem Fryderyka Chopina.

Offline wilk

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2007, 12:44:22 pm »
Cytat: "Ty_draniu"

Wracając na nasze podwórko, wystarczy wspomnieć Likwidatora. Jak do tej pory chyba nikt Dąbrowskiego nie ścigał?

Bo tu, zreszta tak jak z przypadkiem tego Urbanskiego, wizerunek nie bedzie chroniony ze wzgledu, ze tworca wykorzystuje wizerunki osob powszechnie znanych w zwiazku z pelnieniem przez nich funkcji. Wydaje sie ze obejmuje to takze pastisz, parodie itp.

Jednakze taka sportetowana osoba moze oczywiscie wykazywac, ze tworca naruszyl jakies jej dobra osobiste. Vide casus Hojarska c/a Majewski. ;P Ale to juz odrebna kwestia.

Edit -> No niech i bedzie ta Hu.. Hojarska.  ;)

Cytat: "Kingpin"
Cytat: "wilk"
Cytat: "JAPONfan"

postac przypominajaca Urbańskiego, zwlaszcza ze w komiksie masz duzo uproszczeń jesli chodziu o rysunek wiec to rysownikowi bedzie łatwiej udowodnic ze to nie pan Hubert. Wystarczy zebys przeszedł sie ulicami w porze najwiekszego natezenia. Ostatnio widzialem Ringo Starra i Ghandiego na przykład.

Postaw sie w role sedziego i zadaj sobie pytanie czy dalbys temu wiare (kwestii z sobowtorem). Bo ja na pewno nie.

wszystko pięknie panie wilk, ale istnieje jeszcze coś takiego jak np. karykatura...
i w mojej ocenie dopuszczalny jest komiks w którym osoba podobna do Huberta Urbańskiego stara się dostać pracę w telewizji, albo zostaje wywalona z telewizji...
z art. 81 prawa autorskiego zakaz publikowania takiego komiksu wcale nie wynika

Co do osób zmarłych - jeśli rozmawiamy o prawie polskim, to ochrona wizerunku nie dotyczy zmarłych, za wyjątkiem Fryderyka Chopina.

Tak, masz racje - ale moim zdaniem tylko pod warunkiem ze ta karykatura dotyczy tylko osob powszechnie znanych w zwiazku z pelniona przez nie funkcja.

Chcialem tylko wskazac ze argument z sobowtorem by nie przeszedl.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 12, 2007, 12:49:32 pm »
Cytat: "wilk"

Jednakze taka sportetowana osoba moze oczywiscie wykazywac, ze tworca naruszyl jakies jej dobra osobiste. Vide casus Chojarska c/a Majewski.

Taka sprawa jest bardzo trudna do wygrania. Szczerze wątpię w powodzenie pani Hojarskiej (poprzednia pisownia nazwiska: Hujarska)

Offline konradkonrad

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 12, 2007, 01:56:40 pm »
A czemu Chopina?

Offline Ty_draniu

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 12, 2007, 01:58:08 pm »
Argument z sobowtórem przechodzi pod jednym warunkiem. Wystarczy od rzeczonego uzyskać zgodę na wykorzystanie jego wizerunku  :lol:  Chyba wtedy sprawa byłaby nie do ruszenia  :)

ps: Hojarska
Ludzie potrzebują wiary w bogów, choćby dlatego, że tak trudno jest wierzyć w ludzi. Bogowie są niezbędni.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 12, 2007, 02:03:13 pm »
Cytat: "konradkonrad"
A czemu Chopina?

Ustawa z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina.
(Dz. U. z dnia 9 marca 2001 r. nr 16, poz. 168)

Offline Archie

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 13, 2007, 08:38:29 pm »
Ciekawi mnie jak sprawa ma się w Stanach Zjednoczonych. Z jednej strony Samuel L. Jackson użyczył swojego wizerunku Fury'emu, ale z drugiej nie znalazłem nic takiego o Eastwoodzie, Mitchumie, Tommym Lee Jonesie, Willisie, Hackmanie, Gandolfinim, Hollowayu, Cromwellu i Mobym, którzy pojawili się w komiksach DC i Marvela. Jak w tym kraju to wszystko jest uregulowane prawnie?
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."

Offline turucorp

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 13, 2007, 09:28:53 pm »
Cytat: "Archie"
Ciekawi mnie jak sprawa ma się w Stanach Zjednoczonych... Jak w tym kraju to wszystko jest uregulowane prawnie?


Z tego co mnie pamiec nie myli taka kwestia pojawila sie w USA, tyle tylko, ze kontekscie filmowym. Aktorzy i ich spadkobiercy maja mozliwosc zastrzezenia praw do twarzy (chodzilo przedewszystkim o cyfrowe wstawianie aktorow niezyjacych, bo ci zywi moga isc po prostu do sadu).
Wydaje mi sie, ze w komiksie sytuacja jest troche bardziej skomplikowana (aktorzy nie moga zabronic robienia sobie zdjec, a tym bardziej rysunkow).

Offline Archie

Wykorzystywanie znanych twarzy w komiksie
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 13, 2007, 09:34:03 pm »
Cytat: "turucorp"
Z tego co mnie pamiec nie myli taka kwestia pojawila sie w USA, tyle tylko, ze kontekscie filmowym. Aktorzy i ich spadkobiercy maja mozliwosc zastrzezenia praw do twarzy (chodzilo przedewszystkim o cyfrowe wstawianie aktorow niezyjacych, bo ci zywi moga isc po prostu do sadu).
Wydaje mi sie, ze w komiksie sytuacja jest troche bardziej skomplikowana (aktorzy nie moga zabronic robienia sobie zdjec, a tym bardziej rysunkow).

Dzięki za odpowiedź.
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."