trawa

Autor Wątek: Starożytna Grecja PoMoCy  (Przeczytany 9513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wrzosek

Starożytna Grecja PoMoCy
« dnia: Listopad 01, 2007, 02:16:31 pm »
Czesc All!!!
Mam pewne ciwiczenie i nie umiem zrobić może wy mi pomozecie :D Licze na wasza pomoc :)

1.Napisz, czy warunki naturalne w starozytnej Grecji wpłyneły na kształt stosunków politycznych, gospodarczych i spolecznych w starożytnej Helladzie, a jesli tak, to wyjaśnij jak.

2 Wyjasnij pojecie ''POLIS''

3 wyjasnij czym były wojne perskie.


Z gory THX za pomoc  :o

Offline Sirius

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2007, 04:26:09 pm »
Sam nie potrafię odpowiedzieć na tak trudne pytania, ale dam dwa linki które na pewno bardzo Ci pomogą.

www.google.pl  

www.wikipedia.pl

W takie specjalne miejsca wpisz słowa które Cię interesują np. polis lub wojny perskie.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline obik

Re: Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2007, 03:19:31 pm »
Cytat: "wrzosek"

1.Napisz, czy warunki naturalne w starozytnej Grecji wpłyneły na kształt stosunków politycznych, gospodarczych i spolecznych w starożytnej Helladzie, a jesli tak, to wyjaśnij jak.
2 Wyjasnij pojecie ''POLIS''
3 wyjasnij czym były wojne perskie.

W pierwszej liceum jest to przerabiane  ;)
są to jedne z prostrzych pojęć tak jak kolega radzi gdybyś wpisał w gogle z miejsca byś znalazł  :roll:

Offline Zibi

Re: Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2007, 12:23:22 am »
Cytat: "obik"
Cytat: "wrzosek"

1.Napisz, czy warunki naturalne w starozytnej Grecji wpłyneły na kształt stosunków politycznych, gospodarczych i spolecznych w starożytnej Helladzie, a jesli tak, to wyjaśnij jak.
2 Wyjasnij pojecie ''POLIS''
3 wyjasnij czym były wojne perskie.

W pierwszej liceum jest to przerabiane  ;)
są to jedne z prostrzych pojęć tak jak kolega radzi gdybyś wpisał w gogle z miejsca byś znalazł  :roll:


No niby jedne z prostszych pojec, ale zastanawia mnie jakbys wyjasnil "polis" ; )

Offline Elm

Re: Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2007, 10:00:30 am »
Cytat: "Zibi"


No niby jedne z prostszych pojec, ale zastanawia mnie jakbys wyjasnil "polis" ; )


Miasto-państwo. Wspólnotę obywatelską tworzącą jeden organizm polityczny i gospodarczy. (pojęcie obywatela i różnic w jego interpretacji mają wpływ na ustroje polityczne państw starozytnej Grecji)
szystko co prawdziwe i realne,
jest tak naprawdę dziwne

lord Byron

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 24, 2007, 11:03:48 am »
A właśnie nie. Bo poleis nie są ani państwami ani miastami. To po prostu polis, bo jak na przykład określić inaczej Spartę - unię 4 wiosek doryckich i jednej jońskiej?

Poleis rządziły się bez instytucji państwowych w dzisiejszym rozumieniu (policja, fiskus) a w dodatku trudno je uznać za miasta, ponieważ większość ludności mieszkała w przyległych wsiach, a centrum to agora (pierwotnie punkt spędu bydła) i budynki publiczne.

Takich organizmów w Helladzie było bardzo dużo, o polis możemy mówić w zasadzie od epoki archaicznej, tzn. VIII wiek p.n.e. kiedy zaczęła się kształtować świadomość wspólnoty interesów mieszkańców danego regionu.
A regionów było sporo, bo każda dolinka, gdzie można wypasać bydło staje się zalążkiem jakiejś społeczności.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Sirius

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 24, 2007, 04:29:28 pm »
Ja bym określił polis jako formację społeczną i polityczną. Nie państwo, ale specyficzną formę państwowości i organizację społeczeństwa opartą na obywatelach.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline Zibi

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2007, 05:34:11 pm »
Czekalem az ktos uzyje pojecia "miasto-panstwo". Juz nawet w wikipedii jest napisane, ze to blad ; )

Offline Lu Tzy

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2007, 05:36:00 pm »
Polecam lekture Ewy Wipszyckiej. Tytul do znalezienia :lol: .
Jak nie wystarczy, to (polecany przez pania W.): Fernand Braudel. Tytul j.w., tom pierwszy.

Obie ksiazki powszechnie dostepne.

Za lenistwo - baty sie naleza!
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Zibi

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2007, 04:00:20 pm »
Jemu nie trzeba akademickich podrecznikow, wystarczy licealny do tego zadania.

Offline Lu Tzy

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2007, 05:55:14 pm »
Jasne. Chociaz... jakie dziesiec lat temu przegladalem swiezy podrecznik licealny i do rzyci byl.
Poza tym Wipszycka swietnie pisze, przystepnie i zwiezle, zas Braudel mial byc moja kara na lenia ;) .
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Sirius

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2007, 08:31:04 pm »
W sumie masz sporo racji, chociaż jak dla mnie jedyną rzeczą jaką mogę zarzucić mojemu podręcznikowi jest to, że wiele kwestii jest uproszczonych przez co paradoksalnie trudniej zrozumieć niektóre zjawiska itp. Jednak i tak jest o wiele lepiej niż w gimnazjum.

Z drugiej strony, jeśli wszystko miało by być tak dokładnie opisane to nie wyrobilibyśmy się z materiałem. Wątpię też czy chciało by mi się uczyć wszystkiego tak szczegółowo już teraz, bo chociaż lubię historię to niektóre rzeczy są dla mnie po prostu nudne. Nie wspominam już o tym co w momencie poszerzenia podręcznika odczuwała by większość uczniów, która nie lubi tego przedmiotu i nie radzi sobie dobrze z tym co jest teraz.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline Lu Tzy

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2007, 11:21:15 pm »
Ten podrecznik byl z czasow, kiedy jeszcze nie bylo gimnazjum.
Co do szczegolow i ich istotnosci. Uczylem sie o Antyku w liceum z podrecznika sporej grubosci, z okladka zolto-czarna, z piramidami(sfinksem?). Bogowie pokarali, autorow nie pamietam.
Z tego, co pamietam, calkiem przyzwoity.
Ale.
Byl tam spory rozdzial o wojnach perskich, oraz jedno zdanie o wojnie peloponezkiej.
To ja przepraszam.
Taka dola podrecznikow pod-akademickich. Moga byc i niezle, ale jak chcesz sie czegos dowiedziec,  nie sa duzo lepsze od netu.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline kort

Starożytna Grecja PoMoCy
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2008, 02:53:36 pm »
Ten podręcznik Wipszyckiej był chyba do Liceum... Jeśli jesteś nim zainteresowany, to mogę poszukać... Pytania nietrudne, ale nie mój obszar zainteresowań, więc na wykładach z historii klasycznej nie bywałem, a sam przedmiot potraktowałem baaardzo po macoszemu ;)
Ze średniowiecza albo Epoki Kamienia chętnie pomogę ;)