Autor Wątek: Jak wydać własny komiks?  (Przeczytany 3043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BelonImperor

Jak wydać własny komiks?
« dnia: Październik 27, 2007, 08:46:52 pm »
Witam, jestem nowy na forum. Chcę zająć się robieniem komiksów, no ale póki co jestem żółtodziobem i nic o tym nie wiem. Moja jedyna wiedza na temat komiksów działa na zasadzie kupienia ich w sklepie i przeczytania, heh. Ale do rzeczy, gdy już zrobie komiks co dalej? Jak mam go sprzedać? i ile kopi egzemplarza wydrukować? Jeżeli taki temat już był, to przepraszam modów, ale tyle tych tematów jest że się gubie.
ól, to tylko kwestia siły woli...

Offline adro

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 27, 2007, 10:09:21 pm »
Nie jestem tworca wiec nie bede sie madrzyl,ale moze przed drukowaniem czegokolwiek, powinienes zaprezentowac jakies probki swoich prac.
pozdro
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Ziemniakento

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2007, 06:25:27 am »
Bardzo wpytkę był artykuł pana Barona w jednym ze Znakomiksów i wydaje mi się, że rozwiałby wszystkie Twoje wątpliwości.

Offline pszren

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2007, 08:07:10 am »
korzystając z forum poemiksu:

ja wydaję swoje dziełka korzystając z dosyć prostego sprzętu: skaner, drukarka domowa (HP z lat dziewięćdziesiątych), gilotyna A4, zszywacz długoramienny.

po złożeniu wszystkiego do kserowania (komiksy rysuję wprost na kartce, bez obróbki komputerowej, ale przy bardziej zaawansowanym rysunku oczywiście wszystko trzeba ładnie dopracować w odpowiednim programie, poznać różne właściwości skanowania txt i skali szarości, bitmapy i wektory; poza tym trzeba nauczyć się układać kolejność stron, żeby się potem wszystko zgadzało po złożeniu), powielam dwustronnie gdzieś na mieście, tnę gilotyną (wystarczy nóż, kilka lat tak ciąłem - wychodzi artystycznie), składam w kolejności kartek, zginam, zszywam, pakuję w zestawach.

warto poczytać książki z wydawnictwa Helion o DTP, o składaniu broszurek, jest trochę tutoriali po angielsku w sieci. no i doświadczenie, warto znaleźć ulubione metody wydawania broszur.

jeśli chodzi o wydawanie półprofesjonalne, to warto poczytać oferty i warunki przygotowania książek do wydruku proponowane przez drukarnie cyfrowe. przesyła im się zwykle wszystko w załączniku, odbiera się przesyłkę kurierską, płaci przelewem. nie jestem tu ekspertem, różne mogą być chyba wymogi.

wracając do podstaw. znamy formaty broszurek. ziny zwykle wydawane są w formacie zeszytowym, A5. ilość stron to zwykle 16, czasem 8 czy 48 plus okładka, w ogóle liczby podzielne przez 4. możliwe są też i łatwe publikacje w formacie A4 i A6. trzeba pamiętać o marginesach, miejscach na zszywki (polecam zszywki miedziowane, albo w ogóle lepsze, mniej jest problemów potem).

nie ma co się rozpisywać (i tak nikt tego nie czyta :) ), ale fajnie umieć operować kolumnami (zwykle robi się dwie, na środku będzie zszywka), przy formacie A6 wiedzieć gdzie będzie połowa strony - tam gdzie będzie się cięło kartkę (tu warto korzystać z linijki). próbować, składać, robić próbne wydruki, oceniać, śmiało zmieniać i zachowywać wersje zapasowe.

składanie większych rzeczy. zasada pozostaje podobna, czyli ilość stron podzielna przez 4 (oczywiście można kombinować, dać wstęp, zmniejszyć czcionkę, coś usunąć - wedle pomysłu i potrzeb). klasyczny schemat układania stron, czyli: 16 1 pozostaje aktualny.

warto dbać o korektę, dać do sprawdzenia komuś krytycznemu. samemu trudno wyłapać literówki, nie wszystko się zauważy.

