Autor Wątek: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?  (Przeczytany 3287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BigFanOfSnake

Witam,

Seria poświęcona najsławniejszemu tajnemu agentowi konsolowego uniwersum - Metal Gear Solid już zdążyła zapisać się złotymi zgłoskami księdze opisującej historię gier wideo.
W tym wątku chciałbym poznać zdanie fanów Snake`a na temat źródła, z którego ta popularność wypływa. Co stanowi motor napędowy machiny, za sterami której siedzi Hideo Kojima?

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Offline Dawid N

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2008, 12:27:29 pm »
Wydaje mi się, że jedną z takich rzeczy jest fabuła :). Przygody Snake’a są niesamowicie rozbudowaną historią. Doskonałe zespolenie wątków z mangi, czy też innych składników na których opiera się kultura KKW wraz z lekkim przeplataniem historii sprawiają, że obok gry Meatal Gear Solid nie można przejść obojętnie. Poza tym sam bohater. Komandos o niesamowitym IQ, taki niepozorny, ale za to silniejszy od innych. Sprytniejszy i o wiele lepszy niż przeciwnicy. To nie Rambo, który chodzi i zabija wszystkich to osoba, która swoją inteligencją, sprytem, zasadami przyciąga do siebie. Heroizm tego bohatera jest tak wielki, że to musi się podobać.

Bossowie też są tak dobrani, aby byli potężnie. Każdy z nich ma nadzwyczajne cechy, rozpowiada o nich każdemu, mówi że Snake na pewno z nim przegra. Niestety najgłośniejsze psy są najsłabsze jak ktoś kiedyś powiedział:). A Snake pokazuje, że nie warto z nim zadzierać. Poza tym elementy rycerskości. Honorowy, nigdy nie ucieknie z pola walki, oddany ojczyźnie, zachowuje się fair-play to musi się podobać. To też są czynniki gloryfikujące postać Snake’a. Po zebraniu wszystkiego w jedność wychodzi nam wspaniała gra:).

Offline BigFanOfSnake

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2008, 09:13:21 pm »
Zgodzę się, że to co przede wszystkim przyciąga graczy do MGS`a to fabuła. W każdej części trzyma ona najwyższy poziom. Co prawda druga część była (moim zdaniem) trochę przekombinowana, ale dla wielu jest to swoisty pomnik jaki Hideo Kojima sobie wystawił. Gameplay niczym tak naprawdę się nie wyróżnia. Ot przemierzanie lokacji przy wachlarz umiejętności bohatera równym dwóm ciosom na krzyż i "tygryskowi" (z wyjątkiem MGS3 za sprawą CQC wnoszącemu trochę urozmaicenia oraz pierwotnego MGS`a, gdzie nie było nawet opcji skoku). A główny bohater to temat na książkę. Solid Snake - charyzmatyczny, zimny profesjonalista, który czuje że żyje tylko wtedy, gdy jest na polu walki, kiedy może spojrzeć śmierci w twarz. Ten obraz z czasem jednak se zamazuje, kiedy na jego drodze pojawia się osoba, na której mu zależy do tego stopnia, że nie wahałby się oddać za nią życie (Meryl). Naprawdę trzeba ukończyć MGS`a co najmniej kilka razy żeby w pełni poznać tego bohatera. Absolutny majstersztyk.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2008, 08:10:40 am wysłana przez BigFanOfSnake »

Offline fin

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2008, 09:20:59 am »
No jednak gameplay jest czyms bardzo specjalnym, zadna inna gra go nie kopiuje + cała ta konwencja, pozornie seriouss bussiness  (wykrzykniki, znaki zapytania nad baniami przeciwników, chowanie się do beczek i kartonów itd) jest chyba czyms specjalnym, ya?

Offline BigFanOfSnake

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2008, 07:11:56 pm »
No dla mnie nie jest to nic specjalnego. Moim zdaniem MGS`a pod względem gameplay`u nie ma co porównywać z np. ze Splinter Cellem (trzymając się gatunku). Wachlarz ruchów Sama Fishera jest zdecydowanie obszerniejszy niż ten Snake`a. SC lepiej trzyma w napięciu i wymusza pomyłki, a niżeli MGS. Taka jest moja subiektywna opinia.

Offline Dawid N

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2008, 08:26:00 pm »
MGS 3 moim zdaniem trzymał w napięciu i wymuszał pomyłki. Przykładowo za mocno wychyliłeś gałkę analogową to przeciwnicy Cię usłyszeli. Liczne miny, jakieś błoto, czy też zwierzęta albo źle dobrany kamuflaż też dawały sygnały wrogowi.

Offline fin

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2008, 08:51:03 pm »
Ja tu sie nie zgodze z porównywaniem SC do MGS na poziomie gameplaya bo to imo to samo co porównanie gier jRPG z cRPG. Niby to samo ale przepaść je dzieli. Jeśli już porównywać to moglibyśmy porównac SC z Thiefem, a MGS z Tenchu.

Offline BigFanOfSnake

Odp: METAL GEAR SOLID - Czemu saga o Snake`u zawdzięcza taką popularność?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2008, 04:03:13 pm »
Nie przypominam sobie by ktoś kiedykolwiek porównywał na łamach gazet czy serwisów internetowych MGS`a do Tenchu. Oczywiście obie gry są w założeniu skradankami, ale traktują o czymś zupełnie innym. Natomiast zarówno w MGSie jak i w SC znajdziesz broń masowej zagłady, aferę o charakterze politycznym, tajnych agentów, uzbrojonych po zęby strażników, oraz gadżety XXI wieku. Ale oczywiście rozumiem ,że za przedmiot porównania w tym wypadku wybrałeś gameplay. Cała zabawa jednak polega na tym, że to właśnie odmienność w tym aspekcie stawia obie w/w pozycje naprzeciwko siebie i skazuje na falę porównań oraz konfliktów pomiędzy zwolennikami takiego a nie innego rodzaju rozgrywki.

 

anything