Autor Wątek: "Marzi"  (Przeczytany 43058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Robert Zaręba

  • Gość
"Marzi"
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 19, 2007, 11:48:56 am »
N.N. "oni mają rację, nie jest sprawą sztuki, prawdy szukać, to są rzeczy nauki" ;)

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
"Marzi"
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 20, 2007, 07:33:01 am »
Cytat: "N.N."

Cytat: "Robweiller"

Gdzie jest powiedziane, że to komiks o przeciętnych Polakach żyjących w latach 80. XX wieku?

Proszę mi zatem wyjaśnić, o czym ten komiks tak naprawdę jest.


Jak tylko przeczytam, to podzielę się na forum moimi spostrzeżeniami.

N.N.

  • Gość
"Marzi"
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 20, 2007, 09:45:03 pm »
Cytat: "Robert Zaręba"
N.N. "oni mają rację, nie jest sprawą sztuki, prawdy szukać, to są rzeczy nauki" ;)


Zdefiniuj, proszę, słowo "sztuka', to  ci wyjaśnię, gdzie tkwi bląd w twoim rozumowaniu.

A tak z innej beczki: przeczytałem parę biogramów Marzeny Sowy i wywiadów z nią i dowiedziałem się, że miała półtorej roku w momencie ogłoszenia stanu wojennego. A z wyliczenia wyszło mi, ze do pierwszej komunii poszła w 1988.
Dowiedziałem się też, że jej ojciec dużo pił (ktoś nawet nazywa go alkoholikiem) i że z matką utrzymuje serdeczne stosunki.
A w wywiadzie, ktpory zrobił Kamil Śmiałkowski znalazłem jeszcze taki kwiatek:
Cytuj

Jak na komiks zareagowała Twoja mama? Nie jest w nim najlepiej przedstawiona…

Mama jeszcze go nie czytała. Nie zna francuskiego. Teraz przeczyta go na pewno po polsku. Ale myślisz, że to będzie dla niej takie tragiczne?

No, niektóre sekwencje z nią są naprawdę ostre. Rzadko dzieci piszą tak otwarcie o swoich rodzicach.

Faktycznie mama pokazana jest dość wyraziście. Pytała mnie, gdy oglądała album po francusku czemu jest tak przedstawiona, a ja tłumaczyłam, że potrzeba było tu postaci mocnej i charyzmatycznej. Nie wiem jak to teraz odbierze, mam nadzieję, że dobrze. Chciałam żeby ta książka była po prostu prawdziwa. Konflikty z rodzicami nie są tu na pierwszym planie. Ważniejsze jest codzienne życie w Polsce. Nie chciałam specjalnie zagłębiać się w problemy rodzinne – to nie miałoby tu specjalnie sensu.



Mam prosbę do andrutha: odpowiedz, proszę, na moje pytania. One wcale nie są retoryczne.

Robert Zaręba

  • Gość
"Marzi"
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 21, 2007, 08:32:16 am »
Cytuj
Zdefiniuj, proszę, słowo "sztuka', to ci wyjaśnię, gdzie tkwi bląd w twoim rozumowaniu.

Definicja zawiera się w cytowanym utworze Herberta "Ornamentatorzy".
Ten cytat, podobnie jak cały wiersz z którego pochodzi, miał wspierać twoje stanowisko, choć na pierwszy rzut oka temu przeczy. Stąd to mrugnięcie.

N.N.

  • Gość
"Marzi"
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 21, 2007, 09:15:49 am »
Cytat: "Robert Zaręba"
Cytuj
Zdefiniuj, proszę, słowo "sztuka', to ci wyjaśnię, gdzie tkwi bląd w twoim rozumowaniu.

Definicja zawiera się w cytowanym utworze Herberta "Ornamentatorzy".
Ten cytat, podobnie jak cały wiersz z którego pochodzi, miał wspierać twoje stanowisko, choć na pierwszy rzut oka temu przeczy. Stąd to mrugnięcie.


Błąd w Twoim rozumowaniu polega na tym, że zbyt wielką wiarę pokładasz w bystrość rozmówców (nie rozpoznałem cytatu, choć miałem świadomość, że jest w tym jakiś haczyk; nie doceniłem potęgi mrugnięcia).

Za wsparcie dziękuję, po przeczytaniu wiersza usmiech zagościł na mojej twarzy i mam nadzieję, że zostanie tam aż do świąt.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
"Marzi"
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 27, 2007, 07:50:58 pm »
Ok, wrzuce kilka swoich kamyczkow do ogrodka, bowiem cala awantura zaczela sie od oddnageo glosu na TOP 3.

Marzi to nie ta klasa co Persepolis, tu sie zgadzamy, ale Persepolis wyszlo w grudniu a Marzi w pazdzierniku, wiec to wyjasnia dlaczego Marzi bylo na liscie, a Persepolis nie.

Co wiecej - te komiksy mimo pozornej bliskosci sa jednak zupelnie rozne i moim zdaniem o co innego w nich chodzi.

Satrapi to typ buntowniczki, ktora chce zarazem pokazac swoja bliksosc z kultura iranska. Sowa to zwykla opowiadaczka historii z dziecinstwa, a ze jej opowiesci nie tocza sie na tle wojen i wiekopomnych wydarzen to nie wada komiksu, tylko cecha tla.