okładki: można sobie złożyć okładkę w wordzie, ozdobić potem rysunkiem ręcznie i kserować, albo wszystko złożyć na komputerze. warto wybrać fajny papier, gramatura 80 g może być, ale warto spróbować też z 160 g. na okładce zwykle zamieszcza się standardowe informacje, takie jak autor, tytuł, rok i miejsce wydania, sponsorzy, ale można też coś bajerować, zrobić dziurę czy napisać coś, żeby nie było wiadomo o co chodzi. oczywiście to żarty, ale należy wykorzystać to, że robimy coś własnoręcznie - niech to będzie ambitne, odważne, śmiałe i pomysłowe.
schemat

można pomyśleć nad założeniem wydawnictwa. jeśli chodzi o założenie działalności gospodarczej, to trochę na razie chyba nie warto, ale można załatwić takie rzeczy, jak fajna nazwa, logo, własny numer ISBN, wydawać własne serie i mieć cechy charakterystyczne. żeby wydawnictwo miało mocną markę i kojarzyło się z czymś ciekawym. żeby czytelnicy łatwo rozpoznawali o co chodzi, że trafią na coś, czym się nie rozczarują.

trzeba wiedzieć, że problemy się będą pojawiać, że maszyny się będą psuć a terminy okażą się nierealne. należy uważać żeby nie wykosztować się, wydanie broszurki powinno serio być maksymalnie tanie. wydając samodzielnie można nabyć wprawę, mieć dla czytelników fajne rzeczy i jeszcze - przy odpowiednim podejściu - mieć ciekawe doświadczenie.

najlepiej jednak, po ogólnym zapoznaniem się z teorią wydawania, zabrać się do praktyki. przygotować prace na 16 stron, ułożyć do kserowania, przygotować okładkę, zrobić na próbę, poprawić, zrobić na serio. wtedy można ocenić, czy broszurka wyszła nieźle.


jeśli chcesz działać bardziej profesjonalnie, z rozmachem, to - kiedy już zdobędziesz jakieś doświadczenie z małymi nakładami - mądrze zainwestuj w wydanie czegoś bardziej profesjonalnie, wypromuj to na festiwalach i przez serwisy komiksowe, i dbaj o trzymanie poziomu.

najlepsze życzenia,

PSzren

Offline empro

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2007, 08:49:39 am »
teraz jak się okazuje nie jest to zbyt trudne bo wystarczy napisac do Timofa :)
widząc niektóre komiksy z oferty wydawniczej Timof sieknie wszystko :)

(tak, jest trochę złosliwości w tym poście  :lol: )

Offline BelonImperor

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2007, 09:46:27 am »
Dzięki pszren, widać że znasz się na sprawie.
ól, to tylko kwestia siły woli...

Offline Maciej

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2007, 05:59:22 pm »
Przychylam posta zarówno Pszrenowi jak też Empro (mimo oczywistej i całkiem niepotrzebnej złośliwości)

komentarz:

1) Metoda Pszrena jest idealna na początek, jeśli chcesz sobie wydać coś na papierze. Ksero, nożyczki, drukarka to fajna metoda aby poznać zagadnienia druku od podszewki  :lol:

2) Empro ma rację w tym sensie, że jeśli masz gotowy album, to nie będziesz miał problemów z ewentualnym wydaniem. Oczywiście jeśli spełnisz pewne oczywiste wymogi "drukowalności". Kryteria różnią się w zależności od wydawcy.

Z gotowym materiałem możesz uderzać do: Fabryki Komiksów, Netkolektywu, Jeju, B5, Studio Domino, Timofa, Kultury Gniewu, Taurusa, Mandragory, czy wreszcie do Egmontu (a nawet Lombarda!)


edit: zapomniałem, że Fabryka Komiksów była wtopioną inicjatywą i nic im nie wyszło z wydawania. Tam nic nie wysyłaj  :)
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline demonter

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2007, 09:17:08 pm »
Maciej dobrze mówi, jak masz gotowy materiał uderzaj do B5 ale nic nie mogę obiecać. W B5 siekamy wszystko podobnie jak Timof, z tym że u nas dominują komiksy wulgarnie głupie  :D

Offline empro

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2007, 09:22:49 pm »
Cytat: "Maciej"

edit: zapomniałem, że Fabryka Komiksów była wtopioną inicjatywą i nic im nie wyszło z wydawania. Tam nic nie wysyłaj  :)


kończąc zbędne złosliwości powiem tylko, że nie powiedziałemw temacie Fabryki Komiksów ostatniego słowa, lecz nauczony poprzednimi doświadczeniami tym razem trzymam gebę na kłódkę :)

Cytat: "demonter"
Maciej dobrze mówi, jak masz gotowy materiał uderzaj do B5 ale nic nie mogę obiecać. W B5 siekamy wszystko podobnie jak Timof, z tym że u nas dominują komiksy wulgarnie głupie  :D


i właśnie moja złośliwosc dotyczyła własciwie tego braku selekcji :)
Panowie dlaczego tak ?? nie lepiej wydawać TYLKO dobry (przynajmniej) materiał ??

ogólnie to rpzepraszam za offtop

Offline Maciej

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2007, 09:42:06 pm »
Etam, przechodzisz na grząski temat gustu.

Napisałem, że każdy z wydawców ma swoje kryteria i kieruje się swoim gustem. To co jest dobre dla jednego, nie musi być wcale takie dla drugiego. Kwestia subiektywna.

Timof robi bardzo dobrą pracę u podstaw - wydaje w małym nakładzie albumy debiutantom. O efektach możemy podyskutować za kilka lat, gdy będzie można kupić kolejne albumy Stefańca, Nowackiego czy Rudowskiego.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline empro

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2007, 09:59:51 pm »
tu sie zgodzę,
ale czasem nawet obiektywnie tym komiksom wiele brakuje (mam na myśli konkstrukcje, sposób narracji i czysto techniczne sprawy :))
i że Timof prace u podstaw robi się też zgodzę, choć może więcej by zrobił ostrzej oceniając i więcej odrzucając bo dzieki temu, niektórzy by zwrócili uwagę na niektóre błedy a tak dostają w sumie pochwałę w formie publikacji (a czasami naprawdę jeszcze wiele wypadałoby poprawić :))

Offline Gawron

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2007, 11:08:30 pm »
a że tak niegrzecznie zapytam ile taki powiedzmy debiutant może zgarnąć kasy, dla mnie samo to żeby ktoś mi coś wydał i jeszcze ktoś inny mógłby to kupić to bym sie cieszył jak głupi ale tak z ciekawości pytam. Jeszcze jedno pytanko czy są normy jeśli chodzi o długość komiksu(chodzi mi o planszę) bo np B5 to zin więc oni mają paru autorów na numer wiec komiksy mogą być dłuższe i krótsze ale np jak jest z Timofem jeśli to miałby np być komiks pojedynczy ?? z góry dziękuje bardzo za odpowiedź

Offline anakin

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2007, 09:03:32 am »
Cytat: "Gawron"
a że tak niegrzecznie zapytam ile taki powiedzmy debiutant może zgarnąć kasy?


Myślę, że niektórych autorów mógłbyś zapytać, ile włożyli kasy w wydanie swojego albumu i czy ta kasa się zwróciła.

Z tego co słyszałem honorarium dla autora to kilka procent ceny okładkowej, powiedzmy 7,5%. Weź nakład (200 egz), cenę (19,90) przemnóż i wyjdzie zawrotna suma 299 zł za kilkutygodniową (albo kilkumiesięczną) pracę :-D

Offline Maciej

Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2007, 12:39:00 pm »
Cytat: "empro"
tu sie zgodzę,
ale czasem nawet obiektywnie tym komiksom wiele brakuje (mam na myśli konkstrukcje, sposób narracji i czysto techniczne sprawy :))
i że Timof prace u podstaw robi się też zgodzę, choć może więcej by zrobił ostrzej oceniając i więcej odrzucając bo dzieki temu, niektórzy by zwrócili uwagę na niektóre błedy a tak dostają w sumie pochwałę w formie publikacji (a czasami naprawdę jeszcze wiele wypadałoby poprawić :))

Konkrety, please!
Posługujesz się niesprawiedliwymi uogólnieniami.

Co do "czysto technicznych spraw", to są rzeczy które należy złożyć na karb niedoświadczenia twórców w przygotowaniu do druku i to, że nad wszystkim pracuje tylko jedna osoba (timof). Z wiadomych powodów - brak kasy.

Niektórzy na szczęście uczą się na swoich (i cudzych) błędach, dlatego takie błędy zostaną (oby) szybko wyeliminowane.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]