Rozumiem glosy rozczarowania, ze to nie to samo co "Spisane na Szybko" Sledzia czy wspomniane Persepolis, ale jak tak juz porownywac, to jets jeszcze "Hiroszima" i na jej tle Marzi nie wypada juz tak blado (a jest to komiks wielokronie nagradzany).

Poza tym, subiektywnie z mojej perspektywy Marzi ze swoim dziwieniem sie swiatu jest mi blizsza niz zbuntowana Marjane, choc tez rozbawilo mniem ze chdiala zostac prorokiem. At the same time - nie kazdy musi zostac prorokiem (czy nawet chciec).

To tylko pare zdan na poczatek, ale jeszcze dodam, ze juz sam fakt, ze Marzi wywolala taka lawine komentarzy swiadczy ze jest to komiks o ktorym warto porozmawiac. Kiedys byla podobna dyskusja o Gangach Radomia, az postanowilem ten komiks kupic i nie zaluje - fajny byl, choc dosc specyficzny.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline JAPONfan

"Marzi"
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 28, 2007, 10:48:45 am »
Cytat: "xionc"

Satrapi to typ buntowniczki, ktora chce zarazem pokazac swoja bliksosc z kultura iranska. Sowa to zwykla opowiadaczka historii z dziecinstwa, a ze jej opowiesci nie tocza sie na tle wojen i wiekopomnych wydarzen to nie wada komiksu, tylko cecha tla.


Stan wojenny to nie jest wielkopomne wydarzenie? Wybuch w Czarnobylu?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
"Marzi"
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 28, 2007, 05:36:58 pm »
A co bylo wiekopomnego w Stanie Wojennym? To, ze Nyska utknela na barykadzie?

A o jaki wybuch w Czarnobylu chodzi? Tam nie bylo zadnego wybuchu.

 :?:

Wojna iracko iranska to jednak inny gatunek, poza tym Marzi najwyrazniej nie interesuje sie polityka, ktora jest wciaz obecna u Satrapi.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Jarek Obważanek

"Marzi"
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 07, 2008, 11:48:19 pm »
Cytat: "N.N."
Moim zdaniem ta kobieta bezwstydnie użala się nad sobą i nad tym jakie marne miala zycie w tej Polsce, którą szczęśliwie udało jej się opuścić i ktorą może wspominać w gościnnej Francji.

Parę słów od siebie już na temat Marzi napisałem, tutaj dorzucę tylko jedną myśl odnośnie powyższej wypowiedzi. Zwróćcie uwagę jak Marzi jest wpatrzona w ciotkę z Francji. Przecież to jest żałośnie przekolorowany wątek, który dobitnie podkreśla to, co napisał Jerzy (przy czym nie popieram jego stanowiska w całej rozciągłości).
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
"Marzi"
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 14, 2008, 04:18:36 pm »
Moja córka (III klasa podstawówki) jakiś czas temu, w ramach cotygodniowych prezentacji wybranych przez uczniów lektur, opowiedziała w klasie o "Marzi". Wskutek tego "Marzi" jest coraz bardziej popularna wśród koleżanek i kolegów córki oraz ich rodziców. Kupują, czytają i ponoć im się podoba... Komiks trafił też jako uczniowska propozycja na listę zakupów do biblioteki szkolnej, chociaż pani bibliotekarka mocno się z tego powodu obruszyła. :)

Offline Mefisto76

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 23, 2008, 06:27:34 pm »
 
 Dzisiaj na Targach Książki w Krakowie widziałem już nowy, drugi tom Marzi, w promocyjnej cenie...
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Jaszcząb

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 09, 2008, 02:11:19 pm »
Kurka, druga część Marzi podobało mi się 100 razy bardziej niż pierwsza.
Nie wiem czy to dlatego, że Sowa podejmuje ciekawsze tematy, czy się
po prostu wyrobiła w rzemiośle, ale łyknąłem tę część z przyjemnością.
A pierwsza znudziła mnie potwornie.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 09, 2008, 03:19:43 pm »
To moze kupie... Dwa pierwsze tomy mam po francusku, ale raczej na zasadzie polonica to kupilem na urlopie w Nicei i gdzies tam (zapomnialem). :)

Skoro drugi tom (czyli jak mniemam trzeci i czwarty  ;-) ) jest lepszy od poprzedniego, to tym bardziej warto przeczytac.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline ljc

Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 09, 2008, 04:33:34 pm »
Kurka, druga część Marzi podobało mi się 100 razy bardziej niż pierwsza.
Nie wiem czy to dlatego, że Sowa podejmuje ciekawsze tematy, czy się
po prostu wyrobiła w rzemiośle, ale łyknąłem tę część z przyjemnością.
A pierwsza znudziła mnie potwornie.

mam odwrotnie, na razie odłożyłem Marzi na później... a ten zeszyt o wyczekiwaniu na ojca to normalnie mordęga i droga przez piekło... 

@xionc - modemś?

Tylko tutaj i na polskim. x :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2008, 12:41:57 am wysłana przez xionc »
tamtam!

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: "Marzi"
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 10, 2008, 03:46:24 pm »
Mnie znudziła bardziej niż tom 1.
Cholera! Sowa za grosz nie umie pisać komiksów...

 

anything